Hellas Transalp Forum

Προβλημα με μπαταρια

koutour · 3331

Offline koutour

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
on: Παρασκευή 01 Νοέμβριος 2013, 12:54:14 μμ
Καλημερα σε ολους απο ενα νεο μελος του φορουμ. Εχω αποκτησει ενα μεταχειρισμενο ΤΑ 700 τον μαρτιο του 12 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μοτο. Πριν απο δεκα μερες εμεινα απο μπαταρια και αποφασισα να προμηθευτω μια  dyna.... απο καταστημα στο Κουκακι. Η μπαταρια φορτιστηκε σωστα και δουλεψε μια βδομαδα την ογδοη μερα μ αφησε. Ο ανορθωτης ειναι οκ. Η μπαταρια πηγε για επιστροφη αλλα η εταιρεια δεν δεχεται την αντικατασταση της χωρις οικονομικη επιβαρυνση. Θα ηθελα την γνωμη σας. Ευχαριστω.



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1 on: Παρασκευή 01 Νοέμβριος 2013, 14:16:37 μμ
Καλημερα σε ολους απο ενα νεο μελος του φορουμ. Εχω αποκτησει ενα μεταχειρισμενο ΤΑ 700 τον μαρτιο του 12 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μοτο. Πριν απο δεκα μερες εμεινα απο μπαταρια και αποφασισα να προμηθευτω μια  dyna.... απο καταστημα στο Κουκακι. Η μπαταρια φορτιστηκε σωστα και δουλεψε μια βδομαδα την ογδοη μερα μ αφησε. Ο ανορθωτης ειναι οκ. Η μπαταρια πηγε για επιστροφη αλλα η εταιρεια δεν δεχεται την αντικατασταση της χωρις οικονομικη επιβαρυνση. Θα ηθελα την γνωμη σας. Ευχαριστω.
Μεγαλο λαθος να μην τη δεχεται και απειλησε τους οτι θα πας δικαστικα ...ελπιζω να εχεις την αποδειξη αγορας ..και αν ειχε και εγγυηση .
Αν βεβαια ο ανορθωτης φορτωνει σωστα την μπαταρια κανε εναν ελεγχο για τυχον διαρροη ρευματος ..πχ αν εχεις συναγερμο πιθανον να σου τρωει την μπαταρια .

Το να ζητανε οικονομικη επιβαρυνση παλι μπορει να εχει να κανει με αλλο τυπο- μαρκα μπαταριας που να ειναι πιο ακριβη απο αυτη που πηρες .




Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #2 on: Παρασκευή 01 Νοέμβριος 2013, 16:56:22 μμ
Ποιος την φόρτισε την μπαταρία και πως;

Αν στην παρέδωσε το κατάστημα έτσι και ψόφησε η μπαταρία, πας σε ΙΝΚΑ (αφού το γνωστοποιήσεις στο κατάστημα) και τα πράγματα θα πάρουν την τροπή τους.

Πάντως η μάρκα της μπαταρίας δεν μου ακούγεται και πολύ σόι!



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #3 on: Παρασκευή 01 Νοέμβριος 2013, 17:41:12 μμ
Να πω κι εγώ βρε παιδάκια την γνωμη αν μου επιτρέπετε, κάνενα εργοστάσιο κατασκευής μπαταριών δεν δίνει εγγύηση, μόνο σε ειδικες περιπτώσεις κι όταν εισαι πάρα πολύ σωστος Πελάτης/Αντιπροσωπος/ καταναλωτής τους, για κάποιες περιπτώσεις, θα μπορουν να σου κάνουν το πολύ ένα 5%, και αυτό όχι πάντα.
Οι εγγυήσεις δίνονται από του αντιπροσώπους/εισαγωγείς στον κάθε πελάτης τους, και πάλι αμα τους πασάρεις κανα δυο μαζεμένες, αρχίζουν τα......ποτε την πηρες (άσχετα αν την ειχες στο ράφι σου) σε τι αυτοκίνητο την έβαλες (πετρελαιο ή βενζίνα) και κάτι τέτοια, αυτά σας τα λέω από πρώτο χέρι και από την πειρα μου ως πωλητης μπαταριών, και μόνο που δέχεται να συμετάσχει σε κάποιο ποσό για την αντικατάσταση της ειναι θετικό.
Βέβαια μην κοιτάξει  απλα και μόνο να ρισκάρει το κερδος του, που πάλι δεν προκειται να βγει χαμένος, αν ειναι αυτός ο εισαγωγέας, κατα τα υπόλοιπα εαν έχει κόψει απόδειξη και δεν αναφέρει τον χρόνο εγγυήσεως (σπάνιο να την γράψει κάποις) δεν πιανει ούτε ΙΝΚΑ ού ο Πάπας

Για ψάξτε το λίγο.........



Offline Transalpinos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 164
Reply #4 on: Παρασκευή 01 Νοέμβριος 2013, 17:49:19 μμ
την πας εκει κ λες να στην ξαναφορτισουν.οταν αυτο γινει μετρας επιτοπου (παρουσια τους) τασεις στα ακρα της,
αν παρατηρησεις οτι δεν εχεις τις προβλεπομενες τοτε πες να σου δωσουν αλλη,αν εισαι οκ τοτε ψαξε για δικο σου προβλημα

μετρησεις..
με σβηστο διακοπτη απο 12,3-12,6
ρελαντι στα 13,5
κ στις 3500-4000σ/λ περι τα 14-14,3



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #5 on: Σάββατο 02 Νοέμβριος 2013, 08:21:19 πμ
Βαγγέλη δεν ισχυει κάτι τέτοιο. Η εγγύηση ειναι δικαίωμα του αγοραστή και όχι κίνηση καλής θέλησης του εμπόρου. Με την ευκαιρία να ξέρετε οτι υπάρχει η Ευρωπαϊκή εγγύηση που υποχρεώνει τον κατασκευαστή οποιουδήποτε προϊόντος πωλείται στην ΕΕ, να καλύπτει για δυο χρόνια με εγγύηση το προϊόν του. Όταν σας λένε: η μοτοσυκλετα καλύπτεται με ένα χρόνο, η οθόνη με ένα χρόνο κτλ αγνοηστε τους κανονικα και στο ΙΝΚΑ!

Για την ιστορία, μου έχουν αλλάξει μπαταρία μετα απο ενάμιση μήνα.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #6 on: Σάββατο 02 Νοέμβριος 2013, 09:53:47 πμ
Και εμενα μετα απο εναν χρονο!
Και μαλιστα απο τις φτηνες μπαταριες. Οχι κατι ακριβο!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km