Hellas Transalp Forum

Προτάσεις για αναβάθμιση

lockeb · 4763

Offline lockeb

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
on: Παρασκευή 25 Νοέμβριος 2016, 12:24:45 μμ
Εχω ενα Transalp 650 του 2005 και έλεγα να το πουλήσω για να παρω κατι καινούργιο, αλλα μετά απο λίγο ψάξιμο στο φόρουμ άλλαξα γνώμη  :eusa_clap: και λεω να το κρατήσω και να το αναβαθμίσω.  Δεν είμαι και πολύ σχετικός όμως και θα με βοηθούσαν πολύ οι προτάσεις σας ως προς το τι θα μπορούσα να ζητήσω στο συνεργείο για την αναβάθμιση. Αυτο που θα ηθελα ειναι μετα απο 11 χρόνια να το ξανανιωσω σαν καινούργιο και στην εμφάνιση αλλα και στην οδήγηση. Επίσης αν γνωρίζει κάποιος να προτείνει συνεργείο στον Γέρακα γι αυτη τη δουλειά.... Ευχαριστώ



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2744
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1 on: Παρασκευή 25 Νοέμβριος 2016, 15:12:42 μμ
Εξαρτάται πόσα θέλεις να επενδύσεις.  ;D
Γενικά πάντως σε μηχανή που αξίζει 2 χιλιάδες δεν ρίχνομε 4!
Από κινητήρα θα πρότεινα μόνο φίλτρο και εξάτμιση.
Από αναρτήσεις το φτηνό πακέτο είναι ελατήρια εμπρός και πίσω, το ακριβό είναι αμορτισέρ πίσω και αν σου κάτσει φτηνά κανένα καλό ανάποδο πηρούνι εμπρός.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline lockeb

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #2 on: Παρασκευή 25 Νοέμβριος 2016, 15:29:00 μμ
Ναι το οικονομικό θα το υπολογισω οταν μαθω τι ακριβώς θα αλλαξω για να γινει η μηχανή "καινούργια"... Προς το παρον ψαχνω να δω τι μπορεί ν αλλαξει στη μηχανή...



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Σάββατο 26 Νοέμβριος 2016, 10:20:15 πμ
Μηχανάκι 2005 πουλιέται αναλογα την κατάσταση κάπου στο 2χίλιαρο.

Αν επιμένεις σε ονόφ μηχανάκι αλλά και σε Honda πάρε μια 700αρα , με μια διαφορά 1000-1500 ευρώ .
Αλλο μηχανάκι, σε κινητήρα λόγω ψεκασμού=οικονομία σε καύσιμο , αλλά κ στα συνδοιασμένα   φρένα με το  ABS = Ασφάλεια  .
Αλλά απο την άλλη παίρνεις τα ίδια περίπου αλόγατα σε μια πιο στρητ εκδοση αλλά κ πάλι δεν θα έχεις μια 6η.

Το να ρίξεις τα λ7 της διαφοράς  και παραπάνω σε ένα παλιο μηχανάκι δεν λέει.

Γνώμη μου πάντα , ετσι?