Hellas Transalp Forum

EXTRAS για Transalp XL700V

TheoOO7 · 11977

Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 08:17:57 πμ
Πρόκειται να πουλήσω το transalp 700 ABS του 2009 που έχω και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, δίνω τα κάποια επιπλέον ξεχωριστά:

- Καινούργια εξάτμιση (δεν έχει καν τοποθετηθεί).
- Προστατευτικό εξάτμiσης νίκελ (ολοκαίνουργιο).
- Μπαγκαζιέρα Givi που χωράει δύο κράνη με τη βάση της (και αυτή ολοκαίνουργια).
- Κάγκελα προστασίας κινητήρα (ολοκαίνουργια, δεν έχουν καν τοποθετηθεί).
- Χούφτες τιμονιού, καθρέπτες με μικρές εκδορές στη μαύρη πλαστική επιφάνεια.
- Μασπιέ ποδόφρενου με μικρές εκδορές στο χρώμα.
- Κάτω φέρινγκ γκρι, με μικρές εκδορές στο χρώμα.
- Διπλό stand με προστασία για το καρτερ λαδιού, ελαφρώς μεταχειρισμένο (ένα δίμηνο κοντά)
- Ψηλή ζελατίνα ταξιδιού Givi και προστατευτικό μπροστινού φαναριού, ελαφρώς μεταχειρισμένα χωρίς εκδορές σε αρίστη κατάσταση.

Επίσης, gps Garmin 550 με χάρτες και όλα τα περιφερειακά για τοποθέτηση στη μηχανή αλλά και βάση για το αυτοκίνητο, bluetooth, mp3, hands free. Έχω επίσης ελαφρώς μεταχειρισμένο και τον εξοπλισμό αναβάτη:

- Κράνος Suberth L λευκό, τριών μηνών, είναι σα να μην έχει φορεθεί εφόσον μέσα από το κράνος φορώ πάντα ένα μικρό bonet (καλοκαιρινό σκουφάκι).
- Κράνος Shark Small, γυναικείο
- Σετ μαύρο παντελόνι και μπουφάν καλοκαιρινά της BMW σε μέγεθος L
- Μπεζ μπουφάν χειμερινό με επένδυση μέγεθος L, αντρικό
- Μπεζ μπουφάν καλοκαιρινό σε μέγεθος S, γυναικείο.
- Τέλος μου έχει μείνει και από το GS που είχα και ένας φορτιστής μπαταρίας, κάνει για GS 1150, 1200 και adventure.

Παρακαλώ οι ενδιαφερόμενοι ας μου στείλουν μύνημα με προσφορά για ό,τι σας ενδιαφέρει. Η μηχανή έχει αναρτηθεί και στο car.gr με κωδικό αγγελίας 3942481



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #1 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 10:47:28 πμ
Μπορείς να δώσεις ενδεικτικά τιμές; Με ενδιαφέρουν τα κάγκελα για φίλο και το GPS.



Offline makisl

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 94
  • Οδηγός Κύκλωπα
Reply #2 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 15:08:37 μμ
Με ενδιαφέρει το
- Διπλό stand με προστασία για το καρτερ λαδιού, ελαφρώς μεταχειρισμένο (ένα δίμηνο κοντά)
Τιμή και φώτο ?



c1.0.gif[/img][/url]


Offline bocaros

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 27
Reply #3 on: Σάββατο 03 Αύγουστος 2013, 23:03:36 μμ
επισης κι εγω διπλο σταντ και καγκελα εφοσον δεν ταιριαξει με αυτους που προηγουνται



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #4 on: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 13:06:40 μμ
Μπορείς να δώσεις ενδεικτικά τιμές; Με ενδιαφέρουν τα κάγκελα για φίλο και το GPS.

Έχετε δίκιο, έχω λάβει πολλά μυνήματα στα οποία μου ζητάνε τιμές, ίσως δεν ήταν καλή η ιδέα για δικές σας προσφορές. Θα πάρω αυτή την ευκαιρία για να εξηγήσω λίγο καλύτερα το συμβάν όπως το εξήγησα τηλεφωνικά και σε ένα φίλο πριν από λίγο που μου ζήτησε το διπλό stand. Είχα τη μηχανή σταθμευμένη στη δουλειά και ένα αμάξι μου ακούμπησε την μπροστινή ρόδα σπρώχνοντας τη, με αποτέλεσμα να πέσει στη δεξιά της πλευρά. Κι ενώ το μηχανάκι το είχα αγρατζούνιστο και ωραίο, βρέθηκα με μικρογδαρσίματα. Επείδή έχω μικτή ασφάλεια αλλά και επειδή κάναμε και δήλωση όπου η φταίχτης παραδέχτηκε το λάθος της, την περασμένη Παρασκευή ο πραγματογνώμονας μου προ-ενέκρινε όλη τη δεξιά πλευρά σε καινούργια. Εγώ είχα ούτως ή άλλως βάλει τη μηχανή για πώληση και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, σκέφτηκα εφόσον θα χάσω σε τιμή πώλησης, ας μειώσω έστω λίγο αυτή τη χασούρα δίνντας στην ουσία αυτά τα μεταχειρισμένα με τις μικρές εκδορές ή τα καινούργια αναλόγως το τί προτιμάει ο κάθε φίλος. Εμένα δε με πειράζει εφόσον η τιμή πώλησης της μηχανής μου έτσι κι αλλιώς θα πέσει ανάλογα με το τί τελικά θα μείνει επάνω σε αυτή και τί όχι. Σημειωταίο πως η μηχανή πουλιέται κι έτσι, απλά ίσως εγώ να είμαι λίγο παραπάνω "ψείρας" οπότε και γι' αυτό μπήκα σε αυτή τη διαδικασία.

Τώρα για να απαντήσω σχετικά με τα κάγκελα, καινούργια κάνουν 150e βέβαια γνωρίζω πως παίζουν και προσφορές, οπότε ενδεικτικά μου στέλνετε μία προσφορά και θα χαρώ να σας στείλω το set που επιθυμείτε. Σημειωταίο πως αν επιλέξετε το καινούργιο, η συναλλαγή θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα, εφόσον θα πρέπει πρώτα να τοποθετηθούν στη μηχανή μου (μία φορά) για την ασφαλιστική και μετά να βγουν για να σας τα στείλω ή να περάσετε από το συνεργείο (στη Καλιρόης) και να σας τα τοποθετήσουν εκεί με δικό μου κόστος. Αν επιλέξετε το μεταχειρισμένο set, οφείλω να σας πω πως έχει ένα μικρό-μηδαμινό γδάρσινο, το οποίο καλύβεται ακόμη και με μαρκαδόρο, περιμένω από εσάς για την τελική επιλογή σας.

Όσον αφορά το GPS, το αγόρασα 630e, είναι glove friendly, αδιάβροχο, έχει bluetooth για σύνδεση με κινητό αλλά και καλωδίωση για το σύστημα ενδο-επικοινωνίας, τα καπάκια του, τη θήκη του, το set για τοποθέτηση στη μηχανή αλλά και ξεχωριστό set για τοποθέτηση στο αυτοκίνητο, οι φορτιστές του για αμάξι καθώς και για το σπίτι. Όπως προανέφερα, αυτό είναι μεταχερισμένο και αν το παραλάβετε από το συνεργείο στο φίλο που έχει αναλάββει τις επισκευές, θα σας το τοποθετήσει ο ίδιος (μηχανικός honda) με δικά μου έξοδα.
« Last Edit: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 13:40:04 μμ by TheoOO7 »



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #5 on: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 13:09:58 μμ
επισης κι εγω διπλο σταντ και καγκελα εφοσον δεν ταιριαξει με αυτους που προηγουνται

Λυπάμαι για την καθυστέρηση στην απάντηση, το διπλό stand συμφωνήθηκε ήδη με κάποιο άλλο φίλο εδώ στο forum, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Για τα κάγκελα υπάρχει ακόμη ανοιχτή συζήτηση, δεν έχω λάβει ακόμη κάποια προσφορά οπότε δείτε παρακαλώ την απάντηση σε παραπάνω σχόλιο και μου λέτε ό,τι σας βολεύει καλύτερα, εγώ είμαι ανοιχτός να δώσω και τα δύο set (μεταχειρισμένο και καινούργιο), εφόσον αυτό θα μου επιτρέψει να δώσω τη μηχανή μου σε καλύτερη για τον αγοραστή τιμή και έτσι να την πουλήσω και ποιο γρήγορα.
« Last Edit: Κυριακή 04 Αύγουστος 2013, 13:13:16 μμ by TheoOO7 »



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #6 on: Δευτέρα 05 Αύγουστος 2013, 10:44:03 πμ
Ευχαριστώ το φίλο που μου έστειλε τα link: www.bmw-motorrad.gr/gr/el/fascination/downloads/media/Rider_Equipment_Pricelist_2011.pdf

Tο αντι-βρόχινο/ανεμκό set Rainlock2 της BMW, είναι σε γκρί, και σε μέγεθος Large, βλέπε σελίδα 25, και ζητάω 110e.

Το καλοκαιρινό set Airflow2 της BMW, είναι σε μαύρο Large αντρικό, βλέπε σελίδα 9, και ζητάω 240e.



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #7 on: Παρασκευή 23 Αύγουστος 2013, 13:42:52 μμ
Μόλις τελείωσε και η γραφειοκρατεία, οπότε συνοψίζοντας τί μένει διαθέσιμο:

- Original εξάτμιση Honda, έχει κάνει Km 19K @60 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Προστατευτικό εξάτμiσης νίκελ, μηδαμινό γδάρσιμο @15 Ευρώ.
- Μπαγκαζιέρα Kappa 46lt, χωράει δύο κράνη με τη βάση της @60 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Κάγκελα προστασίας κινητήρα με μηδαμινή εκδορά που σβήνει και με μαρκαδόρο @ 70 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Χούφτες τιμονιού, τιμόνι και δεξιός καθρέπτης με πολύ μικρές εκδορές @ 45 Ευρώ.
- Μασπιέ ποδόφρενου με μικρές εκδορές στο χρώμα.
- Κάτω φέρινγκ γκρι, με μικρές εκδορές στο χρώμα @ 45 Ευρώ με τoποθέτηση.
- Original ζελατίνα Honda με βάση αχρησιμοποίητα @ 45 Ευρώ.

Επίσης, GPS Garmin 550 με χάρτες και όλα τα περιφερειακά για τοποθέτηση στη μηχανή αλλά και βάση για το αυτοκίνητο, bluetooth, mp3, hands free, αξίας 630 Ευρώ, το αφήνω με την τοποθέτηση στα 260 Ευρώ.

Για όλα τα παραπάνω, επειδή θέλω να τα δώσω σχετικά γρήγορα, θα δωθούν σε first in first served basis!

Καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους,
Theo.



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #8 on: Παρασκευή 23 Αύγουστος 2013, 14:30:44 μμ
Να σημειώσω πως μόλις πουλήθηκαν τα κάγκελα, ευχαριστώ Χάρη, καλοτάξιδα.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #9 on: Παρασκευή 23 Αύγουστος 2013, 15:11:46 μμ
Το Garmin είναι το Oregon που φαίνεται και στη φωτογραφία ?
http://www.bestprice.gr/item/2150237444/garmin-oregon-550


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #10 on: Παρασκευή 23 Αύγουστος 2013, 15:39:31 μμ
μαλλον το zumo θα ειναι.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #11 on: Σάββατο 24 Αύγουστος 2013, 07:40:41 πμ
Φίλοι, δε ξέρω πως την πάτησα έτσι, το GPS μου δεν είναι το zumo 550 αλλά το zumo 660! Γράψτε κεκτημένη ταχύτης!

Το link για περισσότερα info https://buy.garmin.com/en-US/US/on-the-road/motorcycles/zumo-660lm/prod117259.html



Offline Antonis S

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
Reply #12 on: Κυριακή 25 Αύγουστος 2013, 23:52:56 μμ
Αν δε σου κάνει κόπο βαλε μια φωτο απο το προστατευτικό για το φανάρι.


Άστους να λένε, αρκεί να πούν το όνομα σου σωστά.



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #13 on: Δευτέρα 26 Αύγουστος 2013, 13:05:54 μμ
φίλοι, μόλις δώθηκε και η μπαγκαζιέρα, ευχαριστώ Κώστα, καλοτάξιδη!



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #14 on: Δευτέρα 26 Αύγουστος 2013, 13:16:33 μμ
Το προστατευτικό για το φανάρι το έβαλα αρχικά -το έχω βγάλει από την τελευταία λίστα εφόσον θα το δώσω τελικά με τη μηχανή. Όσον αφορά τα accessoires αναβάτη-συνεπιβάτη, μένουν τα εξείς για όποιον ενδιαφέρεται:

1) Garmin GPS Zumo 660@230Euro - https://buy.garmin.com/en-US/US/on-the-road/motorcycles/zumo-660lm/prod117259.html

2) Aντι-βρόχινο SET παντελόνι-μπουφάν, Rainlock2 της BMW@110Euro, σε μέγεθος Large, βλ. σελ. 25 - www.bmw-motorrad.gr/gr/el/fascination/downloads/media/Rider_Equipment_Pricelist_2011.pdf

3) Καλοκαιρινό SET παντελόνι-μπουφάν, Airflow2 της BMW@240Euro, μέγεθος Large σε μαύρο, βλ. σελ. 9.

Και η λίστα ανανεωμένη από τα ανταλλακτικά:

- Original εξάτμιση Honda, έχει κάνει Km 19K @60 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Προστατευτικό εξάτμiσης νίκελ, μηδαμινό γδάρσιμο @15 Ευρώ.
- Χούφτες τιμονιού, τιμόνι, δεξιός καθρέπτης και ποδόφρενο με πολύ μικρές εκδορές @25Ευρώ έκαστο.
- Κάτω φέρινγκ γκρι, με μικρές εκδορές στο χρώμα @ 45 Ευρώ με τoποθέτηση.
- Original ζελατίνα Honda αχρησιμοποίητη @ 45 Ευρώ.

Ευχαριστώ,
Theo



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #15 on: Δευτέρα 26 Αύγουστος 2013, 15:42:21 μμ
φίλοι, μόλις δώθηκε και η μπαγκαζιέρα, ευχαριστώ Κώστα, καλοτάξιδη!

Ευχαριστώ Τεό! Την έβαλα στο μικρό, μου διέγνωσε και κάποιες βλάβες ο μάστορας σου (καλά έκανε!).

Να με φέρεις το κλειδί κάποια στιγμή, θα περάσω από εκεί σίγουρα το Σάββατο.



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #16 on: Τρίτη 27 Αύγουστος 2013, 08:56:02 πμ
Ωραία χαίρομαι και πάνω από όλα η ασφάλεια, ο Δημήτρης είναι αστέρι μηχανικός, με έχει γλιτώσει κι εμένα όταν πήγα ήταν να αγοράσω το πρώτο μου transalp, το οποίο ήταν τελικά τρακαρισμένο! Τον προτείνω ανεπιφύλακτα!



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #17 on: Τρίτη 27 Αύγουστος 2013, 10:07:52 πμ
Μικρή ανανέωση στη λίστα με αλλαγή στην τιμή του gps και της εξάτμισης, λόγω αρχικού λάθους, και προσθήκη accessoires:

1) Garmin GPS Zumo 660 @ 330Euro ή 350Ευρώ με τοποθέτηση- https://buy.garmin.com/en-US/US/on-the-road/motorcycles/zumo-660lm/prod117259.html

2) Aντι-βρόχινο SET παντελόνι-μπουφάν, Rainlock2 της BMW @ 110Euro (αξίας 93+118Ευρώ), σε μέγεθος Large, βλ. σελ. 25 - www.bmw-motorrad.gr/gr/el/fascination/downloads/media/Rider_Equipment_Pricelist_2011.pdf

3) Καλοκαιρινό SET παντελόνι-μπουφάν, Airflow2 της BMW @ 240Euro (αξίας 366+499Ευρώ), μέγεθος Large σε μαύρο, βλ. σελ. 9.

4) Σάκος ταξιδιού BMW -μαλακός σάκος 2, μεγάλος- αξίας 223 Ευρώ @90 Ευρώ, βλ. σελ.27.

5) Μπότες AllRound μαύρες Νο.42-43 αξίας 214Ευρώ @ 70Ευρώ, βλ. σελ. 17. Έχουν φορεθεί μία φορά σε 5ήμερο ταξίδι στην Ιορδανία.

6) Φορτιστής μπαταρίας BMW CAN-BUS αξίας 160Ευρώ @70Ευρώ - http://www.sierrabmwonline.com/product_info.php/bmw-can-bus-maintenance-battery-charger-all-can-bus-models-bmw-r1200r-77027722471-p-2768

Και η λίστα ανανεωμένη από τα ανταλλακτικά:

- Original εξάτμιση Honda, έχει κάνει Km 19K (σε Αττική οδό, κάνει άνετα άλλες km +350K) @90 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Χούφτες τιμονιού, τιμόνι, δεξιός καθρέπτης, ποδόφρενο, νίκελ διακοσμητικό εξάτμισης με πολύ μικρές εκδορές @25Ευρώ έκαστο.
- Κάτω φέρινγκ γκρι, με μικρές εκδορές στο χρώμα στο κάτω μέρος (δέ φαίνεται) @45 Ευρώ με τoποθέτηση.
- Original ζελατίνα Honda αχρησιμοποίητη @45 Ευρώ.

Ευχαριστώ,
Theo
« Last Edit: Τρίτη 27 Αύγουστος 2013, 10:18:41 πμ by TheoOO7 »



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #18 on: Πέμπτη 29 Αύγουστος 2013, 07:46:45 πμ
Να ενημερώσω πως το Zumo 660 μόλις πουλήθηκε, ευχαριστώ Θεόφραστε, είμαι σίγουρος θα το χαρείς πολύ αυτό το πανέμορφο εργαλείο!



Offline TheoOO7

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 19
Reply #19 on: Τρίτη 10 Σεπτέμβριος 2013, 21:20:21 μμ
Μετά την πώληση και του φορτιστή της bmw, έχουν μείνει τα παρακάτω από το GS που είχα πριν το transalp:

1) SET παντελόνι-μπουφάν, Rainlock2 της BMW @ 110Euro (αξίας 93+118Ευρώ), σε μέγεθος Large, βλ. σελ. 25

2) SET παντελόνι-μπουφάν, Airflow2 της BMW @ 240Euro (αξίας 366+499Ευρώ), μέγεθος Large σε μαύρο, βλ. σελ. 9.

3) Σάκος ταξιδιού BMW -μαλακός σάκος 2, μεγάλος @ 90Ευρώ (αξίας 223Ευρώ), βλ. σελ.27, σε άψογη κατάσταση, αδιάβροχη.

4) Μπότες AllRound μαύρες Νο.42-43 @ 70Ευρώ (αξίας 214Ευρώ), βλ. σελ. 17, άψογες, έχουν φορεθεί μία φορά σε 5ήμερο ταξίδι στην Ιορδανία.

Τα παραπάνω βρίσκονται στον κατάλογο - www.bmw-motorrad.gr/gr/el/fascination/downloads/media/Rider_Equipment_Pricelist_2011.pdf

Και η λίστα ανανεωμένη από τα ανταλλακτικά για το transalp:

- Original εξάτμιση Honda, έχει κάνει Km 19K (σε Αττική οδό, κάνει άνετα άλλες km +350K) @90 Ευρώ με τοποθέτηση.
- Χούφτες τιμονιού, τιμόνι, δεξιός καθρέπτης, ποδόφρενο, νίκελ διακοσμητικό εξάτμισης με πολύ μικρές εκδορές @25Ευρώ έκαστο.
- Κάτω φέρινγκ γκρι, με μικρές εκδορές στο κάτω μέρος (δέ φαίνεται) @45 Ευρώ με τoποθέτηση.
- Original ζελατίνα Honda αχρησιμοποίητη @45 Ευρώ.

Ευχαριστώ,
Theo