Hellas Transalp Forum

Ανάβαση Pike's Peak!!!

panisk · 5142

Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 07:43:15 πμ
Τα σέβη μου κε Loeb!!!

Ποιος δε θυμάται την ανάβαση που είχε κάνει ο Ari Vatanen το 1989 στο Pike's Peak του Colorado με το Pegeuot 405 T16 !!! Η Pegeuot θέλοντας να ξαναγράψει ιστορία, "δανείστηκε" τον Sebastian Loeb από τη αδερφή Citroen και φτιάχνοντας ένα 208 Τ16, έγραψε ιστορία!!! Το ταλέντο του κου Loeb είναι γνωστό, το αυτοκίνητο με 3,2lt κινητήρα, απόδοση 875 ίππους και 90kg ροπής, πλησιάζοντας την αναλογία κιλών ανά ίππο στο 1:1, ήταν το κατάλληλο εργαλείο για να "δουλέψει" ο οδηγός!

Το ρεκόρ της πίστας, ήταν πέρσι στο 9:42. Φέτος ο Loeb το κατέβασε στο απίστευτο 8:13.8!!!

Εδώ και το video από On Car Cameras και ο ήχος ...δυνατά!!!

http://www.youtube.com/watch?v=xxa8d0YM_10


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #1 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 08:20:50 πμ
Τι να λεμε τωρα...

αυτο ειναι σαν πηραν το παρακατω και να το αποστειρωσανε....



τι να κανεις τον πιο γρηγορο χρονο οταν εχεις τετοιο θεαμα και τετοιο θεο για οδηγο...

http://www.youtube.com/watch?v=dQOAs1PbJWA


http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,1677.0.html




Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Dimitri

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 357
  • I'm normal. It's everyone else that's weird.
    • Dimitri
Reply #2 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 09:00:25 πμ
Τι να λεμε τωρα...

αυτο ειναι σαν πηραν το παρακατω και να το αποστειρωσανε....



τι να κανεις τον πιο γρηγορο χρονο οταν εχεις τετοιο θεαμα και τετοιο θεο για οδηγο...


 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Ένας από τους λόγους που τρέχαμε πιτσιρικάδες σε όλα τα Ακρόπολις. (πάντα βέβαια με την ελπίδα ότι ο Βάτανεν δεν θα έσπαγε το αυτοκίνητο - αυτό το πρώτο δέντρο στο Τατόϊ ακόμα έχει τα σημάδια από το τρακάρισμα  ;D)


Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 09:09:15 πμ
τι σχέση μπορεί να έχει η διαδρομή όλη χώμα το 88 με αυτοκίνητα εκείνης της εποχής...
Ok το video του Vatanen είναι φιλμάκι (νομίζω και βραβευμένο) αλλά ... ούδε μία σύγκρισις... ξενερωτο εντελώς το ρεκόρ του Loeb.


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #4 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 10:10:18 πμ
παροτι σεβομαι απολυτα τον γαλλο ως οδηγο,χειροκροτω επισης την αλανθαστη απιστευτη οδηγηση του στα ορια και υποκλινομαι στο ταλεντο του, εξακολουθω να πιστευω οτι αυτο που εκανε ο βατανεν πριν τοσα χρονια ειναι μεγαλειωδες και δυσκολο να ξανασυμβει.πολυ πιο δυσκολο,αν οχι ακατορθωτο.

τα δευτερολεπτα που σηκωνει το δεξι χερι και προσπαθει να συγκρατησει το τερας της εποχης με το ενα χερι μονο,ειναι απιστευτο πραγμα.

τοτε δεν ειχαν ολα αυτα τα ηλεκτρονικα παραφερναλια που εχουν σημερα τα αυτοκινητα τα οποιοα τα εχουν κανει σαφως πολυ πιο γρηγορα αλλα θεωρω λιγο -εως πολυ- αποστειρωμενα.

εκπληκτικος ο τροπος που επιταχυνει το 208 και τερματιζει ολες τις σχεσεις του κιβωτιου μεχρι να παρεις μια ανασα,αλλα αν προσπαθησουμε να κανουμε μια συγκριση με ολες τις παραμετρους -αν αυτο ειναι δυνατο και ουσιαστικο- το επιτευγμα του λεμπ δεν ειναι και τοσο μεγαλο τελικα.


ασχετα απο τους χρονους,στα ματια πολλων το βιντεακι του βατανεν θα ειναι παντα στην κορυφη.




Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #5 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 10:37:39 πμ
Αναπόφευκτα γίνεται σύγκριση.

Δεν υπάρχει σύγκριση!!! Άλλες εποχές τότε, άλλα αυτοκίνητα... Ο άθλος του Ari Vatanen στη συγκεκριμένη, χωμάτινη και επικίνδυνη διαδρομή, έχει μείνει στην ιστορία!!! Ούτε θα μειωθεί η αξία του άθλου που έκανε τότε μα κανένα ρεκόρ του σήμερα...

Σε αυτό που θέλω να σταθώ σήμερα, είναι ο χρόνος του Loeb. Πέρσι (2012) ο Rhys Millen είχε σπάσει το ρεκόρ με χρόνο 9:46.16 Φέτος ο συγκεκριμένος οδηγός recordman, ξαναέσπασε το ρεκόρ του με τον εντυπωσιακό χρόνο των 9:02.χχ. Ήρθε όμως 2ος. Ο Loeb έκανε ασύλληπτο χρόνο στην 1η του φορά στο βουνό!!!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


kostasxlv

  • Guest
Reply #6 on: Τετάρτη 03 Ιούλιος 2013, 14:37:39 μμ
παροτι σεβομαι απολυτα τον γαλλο ως οδηγο,χειροκροτω επισης την αλανθαστη απιστευτη οδηγηση του στα ορια και υποκλινομαι στο ταλεντο του, εξακολουθω να πιστευω οτι αυτο που εκανε ο βατανεν πριν τοσα χρονια ειναι μεγαλειωδες και δυσκολο να ξανασυμβει.πολυ πιο δυσκολο,αν οχι ακατορθωτο.

τα δευτερολεπτα που σηκωνει το δεξι χερι και προσπαθει να συγκρατησει το τερας της εποχης με το ενα χερι μονο,ειναι απιστευτο πραγμα.

τοτε δεν ειχαν ολα αυτα τα ηλεκτρονικα παραφερναλια που εχουν σημερα τα αυτοκινητα τα οποιοα τα εχουν κανει σαφως πολυ πιο γρηγορα αλλα θεωρω λιγο -εως πολυ- αποστειρωμενα.

εκπληκτικος ο τροπος που επιταχυνει το 208 και τερματιζει ολες τις σχεσεις του κιβωτιου μεχρι να παρεις μια ανασα,αλλα αν προσπαθησουμε να κανουμε μια συγκριση με ολες τις παραμετρους -αν αυτο ειναι δυνατο και ουσιαστικο- το επιτευγμα του λεμπ δεν ειναι και τοσο μεγαλο τελικα.


ασχετα απο τους χρονους,στα ματια πολλων το βιντεακι του βατανεν θα ειναι παντα στην κορυφη.

Αφου το εκαναν με γαλλικα κουβαδακια δεν μετρανε καν :P