Παρασκευή 15 Δεκέμβριος 2017, 19:59:59 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: ..

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Θέση για προβολάκια σε TA 700.  (Αναγνώστηκε 2817 φορές)
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Κυριακή 21 Ιούνιος 2015, 15:58:22 μμ »

Εδω και ένα χρόνο που έχω το τρανσαλπ έχω τοποθέτηση προβολάκια επάνω στα κάγκελα. Προχθές πείρα ένα άλλο ζευγάρι προβολάκια ποιο δυνατά και δυστυχώς ποιο μεγάλα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπαίνουν επάνω στα κάγκελα, σκέπτομαι να τα βάλω κάτω από τα μπροστά φλας φτιάχνοντας βάσεις όπως αυτές http://www.motoraid.eu/mounting-kit-for-hawk-fog-lights-honda-transalp-xlv-700-08- θα αντέξει το σημείο? επειδή είναι παράξενο το σημείο σκέπτομαι να βάλω μια λαμαρίνα 2χιλ. λογικά θα κρατήσει. Της βάσεις που προ ανέφερα της έχετε δοκιμάσει?
Καταγράφηκε
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Παρασκευή 03 Ιούλιος 2015, 12:21:43 μμ »

Πριν καιρό είχα παραγγείλει αυτά τα προβολάκια http://www.ebay.com/itm/125W-Motorcycle-Moto-CREE-U5-LED-Running-Driving-Head-Light-Lamp-Headlight-/261930502253?hash=item3cfc46486d&vxp=mtr για το Transalp. Τα παρέλαβα πριν μια εβδομάδα, έψαχνα να βρω χρόνο να κάνω δίκες μου βάσεις για να μην αγοράζω αυτές http://www.motoraid.eu/mounting-kit-for-hawk-fog-lights-honda-transalp-xlv-700-08- που θεωρώ είναι αρκετά τσιμπημένες στην τιμή τους. Για αρχή έπρεπε να επιλέξω το κατάλληλο μέταλλο για να αντέχει τους κραδασμούς και το βάρος από τα προβολάκια. Η σκέψη ήταν να λυγίσω μια λαμαρίνα 2 χιλ. που είχα με την δυσκολίες που έχει το έργο αυτό, ευτυχώς ψάχνοντας στο σπίτι βρήκα μια ανοξείδωτη σιδερογωνιά 3χιλ. με πλάτος από την μια 5 πόντους και από την άλλη 6 πόντους.  Αγόρασα της κατάλληλες βίδες και έπιασα με τον πατερά μου μια και είναι γνώστης σε αυτά να της κάνουμε. Μαζί με το κόψε ράψε στην λαμαρίνα, την πρώτη δοκιμή που μας πείρε 2 ώρες και ένα κομμάτι για πέταμα μας έφαγε 2 απογεύματα μιας και είχαμε και το βάψιμο. Η θέση που μπαίνουν οι βάσεις μαζί με το σχήμα του πλαστικού μας έκαναν την ζωή δύσκολη αλλά μαζί με καφέ και μερικά νεύρα  της κάναμε, το αποτέλεσμα μας δικαίωσε, ειδικά όταν ξέρουμε ότι έγινε με τον δικό μας κόπο και ιδρώτα. Για να πω την αλήθεια υπήρχαν στιγμές που θα ήθελα να είχα δώσει λεφτά και να έπαιρνα της έτοιμες.
Ορίστε το τελικό αποτέλεσμα:

Φωτογραφία με τα φώτα:
Μονο μεσαία

Μεσαία με μικρή σκάλα στα προβολάκια

Μεσαία με μεγάλη σκάλα στα προβολάκια

Μεγάλη και μεσαία σκάλα της μηχανής μαζι με μεγάλη σκάλα απο τα προβολάκια συν το δεύτερο ζευγάρι προβολάκια

ΜΙα για το πως φαίνετε η μηχανή απο μπροστά
[img=http://s7.postimg.org/ug73gkenr/DSC_0942.jpg]
Όταν βρω χρόνο θα βγάλω το παλιό ζευγάρι προβολάκια και θα βάλω daylight απλά για να φαίνετε την μέρα ο όγκος της μηχανής. Τέλος θέλω να προσθέσω πόσο πιο ωραία νιώθω που ασχολούμαι με την μηχανή μου και ακόμα πόσο καλύτερα που της φτιάχνω πράγματα μόνος μου.

Καταγράφηκε
Gaffer
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα 14 Σεπτέμβριος 2015, 09:20:14 πμ »

Καλημερα πολυ καλη δουλεια,σκεφτομουν κι εγω να φτιαξω παρομοιες βασεις γιατι ειναι πανακριβες εκεινες κ δεν μου αρεσει η θεση των προβολεων στα καγκελα.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
γκ
Hailwood, Agostini, Roberts,
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο

« Απάντηση #3 στις: Δευτέρα 14 Σεπτέμβριος 2015, 17:07:48 μμ »

Ωραία η τοποθέτηση!

Από φως τι λένε τα led?
Καταγράφηκε

Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Δευτέρα 14 Σεπτέμβριος 2015, 18:27:20 μμ »

Από φως είναι υπεραρκετά εντάξει μοιάζει από μακριά σαν αεροπλάνο αλλά ταξιδεύω βράδυ και το ευχαριστιέμαι στο έπακρο γιατί πολύ απλά έχω τόσο πολύ φως μπροστά μου που απλά δεν κουράζομαι να δω τι γίνεται μπροστά μου φωτίζουν άνετα 150 - 200 μετρά μπροστά και πράγματα που αντανακλούν πολύ περισσότερο. Επίσης επειδή είναι εστιακά δεν χρειάζεται να τα κλείνω για να μην τυφλώνω τους απέναντι οδηγούς, το πολύ πολύ σε καμιά δεξιά στροφή λόγο κλίσης θέλουν χαμήλωμα.
Καταγράφηκε
Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2015, 11:49:35 πμ »

Πλακα κανεις οτι δεν τυφλωνουν απέναντι ?
Καταγράφηκε

Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 49.144km
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2015, 13:33:14 μμ »

Σε ευθεια δρομο και σε αριστερες στροφες δεν τυφλωνουν σε δεξιες στροφες οπως ειπα τα χαμηλωνω η τα κλεινω.
Καταγράφηκε
Aerios
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...

« Απάντηση #7 στις: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2015, 13:48:05 μμ »

Στον τοίχο φάινεται ότι η δέσμη απο τα προβολάκια είναι πιο πάνω απο την δέσμη του κύριου προβολέα. Όχι μόνο τους τυφλώνουν, τους ξεσκίζουν!!
Καταγράφηκε
Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #8 στις: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2015, 13:51:09 μμ »

Τον τοίχο είδα και εγω και το ρωτησα ...
Καταγράφηκε

Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 49.144km
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #9 στις: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2015, 14:18:03 μμ »

τα Χαμηλωσα απο τοτε και τα κεντραρα ωστε να μην τυφλωνω τον κοσμο.
Καταγράφηκε
cookos
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη 28 Οκτώβριος 2015, 02:34:15 πμ »

Από κατανάλωση τί λένε; Σου ζορίζουν το κύκλωμα; Το τσέκαρες με μετρήσεις;

Ρωτάω γιατί ψάχνω και εγώ για προβολάκια για το βράδυ, δεν επαρκεί το φως που έχω.
Καταγράφηκε

Spritmonitor.de" border="0
nikos_pc
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #11 στις: Πέμπτη 29 Οκτώβριος 2015, 12:21:26 μμ »

Μετρήσεις δεν έκανα αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα μιας και είναι led τα οποία λογικά έχουν πολύ μικρή κατανάλωση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: