Hellas Transalp Forum

Το νεο R1200GS Adventure

African Boy · 59155

Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #100 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 10:54:14 πμ
Ναι σιγουρα χανει απο εκει βαλβολίνη, εχεις δίκιο νίκο.
Κάθε φορά που την πλένω (μια φορα στους 12 μηνες δηλαδη) βλέπω εκει λιγη σκονη μαζεμένη και κολημενη στο μεγεθος λεπτου του ευρω.....

το αλλο τεχνικό προβλημα που αντιμετωπίζω τελευταια, ειναι οτι κάθε φορά που βάζω μπροστα, μου ζηταει στο καντραν να αλλαξω την εσωτερική μπαταρία που εχει στον συναγερμο (και χρησιμοποιείται να βαραει η σειρηνα του οταν καποιος κλέφτης κοψει την παροχή ρευματος)  
Φυσικα με ενημερωνει  πριν τελειωσει η μπαταρια... μου λεει δηλαδη οτι η μπαταρία είναι low και πρέπει να την αλλαξω (απο το 2008 δεν εχει αλλαχτει ποτε και παιρνει 2 κανονικες CR123A).
στο βαρα αυτο το εβλεπα μονο αν ημουν τυχερος και δοκιμαζα να κοψω την παροχη ρευματος μονος για δοκιμη. Δεν μου χαλαγε την μερα με τετοιες χαζομπεμβεδίστικες ενημερωσεις!

Κωστα μια χαρα ...
Εμενα και στα δυο Βαρα, εμφανιστηκε πιο νωρίς αυτο. Γυρω στα 75.000
οπως λεει ο λεφτερης, πολυ φτηνη επισκευη. μπορει να θελει και απλα καθαρισμα.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #101 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 10:57:53 πμ
Κωστα μια χαρα ...
Εμενα και στα δυο Βαρα, εμφανιστηκε πιο νωρίς αυτο. Γυρω στα 75.000
οπως λεει ο λεφτερης, πολυ φτηνη επισκευη. μπορει να θελει και απλα καθαρισμα.

Θα το αφήσω έτσι να μη το πιάνει το μάτι  ;D


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #102 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 11:09:12 πμ
Και μένα κάπου στις 70.000 μου είχε παρουσιαστεί και ήταν 5 λεπτά δουλειά πραγματικά...

Βγάλε Βάλε και κόλλημα η επαφή....  ;D



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #103 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 11:47:25 πμ
-Πάντως δε χαλάνε ολα τα bmw παιδιά .

Τα καινούρια χαλάνε ,όσα βλέπεις ενός χρονού και κάτω είναι .... :2hysterical:  πίκρα , οπότε σεις που περάσατε δυό τρία χρόνια στα χέρια σας χαλαρώστε.

Λουρεμ (πουσαι συ ρε ψυχη  ;D) ενα μηχανακι που βγαζει σοβαρα θεματα δεν ξερεις ποτε τι θα βγαλει. Ακουστε ακομη ενα περιστατικο που εχω δει με τα ματια μου :o  τοχω πει σε καποιους αλλα ας το γραψω εδω. Ιουνιο 2012 και πηγαινα Βολο για δουλεια με το VFR και καθως επρεπε ναμαι κει στις 12 το μεσημερι, πηγαινα με 180-190αρια. Στις κατηφορες της Μαλακασας με περναει GSX-R 1000αρι με 220-230 και και λεω ευκαιρια για παιγνιδι, ας ακολουθησω. Στο τελος της κατηφορας του Σειριου περναμε ενα GS1200 και το βλεπω να ανεβαζει ταχυτητα και να ακολουθαει. Παμε ολοι ετσι για καμποση ωρα και κοιταω συνεχεια τον καθρεφτη καθως εχω κουφαθει "για κοιτα ρε συ σκεφτομαι, δεν τοχα ικανο να παει ετσι". Και δεν επρεπε να το σκεφτω αυτα γιατι ισως το ματιασα  :-X ξαφνικα βλεπω ενα ντουμανι μπλε καπνο απο πισω και το παληκαρι να βαζει αλαρμ και να σταματαει δεξια. Κατι σχετικο με τον αεροψυκτο κινητηρα ψυλιαζομαι που δεν ειναι για να δουλευει σε τετοιες στροφες..

Φυσικα μπορει να μη βγαλει ενα μηχανακι προβλημα αλλα με ολα αυτα που εχουν συμβει εχει κανείς συνεχεια αυτη την ιδεα στο "πισω μερος του μυαλου" οπως εγραψε ο konkost. Ενα Βρετάννι κατοχος (που θαλεγε κι'ο Ερχεντ  ;D) ειχε γραψει στο ukgser "παιδια δε μουβγαλε τιποτα για δυο χρονια που τοχω αλλα το δινω γιατι καθε φορα που βγαινω λιγο πιο μακρια σκεφτομαι συνεχεια οτι ισως κατι συμβει και δεν το μπορω αυτο".


Αυτα , απο κει και περα οσοι δεν εχουν τετοια "ψυχολογικα" θεματα ευχομαι να τα φχαριστιενται χωρις προβλημα γιατι ειναι ωραια μηχανακια  8)  οπως βεβαια και πολλα αλλα  ;)  Και να συνοψισω οτι ενω αρκετοι αλλοι θα μπορουσανε να ταχουνε, δεν παιρνουνε για τους προανεφερθεντες λογους.


" the PouroDuro spirit "


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #104 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 12:37:17 μμ
Να πεις στο Βρετάννι ότι ψυχολογικό είναι και θα του περάσει ...άμα δεν το σκέφτεται! Όσο το σκέφτεται τόσο θα χαλάει. Πες του ότι ένας καραφλός στο νότο με ένα έρμο R 80 G/S έχει χαθεί σε ότι κολοδιαδρομή μπορεί να σου έρθει. Μέχρι σε φρεσκοοργωμένο χωράφι έχω κολήσειο παπάρας. Γενικώς άντεχε. Όταν ήταν να χαλάσει χάλαγε. Όπως όλα. Και όσο πιο πολύ το βίαζα τόσο πιο πολύ κράταγε. Στο κάθε μέρα πήγαινε έλα δουλειά το έπιανε η μαλακία. Character issues που λένε και οι Πίκτες.

Όλα χαλάνε, μην κάνετε το λάθος λογικής να πιστεύετε ότι επειδή κάτι είναι ακριβότερο θα έχει την πολλαπλάσια αξιοπιστία αντοχή από ένα άλλο. Δεν είναι εκεί τα λεφτά. Καταναλωτικό αγαθό είναι, είναι σχεδιασμένο να χαλάει, νωρίτερα ή αργότερα.

Και μην κρίνετε εκ του ίντερνετ. Δεν βγάζεις άκρη έτσι. Σου λένε στο gs forum χάλασε ο σένσορας θέσης στροφάλου. Μερικά ποστ παρακάτω ανακαλύπτεις ότι βάζουνε όλοι οι άσχετοι  το ακροφύσιο με το πιεστικό μέσα στη γρίλια του καπακιού και του τα χώνουν με όλη την πίεση με καυτό νερό κι μετά game over ο σένσορας. Μερικοί δε το μπουρμπουλάνε και μετά δεν το βάζουν ούτε μπροστά, το κουκουλώνουν στην υπόγα και τον άλλο μήνα πάλι. Και μετα απορούν που χάλασε.

Και που λες Δόκτωρ εμένα με άρεσε να φτιάξω μια Bullet 500 με όλα τα κιτ -egli κλπ- αλλά να έχει το κουστούμι της scrambler. Kαι ας με κοροιδεύαν τα άλλα παιδάκια. Αλλά όταν μου είπες ότι μέχρι και οι βίδες δεν είναι μετρικό... ε άνθρωπος είμαι ...λύγισα. Είμαι γεροπαράξενος αλλά όχι τόσο.   


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #105 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 13:36:37 μμ
Κοίτα να δεις γιατρέ αμα τα λες Εγγλέζικα γράφτα κιόλας να τα τρανσλάρουμε γιατί το εργαλείο έτσι δε τα καταλαβαίνει και μουτζώνει.

Γουέλ πουτ έρχεντ, (well put Airhead): ορθά μιλάς Αεροκέφαλε (ακούγεται λίγο οξύμωρο αυτό  ;D)



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #106 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 13:49:08 μμ
Και που λες Δόκτωρ εμένα με άρεσε να φτιάξω μια Bullet 500 με όλα τα κιτ -egli κλπ- αλλά να έχει το κουστούμι της scrambler. Kαι ας με κοροιδεύαν τα άλλα παιδάκια. Αλλά όταν μου είπες ότι μέχρι και οι βίδες δεν είναι μετρικό... ε άνθρωπος είμαι ...λύγισα. Είμαι γεροπαράξενος αλλά όχι τόσο.   

Κοίτα, έχω αντίρρηση και στα δύο. Το κιτ Egli τι το θέλεις, πεταμένα λεφτά. Το μηχανάκι αυτό δεν είναι για γκάζια, είναι ένα άλλο πράμα. Κάτι σαν χρονομηχανή με 2 ρόδες που κατάπιε λεξοτανίλ. Τα γκάζια από το άλλο σου μηχανάκι. Το Enfield  είναι για τζάμπα ψυχοθεραπεία.

Τώρα για το κιτ scrambler: το μηχανάκι είναι πισόβαρο και αυτό, ειδικά δικάβαλο, φαίνεται (ελαφρώνει μπροστά, υπό συνθήκες). Αν από 19 ίντσες τροχούς μπρος πίσω του βάλεις 21 μπροστά και 18 πίσω θα χειροτερέψεις αυτό το φαινόμενο.
Άσε που χώμα πάει μια χαρά όπως είναι, ρώτα και τον XLGeorge (άρε Γιώργη, θυμάσαι εποχές;  :D)



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #107 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 14:33:49 μμ
Άσε που χώμα πάει μια χαρά όπως είναι, ρώτα και τον XLGeorge (άρε Γιώργη, θυμάσαι εποχές;  :D)

Φυσικα και θυμαμαι 8) ητανε Οκτωβρης 2002 (11 χρονια που να παρει..) μαλιστα εκεινη η χωματινη διαδρομη ητανε η πρωτη στην οποια γνωρισα κοσμο του ΤΑ club, ειχα πρωτοπαρει το ΤΑ 6 μηνες πριν και ειχα ανακαλυψει τυχαια την μεηλ-λιστα που υπηρχε εκεινη την εποχη. Και αν και εκτος θεματος, ειναι πραγματικα κριμα που δεν διοργανωνονται πια χωματινες εδω μεσα (ΔΣ ακουει??  ;))

Ειχαμε παει σε μια διαδρομη στην Παρνηθα για την οποια ειχε βγαλει road-book το 0-300 σαν μια "χαλαρη χωματινη Κυριακατικη βολτουλα" και γι'αυτο την υιοθετησε το club. Που να φανταζοτανε οτι ο συντακτης εκανε ασχημη πλακα με το "χαλαρη χωματινη"  :o ;D Αφου ο Φωτης ηρθε με το Enfield  :D Ωρε πτωσεις εκεινη τη μερα, εγινε το ελα-να-δεις, ο Φωτης ομως αλωβητος με το Enfield σε αρχοντικη εμφανιση, οπως ειχε γραψει και ο ThanDim (που εχει χαθει ο Θανασακης, στο βαυβαρο-φορουμ φανταζομαι  ;D)  Μαλιστα σε καποια φαση πηραμε κατα λαθος αν θυμαμαι ενα ορειβατικο μονοπατι  :o :o το περιφημο "κιτρινο μονοπατι" οπου για να περασουμε 500 μετρα ή και λιγοτερο καναμε πανω απο ωρα, καθως χρειαστηκε να παρουμε τα μηχανακια των περισοτερων στα χερια. (Εσυ ρε Φωτη πως περασες το Enfield απο κατι ανηφορικα "σκαλοπατια" που ειχε, εκει ητανε η πρωτη φορα που την ακουσε ασχημα η ποδια του ΤΑ).

Απιθανη μερα εκεινη, βαλτε ρε σεις ντεμι λαστιχα και βγαλτε τα μηχανακια σας στο βουνο!!!  8)  Μετα ισως παψτε και να παραπονιεστε "δεν παει γρηγορα στην ασφαλτο" κλπ κλπ  ;)


" the PouroDuro spirit "


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #108 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 15:21:59 μμ
Nαι δόκτωρ αλλά έλα που είδα ένα enfield scrambler και μου έκανε "τσίου". Τί τσίου δηλαδή το μπολερό του Ραβέλ μου έπαιξε ολόκληρο. Ειδικά το 50'ς style κοστούμι του ήτανε... ντάβλα! Τες παν τότε είχα μασκαρέψει το R 80 μου στο ανάλογο στυλ σκράμπλερ και μου πέρασε κάπως. Εκεί κατάλαβα και την πλάκα με τα κρυφά χαρίσματα σε παλιά μηχανάκια με αλογάκια. Σε κοίταζε ο άλλος με το παλιό κοστούμι στη μπέμπα και εκείνο το υπεράνω υφάκι γιατί είχε ξερω γω XT 600 Μοταρντ και του είπαν οι προφέσορες κολλητοί του ότι τώρα που του έβαλε λάστιχα από μπουλντόζα θα πηγαίνει πύρκαυλο. Τι να τους πει μετά; "Με πέρασε ένας μπάρμπας με μηχανή ταχυθερμοσίφωνα, αλλά φόραγε εκείνα τα παλιά τα γυαλιά μάσκα με το λουρί και δεν φαινόταν πόσο κακό βλέμμα είχε;". Πολύ γέλιο.

Την διαδρομούλα εκείνη στην Πάρνηθα γιατί δεν την κάνουμε ξανά ίδια να βγάλουμε και φωτό και να το κάνουμε retro? Θα γράψουμε και "τότε και τώρα"για τον καθένα, θα σας σπάσω και τα νεύρα στα σχόλια, ωραία θα περάσουμε μπρε. Άιντε και μόλις σταματήσει η βρόχα θα έχουν πέσει και όλα τα φύλλα και θα είναι ψώνιο πάνω. Την έχουμε παρεπιπτόντως τη διαδρομή ή είναι σε γραμμική Β';


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #109 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 15:52:23 μμ


Ρε συ Σωτο, ντιπ δεν το λασπωσες το μηχανακι στο Γραμμο, ξεραϊλα ειχε??  :o  ;D  Ελα σε καμια πουροντουραδα και μετα δε θα γνωριζεις αν ειναι BMW ή KTM ή ..  ;D
« Last Edit: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 15:58:55 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #110 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 15:58:15 μμ
Την έχουμε παρεπιπτόντως τη διαδρομή ή είναι σε γραμμική Β';

Καπου την εχω τη διαδρομη και μαλιστα τοσα χρονια ελεγα να παω καμια Κυριακη να την ξανακανω αλλα δεν ηθελα μετα τη φωτια να μη με πιασει η καρδια.. :-[  Απο τοτε βεβαια εχουνε περασει καποια χρονια και το βουνο εχει ξαναδωσει, θα παω να την κανω σε καποια φαση να δω πως ειναι τωρα και αν ειναι οκ μετα τη βγαζουμε και σαν ανοιχτη ημερησια με καταληξη σε παϊδακομαχια  ;) 8)


" the PouroDuro spirit "


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #111 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 16:18:39 μμ
Καπου την εχω τη διαδρομη και μαλιστα τοσα χρονια ελεγα να παω καμια Κυριακη να την ξανακανω αλλα δεν ηθελα μετα τη φωτια να μη με πιασει η καρδια.. :-[  Απο τοτε βεβαια εχουνε περασει καποια χρονια και το βουνο εχει ξαναδωσει, θα παω να την κανω σε καποια φαση να δω πως ειναι τωρα και αν ειναι οκ μετα τη βγαζουμε και σαν ανοιχτη ημερησια με καταληξη σε παϊδακομαχια  ;) 8)

Πριν ξεκινήσεις να με πάρεις τηλέφωνο.......


 ;)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #112 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:24:12 μμ
Ρε συ Σωτο, ντιπ δεν το λασπωσες το μηχανακι στο Γραμμο, ξεραϊλα ειχε??  :o  ;D  Ελα σε καμια πουροντουραδα και μετα δε θα γνωριζεις αν ειναι BMW ή KTM ή ..  ;D

χα χα χα
ειδα την φωτο μου πάλι και λεω... ωχ... ειδανε κανα ραγισμα στον αξονα μηπως αυτη τη φορα ?

καλα... θυμησου με τι καλοκαιρινο καιρο πηγαμε εκει πανω... 
ειχε πολυ λιγη λασπη!
Ασε που εχει φαει κανα δυο βροχουλες στην Αθηνα... και τα χοντραδια φυγανε!
« Last Edit: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:27:51 μμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #113 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:27:33 μμ
Θα το αφήσω έτσι να μη το πιάνει το μάτι  ;D


ναι ναι αστο ετσι, και οταν βαζεις νεκρα στα φαναρια και αφηνεις αμπραγιαζ  (αλλα δεν σβηνει το λαμπακι) θα σβηνει ο κινητηρας (οπως τα καινουρια αυτοκινητα-θα κανεις και οικονομια χε χε)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #114 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 17:58:13 μμ
ναι ναι αστο ετσι, και οταν βαζεις νεκρα στα φαναρια και αφηνεις αμπραγιαζ  (αλλα δεν σβηνει το λαμπακι) θα σβηνει ο κινητηρας (οπως τα καινουρια αυτοκινητα-θα κανεις και οικονομια χε χε)

τς τς τς ... μόνο με το σταντ κατεβασμένο... πως ξεχνάει ο λαός... πως ξεχνάει τις ρίζες του.


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #115 on: Τετάρτη 04 Δεκέμβριος 2013, 18:00:05 μμ
τς τς τς ... μόνο με το σταντ κατεβασμένο... πως ξεχνάει ο λαός... πως ξεχνάει τις ρίζες του.
καλα μωρεεεεε....  πως κανεις ετσι !


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #116 on: Πέμπτη 05 Δεκέμβριος 2013, 20:37:29 μμ
χα χα χα
ειδα την φωτο μου πάλι και λεω... ωχ... ειδανε κανα ραγισμα στον αξονα μηπως αυτη τη φορα ?

καλα... θυμησου με τι καλοκαιρινο καιρο πηγαμε εκει πανω... 
ειχε πολυ λιγη λασπη!
Ασε που εχει φαει κανα δυο βροχουλες στην Αθηνα... και τα χοντραδια φυγανε!

Κι εγω γιατι θυμαμαι οτι τα χοντραδια εφυγαν οταν το επλυνες με πιεστικο λιγο πριν το ταξιδι της επιστροφης; :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #117 on: Πέμπτη 05 Δεκέμβριος 2013, 22:39:24 μμ
Ποιος το επλυνε με πιεστικο λιγο πριν το ταξιδι;
Ξαναριχτα!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #118 on: Παρασκευή 06 Δεκέμβριος 2013, 21:54:35 μμ
Ποιος το επλυνε με πιεστικο λιγο πριν το ταξιδι;
Ξαναριχτα!

Ολοι μας κομπαρε


Παύλος Καρούμπης