Hellas Transalp Forum

ΑΣΦΑΛΕΙΟΘΗΚΗ

jimmys21 · 3594

Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
on: Δευτέρα 08 Ιούνιος 2015, 15:56:17 μμ
Καλησπέρα,

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε που βρίσκεται ρε παιδιά η ασφάλεια του ρολογιού στο ta650.Τις προάλες έβγαλα τον πίνακα οργάνων για να αλλάξω το εσωτερικά αυτοκόλλητα και μάλλον έκαψα κάποια ασφάλεια γιατί δεν μου δουλεύει το ρολόι κι ο δείκτης της θερμοκρασίας.Τα φώτα σας σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ,



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Δευτέρα 08 Ιούνιος 2015, 21:20:20 μμ
Aφαιρείς το αριστερό πλαινο καπάκι και βρίσκεις την ασφαλειοθήκη:



Στην φωτό βλέπεις την ασφαλειοθήκη λυμένη, ετσι δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή την αριστερή η δεξιά μεριά της, η ασφάλεια του ρολογιού είναι μια απο αυτές των 10Α  που βρίσκονται στα ακρα.
Μάλλον είναι η πάνω.

Οσο για το όργανο θερμοκρασίας κάτι άλλο συμβαίνει. Η ασφάλεια που το προστατεύει είναι αυτή των 15Α, που αν είχε καεί δεν θα είχες στοπ, κόρνα, φλάς, λαμπάκια θέσης και δεν θα λειτουργούσαν όλα τα όργανα.

Είσαι σίγουρος οτι έχεις βάλει τα καλώδια σωστά στην πισω μεριά του οργάνου?

Στο όργανο θερμοκρασίας πάνε τρία καλώδια:



Το αριστερό όπως κοιτάς το όργανο είναι το Mαύρο (BL) , αλλά απο την φωτό δεν διακρίνω τα άλλα δύο που είναι ενα Πράσινο/μπλέ (G/Bu)και ενα Πράσινο/Μαύρο(G/Bl) . Αν προσέξεις όμως δίπλα σε κάθε βιδάκι κ πάνω στο πλαστικό γράφει τα χρώματα.

Αν είναι όλα σωστά τοποθετημένα και οι ασφάλειες οκ, τότε έχουμε ψάξιμο.

Τα λέμε.



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #2 on: Δευτέρα 08 Ιούνιος 2015, 21:42:48 μμ
Αγαπητέ Stoneman σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Όντως βρήκα από κάποιες παλαιότερες δικές σου αναρτήσεις(με φωτό όπως πάντα) την ασφαλειοθήκη και άλλαξα την ασφάλεια του ρολογιού.Όσον αφορά το όργανο θερμοκρασίας μάλλον κάποιο καλωδιάκι δεν έχω βάλει σωστά.Θα το ξαναλύσω και θα το κοιτάξω.Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ γιατί είσαι απίστευτα κατατοπιστικός.