Hellas Transalp Forum

Τακτική Αιμοδοσία H.T.C. το Σάββατο 19-10-2013

nikos 238 · 19624

Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
on: Τρίτη 15 Οκτώβριος 2013, 09:13:49 πμ
    




Αγαπητά μέλη, αγαπητοί φίλοι του Συλλόγου.

Έφτασε και πάλι το ραντεβού μας με την περισσότερο απλή και εξόχως σημαντική πράξη, αυτή της αιμοδοσίας.

Ας ξεφύγουμε για λίγο από την καθημερινότητα και ας εκπληρώσουμε ένα καθήκον προς τον συνάνθρωπό μας, δίνοντας λίγο από τον χρόνο μας, αλλά χαρίζοντας κάτι που καμία μηχανή, καμία χημική φόρμουλα και καμία τιμή δεν μπορεί να υποκαταστήσει.

Η έλλειψη και η ανεπάρκεια αίματος είναι μια ακόμα υπαρκτή κατάσταση που έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα να θέτει σε κίνδυνο την ζωή όσων χρειάζονται το αίμα ως θεραπευτικό μέσο.

Αρκετές φορές, η μη ευαισθητοποίηση οφείλεται στην αδιαφορία ή στην άγνοια των περισσότερων για το μέγεθος της ανάγκης που υπάρχει να προσφέρουν στον συνάνθρωπό τους το πιο ανεκτίμητο αγαθό που μπορεί να σώσει την ζωή του.

Καλούμε λοιπόν όσους (-ες) μπορούν και επιθυμούν να δώσουν αίμα, να ενισχύσουν την τράπεζα αίματος που διατηρούμε στο Νοσοκομείο "Ελπίς" και παράλληλα να βοηθήσουν στην κάλυψη των τεράστιων αναγκών και ελλείψεων που δυστυχώς υπάρχουν και στη χώρα μας !

Η αιμοδοσία, γίνεται πάντα κάτω από ειδικευμένο προσωπικό. Στα Κέντρα Αιμοδοσίας, υπάρχει διαδικασία κατά την οποία λαμβάνεται ένα σύντομο ιστορικό του αιμοδότη, γίνεται μέτρηση της αρτηριακής πίεσης και γενικά η διαδικασία είναι σύντομη και ασφαλής. 


Το Σάββατο 19-10-2013 και στις ώρες από 10.00 μέχρι 13.00 στο Νοσοκομείο Ελπίς, θα γίνει η αιμοδοσία για τα μέλη και φίλους από την Αττική.

Για τα μέλη από Β. Ελλάδα, αιμοδοσίες γίνονται στο κέντρο αιμοδοσίας του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης κάθε Σάββατο & Κυριακή μεταξύ 09.00 - 12.00 και καθημερινές, 08.30 - 13.30 και 17.00 - 19.00.
Είσοδος από Κωνσταντινουπόλεως. Τηλέφωνο Γραφείου Κίνησης 231 331 2811. 

Μην λησμονούμε πως μπορούμε να δώσουμε και οποιαδήποτε άλλη μέρα και σε οποιοδήποτε άλλο Νοσοκομείο. 


ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ είναι να μην ξεχάσουμε, εάν θέλουμε η αιμοδοσία μας να καταχωρηθεί στο Σύλλογό μας, να δηλώσουμε στο σχετικό ερωτηματολόγιο ή προφορικά για να σημειωθεί ότι δίνουμε αίμα :

Για την τράπεζα αίματος του Συλλόγου Φίλων Μοτοσικλέτας Transalp, του Νοσοκομείου "Ελπίς" 


Σας ευχαριστούμε όλους σας για την ανταπόκριση σας.



Εκ μέρους του Δ.Σ του H.T.C.
« Last Edit: Τρίτη 15 Οκτώβριος 2013, 09:17:25 πμ by nikos 238 »


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #1 on: Τρίτη 15 Οκτώβριος 2013, 09:38:38 πμ
Νοσοκομείο Ελπίς            Νοσοκομείο  Ιπποκράτειο

1) Leon  10:00                 1)
2)                                  2)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #2 on: Τρίτη 15 Οκτώβριος 2013, 09:43:23 πμ
Νοσοκομείο Ελπίς            Νοσοκομείο  Ιπποκράτειο

1) Leon  10:00                 1)
2) ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ                 2)
3)



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #3 on: Τρίτη 15 Οκτώβριος 2013, 10:14:19 πμ
Τι πρέπει να ξέρουμε για την Αιμοδοσία:

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία και αλλά και τα διεθνή πρότυπα, η διαδικασία επιλογής του αιμοδότη αποτελεί σημαντικό μέρος του επιστημονικού έργου της υπηρεσίας αιμοδοσίας με σκοπό την προστασία της υγείας τόσο του ίδιου του αιμοδότη όσο και του ασθενούς που θα πάρει το αίμα. Όλοι ανεξαιρέτως οι υποψήφιοι αιμοδότες, ακόμα και εκείνοι που δίνουν αίμα τακτικά, εξετάζονται από τον υπεύθυνο Ιατρό της αιμοδοσίας (σύντομο ιστορικό, μέτρηση της αρτηριακής πίεσης, της αιμοσφαιρίνης και σε μερικές περιπτώσεις εξειδικευμένος έλεγχος).

    Κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα, ηλικίας 18-65 ετών, μπορεί να δώσει 400-450 cc αίμα. Για νέους ηλικίας 17 ετών απαιτείται έγγραφη συγκατάθεση γονέων ή κηδεμόνων.
    Η συχνότητα με την οποία μπορεί να δίνει κανείς αίμα είναι για τους άνδρες 3 - 4 φορές το χρόνο και για τις γυναίκες 2 - 3 φορές το χρόνο.
    Ο αιμοδότης πρέπει να είναι ξεκούραστος και να έχει συμπληρώσει τις φυσιολογικές ώρες ύπνου.
    Για πρωινή αιμοδοσία, πρέπει να προηγηθεί ένα καλό πρωινό, ενώ για την απογευματινή ο αιμοδότης μπορεί να αιμοδοτήσει 2 - 3 ώρες μετά το μεσημεριανό γεύμα.
    Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει κάνει κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών πριν δώσει αίμα.
    Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει πάρει φάρμακα, ούτε καν ασπιρίνη, τις τελευταίες μέρες πριν την αιμοληψία.
    Ετεροζυγώτης της Μεσογειακής ή Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας (στίγμα) μπορεί να δώσει αίμα εφ΄ όσον η αιμοσφαιρίνη του είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.
    Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού και 6 - 12 μήνες μετά τον τοκετό δεν γίνεται αιμοληψία.
    Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει υποβληθεί σε μεγάλη χειρουργική επέμβαση ή να έχει προσβληθεί από σοβαρή νόσο κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου.
    Δεν μπορεί να αιμοδοτήσει άτομο που υποφέρει από ελονοσία, φυματίωση, ηπατίτιδα, σύφιλη, μελιταίο πυρετό, AIDS, σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, καρδιακό ή άλλο σοβαρό νόσημα.
    Κάθε πρόβλημα υγείας που ενδεχομένως έχει ο υποψήφιος αιμοδότης, πρέπει να συζητείται με τον υπεύθυνο Ιατρό της αιμοδοσίας, οποίος κρίνει τελικά για την καταλληλότητα του υποψήφιου αιμοδότη.

Κάθε υποψήφιος αιμοδότης πρέπει να είναι απολύτως βέβαιος ότι: Το υλικό της αιμοδοσίας είναι αποστειρωμένο μιας χρήσης και δεν υπάρχει κίνδυνος για μετάδοση νοσημάτων.

Συμβουλές μετά την αιμοδοσία


    Μην καπνίσετε, μην οδηγήσετε για 1 ώρα.
    Πιείτε περισσότερα υγρά απ' οτι συνήθως τις 4 επόμενες ώρες.
    Μην πιείτε οινοπνευματώδη παρά μετά 6 ώρες και αφού πάρετε το κανονικό σας γεύμα
    Αν αιμορραγήσει το σημείο φλεβοκέντησης σηκώστε ψηλά το χέρι σας και πιέσετε το σημείο εκείνο.
    Βγάλτε το λευκοπλάστη ή τον επίδεσμο από το χέρι σας μετά από 3 ώρες.
    Αν αισθανθείτε ζάλη, ξαπλώσετε ή καθίστε κάτω με το κεφάλι ανάμεσα στα γόνατά σας.


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #4 on: Πέμπτη 17 Οκτώβριος 2013, 21:17:10 μμ
Νοσοκομείο Ελπίς            Νοσοκομείο  Ιπποκράτειο

1) Leon  10:00                 1)
2) ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ        2)
3)

sorry παιδια, εχω σοβαρο προβλημα υγειας και αδυνατω να δωσω αιμα... ελπιζω να τα καταφερω στην επομενη....



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 16:01:40 μμ
Λεφτερη μονο σου σε βλέπω.
Εγω λόγω αλλων υποχρεωσεων δεν μπορω αυτο το ΣΚ.
ενα απο τα επομενα ομως θα το καταφερω.

Κριμα ρε παιδια παντως. Τοσα άτομα εδω μεσα... ουτε 10 φιάλες το εξαμηνο δεν ειμαστε σε θεση να μαζεψουμε...
Απογοήτευση.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


kostasxlv

  • Guest
Reply #6 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 19:03:20 μμ
Νοσοκομείο Ελπίς            Νοσοκομείο  Ιπποκράτειο

1) Leon       10:00            1)
2)Kostasxlv 10:00            2)



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #7 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 20:41:15 μμ
ειναι πολυ λυπηρο να βλεπεις τοσο μικρη συμμετοχη καθε 6μηνο... :( Αν συνειδητοποιουσατε μερικοι ποσο σημαντικο ειναι....

Εγω δινω παντα αιμα και θα εδινα και τωρα αλλα μολις πριν λιγες μερες εδωσα για δικο μου ανθρωπο..



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #8 on: Παρασκευή 18 Οκτώβριος 2013, 20:43:59 μμ
Υπάρχουν πολλές αιτίες που φρενάρουν κάποιον...
Ας πούμε εγώ αν δεν σταματήσω την αγωγή για την χοληστερίνη δεν μπορώ να δώσω και πραγματικά θέλω !


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #9 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:06:42 πμ
Εγώ πάλι είμαι εθελοντής αιμοδότης ,η τελευταία φορά
που έδωσα ήταν στις 21/9"υπέρ αγνώστου".
Την επόμενη φορά(Δεκέμβριος) θα δώσω για
το club :love4:



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #10 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:25:23 πμ
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να έχεις υπάρξει εθελοντής αιμοδότης και τα τελευταία χρόνια να μη μπορείς. Νοιώθεις σαν λιοντάρι σε κλουβί και στεναχωριέσαι περισσότερο. Κάθε πρωί πρέπει να πάρω coversyl,δεν γίνεται αλλιώς.....


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #11 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 09:52:39 πμ
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να έχεις υπάρξει εθελοντής αιμοδότης και τα τελευταία χρόνια να μη μπορείς. Νοιώθεις σαν λιοντάρι σε κλουβί και στεναχωριέσαι περισσότερο. Κάθε πρωί πρέπει να πάρω coversyl,δεν γίνεται αλλιώς.....
Μεγαλώνουμε ρε γμτ και πολύ το φοβάμαι ότι κάποια στιγμή
δεν θα μπορούμε να δίνουμε.
Την παραπροηγούμενη φορά στο νοσοκομείο(στην αιμοδοσία)ήταν
μπροστά μου ένας κύριος που αν και εθελοντής ,πλέον δεν μπορούσε
να δώσει γιατί του διαγνώσαν ζάχαρο.



Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #12 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 10:48:33 πμ
Νοσοκομείο Ελπίς                         Νοσοκομείο  Ιπποκράτειο

1) Leon       10:00                       1)
2) Kostasxlv 10:00   --> done        2)
3) Goikoetxea 10:00  --> done       3)
« Last Edit: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 12:34:13 μμ by Goikoetxea »




Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #13 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 12:35:50 μμ
Δυστυχως και εγω εδωσα για φιλικο προσωπο πριν περιπου ενα μηνα...Μαλιστα ημουν και εθελοντης χρονια, σε τραπεζα αιματος του 3 ου νοσοκομειου ΙΚΑ και τωρα αυτο (ας ειναι καλα ο μπουμπουκος ) εκλεισε και αγνοειται η τυχη του αρχειου....Δεν μπορω καν να παρω ουτε μια φιαλη αν χρειαστω...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #14 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 13:21:34 μμ
Δυστυχως και εγω εδωσα για φιλικο προσωπο πριν περιπου ενα μηνα...Μαλιστα ημουν και εθελοντης χρονια, σε τραπεζα αιματος του 3 ου νοσοκομειου ΙΚΑ και τωρα αυτο (ας ειναι καλα ο μπουμπουκος ) εκλεισε και αγνοειται η τυχη του αρχειου....Δεν μπορω καν να παρω ουτε μια φιαλη αν χρειαστω...
Σωτήρη νομίζω αν έχεις φυλάξει την κάρτα αιμοδοσίας σου,
μπορείς να πάρεις αν-χτύπα ξύλο-ξαναχρειαστεί.
Το λέω αυτό γιατί ξέρω απ΄τον πατέρα μου που
ήταν για πολλά χρόνια αιμοδότης ,τώρα πλέον όχι
γιατί είναι 67,αλλά την καρτούλα-βιβλιάριο την έχει
και μπορεί αν χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσει :)



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #15 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 13:28:49 μμ
Την καρτα την εχω φυσικα, αλλα ειναι τοπικης εμβελειας..Δεν εχει δλδ επανω της Αρ Μητρωου Αιμοδοτη..Πηγα και ρωτησα... Μου ειπαν οτι κανει μονο για την συγκεκριμενη τραπεζα αιματος....


HONDA ή γενόσιμο?


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #16 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 13:53:36 μμ
Την καρτα την εχω φυσικα, αλλα ειναι τοπικης εμβελειας..Δεν εχει δλδ επανω της Αρ Μητρωου Αιμοδοτη..Πηγα και ρωτησα... Μου ειπαν οτι κανει μονο για την συγκεκριμενη τραπεζα αιματος....
H δικιά μου είναι έτσι :



Uploaded with ImageShack.us

και απ΄ότι βλέπω δεν έχει αρ.μητρ. αλλά μέσα έχει όλες τις ημερομηνίες
αιμοληψίας.
Μου φαίνεται ότι μια ερώτηση στο νοσοκομείο σχετικά με τα
όσα είπαμε παραπάνω δεν βλάπτει.
Πάλι αν κάποιος φίλος ξέρει να με :) διαφωτίσει,παρακαλώ να το κάνει



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #17 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 14:04:01 μμ
Ετσι ειναι και η δικη μου,ισως λιγο πιο συγχρονη..Οπως εγραψα πιο πανω, προσφατα χρειαστηκε μια φιαλη ενας φιλος.πηγα με την καρτουλα μου, κυριος, και εφαγα πορτα. Κατελειξα να δωσω αιμα κανονικα γιατι δεν αναγνωριζαν την τραπεζα..
Σορυ για το σπαμ παιδια..


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #18 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 17:54:30 μμ
Παντως με την καρτα που μας εχουν δωσει στο ελπις (με τον συλλογο εγινα αιμοδοτης τα τελευταια 9χρονια) ημουν κυριος οταν στο σισμανογλειο χρειαστηκε 2 φιαλες ο πατερας μου πριν χρονια.
Αρα παιζει ρολο ο αριθμος μητρωου κλπ και η "εμβελεια" της καρτας οπως λεει ο φιλος παραπανω.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline georgetrips

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 533
    • www.georgetrips.gr
Reply #19 on: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 18:02:30 μμ
......για το αιμα που δινουμε ,μπορουμε να το παρουμε  ''ανταποδωτικα'' πισω, να το πω ετσι ,ΜΟΝΟ οταν ειναι για συγγενεις Α βαθμου και οχι για φιλους. Καμμια φορα αυτο ειναι στην ευχερεια του νοσοκομειου που πηγαινεις , να στειλουν για καποιο δικο σου ΕΣΤΩ  και αν  δεν ειναι συγγενης .

Να προτιματε τα μεγαλα νοσοκομεια για να δινεται αιμα ωστε να μπορειται ,αν χρειαστη ποτε ,να παρετε κι εσεις.
Αριθμο μητρωου  εγω εχω !   Που σημαινει οτι ''κατι'' εγινε με σας !  Παιζει και  πολυ εμποριο με το θεμα ! 
  Οταν σας δωσανε την καρτα επρεπε να δειτε και να ρωτησετε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΥΜΕΡΟ. [με αποτελεσμα εσυ που λες οτι εκελισε το νοσοκομειο ,να μην μπορουν να δουν τιποτα]  αλλα ετσι κι αλλιως δεν τα περνανε και  σε ενα κοινο αρχειο σε καποιο συστημα...ολα χειρογραφα ειναι .    ''Μπαχαλο'' και εδω δηλαδη !
« Last Edit: Σάββατο 19 Οκτώβριος 2013, 18:11:46 μμ by georgetrips »



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #20 on: Κυριακή 10 Νοέμβριος 2013, 10:13:19 πμ
Παντως η πορτοκαλαδα που κερνανε μετα ειναι παντα αθλια!
Χθες πηγα.



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #21 on: Κυριακή 10 Νοέμβριος 2013, 21:07:32 μμ
ααα , κριμα ρε φιλαρακι, υποτιθεται στην Κρητη εχετε κ καλα πορτοκαλια...Εμας εδω στο Σαλονικα μονο μπουγατσουλα δεν φερνουν  ;D

Υ.Γ. Σοβαρα, μπράβο για την προσφορά  :eusa_clap:



Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Reply #22 on: Κυριακή 10 Νοέμβριος 2013, 21:35:03 μμ
ααα , κριμα ρε φιλαρακι, υποτιθεται στην Κρητη εχετε κ καλα πορτοκαλια...Εμας εδω στο Σαλονικα μονο μπουγατσουλα δεν φερνουν  ;D

Υ.Γ. Σοβαρα, μπράβο για την προσφορά  :eusa_clap:

Αυτός περίμενε ρακές και του δώσαν πορτοκαλάδα, τι περιμένεις να πει; :p

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #23 on: Πέμπτη 14 Νοέμβριος 2013, 11:53:22 πμ
Σήμερα ολοκλήρωσα τις υποχρεώσεις μου με την Αιμοδοσία μας....

Αχρείαστο να είναι.......




Φίλε να πας να σου ενημερώσουν τον Αρ. Μητρώου σου.... Έτσι είναι άκυρη, δεν σου έχει ανοιχτεί καμία καρτέλα......

H δικιά μου είναι έτσι :







"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #24 on: Πέμπτη 14 Νοέμβριος 2013, 12:03:17 μμ
Σήμερα ολοκλήρωσα τις υποχρεώσεις μου με την Αιμοδοσία μας....

Αχρείαστο να είναι.......




Φίλε να πας να σου ενημερώσουν τον Αρ. Μητρώου σου.... Έτσι είναι άκυρη, δεν σου έχει ανοιχτεί καμία καρτέλα......

Αυτο μου ειπαν και εμενα ...μου την βγαλαν ακυρη και το νοσοκομειο που εδινα εχει κλεισει ( να ναι καλα ο μπουμπουκος).....


HONDA ή γενόσιμο?