Hellas Transalp Forum

μεταχειρισμενο transalp 600

xifias · 22646

Offline xifias

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #25 on: Σάββατο 18 Απρίλιος 2015, 12:32:35 μμ
 κανενας?
 Μια βοηθεια ζητησα να μου προτεινετε ενα μαστορα να δει το μηχανακι πριν το αγορασω....δεν ξερω κανεναν γιατι μεχρι τωρα οτι μηχανακι ειχα το παλευα μονος μου.
Να την παρω ετσι χυμα?



ekos

  • Guest
Reply #26 on: Σάββατο 18 Απρίλιος 2015, 12:36:53 μμ

κανενας?
 Μια βοηθεια ζητησα να μου προτεινετε ενα μαστορα να δει το μηχανακι πριν το αγορασω....δεν ξερω κανεναν γιατι μεχρι τωρα οτι μηχανακι ειχα το παλευα μονος μου.
Να την παρω ετσι χυμα?

Έχεις ΠΜ


Sent from my iPhone using Tapatalk



Offline xifias

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #27 on: Τετάρτη 13 Μάιος 2015, 10:40:26 πμ
μετα απο διαλειμμα ατην αναζητηση για μτχ 600αρι, (ειχα βρει ενα αλλα τελικα ο ιδιοκτητης αποσασισε να το κρατησει και εφαγα ξενερα), βρηκα ενα αλλο με πολυ λιγα χλμ, ειναι του 1996 και εχει...25.000χλμ.Προσεγμενο απο ιδιοκτητη 55αρη, πρωτο χερι ...σε καμια περιπτωση παρατημενο,  ολα πανω στο μηχανακι δειχνουν οτι τα χλμ ειναι πραγματικα.Το κουναγε μονο καλοκαιρι ...καραβι...νησι και πισω.
 Θα αγοραζατε ποτε μηχανακι με 1000χλμ το χρονο?



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #28 on: Τετάρτη 13 Μάιος 2015, 15:59:37 μμ
μετα απο διαλειμμα ατην αναζητηση για μτχ 600αρι, (ειχα βρει ενα αλλα τελικα ο ιδιοκτητης αποσασισε να το κρατησει και εφαγα ξενερα), βρηκα ενα αλλο με πολυ λιγα χλμ, ειναι του 1996 και εχει...25.000χλμ.Προσεγμενο απο ιδιοκτητη 55αρη, πρωτο χερι ...σε καμια περιπτωση παρατημενο,  ολα πανω στο μηχανακι δειχνουν οτι τα χλμ ειναι πραγματικα.Το κουναγε μονο καλοκαιρι ...καραβι...νησι και πισω.
 Θα αγοραζατε ποτε μηχανακι με 1000χλμ το χρονο?
Δεν θα αγοραζα ποτε μηχανακι που ολα του τα χλμ (η τα περισσοτερα απο τα 25000) τα εχει κανει σε νησι
Ποσο μαλλον αν τα χλμ ειναι και πραγματικα και αρα μεχρι να ερθει το καλοκαιρι εμενε παρατημενο Μετα απο τοοοοοσα χρονια και υπο αυτες τις συνθηκες οτιδηποτε εχει πανω του ελαστικο (σωληνακια,τσιμουχες κλπ) θα ειναι για πεταμα Εκτος της πιθανης οξειδωσης απο το αλατι στα μεταλα και οποιαδηποτε αλλης φθορας (πχ απο την στασιμοτητα των λαδιων επι μακρον στον κινητηρα)



Offline γιαγια αρκουδα

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 99
Reply #29 on: Παρασκευή 15 Μάιος 2015, 19:43:24 μμ
εγω παιδια εδώ και 4 αλαγες λαδιου βαζω τα ρεψολ 15-50 το μηχανακι εγινε άλλο πραγμα παει καλυτερα δεν εχω καθολου απολια λαδιων και παει καλυτερα από θερμοκρασια. στο φαναρι λογο του ότι είμαι τεμελοσκηλο με τον συμπλεκτη (προπαντος τα μεσιμερια...) μολις  ξεκιναω αλαζω της ταχητητες χωρεις συμπλεκτι και δεν κανει ουτε τσακ και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα. οποτε πιστευω ότι είναι θεμα λαδιου η καταναλοση και όχι χιλιομετρων πιστευω ότι εάν εχουν γινει σωστα η αλαγες του λαδιου και σωστο υμησυνθετικο λαδι τα 100000 χιλιόμετρα για το τρανσαλπ είναι αστεια να συζητάμε για φθωρες στο μοτερ



Offline GeoK

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 43
Reply #30 on: Παρασκευή 15 Ιούλιος 2016, 14:30:45 μμ
Ειδα σημερα ενα και το vin plate ελεγε pd06 μπλα μπλα οκ. Το μοτερ ομως μου εκανε εντυπωση. PD 06E. Ειχα διαβασει εδω για PD10A η B το E τι ειναι?



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #31 on: Σάββατο 30 Ιούλιος 2016, 11:06:36 πμ
εγω παιδια εδώ και 4 αλαγες λαδιου βαζω τα ρεψολ 15-50 το μηχανακι εγινε άλλο πραγμα παει καλυτερα δεν εχω καθολου απολια λαδιων και παει καλυτερα από θερμοκρασια. στο φαναρι λογο του ότι είμαι τεμελοσκηλο με τον συμπλεκτη (προπαντος τα μεσιμερια...) μολις  ξεκιναω αλαζω της ταχητητες χωρεις συμπλεκτι και δεν κανει ουτε τσακ και στο ανεβασμα και στο κατεβασμα. οποτε πιστευω ότι είναι θεμα λαδιου η καταναλοση και όχι χιλιομετρων πιστευω ότι εάν εχουν γινει σωστα η αλαγες του λαδιου και σωστο υμησυνθετικο λαδι τα 100000 χιλιόμετρα για το τρανσαλπ είναι αστεια να συζητάμε για φθωρες στο μοτερ
Ενταξει ξερω οτι ασχετος δεν εισαι, αρα ξερεις οτι τα ξερα κατεβασματα καταπονουν το σασμαν ετσι?Μην αρχισει και το κανει και κανας αλλος εδω μεσα και τα παρει ολα στο χερι καποια στιγμη   :2hysterical:

Για την καταναλωση λαδιου τωρα και κατα κοινη ομολογια ο V52 της χοντα καιει λαδι λιγο ή πολυ οταν πιεστει Και χωρις να εχει φθορα το μοτερ, αφου οπως λεγεται η απωλεια λαδιου και ειδικα οταν εχει λιγα χλμ προερχεται κυριως απο τις τσιμουχες των βαλβιδων