Hellas Transalp Forum

ΔΕΙΚΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ TRANSALP 700

etf · 5227

Offline etf

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 62
on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:22:55 μμ
Παλικάρια καλησπέρα.
Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι ο ψηφιακός δείκτης της θερμοκρασίας έδειχνε ότι ήθελε.
Μια 91 μετά αμέσως 87 μετά πάλι 95 μετά 90 . :2hysterical:
Το βεντυλατέρ άνοιξε παραδόξως σωστά και ας έδειχνε ότι ήθελε το θερμόμετρο.Το ξέρω γιατί κάθε μέρα κάνω την ίδια διαδρομή και όταν παρκάρω ξέρω ότι άναβει.Την ώρα εκείνη το θερμόμετρο μου έδειχνε 85 (αποκλέιεται να ήταν τόσο).Η θερμοκρασία που ανάβει το βεντυλατέρ είναι 102-103.

Καμία ιδέα??



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #1 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 15:49:58 μμ
Υγρά στο ψυγείο --> έλεγχος. Μετά --> μηχανικός με το ηλεκτρονικό μαρτσαφλάρι για τον εντοπισμό του προβλήματος (αν υπάρχει).



Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #2 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 16:10:56 μμ
Υπάρχει μια διαδικασία για να κάνεις έλεγχο του οργάνου. Στείλε μου το -email σου με pm για να σου στείλω οδηγίες.



Offline Ζορπας

  • ΤΑ 700 Golden Edition, και ασε τους αλλους να ειναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1443
  • Ο Κυπριος του forum
Reply #3 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 17:04:29 μμ
Αντε παλι με τη μυστικοπαθεια !
Φιλε μπορουμε να εχουμε τις οδηγεις και οι υπολοιποι ιθαγενεις, μπας και εμφανιστει και σε μας η τυχον βλαβη ?



And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instict, and the experience as well, you can fly very high.
Ayrton Senna


Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #4 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 17:15:47 μμ
Δεν είναι μυστικοποπάθεια. Το Honda SHOP MANUAL έχει copyright και προφανώς το να ανεβάσω δημόσια σκαναρισμένες σελίδες στο forum δεν είναι και πολύ σωστό.
(Το καλό είναι ότι -τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει πριν απο 4 χρόνια- έχει πολύ καλή τιμή. Με 25€ παίρνεις το "ευαγγέλιο" την μηχανής σου με 500+ σελίδες, για ότι μηχανολογικό χρειαστείς)



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #5 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 17:21:21 μμ
Δεν είναι μυστικοποπάθεια. Το Honda SHOP MANUAL έχει copyright και προφανώς το να ανεβάσω δημόσια σκαναρισμένες σελίδες στο forum δεν είναι και πολύ σωστό.
(Το καλό είναι ότι -τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει πριν απο 4 χρόνια- έχει πολύ καλή τιμή. Με 25€ παίρνεις το "ευαγγέλιο" την μηχανής σου με 500+ σελίδες, για ότι μηχανολογικό χρειαστείς)

Δεν έχω ΤΑ 700 αλλά φαντάζομαι ότι αν απλώς γράψεις με δικά σου λόγια τη διαδικασία, δεν καταπατάς κάποιο copyright του μάνιουαλ, με δεδομένο ότι θα μπορούσε κάποιος να γνωρίζει ήδη τη διαδικασία ή να την έχει ανακαλύψει μόνος του τυχαία. Βγαζεις και μερικές όμορφες φωτό, με την εφαρμογή στο δικό σου μηχανάκι και έχεις μια ολοδική σου εκδοχή της διαδικασίας με copyright στον εαυτό σου  ;) Ξέρω έχει λίγο δουλίτσα, αλλά αξίζει τον κόπο και δεν καταπατάς κανένα copyright.

Φιλικά πάντα  ;)



Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #6 on: Παρασκευή 31 Μάιος 2013, 17:31:33 μμ
Ναι μόνο που δεν είμαι συνταξιούχος για να έχω το χρόνο να μπορώ να βγάλω τον "500σέλιδο Εναλλακτικό Οδηγό αντιμετώπισης προβλημάτων inspired by Honda" για κάθε πιθανό πρόβλημα πο0υ βγαίνει εδώ. Πόσο μάλλον που δεν έχω εγώ το πρόβλημα (άρα δεν θα λύσω να μαστορέψω τη μηχανή μου για να ετοιμάσω και εικογράφηση). Μπορώ να δώσω σε αυτόν που τον αφορά τις οδηγίες που έχω διαθέσιμες με καλή διάθεση και όποιος (αν) μπορεί, όποτε του δωθεί η αφορμή ας φτιάξει τις οδηγίες που ζητάτε.

Επίσης φιλικά



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 11:44:43 πμ
Δεν είναι μυστικοποπάθεια. Το Honda SHOP MANUAL έχει copyright και προφανώς το να ανεβάσω δημόσια σκαναρισμένες σελίδες στο forum δεν είναι και πολύ σωστό.
(Το καλό είναι ότι -τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει πριν απο 4 χρόνια- έχει πολύ καλή τιμή. Με 25€ παίρνεις το "ευαγγέλιο" την μηχανής σου με 500+ σελίδες, για ότι μηχανολογικό χρειαστείς)

Να τόχεις να το χαίρεσαι. Κυκλοφοράει στο διαδύκτιο μαζί με το Parts List με τους κωδικούς των ανταλλακτικών σε .pdf εδώ και χρόνια.

« Last Edit: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 11:49:40 πμ by Stoneman »



Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #8 on: Σάββατο 01 Ιούνιος 2013, 18:53:12 μμ
Να τόχεις να το χαίρεσαι. Κυκλοφοράει στο διαδύκτιο μαζί με το Parts List με τους κωδικούς των ανταλλακτικών σε .pdf εδώ και χρόνια.

Είπα εγώ ότι δεν κυκλοφορεί? Άμα θες βάλε εσύ το λινκ στο Forum και κάνε και μια κοινοποίηση στους mods έτσι για να κατουρηθούν απο τη χαρά τους που θεωρούμε δεδομένο, ότι εδω μέσα πρέπει να γίνουμε pirate bay.

Τι έχετε πάθει μερικοί τελευταία εδω μέσα και τρώγεστε για παρεξήγα? Όλο αυτό επειδή προσφέρθηκα να δώσω τη λύση που εγώ θεωρώ σωστή και καταλαβαίνω στο συνάδελφο που ζήτησε βοήθεια? Δεν το πάτε καλα. :(



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #9 on: Κυριακή 02 Ιούνιος 2013, 16:05:15 μμ
Ας παει ο άνθρωπος το μηχανάκι του σε ένα συνεργείο, ειναι τόσο απλο. Δεν θα τον φάνε κιόλας! Δεν γίνεται να λυθούν όλα με τηλεπαθεια.



Offline Panos69

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 52
Reply #10 on: Κυριακή 02 Ιούνιος 2013, 18:31:36 μμ
Υπάρχει μια διαδικασία για να κάνεις έλεγχο του οργάνου. Στείλε μου το -email σου με pm για να σου στείλω οδηγίες.

Μπράβο που προσφέρθηκες να βοηθήσεις.  :eusa_clap:

Ελπίζω να συνεχίσεις να το κάνεις παρότι βρήκες τον μπελά σου.

 :-X Ουδέν σχόλιο για τα διάφορα που άκουσες.



Offline panlask

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 72
    • radioamateur
Reply #11 on: Τετάρτη 09 Ιούλιος 2014, 12:09:38 μμ
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ μόλισ πήρα την μηχανη από την αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα μου το έλεισε ο μηχανικός μετα από συνενοηση με την αντιπροσωπεία στο Σαρακακη και μου είπε ότι το πρόβλημα ηταν ότι δεν ειχαν σφιξει την βιδα της γείωσης που επιανε πανω στο σασι της μηχανης το καλωδιο που εφευγε από το θερμοστατη και βιδωνε πανω στο σασι.