Hellas Transalp Forum

Eντυπώσεις απο την ανοιξιάτικη εκδρομή στην Μεσσηνία

παλτακης · 34789

Offline ThemistocleS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
  • Honda Transalp XL600V '99
Reply #25 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 15:57:32 μμ


Φωτης: Κατεβα ρε συ!
Θεμιστοκλης: Δεν παω πουθενα!
Φωτης: Κατεβα και στην ανηφορα σε σπρωχνουμε!
Θεμιστοκλης: Δεν πας καλα μου φαινεται!
Φωτης:Εχω αφησει γουρνοπουλα κατω!
Θεμιστοκλης: Ερχομαι!



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #26 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 16:30:52 μμ
- "Aπό τα βραχάκια πήγαινε!"
- "Γιατί, μην κολλήσω στη λάσπη;"
- "Όχι, στην άμμο έχει και αχινούς"


Και ματημπαναϊα στην Αρχαία Μεσσήνη είχε καβούρια.


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #27 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 16:56:44 μμ
Ας πουμε και τιποτε σημαντικο...
ο Θανασης δικαβαλος ηταν ή μονοκάβαλος?


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #28 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 17:14:34 μμ
Επίσης : Ο Ράστα και ο Τσε το 'φχαριστήθηκαν;
           
           Ο Αεροκέφαλος έσβησε κεράκια;  ???
           


Keep riding !!!


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #29 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 18:31:51 μμ
Κουτσομπόλεεεεεεεεες! Κεράκια τσου. Μετά τα 40, άμα βλέπω κεράκια στα γενέθλια μου ρχετε στο μυαλό μνημόσυνο.

« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 18:33:43 μμ by Airhead »


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #30 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 18:48:32 μμ
Το ραντεβού που λέτε, ήταν 13χλμ έξω από τη Μεγαλόπολη. Μαζεύτηκαν οι εξής με τα εξής μηχανάκια:

1.   Fotisalp, άτομα  2 -ΚΤΜ 950
2.   Thandim  άτομα  2- GS 1200
3.   Κυριάκος Γιανν. άτομα  2 -GS 800
4.   Rastabill  άτομα 1-TA 650
5.   ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. άτομα 1- Tiger 1050
6.   CheGuevara άτομα 1-GS 1200
7.   ThemistocleS άτομα 1 - Transalp XL600V
8.   Chris the Loutrinos άτομο 1-GS 650
9.   Airhead άτομο 1 -GS 650
10. Mariosrider άτομο 1- ΤΑ 700

Άρα μπορούμε άνετα να μετονομαστούμε σε Transalp-GS Club νομίζω!  ;D  Το σκηνικό με το Μάριο που λέει ο Andy είχε όντως πολύ γέλιο!

Το πρόγραμμα ήταν αυτό που είχε ανακοινωθεί: ανάβαση στο Λύκαιο όρος από χωματόδρομο, κατάβαση από  άσφαλτο και μετά επίσκεψη στο εκκλησάκι της Αγίας Θεοδώρας. Μετά, μέσα από μια διαδρομή που είχε εναλλάξ χωμάτινα και ασφάλτινα κομμάτια, καταλήξαμε στο Ναό του Επικούρειου Απόλλωνα. Ήδη ήταν νωρίς το απόγευμα και τα σνακ που είχαμε μαζί μας είχαν εξαφανιστεί προ πολλού! Όλη στην άκρη του μυαλού μας λιγουρευόμασταν τραγανές πετσούλες με 3 είδη μουστάρδας...!  ;D

Παρ' όλη τη λιγούρα, τιθασεύσαμε τα στομάχια μας και φύγαμε για Φιγάλεια. Εκεί χωρίσαμε στο γκρουπ που πήγε από άσφαλτο στο χωριό Πλατάνια για καφέ και στο γκρουπ που κατέβηκε από χώμα στο γεφύρι που βλέπετε στις φωτό (fotisalp, Themistoklis, Marios, Kyriakos). Εκεί ξεπεζέψαμε και ρίξαμε και ένα περπάτημα μέχρι τους καταρράκτες. Μετά καβάλα ξανά και βουρ την (ζόρικη στην αρχή) ανηφόρα για τα Πλατάνια.

Στα Πλατάνια είχαν ήδη καταφτάσει και ο Ευτύχης με τον Λώνη. Είναι πια το τέλος μιας γεμάτης και κουραστικής  ημέρας...

Ώρα 19.00 λοιπόν, παίρνω τηλέφωνο το χασάπη στο Κοπανάκι, στον οποίο από την Πέμπτη είχα παραγγείλει να μας κρατήσει 6 κιλά γουρνοπούλα. Διάλογος:

Φώτης: εε, ναι γεια σας, είμαι αυτός με την παραγγελία. Σε 10 λεπτάκια θα είμαστε εκεί, εντάξει;
Χασάπης: Για πιο λόγο; Για αύριο δεν είναι η παραγγελία;
Φώτης: ΟΧΙ! ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!
Χασάπης: Όχιιι! Ρε φιλαράκι, δεν κατάλαβα, νόμιζα ότι για αύριο μιλάγαμε. Εγώ εξάλλου, κάθε Κυριακή ψήνω.
Φώτης: ...
« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:03:24 μμ by fotisalp »



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #31 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 18:56:07 μμ
Ρε παιδιά, καμιά φωτό κανείς; Πως θα γίνει το φωτορομάντζο; ???


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #32 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 19:28:54 μμ
Επίσης : Ο Ράστα και ο Τσε το 'φχαριστήθηκαν;
          

Μιλησα το πρωί με τον Che και μου είπε ότι το ευχαριστήθηκε κάργα!  ;)

Η οργάνωση από τον Φώτη ήταν άριστη και ορθολογική. Ασφαλτος και εύκολο χώμα ακόμα και για μη χωμάτινους. Ωραίες διαδρομές και τόποι με πολιτιστικό ενδιαφέρον. Ο καιρός συμμάχησε και η φύση μας αντάμειψε. Το φαγητό δεν αποδείχθηκε πρόβλημα τελικά.  Αξίζει ένα ευχαριστώ στον Φώτη για τον κόπο και το ενδιαφέρον να οργανώσει την εκδρομή! Να είμαστε καλά να ανταμώνουμε. Αντε και στα επόμενα!


Highlight της εκδρομής:
Η ξενάγηση της πρώτης ημέρας στο Λύκαιο όρος και στο ναό του Επικούρειου Απόλλωνα, ξεχώρισε για την επιστημονική της τεκμηρίωση, την ικανότητα του ξεναγού αλλά και την άβυσσο γνώσεων που εξέπεμπε, ο σωστά δομημένος και παθιασμένος με το αντικείμενο, λόγος του. Τραγική η συγκριση του περι ού ο λόγος,  με τον ξεναγό της δεύτερης ημέρας ο οποίος πράγματι φαινόταν ρηχός και ερασιτέχνης μπροστά στον προαναφερθέντα συνάδελφό του. Άμα το παιδί είναι μορφωμένο φαίνεται να ούμε. ;)


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #33 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 19:57:46 μμ
Μιλησα το πρωί με τον Che και μου είπε ότι το ευχαριστήθηκε κάργα!  ;)

Η οργάνωση από τον Φώτη ήταν άριστη και ορθολογική. Ασφαλτος και εύκολο χώμα ακόμα και για μη χωμάτινους. Ωραίες διαδρομές και τόποι με πολιτιστικό ενδιαφέρον. Ο καιρός συμμάχησε και η φύση μας αντάμειψε. Το φαγητό δεν αποδείχθηκε πρόβλημα τελικά.  Αξίζει ένα ευχαριστώ στον Φώτη για τον κόπο και το ενδιαφέρον να οργανώσει την εκδρομή! Να είμαστε καλά να ανταμώνουμε. Αντε και στα επόμενα!


Highlight της εκδρομής:
Η ξενάγηση της πρώτης ημέρας στο Λύκαιο όρος και στο ναό του Επικούρειου Απόλλωνα, ξεχώρισε για την επιστημονική της τεκμηρίωση, την ικανότητα του ξεναγού αλλά και την άβυσσο γνώσεων που εξέπεμπε, ο σωστά δομημένος και παθιασμένος με το αντικείμενο, λόγος του. Τραγική η συγκριση του περι ού ο λόγος,  με τον ξεναγό της δεύτερης ημέρας ο οποίος πράγματι φαινόταν ρηχός και ερασιτέχνης μπροστά στον προαναφερθέντα συνάδελφό του. Άμα το παιδί είναι μορφωμένο φαίνεται να ούμε. ;)

Εσένα φέρε τον έλεγχο να σου βάλω άριστα!  ;D   




Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #34 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:05:48 μμ
Και συνεχίζω:

Αφού λοιπόν τρώω την ήττα του αιώνα, κοιτάω πίσω μου έντρομος το τσούρμο μηχανόβιους που ήταν 12 ώρες καβάλα και την είχαν βγάλει με σοκοφρέτες. Με κοίταζαν με ένα μίγμα ανησυχίας και απειλής στο βλέμμα τους.  :goofy:

Εκεί λοιπόν που με είχανε στριμώξει και ετοιμαζόντουσαν να παίξουν μακριά γαϊδούρα με εμένα να σολάρω στο ρόλο της γαϊδούρας, εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός η κα Δήμητρα, η γυναίκα που περιποιείται τον ξενώνα που θα καταλύαμε. Την πήρα τηλέφωνο και η γυναίκα έβαλε μπροστά να μας ψήνει σουβλάκια και κοτόπουλα μέχρι να φτάσουμε στο χωριό. Φτηνά τη γλύτωσα...
« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:08:46 μμ by fotisalp »



Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #35 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:10:51 μμ
Εσένα φέρε τον έλεγχο να σου βάλω άριστα!  ;D   



Και μετρητά παίρνω!  :2hysterical:


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #36 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:11:56 μμ
Για το τι εκτυλίχθηκε στον ξενώνα δεν μπορώ δυστυχώς να μιλήσω. Μάσα, πιώμα, μουσικές, ανέκδοτα, τρομακτικές ιστορίες για βλάβες BMW, διπλά κρεββάτια, αλλαξοκολιές κλπ κλπ... What happens to Psari, stays in Psari  :goofy:

Ανεβάζω μόνο μια φωτό από το απ' έξω. Το από μέσα...omerta!

« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:13:44 μμ by fotisalp »



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #37 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:21:34 μμ
Την άλλη μέρα σηκωνόμαστε, πίνουμε το καφεδάκι μας, τρώμε τις τηγανίτες που μας έφτιαξε η κα Δήμητρα και καβαλάμε τα μηχανάκια για να πάμε για μια σοβαρή ξενάγηση σε 3 σημαντικά μνημεία της Μεσσηνίας. Ο φίλος μου ο (αρχαιολόγος) Μιχάλης μας περίμενε μαζί με τον KostaC έξω από το πανέμορφο βυζαντινό εκκλησάκι της Σαμαρίνας. Ακολούθησε μια πραγματικά ωραία εμπειρία. Είναι άλλο πράγμα να τα βλέπεις μόνος σου και άλλο να έχεις έναν άνθρωπο, βαθύ γνώστη του αντικειμένου, να σου εξηγεί και την παραμικρή λεπτομέρεια. Πραγματικά εξαιρετική εμπειρία!







« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 22:14:32 μμ by fotisalp »



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #38 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:24:28 μμ
Ακολούθησε επίσκεψη και στο υπό αναστήλωση βυζαντινό μοναστήρι του Ανδρομονάστηρου.



Δυστυχώς εκεί κάποιοι ήταν άτακτοι και επιδόθηκαν σε άλλα σπορ...


« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:26:07 μμ by fotisalp »



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #39 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:32:13 μμ
Και τέλος η Κυριακή έκλεισε με μια απολαυστική ξενάγηση στα απομεινάρια της εκπληκτικής Αρχαίας Μεσσήνης, πάντα με το Μιχάλη να μας εξηγεί ακούραστα το κάθε τι:



« Last Edit: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 20:33:46 μμ by fotisalp »



Offline trelonis

  • D.j.
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 268
Reply #40 on: Δευτέρα 20 Απρίλιος 2015, 21:04:51 μμ
Τελεια .θυμισε παλιες καλες στιγμες του κλαμπ Κριμα που ο Φωτης ειναι 250 χλμ μακρυα απο το ορμητηριο του συλλογου ,
Παρ ολα αυτα μας εδειξε οτι μπορει να οργανωθει μια αψογη και οικονομικη 2μερη εκδρομη με σημασια στην λεπτομερεια και πολυ μερακι για το τελειο (Φωτη.αγγιζεις την τελειοτητα) μπραβο σου σ ευχαριστω και σενα και τον φιλο σου τον Μιχαλη .
Στο επανειδειν φίλε μου.


Λώνης


Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Για ολα φταίει η θάλασσα που μπαίνει ανάμεσα μας!!!!Τέλεια περάσατε,
Φώτη τα κατάφερες να μας κανεις να ζηλέψουμε!!!!
Και στην άλλη με το καλό!!!!



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Ρε καμιά φωτό ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Καλημερα και απο μενα!!! Eπιστροφη ξανα στα δρωμενα του συλλογου μετα απο πολυ καιρο... τοσο πολυ που στο βενζιναδικο που βρεθηκα με τους περισσοτερους, δε τους γνωρισα με τα νεα μηχανακια τους!!  Για συλλογο με HONDA, πολυ BMW ρε παιδι μου!!

Θελω να ευχαριστησω τον Φωτη για την πολυ καλη οργανωση ολης της εκδρομης που ακομα και σε πολυ δυσκολες και επικινδυνες για την σωματικη του ακεραιοτητα, στιγμες - δες ακυρωση παραγγελιας γουρνοπουλας - καταφερε και βρηκε λυση!!!!

O ξενωνας ηταν αψογος, με ομορφα σπιτακια, υπεροχη θεα και πληρως οργανωμενος!  Για καποιους που τους αφησα με την λαθος εντυπωση, ΟΧΙ δεν κουβαλουσα την μηχανη του εσπρεσσο μαζι μου!!! Γατακια........  ;D

Για την παρεα, τι να πω;; Χαρηκα πολυ που γνωρισα καινουργια προσωπα, αλλα χαρηκα περισσοτερο που ξαναεσμιξα με παλιους συνταξιδιωτες! Α, ειχε ερθει και αυτος ο περιεργος ο Χρηστος, ο... λουλουδενιος ....βελουδινος ...λουτρινος, δε θυμαμαι πως γραφει εδω μεσα!!

Ενα μεγαλο ευχαριστω να πω  στον Μιχαλη τον ξεναγο μας που εδωσε αλλη διασταση στην περιηγηση μας σε τοσο ιστορικα μνημεια!! Mακαρι να ειχαμε περισσοτερο χρονο για τα τοσο ενδιαφεροντα που μας ειπε!!

Επισης να ευχαριστησω τους φιλους BMWδακιδες που συζητησαν ,δημοσια, τοσο διεξοδικα τα τεχνικα προβληματα απο τα μηχανακια τους ωστε μετα να πρεπει να κανω μεταμεσονυχτια μαθηματα μηχανολογιας στη συνεπιβατη μου - ναι Σωτηρη, ηρθα δικαβαλος!!!! - καθως δημιουργηθηκαν πολλες αποριες..... (τι ειναι η τσιμουχα; Εμεις γιατι δεν εχουμε αλυσιδα; Γιατι η δικη σου εχει αξονα; Τι ειναι ο αξονας;; Εμεις θα παθουμε βλαβη οπως οι φιλοι σου;; κτλ κτλ)

Τελος, ενα μεγαλο μπραβο στη συνεπιβατη μου που πρωτη βολτα μαζι μου ανεχτηκε 12 ωρες κοπανημα, 2-3 ωρες περπατημα με φουλ εξοπλισμο και ζεστη αλλα το κυριοτερο αντεξε και συμπαθησε την καγκουροπαρεα σας!! (σορυ βρε παιδες... αλλα κατι επρεπε να γραψω! Εχει το λινκ και θα μπει να διαβασει!!)

Φωτογραφιες με επιπλεον -καυστικα - σχολια μολις λυσω καποια τεχνικα προβληματα με τον υπολογιστη μου και το ιντερνετ!

Aντε και στα επομενα..............


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Για την ασφάλεια του Βαγγέλα δεν έχεις να πεις τίποτα?

Τόσο στράβωμα ούτε δυσκοίλιος ναούμε!!!  :pottytrain5:

Χαζευοντας ολο αυτο το αρχαιο καλλος γυρω μου, επεσε το ματι στον κάλο μπροστα μου!!! Πως αλλιως να αντιδρουσα;;;;  :-*


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline ThemistocleS

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
  • Honda Transalp XL600V '99
Και μετρητά παίρνω!  :2hysterical:

Να πως βγαινουν τα εξοδα της εκδρομης κυριες και κυριοι!  ;D



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Επισης να ευχαριστησω τους φιλους BMWδακιδες που συζητησαν ,δημοσια, τοσο διεξοδικα τα τεχνικα προβληματα απο τα μηχανακια τους ωστε μετα να πρεπει να κανω μεταμεσονυχτια μαθηματα μηχανολογιας στη συνεπιβατη μου - ναι Σωτηρη, ηρθα δικαβαλος!!!! - καθως δημιουργηθηκαν πολλες αποριες..... (τι ειναι η τσιμουχα; Εμεις γιατι δεν εχουμε αλυσιδα; Γιατι η δικη σου εχει αξονα; Τι ειναι ο αξονας;; Εμεις θα παθουμε βλαβη οπως οι φιλοι σου;; κτλ κτλ)

Θανάσης... Οχι καρδιά μου... πως να πάθουμε βλάβη ? μέχρι τα σύνορα Μεσσηνίας θα σε βγάζω μια φορά το χρόνο. Έχουμε και ποδήλατο.


Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Θανάσης... Οχι καρδιά μου... πως να πάθουμε βλάβη ? μέχρι τα σύνορα Μεσσηνίας θα σε βγάζω μια φορά το χρόνο. Έχουμε και ποδήλατο.

Λασπολογε..... βγηκαμε Αρκαδια αυτη τη φορα!!!!!!!


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


Offline Chris the Loutrinos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 893
Χαζευοντας ολο αυτο το αρχαιο καλλος γυρω μου, επεσε το ματι στον κάλο μπροστα μου!!! Πως αλλιως να αντιδρουσα;;;;  :-*

Που να σε :horseshit: και να βγαλεις μαλλια ρεεεεεεεεεεεεεε


Μάνος Παπακυριακού
1972-2010


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Χαίρομαι που περάσατε τόσο καλά, όχι ότι είχα καμία αμφιβολία δηλαδή.

Μια ερώτηση μόνο: Ο αρκουδιάρης ή λούτρινος ή μαλιαρός είχε και τη σκυλίτσα μαζί του ή ήταν μόνο του το παλουκάρι; :2hysterical: :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης