Hellas Transalp Forum

Ψυγεία (δεξί+αριστερό) για TRANSALP 650

karharias · 19505

Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
on: Τρίτη 21 Ιούνιος 2016, 18:26:33 μμ
Εκ μέρους ενός φίλου που έχει το Transalp XL650V και χρειάζεται και τα δύο ψυγεία (δεξί και αριστερό).

Βρίσκω στην αγορά γνήσια μεταχειρισμένα ή καινούργιο ιμιτασιόν στα 400 ευρώ έκαστος...
υπάρχει κάτι φτηνότερο? γνωρίζει κανείς? στο car.gr έχει πολλές αγγελίες, τους πήρα όλους έναν έναν και όλα είναι πουλημένα.

έλεγα μέχρι 200 ευρώ να δώσουμε, τι λέτε? υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι?

ευχαριστώ!


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 07:15:31 πμ
Κινέζικα από  ebay. Περίπου 100 τα 2.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #2 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 11:52:29 πμ
τα κινεζικα θα αντεξουν ή θα βγαλουν προβλημα συντομα?

τα εχεις δοκιμασει?

κατι σαν αυτα?
http://www.aliexpress.com/item/GPI-Aluminum-Radiator-for-HONDA-XL650-XL650VY-TRANSALP-2001/32622576117.html?spm=2114.01010208.3.1.UylJeV&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_4_10017_10040,searchweb201603_1&btsid=acdada64-e77e-4d87-9c2a-dfa5f6f38bda

ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω τοσο φτηνα οσο λες απο κινα. μπορεις να στειλεις καποιο λινκ?

ευχαριστω


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #3 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 15:42:43 μμ
τα εχεις δοκιμασει?


Όχι, αλλά λογικά τα κινέζικα θα έχουν πιο χοντρό φύλλο αλουμινίου.

κατι σαν αυτα?


Ίδια εταιρεία στο η μπέη είναι φθητώτερη. !60€ με κολάρα σιλικόνης και μεταφορικά. Υπάρχουν και σκέτα τα ψυγεία.

http://www.ebay.co.uk/itm/281742712888?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #4 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 16:30:59 μμ
ωραία, σε ευχαριστώ πολύ!

από την άλλη, πήγα εγώ σήμερα από τον μάστορα να ρωτήσω τι έχει και μου είπε ότι τα ψυγεία είναι βουλωμένα γιατί δεν είχε χρησιμοποιήσει πότε αντιψυκτικό και το δούλευε με νερό βρύσης, οπότε στα τόσα χρόνια έπιασε άλατα και βούλωσε.

πήγα και ρώτησα έναν ψυκτικό και μου είπε ότι έχει μηχάνημα που τα ξεβουλώνει τα ψυγεία ακόμη και αν έχει φλατζόκολλα μέσα του, αν δεν πετύχει αυτό μπορεί να τα ανοίξει, να τα καθαρίσει και να τα ξανακολλήσει. οπότε λεώ να δοκιμάσουμε αυτή την επιλογή, να δούμε πως θα γίνει και αν δεν κάτσει θα πάρουμε τα κινέζικα.



Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #5 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 18:47:55 μμ
Όχι, αλλά λογικά τα κινέζικα θα έχουν πιο χοντρό φύλλο αλουμινίου.

Ίδια εταιρεία στο η μπέη είναι φθητώτερη. !60€ με κολάρα σιλικόνης και μεταφορικά. Υπάρχουν και σκέτα τα ψυγεία.

http://www.ebay.co.uk/itm/281742712888?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Τα ανωτερω κινεζικα δεν κανουν για το ΤΑ700 Ειναι για το 600 και εχουν διαφορετικες βασεις Σιγουρα παντως θα υπαρχουν και για το ΤΑ700
Και εγω παντως ειμαι σε αναζητηση αριστερου ψυγειου και μονο αν απελπιστω να ψαχνω θα παω σε κινεζικο Και ο λογος ειναι οτι με την χρηση που κανω που και που (βλ. κοπανημα) δεν ξερω αν θα αντεχαν οι βασεις του Κατα τα αλλα αν κυκλοφορουσα μονο ασφαλτο θα το ρισκαρα και θα τα επερνα



Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #6 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 19:10:33 μμ
ναι μιλαμε για transalp 650, μοντελο 2004 αν θυμαμαι καλα, ενος φίλου, όχι το δικό μου.

ο φίλος μονο ασφαλτο παει, ταξιδακια κτλ. μπορει να πατησει κ χωμα αλλά δε θα μπει μπάλα μέσα ούτε θα εχει νεροφάγωμα μεγαλύτερο από την διάμετρο της ζάντας :D
θα δοκιμάσουμε την επισκευή που πρότεινε ένας ψυκτικος και αν δεν πιάσει θα πάμε για τα κινέζικα που ειναι με διαφορά ή ποιο συμφέρουσα λύση!

δυστυχως στο car.gr, ενώ έχει πολλές αγγελίες, όταν παίρνεις τηλ σου λένε ότι όλα είναι πουλημένα. κριμα και ειχε 1-2 πολύ καλά deal...

από εκεί και πέρα βρίσκεις μεταχειρισμένα γνήσια ή καινούργια ιμιτασιόν σε τιμή κοντά στα 400 ευρώ!!!


*
θυμαμαι ενα φεγγαρι που ειχα προβλημα στο δικό μου με το ψυγειο από το XL700V, αυτό το εργοστασιακό bug που έβγαλαν αρκετά transalp, αφου δεν μπορεσα να βρω τιποτα και αγορασα 400 ευρω το γνησιο της honda, μετα εμαθα για μια εταιρια (νομίζω) στη θεσσαλονικη που τους λες τι μοντελο εχεις και σου κανουν ψυγειο. δεν ξερω τιμες, είχα πει θα το κρατήσω τo link αλλά το έχασα και δεν βρίσκω τίποτα σε αναζήτηση. δε ξερω αν εχουν πατρόν για κάθε μοντέλο, αλλά στην τελική τους στέλνουμε τα χαλασμένα και τα αντιγράφουν.
σκοπός είναι όμως όλο αυτό να μην έχει κόστος, και για τα δύο ψυγεία, πάνω από 200 ευρώ, πράγμα που ίσως είναι κομματάκι δύσκολο.


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline konstantinos_f

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #7 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 19:18:16 μμ
Εκ μέρους ενός φίλου που έχει το Transalp XL650V και χρειάζεται και τα δύο ψυγεία (δεξί και αριστερό).

Βρίσκω στην αγορά γνήσια μεταχειρισμένα ή καινούργιο ιμιτασιόν στα 400 ευρώ έκαστος...
υπάρχει κάτι φτηνότερο? γνωρίζει κανείς? στο car.gr έχει πολλές αγγελίες, τους πήρα όλους έναν έναν και όλα είναι πουλημένα.

έλεγα μέχρι 200 ευρώ να δώσουμε, τι λέτε? υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι?

ευχαριστώ!

Φίλε μου επειδή είχα μία παρόμοια "περιπέτεια' με το ψυγείο όταν πρωτοπήρα το ΤΑ 650, και παρολίγο να μπλέξω..ψάξτο καλά πρώτα για επισκευή σε κάποιον που δεν βαριέται να ασχοληθεί και μετά ψάξε για αλλαγή.. Εμένα μου έλεγαν στα συνεργεία ότι δεν κολλιέται το ψυγείο αυτο κτλ.. και μου το εφτιαξε ψυγειάς αυτοκινήτων (που είχε και varadero) με 30€ κόστος σε δύο ώρες, και δεν ξαναείχα πρόβλημα ποτέ..!! Μιλάμε για 4 χρόνια πρίν..



Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #8 on: Τετάρτη 22 Ιούνιος 2016, 19:36:43 μμ
και ετσι θα γινει....!


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #9 on: Πέμπτη 23 Ιούνιος 2016, 15:05:20 μμ
Στο ψάξιμο είμαι εδώ και 10 μέρες.
Τα κινέζικα τα έχω βρεί στο ebay στα 122 + τα μεταφορικά. Ψάχνοντας, είδα ότι αρκετοί αμερικάνοι τα χρησιμοποιούν αλλά κατά κύριο λόγο
σε of μηχανές. Κάτι άλλο που είδα, είναι η ελαστικότητά του.
Τα φέρνει κι ένας εδώ και τα δίνει 280.
Τώρα, για κόλημα, εκείνο που διαπίστωσα όλο αυτόν τον καιρό, παίζει ρόλο το σημείο αλλά και η κατάσταση του ψυγείου.

Χαρακτηριστικά
http://www.used-moto.gr/%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/45235-%CF%88%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-honda-xl-650v-transalp.html






Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #10 on: Πέμπτη 23 Ιούνιος 2016, 16:40:00 μμ
Και κάτι ακόμα.
Μουράτης
Π. Ράλλη 118 Νίκαια
Τηλ. 2104975776
Πήγα, και μου είπε ότι περιμένει μια παρτίδα από εξωτερικό, καινούρια στα 220-230 το καθένα.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #11 on: Παρασκευή 24 Ιούνιος 2016, 17:49:39 μμ
δλδ το παιρνουμε 50 και το πουλαμε 200...

απορω μερικες φορες με το σκεπτικο των εμπόρων...
τι είναι καλύτερο? να πουλήσουμε πολλά 50άρικα ή να πουλήσουμε 1 200άρικο?


τελος παντων... τι εννοεις με την "ελαστικότητα" τους?


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #12 on: Σάββατο 25 Ιούνιος 2016, 06:43:09 πμ
Ψάχνοντας στο you tube, είδα κάποιον να το επισκευάζει ύστερα από κάποια πτώση, προφανώς, απ' την οποία είχε στραβώσει.
Ο τρόπος επαναφοράς αυτό έδειξε. Το έσφιξε σε μια μέγγενη, το έπιασε με τα δυό του χέρια και το "έφερε". Τόσο απλά.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #13 on: Κυριακή 26 Ιούνιος 2016, 20:15:05 μμ
Το έσφιξε σε μια μέγγενη, το έπιασε με τα δυό του χέρια και το "έφερε". Τόσο απλά.

Και είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχει διαρροή; Τα ψυγεία της ΤΑ είναι πολύ ευαίσθητα σε καταπονήσεις. Τα λάστιχα στα οποία στηρίζονται και τα κάγκελα τα φυλάνε από τις κακοτοπιές.

δλδ το παιρνουμε 50 και το πουλαμε 200...


Ακριβώς!
Αν είχατε διαβάσει και εγώ τα είχα πάρει με τις τιμές των μεταχειρισμένων ψυγείων και με 100€ πήρα αυτό:



Από παληατζή εννοείται. Εκτός από το αριστερό ψυγείο που χρειαζόμουν άμεσα, πήρα και εμπρός και πίσω κάγκελα, κεντρικό σταντ και έχω μια σχεδόν ολόκληρη μοτοσυκλέτα για ανταλλακτικά.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline ThemistocleS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
  • Honda Transalp XL600V '99
Reply #14 on: Δευτέρα 27 Ιούνιος 2016, 16:07:41 μμ
Που να παω να παρω μια να την εχω καβατζα? :D



Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #15 on: Δευτέρα 27 Ιούνιος 2016, 17:22:15 μμ
και εγω το σκεφτηκα αλλα για το 700 θελουν κανενα 1000αρικο..


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline ThemistocleS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
  • Honda Transalp XL600V '99
Reply #16 on: Τρίτη 28 Ιούνιος 2016, 12:02:42 μμ
Το 600 εχω του 1999, ενα μηχανακι δοτης μια χαρα θα ηταν!



Offline xarisTA650

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 56
Reply #17 on: Τρίτη 28 Ιούνιος 2016, 12:26:49 μμ
εγω στο 650 έβαλα ψυγείο απο africa. το μόνο που χρειάζεται είναι μια μικρή πατέντα στις βάσεις και στα κολάρα.. αλλα καλύτερα να κάνω πατέντα παρά να κάνω πλούσιους κάποιους.

Ψάξε απο africa ή απο 600. θα τα βρείς πολύ πιο οικονομικά και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #18 on: Τετάρτη 29 Ιούνιος 2016, 06:31:53 πμ
Τελευταία, ταλαιπωρήθηκα με τα ψυγεία, θα κάνω σχετική ανάρτηση.
Τα πουλάνε από 150 μέχρι και 200, ναι 200 τα μεταχειρισμένα.
Για κάτι πιό κάτω είναι θέμα τύχης, αλλά πολλές φορές δεν αξίζει.

Μια σκέψη ενός φίλου. 4-5 άτομα αγοράζουμε μια "αποσυρμένη" και
την κάνουμε φύλλο και φτερό. Παίρνει ο καθένας ότι χρειάζεται.
Πόσο να πάει...
« Last Edit: Τετάρτη 29 Ιούνιος 2016, 06:34:06 πμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline karharias

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 299
Reply #19 on: Τετάρτη 29 Ιούνιος 2016, 08:23:57 πμ
αυτο το κανεις μονος μου...
σκεψου και οι 4-5 να θελετε ψυγείο, να θελετε ντεποζιτο, φαναρι, μπουκαλες, ζαντες..


Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

www.syfamos.com


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #20 on: Τετάρτη 29 Ιούνιος 2016, 09:05:39 πμ

Πόσο να πάει...

Ψάχνωμε για παλιατζή, όχι έμπορο μεταχειρισμένων.
Από αυτούς που περνάνε στις γειτονιές και λένε:

"Εέελα ο παλιατζής ο παλιατζής, ο παλιατζής....
Αδειάζω υπόγεια.
Παλιατζής λέω και κλαίω..."

Τελευταία έχουν αυξηθεί αυτοί που μαζεύουν μέταλλα λόγω κρίσης και τιμής των μετάλλων. Τη μοτό αυτοί την παίρνουν δωρεάν, εξυπηρέτηση κάνουν. Οι σίγουροι πελάτες τους είναι οι ανακυκλωτές που τους δίνουν 30~40€ για τη μοτοσυκλέτα. Κάποια συνεργεία δίνουν 50+ ανάλλογα με το μοντέλο και την κατάσταση.
Το κακό με αυτή τη πηγή ανταλλακτικών είναι ότι δεν τα έχει ετοιμοπαράδοτα. Θα πρέπει να ενημερώσομε τον παληατζή που περνά από τη γειτονιά μας ότι ενδιαφερόμαστε για το τάδε μοντέλο, να αφήσομε τηλέφωνο και να περιμένομε. Να πω την αλήθεια δεν το έχω κάνει, - ο παλιατζής με βρήκε μόνος του - αλλά πρέπει να το κάνω. Αν ενημερώσομε 3, 4 από εμάς 1, 2 παλιατζήδες σίγουρα ο στόχος θα επιτευχθεί. Επίσης έχω επισημάνει ένα ΤΑ παρατημένο χωρίς πινακίδες, αλλά δεν μπορώ να βρω τον κάτοχο.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #21 on: Σάββατο 05 Νοέμβριος 2016, 23:45:21 μμ
Παιδες ηρθε και η δικη μου ωρα. Τρυπησε το αριστερό ψυγειο. Θα τα αλλαξω και τα 2 με αφτερμαρκετ. Λιμνιαζει το αριστερο επειδη ειναι το σταντ. Κωλοψυγεια τα μαμα.


XL650V


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #22 on: Κυριακή 06 Νοέμβριος 2016, 08:01:34 πμ
Παιδες ηρθε και η δικη μου ωρα. Τρυπησε το αριστερό ψυγειο. Θα τα αλλαξω και τα 2 με αφτερμαρκετ. Λιμνιαζει το αριστερο επειδη ειναι το σταντ. Κωλοψυγεια τα μαμα.
Μια χαρα ειναι τα μαμα ψυγεια και απο προσωπικη εμπειρια μαλιστα μπορω να πω οτι ειναι και τερατα αντοχης
Αλλα αν βαζουμε παραφλου της πλακας και μαλιστα ξεχναμε και να τα αλλαξουμε ή ακομα χειροτερα αν βαζουμε νερο βρυσης ε τοτε...



Offline dimitris176

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 3
Reply #23 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2019, 23:02:38 μμ
λοιπον υπαρχει οικονομικη λυση,αγορασα  καινουργιο  αριστερο ψυγειο 129 ευρω,εστειλα το παλαιο και μου εφτιαξαν ενα πολυ καλης ποιοτητας,μπρουτζινο σε laser .για να μην κανω διαφημιση,οποιος θελει ας μου στειλει email να του πω που να το φτιαξει. dimitris176@gmail.com



Offline dimitris176

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 3
Reply #24 on: Τρίτη 22 Οκτώβριος 2019, 23:04:44 μμ
Εκ μέρους ενός φίλου που έχει το Transalp XL650V και χρειάζεται και τα δύο ψυγεία (δεξί και αριστερό).

Βρίσκω στην αγορά γνήσια μεταχειρισμένα ή καινούργιο ιμιτασιόν στα 400 ευρώ έκαστος...
υπάρχει κάτι φτηνότερο? γνωρίζει κανείς? στο car.gr έχει πολλές αγγελίες, τους πήρα όλους έναν έναν και όλα είναι πουλημένα.

έλεγα μέχρι 200 ευρώ να δώσουμε, τι λέτε? υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι?

ευχαριστώ!

λοιπον υπαρχει οικονομικη λυση,αγορασα  καινουργιο  αριστερο ψυγειο 129 ευρω,εστειλα το παλαιο και μου εφτιαξαν ενα πολυ καλης ποιοτητας,μπρουτζινο σε laser .για να μην κανω διαφημιση,οποιος θελει ας μου στειλει email να του πω που να το φτιαξει. dimitris176@gmail.com