Hellas Transalp Forum

ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΤΑ650

jimmys21 · 38007

Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 17:42:02 μμ
Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να σας ένα πρόβλημα που έχω με το ΤΑ650 εδώ και λίγο καιρό.Το καλοκαίρι τον Ιούλιο συγκεκριμένα πάω τη μηχανή για γενικό service.Eίναι μοντέλο του  '03 με 35000χλμ.Αλλάζονται λοιπόν λάδια,φίλτρο λαδιού,μπουζί, τακάκια πίσω,φίλτρο αέρα,ρύθμιση βαλβίδων υγρά φρένων κλπ.Λέω τότε του μηχανικού ότι ακούω έναν παράξενο μεταλλικό θόρυβο απο την αριστερή μεριά του κινητήρα όταν πηγαίνω με χαμηλές στροφές και ανοίξω το γκάζι να επιταχύνω. Σαν να χτυπάει βαλβίδα ένα πράγμα αλλά μόνο απο την αριστερή μεριά του κινητήρα.Μη φανταστείτε ότι έχω 5η στο κιβώτιο και 2000 στροφές και ανοίγω το γκάζι.Νormal πράγματα.Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν ακούει κάτι(μαλακίες μια χαρά ακούγεται)και έτσι και γω το παράτησα.Την μηχανή θα την βάλω στο γκαράζ τώρα το χειμώνα αλλά εμένα με τρώει αυτό το πράγμα και μου τη δίνει.Κάποια βοήθεια του τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ,




Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 17:52:40 μμ
Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να σας ένα πρόβλημα που έχω με το ΤΑ650 εδώ και λίγο καιρό.Το καλοκαίρι τον Ιούλιο συγκεκριμένα πάω τη μηχανή για γενικό service.Eίναι μοντέλο του  '03 με 35000χλμ.Αλλάζονται λοιπόν λάδια,φίλτρο λαδιού,μπουζί, τακάκια πίσω,φίλτρο αέρα,ρύθμιση βαλβίδων υγρά φρένων κλπ.Λέω τότε του μηχανικού ότι ακούω έναν παράξενο μεταλλικό θόρυβο απο την αριστερή μεριά του κινητήρα όταν πηγαίνω με χαμηλές στροφές και ανοίξω το γκάζι να επιταχύνω. Σαν να χτυπάει βαλβίδα ένα πράγμα αλλά μόνο απο την αριστερή μεριά του κινητήρα.Μη φανταστείτε ότι έχω 5η στο κιβώτιο και 2000 στροφές και ανοίγω το γκάζι.Νormal πράγματα.Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν ακούει κάτι(μαλακίες μια χαρά ακούγεται)και έτσι και γω το παράτησα.Την μηχανή θα την βάλω στο γκαράζ τώρα το χειμώνα αλλά εμένα με τρώει αυτό το πράγμα και μου τη δίνει.Κάποια βοήθεια του τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ,


Δυσκολη η απαντηση  :-\




Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #2 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 18:08:18 μμ
ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #3 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 18:10:30 μμ
ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ

το θεμα ειναι οτι ετσι στι φλου χωρις να ακουσουμε μονο εικασιες που και σιγουρα θα ειναι λαθος ......μια εικασια ανοιχτη βαλβιδα που οταν πας να ανεβασεις στροφες να χτυπαει ...αλλα και παλι εικασια  :-\




Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #4 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 18:12:33 μμ
Η Διάγνωση των θορύβων είναι δύσκολη. Πριν το σέρβις το άκουγες?, Στο κάνει όταν ανοίγεις το γκάζι και μετά σταματάει. Στο κάνει όταν κινείσαι ή σταματημένος?



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #5 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 18:18:41 μμ
Η Διάγνωση των θορύβων είναι δύσκολη. Πριν το σέρβις το άκουγες?, Στο κάνει όταν ανοίγεις το γκάζι και μετά σταματάει. Στο κάνει όταν κινείσαι ή σταματημένος?
ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ SERVICE TO ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ.ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #6 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 20:36:36 μμ
Όπως είπαν και πιο πάνω η τηλεδιάγνωση χωρίς ακριβή περιγραφή είναι αδύνατη.... Αριστερά αυτό που βρίσκεται και θα μπορούσε να είναι η αιτία, είναι η καδένα του μπροστινού κυλίνδρου.
Συμπτώματα καδένας ή / και τεντωτήρα που αντιγράφω όπως μου το είχαν στείλει παλιότερα:

"καδενα ακουγεται συνηθως οταν βαζουμε μπροστα και το μοτερ ειναι ακομα κρυο.....
με το ζεσταμα χανεται ο εντονος ηχος, αλλα μπορει να το ακους σε ξαφνικα γκαζωματα ή σε χαμηλες ταχυτητες."

Όσο καιρό γράφω εδώ, και έχοντας διαβάσει αρκετά παλιά προβλήματα δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει κάπου κάποιο θέμα που να αναφέρει πρόβλημα σε καδένα της ΤΑ 650. Μήπως τελικά είναι ιδέα σου? Είναι πράγματι τόσο έντονος ο θόρυβος ώστε να μπορούσε να ταιριάζει στην παραπάνω αιτία?



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #7 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 20:48:42 μμ
Όπως είπαν και πιο πάνω η τηλεδιάγνωση χωρίς ακριβή περιγραφή είναι αδύνατη.... Αριστερά αυτό που βρίσκεται και θα μπορούσε να είναι η αιτία, είναι η καδένα του μπροστινού κυλίνδρου.
Συμπτώματα καδένας ή / και τεντωτήρα που αντιγράφω όπως μου το είχαν στείλει παλιότερα:

"καδενα ακουγεται συνηθως οταν βαζουμε μπροστα και το μοτερ ειναι ακομα κρυο.....
με το ζεσταμα χανεται ο εντονος ηχος, αλλα μπορει να το ακους σε ξαφνικα γκαζωματα ή σε χαμηλες ταχυτητες."

Όσο καιρό γράφω εδώ, και έχοντας διαβάσει αρκετά παλιά προβλήματα δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει κάπου κάποιο θέμα που να αναφέρει πρόβλημα σε καδένα της ΤΑ 650. Μήπως τελικά είναι ιδέα σου? Είναι πράγματι τόσο έντονος ο θόρυβος ώστε να μπορούσε να ταιριάζει στην παραπάνω αιτία?
Φίλε johnny_nik αυτός ακριβώς είναι ο θόρυβος που ακούγεται,όταν το μοτέρ είναι κρύο και σε ξαφνικά γκαζώματα ή σε χαμηλές ταχύτητες.Όπως έγραψα και πιο πάνω όταν το μοτέρ ζεσταθεί χάνεται ο έντονος θόρυβος.Λες αυτό να είναι το πρόβλημα και αν ναι είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί άμεσα?



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #8 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 22:22:44 μμ
Φίλε johnny_nik αυτός ακριβώς είναι ο θόρυβος που ακούγεται,όταν το μοτέρ είναι κρύο και σε ξαφνικά γκαζώματα ή σε χαμηλές ταχύτητες.Όπως έγραψα και πιο πάνω όταν το μοτέρ ζεσταθεί χάνεται ο έντονος θόρυβος.Λες αυτό να είναι το πρόβλημα και αν ναι είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί άμεσα?

Ειλικρινα είναι η πρώτη φορά που ακούω ΤΑ να βαράει καδένα. Λέγεται ότι όταν χτυπάει η καδένα, αυτό σημαίνει ότι έχει χαλαρώσει, οπότε υπάρχει κίνδυνος να κοπεί (κάτι το οποίο όσα χρόνια διαβάζω μοτοφόρουμ δεν το έχω δει να συμβαίνει, είτε να "πηδήξει" δόντι και να καρφώσει βαλβίδες. Μια βλάβη τέτοιας έκτασης είναι ασύμφορη προς επισκευή, ειδικά όταν μιλάμε για ΤΑ. Τώρα που είναι ακόμα νωρίς, το κόστος είναι επίσης σεβαστό, δυστυχώς δεν έχω τη λίστα μαζί μου για να υπολογίσω περίπου πόσο θα σου έρθει, αλλά σκέφτομαι χονδρικά μιας και τα είχα δεί κάποτε επιγραμματικά κοντά στο 250άρι. Εάν θέλεις μόνο αλλαγή στον τεντωτήρα μπορεί και λιγότερο, ή ακόμη μπορεί ο τεντωτήρας να κολλάει, και με λίγο σκάλισμα (όπως κάνουν στα KLE, αν και δεν έχουν και τόσο σχέση με τα ΤΑ) να επανέλθει και να εξαγοράσεις λίγο χρόνο ακόμη μέχρι την αλλαγή. Για το κόστος μη το δένεις κόμπο, μπορεί να είναι πολύ παραπάνω, ίσως να είναι και παρακάτω ανάλογα με το μάστορα και τις τιμές των ανταλλακτικών.

Το κατά πόσο πρέπει να διορθωθει άμεσα?

Δεν ξέρω να στο απαντήσω, δεν ξέρω εάν έχει σοβαρό ή όχι πρόβλημα, και δεν μπορώ με βεβαιότητα να πώ ότι όντως προέρχεται από εκεί.  Στις περισσότερες ΤΑ, αν διαβάσεις και εδώ υπάρχει ένας θόρυβος από την καμπάνα και σε ορισμένες ένας θόρυβος από το καδενάκι της τρόμπας λαδιού, όταν το μοτέρ είναι κρύο και ο οποίος σταματάει όταν ζεσταθεί. Όμως αυτά τα πράγματα είναι δεξιά και εσύ λές ότι ακούς τον ήχο αριστερά. Προτού μπεις σε διαδικασία λύσε δέσε (γιατί φοβάμαι ότι περιλαμβάνεται πολύ ακόμη και αν θές να αλλάξεις μόνο τη γλύστρα και τον τεντωτήρα) δοκίμασε πρώτα τα τέστ που "δείχνουν" προς καμπάνα μεριά. Δεν χάνεις τίποτα.

Δοκίμασε δηλαδή με τον κινητήρα κρύο και στο ρελαντί (όπου υπάρχει ο θόρυβος) να πατάς συμπλέκτη και αν ακούσεις εάν ο ήχος αλλάζει .Εάν αλλάζει με το συμπλεκτάρισμα τότε ο θόρυβος είναι από την καμπάνα και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.




Offline rastabill

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 92
Reply #9 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 22:47:48 μμ
Ρε για σοβαρευτείτε λίγο το μηχανάκι είναι άστρωτο ακόμα τι καδένες λέτε !!!!



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #10 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 08:22:26 πμ
Ρε για σοβαρευτείτε λίγο το μηχανάκι είναι άστρωτο ακόμα τι καδένες λέτε !!!!

Το κατά πόσο άστρωτο είναι το ξέρει ο ιδιοκτήτης. Αν το έχει από καινούργιο και είναι οδηγός αλά Stoneman τότε πάω πάσο. Αν το πήρε μεταχειρισμένο με 33.000 χιλιόμετρα ποιός λέει ότι το κοντέρ δεν είναι γυρισμένο πίσω ή έχει φέρει τη βόλτα του πάνω από 100Κ χιλιόμετρα?? Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρουμε τον τρόπο οδήγησης του φίλου jimmys21, ούτε για τί ήχο μιλάμε ακριβώς, οπότε κάνουμε υποθέσεις με βάση που τον ακούει και όπως τον περιγράφει τον ήχο, ανεξάρτητα με τα χιλιόμετρα.



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #11 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 08:36:57 πμ
Το κατά πόσο άστρωτο είναι το ξέρει ο ιδιοκτήτης. Αν το έχει από καινούργιο και είναι οδηγός αλά Stoneman τότε πάω πάσο. Αν το πήρε μεταχειρισμένο με 33.000 χιλιόμετρα ποιός λέει ότι το κοντέρ δεν είναι γυρισμένο πίσω ή έχει φέρει τη βόλτα του πάνω από 100Κ χιλιόμετρα?? Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρουμε τον τρόπο οδήγησης του φίλου jimmys21, ούτε για τί ήχο μιλάμε ακριβώς, οπότε κάνουμε υποθέσεις με βάση που τον ακούει και όπως τον περιγράφει τον ήχο, ανεξάρτητα με τα χιλιόμετρα.
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #12 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 08:48:08 πμ
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
Δημήτρη καλό θα ήτανε να πήγαινες καμιά Τρίτη βράδυ από το ΣΥΜΟΦΕ,
να το ακούσουν και τα παιδιά εκεί,βέβαια δεν ξέρω πόσο μακρυά είσαι.



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #13 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 08:52:53 πμ
Δημήτρη καλό θα ήτανε να πήγαινες καμιά Τρίτη βράδυ από το ΣΥΜΟΦΕ,
να το ακούσουν και τα παιδιά εκεί,βέβαια δεν ξέρω πόσο μακρυά είσαι.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΑΔΕΡΦΕ



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #14 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 08:57:13 πμ
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΑΔΕΡΦΕ
Πηγαινε στον Ρηγα τοτε τον Γιωργο  ;) ;)




Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #15 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:16:57 πμ
Πηγαινε στον Ρηγα τοτε τον Γιωργο  ;) ;)
ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ.ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΗΓΑΣ?



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #16 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:22:10 πμ
ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ.ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΗΓΑΣ?

http://www.transalpforum.gr/index.php?action=profile;u=492

Το προφιλ του ..αν θες γραφε με μικρα ..στη γλωσσα του νετ τα κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις  ;D




Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #17 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:26:01 πμ
http://www.transalpforum.gr/index.php?action=profile;u=492

Το προφιλ του ..αν θες γραφε με μικρα ..στη γλωσσα του νετ τα κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις  ;D
Sorry για τα κεφαλαία.Κατάλαβα ποιος είναι ο Ρήγας.Ευχαριστώ



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #18 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 12:46:14 μμ
ΓΙΑ ΦΩΤΙΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ.ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΗΓΑΣ?
Ελα και στην αυριανη βολτα να το ακουσουμε και απο κοντα και να γνωριστουμε.



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #19 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 13:15:51 μμ
Ελα και στην αυριανη βολτα να το ακουσουμε και απο κοντα και να γνωριστουμε.
Να΄σαι καλά φίλε



Offline jimmys21

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 53
Reply #20 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 15:15:06 μμ
http://www.transalpforum.gr/index.php?action=profile;u=492

Το προφιλ του ..αν θες γραφε με μικρα ..στη γλωσσα του νετ τα κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις  ;D
[/quote Επειδη τωρα μου ηρθε ενα flash, για νας δωσω να καταλαβετε πως ακριβως ειναι ο θορυβος που κανει το μοτοσακο μου,φανταστειτε οτι ειναι ακριβως ο θορυβος που κανει το αμαξι μας οταν χτυπαει πυρακια.Ακριβως το ιδιο πραγμα,αλλα στο ΤΑ ακουγεται μονο απο την αριστερη μερια και οχι εντονα οταν το μοτερ ζεσταθει



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #21 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 18:03:47 μμ
Παραξενος ηχος οπως τον περιγραφεις.
Εχεις δοκιμασει με κανα κατσαβιδι (προτιμοτερο κατσαβιδι που εχει και σιδερο μεσα στην λαβη του μεχρι πανω) να ακουμπα στον κινητηρα και η αλλη ακρη του στο αυτι σου; Μπας και προσδιορισεις αν ειναι στον πισω η στον μπροστα κυλινδρο, στον κορμο η αλλου...

Βρε μπας και την οδηγας χωρις κρανος και για αυτο τον ακους τον θορυβο;
« Last Edit: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 18:28:31 μμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline georgetrips

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 533
    • www.georgetrips.gr
Reply #22 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 18:17:11 μμ
ΡΕ ΦΙΛΕ ,     Να πας και σε κανα ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ! 
  ΑΠΛΑ !  ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΙΔΕΑ   , 
 Η'' .....



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #23 on: Κυριακή 26 Οκτώβριος 2014, 20:08:52 μμ
Τελικά τι έγινε με τον θόρυβο ? ? ?


Μου κάνει ακριβώς το ίδιο μετά την επιστροφή μου απο το φουρου...
Ενώ άφησα την παρέα  στο μνημείο των πεσόντων ξανθιών να πίνουν καφέ και (η αλήθεια είναι πως του ήπια το αίμα...) ενώ γύρισα αθήνα αρκετά γρήγορα, την επόμενη το πρωί άρχισε ένας θόρυβος απο την αριστερή πλευρά, μπροστά... Για καδένα δεν το λες... Για βαλβίδα μάλλον το ακούω αλλά όταν ζεσταθεί τον γλυκαίνει πολύ τον θόρυβο.  Υπάρχει περίπτωση αν γυρίζει το μοτέρ επι ώρα στις 7000 - 7500 στροφές να λασκάρει η ρύθμιση κάποιας βαλβίδας και να χτυπάει ? Τραβηγμένο δεν είναι ?


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #24 on: Κυριακή 26 Οκτώβριος 2014, 21:28:39 μμ
Δηλαδή για πόση ώρα το πήγες τέρμα; ???