Hellas Transalp Forum

βάψιμο ζαντών transalp 650 02'

eni · 17165

Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 14:38:30 μμ
λοιπόν μόλις λίγο τελειωσα από τις 8 το πρωί και έκανα τα εξής
 βάψιμο ζαντών σε μαύρο
τοποθέτηση pirozvestira
 νέους καθρέφτες (μου είχε σπάσει το ένα από τα παλιά )
 κάγκελα προστασίας
μπαγκαζιέρα

ΠΡΙΝ

ΤΩΡΑ




Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #1 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 15:16:52 μμ
ωραίος!το ειχεις παρει ζεστα βλεπω το θεμα!μπράβο.Οι ζαντες είναι τελειες.Με τι τις εβαψες?επανω, φορεμενες όπως ειναι τις εβαψες?


HONDA ή γενόσιμο?


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #2 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 15:29:11 μμ
πολυ ωραιες οι ζαντες! αυτο που με ανησυχει ειναι ο πυροσβεστηρας! θεωρω οτι ειναι σε επικινδυνο σημειο και μπορει να σκασει, ειτε απο καποιο χτυπημα ειτε απο τον ηλιο... αν "ανοιξει" βεβαια θα σου δωσει extra ωθηση, κατι σαν μπουκαλα nitro...  :2hysterical:  (το τελευταιο ειναι χιουμορ, δες το ομως το θεμα, νομιζω ειναι λιγο επικινδυνο)



Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #3 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 17:02:07 μμ
αν "ανοιξει" βεβαια θα σου δωσει extra ωθηση, κατι σαν μπουκαλα nitro...  :2hysterical:  (το τελευταιο ειναι χιουμορ, δες το ομως το θεμα, νομιζω ειναι λιγο επικινδυνο)
xaxaxaxa αν σκάσει με την ώθηση που θα μου δόση θα νομίζω ότι θα γυρίζω το FAST FURIOUS 7 ........αλλα πέρα από την πλακα ο μονος κίνδυνος θα είναι ο ήλιος αλλα έτσι και αλλιώς όταν θα παρκάρω θα τον βγάζω και θα τον βάζο στο καλάθι για να είμαι σίγουρος και για λόγους κλοπής



Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #4 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 17:08:08 μμ
ωραίος!το ειχεις παρει ζεστα βλεπω το θεμα!μπράβο.Οι ζαντες είναι τελειες.Με τι τις εβαψες?επανω, φορεμενες όπως ειναι τις εβαψες?
ne φιλε με σπρέι τις έβαψα όπως είναι επάνω και θα λέτε ox τι έκανα αλλα σήμερα πήγα σε έναν τύπο στο μοναστηράκι και πήρα σπρέι πολύ καλά μονο με 2 euro το ένα και είναι απίστευτα κολλάει η βαφή καλά επάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια και στρώνει τέλεια μην αρχίσετε τα ox αμάν επειδή τα πήρα 2 euro σας το λέω επειδή έχω πάρει και καλά σπρέι από 10 και πάνω αλλα αυτό ήταν τέλειο και θα παο την ali κυριακή να πάρο αλλα 3-4 να τα έχω  8) 8)



Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #5 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 20:14:03 μμ
θα σου προτεινα ουτε στην μπαγκαζιερα. εκτος αν την εχεις σε σκιερο παρκινγκ. μεσα στην μπαγκαζιερα αναπτυσοντε μεγαλες θερμοκρασιες και ο πυροσβεστηρας εχει υγρο σε πιεση... καποτε ειχα στο ΤΑ κατω απο τη σχαρα δεμενο φιστ (αυτο με τον αφρο σε περιπτωση που σε πιασει λαστιχο) απλα εσκασε και μου εκανε ολο το κ@λοφαναρο...κ@λ@ς.... :2hysterical:



Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #6 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 20:34:39 μμ
θα σου προτεινα ουτε στην μπαγκαζιερα. εκτος αν την εχεις σε σκιερο παρκινγκ. μεσα στην μπαγκαζιερα αναπτυσοντε μεγαλες θερμοκρασιες και ο πυροσβεστηρας εχει υγρο σε πιεση... καποτε ειχα στο ΤΑ κατω απο τη σχαρα δεμενο φιστ (αυτο με τον αφρο σε περιπτωση που σε πιασει λαστιχο) απλα εσκασε και μου εκανε ολο το κ@λοφαναρο...κ@λ@ς.... :2hysterical:
:eusa_think: :eusa_think:τότε θα έχω τον νου μου να το έχω πάντα σε σκιερό μέρος



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 21:13:18 μμ
Ωραίο δείχνει. Μακάρι να κρατήσει. Το θέμα είναι τι θα γίνει οταν πχ χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχα θα κρατήσει το χρώμα? Ελπίζω να ενημερώσεις το νήμα για την πορεία της βαφής.
Εβαψες και τις ακτίνες?



Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #8 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 21:37:50 μμ
Ωραίο δείχνει. Μακάρι να κρατήσει. Το θέμα είναι τι θα γίνει οταν πχ χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχα θα κρατήσει το χρώμα? Ελπίζω να ενημερώσεις το νήμα για την πορεία της βαφής.
Εβαψες και τις ακτίνες?
όταν παο για λάστιχα θα τραβήξω και φωτό αν παθουν κάτι ...
stoneman όχι δεν τις εβαπσα τις ακτίνες τι μόνωσα με χαρτοταινία μιλάμε έχουν βγει καλύτερα και από φανοποιείο έχει στρώσει τέλεια το χρώμα



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #9 on: Δευτέρα 29 Ιούλιος 2013, 14:12:03 μμ
Αν και για την αλλαγή η επισκευή ελαστικού υπάρχουν ειδικά προστατευτικά για να μην πληγώνουν την ζάντα ισως απο την πίεση να μην φύγει το χρώμα αλλά να σημαδευτεί.

Μια καλή δουλειά θα ηταν να βγούν τα στεφάνια και να βαφτούν, υπάρχουν βαφές αλουμινίου με ανοδίωση, που η βαφή είναι μόνιμη, σαν το χρώμιο ενα πράμα δλδ.
Αλλά μόνο το βγάλε βάλε και η ακτινολόγηση ισως να κόστιζαν οσο ενα σετ μαύρες γνήσιες.

Προσωπικά αν είχα χρήμα θα τις εκανα χρώμιο. Αλλά εδώ που μας φέρανε ... πάλι καλά που βάζουμε και βενζίνη  :cussing:

Καλοτάξιδη νάναι  :thumbright:



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #10 on: Δευτέρα 29 Ιούλιος 2013, 14:32:45 μμ
Αλλά εδώ που μας φέρανε ... πάλι καλά που βάζουμε και βενζίνη  :cussing:

Καλοτάξιδη νάναι  :thumbright:

Αυτα ξαναπέστα!


HONDA ή γενόσιμο?


Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #11 on: Δευτέρα 29 Ιούλιος 2013, 17:42:28 μμ
Αν και για την αλλαγή η επισκευή ελαστικού υπάρχουν ειδικά προστατευτικά για να μην πληγώνουν την ζάντα ισως απο την πίεση να μην φύγει το χρώμα αλλά να σημαδευτεί.
Προσωπικά αν είχα χρήμα θα τις εκανα χρώμιο. Αλλά εδώ που μας φέρανε ... πάλι καλά που βάζουμε και βενζίνη  :cussing:

Καλοτάξιδη νάναι  :thumbright:
άστα να πάνε φιλε με 450e το μηνα καλά που κάνουμε και αυτά και ασχολιόμαστε λίγο με τις αγάπες μας ;D.εμενα στην ουσία μου κόστισε μονο 2 euro το σπρέι δηλαδή αλλιώς δεν θα τις είχα βάψει



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #12 on: Τρίτη 30 Ιούλιος 2013, 13:56:36 μμ
Δεν πειράζει η μηχανή είναι ιδέα δεν θα μας πατήσουν κάτω οι  :humping:
Πριν καιρό ημουν ετοιμος να την πουλήσω, αφού φέτος εδωσα εκτός απο ασφάλεια και εφορία 200 ευρώ σε ανταλλακτικά και εχω κάνει κάπου 500χλμ μέχρι στιγμής, αλλά σκέφτηκα οτι θα δώσω ενα μηχανάκι και θα πάρω ενα παπί. :goofy:
Ασε που μετα δεν θα μπορέσω να πάρω άλλο  με τπτ, και θα πρέπει να περιμένω την ανάπτυξη. :2hysterical:
Προτιμώ να την κρεμάσω στο τοίχο στο σαλόνι παρα να την δώσω.



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #13 on: Τρίτη 30 Ιούλιος 2013, 14:29:56 μμ
...
Προτιμώ να την κρεμάσω στο τοίχο στο σαλόνι παρα να την δώσω.

Μου φαίνεται ότι ψάχνεις δικαιολογίες για να την μπάσεις μέσα στο σπίτι το χειμώνα! :2hysterical:



Offline vaggelis_peir

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 473
  • Το πιο όμορφο γουργουρητό
Reply #14 on: Τρίτη 30 Ιούλιος 2013, 18:00:15 μμ
Κούκλα έγινε!

Την ποδιά την έβαψες ή αγόρασες μάυρη?



Offline eni

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #15 on: Τρίτη 30 Ιούλιος 2013, 20:42:15 μμ
Κούκλα έγινε!

Την ποδιά την έβαψες ή αγόρασες μάυρη?
την έβαψα με ειδικό σπρέι για προφιλακτηρες που λέει και έχει και αστάρι μέσα μονο του 2σε 1 και έγινε σαν καινούργιο ;)



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #16 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 09:55:22 πμ
Μου φαίνεται ότι ψάχνεις δικαιολογίες για να την μπάσεις μέσα στο σπίτι το χειμώνα! :2hysterical:

Λές?   :eusa_think:

Εχω βάψει και εγώ την ποδιά, ηταν μαύρη όμως και κάπως ξεθωριασμένη απο τον ηλιο.
Την εχω τρίψει/στοκάρει με στόκο για προφυλακτήρες και ενα καλό χέρι ματ χρώμα.
Πράγματι το αποτελεσμα είναι πολύ καλό, ακόμα και προχειροδουλειά να γίνει , οπτικά δείχνει ωραίο.
Ομως μετα το βάψιμο αρχισαν τα προβλήματα, πρώτα το ματ δεν καθαρίζει εύκολα , δεύτερον και η παραμικρή πιτσιλιά στο μαύρο φαίνεται.
Παρόλη την αμμοβολή που εχει φάει απο νερά, και μερικά σημαδάκια απο μικρά πετραδάκια το χρώμα δεν εφυγε.
Ομως απο την δεξιά μεριά που είναι η εξαγωγή , εκεί που εχει ενα αλουμίνιο αυτοκόλητο εσωτερικά, το χρώμα εσκασε σαν φλύδα και ανοιξε.Αναγκάστηκα να το τρίψω όλο μεχρι να βρώ πλαστικό  :cussing: και ξανα ασταρι και χρώμα για θερμοκρασίες.
Είναι η μόνη δουλειά που εκανα και το μετανοιωσα γιατί με εβαλε σε τρεχάματα, ισως αργότερα οταν ερθει η ανάπτυξη  :jack: να πάρω μια καινούργια να ησυχάσω.



Offline vaggelis_peir

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 473
  • Το πιο όμορφο γουργουρητό
Reply #17 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 13:03:26 μμ
Έχω δει 1-2 αγγελίες που την δίνουν 30 euro. Καλά είναι ή πάει και πιο κάτω?



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #18 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 18:18:04 μμ
Kαινούργια? καλή τιμή φαίνεται.

H γνησια  64210-MCB-610ZD  κοστίζει 43.24€



Offline georgetziker

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 50
Reply #19 on: Πέμπτη 23 Οκτώβριος 2014, 23:14:57 μμ
Εχουμε τίποτα καινούργιο περί βαψίματος ζαντών ρε παιδιά γιατι είμαι και εγώ στο σημείο να το προχωρήσω το θέμα με τις ζάντες πάνω εννοείται!


Spritmonitor.de" border="0