Hellas Transalp Forum

Οταν ΑΝΕΒΑΖΕΙ Θερμοκρασία...

επισκέπτης · 4594

angel_pcph

  • Guest
on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 12:26:48 μμ
Χαιρετώ την Ομάδα ΗΤC ,είμαι κάτοχος ενός ΤΑ 650 2004 eδω και 2 χρόνια ,και εχω παρατηρήσει το εξής , συνολικά 3 φορές από  τότε που την έχω. Ήταν καλοκαίρι Αύγουστος και είχα κολλήσει σε κίνηση στο κέντρο Αθήνας και λογικό να μου ανεβάσει θερμοκρασία, το βεντιλατερ  δούλευε κανονικά αλλά λόγο της στασιμότητας δεν επαρκούσε και ο δείκτης θερμοκρασίας είχε πλησιάσει την αρχή της κόκκινης ένδειξης εκει λοιπόν άρχισε να μην μου δουλεύει σωστά μπερδεβε σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού έτοιμο να σβήσει…και ερωτω ειναι κάτι φυσιολογικό που εχει συμβεί και σ΄εσας κάποιες φορες ή  πρέπει να το κοιτάξω, ο μηχανικός μου δεν με διαφώτισε... Ευχαριστώ!! Keep Riding!!



Offline nacajima

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 76
Reply #1 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 13:00:11 μμ
Είναι φυσολογικό να ανεβάζει θερμοκρασία μέσα στην πόλη και αν κρίνω από το δικό μου το βεντιλατερ ξεκινάει μόλις ο δείκτης ανεβεί λίγο πάνω από την μέση αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουργιά είναι ότι από την στιγμή που θα ξεκινήσει το βεντιλατερ μέσα στην πολη και όσο ζεστη και να κάνει δεν ανεβαίνει περισσότερο ο δείκτης, αυτό που έχω να προτείνω είναι να κανεις έναν έλεγχο την στάθμη του παραφλού αν χρειάζεται κάποια εξαέρωση το σύστημα τέλος πάντων ένας έλεγχος δεν θα έβλαπτε, πάντως αυτό που περιγραφής δεν είναι φυσιολογικό.

Δημήτρης



Offline pantelewn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
  • Black Lady
Reply #2 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 13:24:48 μμ
Είναι φυσολογικό να ανεβάζει θερμοκρασία μέσα στην πόλη και αν κρίνω από το δικό μου το βεντιλατερ ξεκινάει μόλις ο δείκτης ανεβεί λίγο πάνω από την μέση αυτό όμως που μπορώ να σου πω με σιγουργιά είναι ότι από την στιγμή που θα ξεκινήσει το βεντιλατερ μέσα στην πολη και όσο ζεστη και να κάνει δεν ανεβαίνει περισσότερο ο δείκτης, αυτό που έχω να προτείνω είναι να κανεις έναν έλεγχο την στάθμη του παραφλού αν χρειάζεται κάποια εξαέρωση το σύστημα τέλος πάντων ένας έλεγχος δεν θα έβλαπτε, πάντως αυτό που περιγραφής δεν είναι φυσιολογικό.

Δημήτρης


αν και κάτοχος της 600 λεω το εξεις. μόλις παει η ένδειξη στη μεση και ξεκινήσει το βεντιλατερ κάνει ενα μικρο μπούκωμα ( πιθανολογώ οτι είναι απο το ρευμα που τραβάει το βεντιλατερ ) αλλα μόλις πάρει μπρος δεν ανεβαίνει ποτέ η θερμοκρασία πάνω απο τη μεση. θα συμφωνήσω με τον φιλο δημητρη


angel_pcph

  • Guest
Reply #3 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 13:25:59 μμ
Του ειχα κανει ενα καλο σερβισ με αλλαγή παραφλου φιλτρα λαδιου κ αερος Κ&Ν ΄ λαδια κτλ... και μου το ειχε κανει και τοτε ... επισης το ιδιο μου ειχε αναφερει και ο πρωιν ιδιοκτητης της μηχανης οτι του ειχε συμβεί.Βεβαια αναφερς και παλι οτι γενικα λειτοθργει αψογα ο κινητηρασ απλα 3 φορες που μου ετυχε αυτο το αναφερω μπας και εχει συμβει και σε καποιον αλλο.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 13:56:57 μμ


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #5 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 14:24:48 μμ
ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο να λειτουργει κανονικα το βεντιλατερ και να ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο ψηλα.οσο ζεστη και αν κανει.

ισως θα ηταν φυσιολογικο αν εισαι 2καβαλος,3βαλιτσος,φορτωμενος φουλ και ησουν συνεχεια με συμπλεκτη σε ανηφορα,αλλα και παλι δυσκολο.
κατι δεν δουλευει σωστα.αν απο παραφλου εισαι οκ,ισως μπορει να εχεις φτωχο μειγμα.




angel_pcph

  • Guest
Reply #6 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 15:16:12 μμ
ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο να λειτουργει κανονικα το βεντιλατερ και να ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο ψηλα.οσο ζεστη και αν κανει.

ισως θα ηταν φυσιολογικο αν εισαι 2καβαλος,3βαλιτσος,φορτωμενος φουλ και ησουν συνεχεια με συμπλεκτη σε ανηφορα,αλλα και παλι δυσκολο.
κατι δεν δουλευει σωστα.αν απο παραφλου εισαι οκ,ισως μπορει να εχεις φτωχο μειγμα.


Και τι κανω αν εχω φτωχο μειγμα πειραζω κατι στο καρμπιλατερ ή μαστορα οπωσδηποτε..??



Offline pantelewn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
  • Black Lady
Reply #7 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 16:09:00 μμ

Και τι κανω αν εχω φτωχο μειγμα πειραζω κατι στο καρμπιλατερ ή μαστορα οπωσδηποτε..??

εγω εχω αυτο http://www.amazon.com/Gunson-G4171-Motorcycle-Colortune-12mm/dp/B0012M7S2I

αν και δεν νομίζω να ειναι απο το μιγμα αυτο που λες


pan zak

  • Guest
Reply #8 on: Κυριακή 24 Μάιος 2015, 19:33:58 μμ
πληροφοριακα κ απο μενα οταν αναψει βεντυλατερ δεν σηκωνει θερμοκρασια κ ας κανει καυσωνα!κανε μια αλλαγη παραφλου κ μια καλη εξαερωση κ βλεπεις!



angel_pcph

  • Guest
Reply #9 on: Δευτέρα 25 Μάιος 2015, 08:40:52 πμ
ΟΚ παιδια το επομενο σερβις πλησιαζει... θα κανω καθαρισμο ψυγιων και αλλαγη παραφλου και θα σας ενημερωσω..Ευχαριστω!!