Hellas Transalp Forum

Αλλαγή Ρουλεμάν Εμπρός Τροχού κ όχι μόνον ...

Stoneman · 40453

Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #50 on: Τετάρτη 22 Νοέμβριος 2017, 12:21:56 μμ
Τι να πω?

Εγώ πλαγιασα τον αποστάτη κ είχα πρόσβαση.
Έφαγε μια καλή κ βγήκε .
Ίσως να είναι θέμα ....... Μπετοβεργας
Έτσι.... Γιατί όπως είναι γνωστό δεν είναι το εργαλείο, αλλά πώς το χρησιμοποιείς!

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk




Offline polecat81

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 14
Reply #51 on: Τρίτη 13 Μάρτιος 2018, 19:54:00 μμ
Καλησπέρα και από εμένα.Συμερα άλλαξα και εγώ τα εμπρός αν και τσιμουχες του μοτο.Κόστος ρουλεμαν skf και τσιμουχες nok 9ευρα.Αρκετά καλά θα έλεγα μιας και βρήκα την περίεργη τσιμουχα του γραναζιου ταχύτητας.Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι δεν χρειάστηκε να βγάλω ούτε δθσκοπλακες ούτε προστατευτικά.Οι τσιμουχες έδρα ζουν εσωτερικά του καρέ του τροχού και δεν έχουνε καμοια σχέση με τα εξωτερικά μπλιμπλικια.



Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #52 on: Τρίτη 24 Ιούλιος 2018, 22:55:43 μμ
Ωραία και πολύ αναλυτική περιγραφή!! Θέλω να κάνω μια ερώτηση όχι τόσο σχετική με το θέμα αλλά με τις φώτο. Οι ακτίνες είναι inox? Πως καθαρίζονται οι ζάντες, και οι ακτίνες? Εγώ έχω θέμα και με την τάπα του ρεζερβουάρ, έχει ξεβάψει. Νικελώνεται, γυαλίζεται, βάφεται  δε ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ!!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9811
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #53 on: Τετάρτη 25 Ιούλιος 2018, 08:35:46 πμ
Οι ακτίνες δεν ξέρω αν είναι ινοξ, μάλλον δεν είναι αφου σκουριάζουν .

Χρησιμοποιώ την αλοιφή AUTOSOL  που κοστίζει 3-5 ευρω το σωληνάριο κ χρησιμοποιέιται σε ινοξ και χρώμια, περνάς ελάχιστη ποσότητα σε κάθε ακτίνα κ μετα τρίβεις με ύφασμα, οσο περισσότερο τρίψιμο τόσο περισσότερη γυαλάδα, εδώ ισχύει οτι δεν θέλει τρόπο, θέλει κόπο. :2hysterical:
Δεν χρειάζεται καθάρισμα πριν, η αλοιφή αφαιρεί κ την βρωμιά πχ οτι πετάει η αλυσίδα.
Οταν καθαριστούν μια φορά σωστά μετα τις καθαρίζεις με ενα μωρομάντηλο κ διατηρούνται καθαρες για αρκετό καιρό, εγω δεν έκανα πολλά χιλιόμετρα κ δεν πήγαινα χώμα , λάδωνα την αλυσίδα με βαλβολίνη κ τις καθάριζα κάθε 3 μηνες με αλοιφή.



Τα στεφάνια είναι αλουμινίου, ανοδιωμένο αλουμίνιο, αυτά είναι ματ απο κατασκευής κ δεν γυαλίζουν, αγόρασα μια αλοιφή της ίδιας εταιρείας για ανοδιωμένα αλουμίνια αλλά δεν μπορώ να πώ οτι εκανε δουλειά.
Ετσι τα καθάριζα με ενα χερι απο την αλοιφή για τα ινοξ.

Υπάρχει κ αυτό : ΑΛΟΙΦΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΣΩΛΗΝΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ AUTOSOL ANTI BLAU 150ML



που δεν το έχω δοκιμάσει λόγω του οτι κοστίζει 15 ευρω κ δεν ξερω πόση ποσότητα απαιτείται κ πόσο θα κρατήσει σε σχεση με την αλοιφή που βγαζει τουλάχιστον ενα χρόνο , αλλά απο ότι διαβαζω κάνει καλή δουλειά.

Η τάπα του τεπόζιτου είναι αλουμίνιο, η ντουραλουμίνιο, δεν βαφεται αρα πώς ξεβάφει?  :eusa_think: δεν το καταλαβαίνω.

Πάντως για να την χρωμιάρεις πρέπει να την κάνεις κομμάτια, εκεί είναι κ η δυσκολία , τι γίνεται με την κλειδαριά κ το καπάκι.

 
« Last Edit: Τετάρτη 25 Ιούλιος 2018, 08:38:01 πμ by Stoneman »



Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #54 on: Παρασκευή 27 Ιούλιος 2018, 09:47:14 πμ
Η τάπα του τεπόζιτου είναι αλουμίνιο, η ντουραλουμίνιο, δεν βαφεται αρα πώς ξεβάφει?  :eusa_think: δεν το καταλαβαίνω.

Επειδή τη μηχανή την πήρα από 2ο χέρι πιθανόν να άλλαξαν τάπα. Καλού κακού θα προσπαθίσω με μια κρέμα σαν τη δική σου που έχω να δώ αν "καθαρίζει" διαφορετικά έχω βρεί μια καινούρια από afrika αν τεριάζει θα την αλλάξω. Ευχαριστώ πολύ πάντος και θα σας ενημερωσω για τα αποτελέσματα



Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #55 on: Τρίτη 31 Ιούλιος 2018, 13:41:37 μμ
Η τάπα του τεπόζιτου είναι αλουμίνιο, η ντουραλουμίνιο, δεν βαφεται αρα πώς ξεβάφει?  :eusa_think: δεν το καταλαβαίνω.

Αυτή είναι η τάπα του ρεζερβουάρ  ??? (πως ανεβάζετε τις φωτογραφίες ρε παιδιά? έγραψα τι κείμενο και τζιφος η φωτογραφία)  Δε ξέρω αν είναι γνησία, πάντως σα ξεβαμμένη μου φαίνεται. Τι μου προτείνετε να κάνω?? Να τη βάψω, να κολλήσω κάρμπον.. έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;
Πάντως για τις ακτίνες εννοούσα αυτές της μηχανής του Stoneman. Είναι λες και τις άλλαξε και έβαλε inox. Τις δικές μου τις γυάλιζα μια μέρα από τις 10 έως τις 6 το απόγευμα ..... Γυάλισαν δε μπορώ να πω το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει το γυάλισμα. Θα σας ενημερώσω και αν κρατήσει θα σας πω και τον τρόπο που δούλεψα. Ισχύει πάντως το δεν θέλει τρόπο θέλει ΚΟΠΟ