Hellas Transalp Forum

TA 650 . ΠΟΛλΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ??? H E L P !!!

THEODORE · 4049

Offline THEODORE

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
on: Δευτέρα 30 Ιούνιος 2014, 23:04:47 μμ
Γεια σας παιδια ! εχω το 650 μοντελο του 2000 . ολα καλα την προηγουμενη ημερα και το πρωι που πηγα να την βαλω εμπρος δεν επερνε ... ελενξα αν εχω σπινθηρα στα μπουζι  και τιποτα !!! τι εγινε ? πολλαπλασιαστες και οι δυο η ηλεκτρονικη , πηνια κτλ ... απο που να αρχισω??? τι να μετρησω για να αποκλειω τα ηλεκτρονικα καλουδια ??? εχω πολυμετρο και πιανουν τα χερια μου  μπορω να πω ...ευχαριστω ειδημονες !!!



Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #1 on: Τρίτη 01 Ιούλιος 2014, 00:32:29 πμ
Άρα λοιπόν έχεις ρεύμα στον κεντρικό διακόπτη και η μίζα σου γυρίζει όταν πατήσεις το μπουτόν της. Σωστά;

Τα μπουζί είναι κατάμαυρα και καπνισμένα και τα ηλεκτρόδια απέχουν πολύ; Δες τα διάκενα στο service manual σου και έλενξέ τα με ένα φίλερ αφού καθαρίσεις τις ακίδες τους αν σε παίρνει αλλιώς αγοράζεις καινούρια. Με τα καινούρια θα καταλάβεις αν έχουν βραχυκυκλώσει τα παλιά από πολύ πλούσιο μίγμα (δηλαδή τα παλιά θα είναι κατάμαυρα!)

Το kill switch είναι στην σωστή θέση και δουλεύει κανονικά ή έχει ξεχαρβαλωθεί και έχει αρπάξει ο διακόπτης του; Ρίξτου λίγο ένα καθαριστικό επαφών χωρίς λάδι. Άφησέ το λίγο να στεγνώσει και ξαναδοκίμασε.

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι έχεις έναν πολλαπλασιαστή. Σπάνιο σε αυτά τα μοντέλα αλλα μπορεί να συμβεί να καεί. Εσύ είδες και τα 4 μπουζί ότι δεν έχουν ρεύμα;

Κάνε αυτά και εδώ είμαστε.
ΥΓ1. Βενζίνη έχεις στο τεπόζιτο - είναι άσχετο από το ρεύμα βέβαια.
ΥΓ2. Δεν πιστεύω να της έχεις ρίξει κάνα κουβά νερό πάνω στις πίπες ...



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Τρίτη 01 Ιούλιος 2014, 07:55:49 πμ
Η 650 έχει δύο πολλαπλασιαστες κ μια ηλεκτρονική.

Τόσο καιρό εδώ μέσα πρώτη φορά ακούω τέτοιο πρόβλημα, αρα η έπεσες στην περίπτωση η κάτι άλλο είναι.

Αρχικά :
α) αν θές περιέγραψέ μου πώς έλεγξες τα μπουζί.
β) Ομως είπε κ ο Νικος πριν δεν πιστεύω να έιναι πατημένο το Kill Switch?
γ) Το πράσινο λαμπάκι του Hiss σβήνει κανονικά?
δ) Η ασφάλεια τών 10Α που ελέγχει την ανάφλεξη είναι εντάξει?

Για δες αυτά κ τα λέμε.



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #3 on: Τρίτη 01 Ιούλιος 2014, 11:13:33 πμ
...
δ) Η ασφάλεια τών 10Α που ελέγχει την ανάφλεξη είναι εντάξει?



Μάλον όχι και κατα 99% εκεί είναι το θέμα.  Μου το είχε κάνει και μένα αλλά δεν είχα βρεί κάτι. Είχα αλλάξει την ασφάλεια και δεν το παρουσίασε ξανά.



Offline THEODORE

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #4 on: Τετάρτη 02 Ιούλιος 2014, 07:29:08 πμ
γεια σας παιδια!  ευχαριστω για της απαντησεις...  ελειπα δυο μερες κ σημερα θα την κοιταξω...  θα δω κεντρικο διακοπτη στο τιμονι και ασφαλεια...  ουτε νερα θαλασσες  εφαγε ουτε του λειπει καυσιμο..  τον σπινθηρα τον ελενξα με ανοιχτο διακοπτη και τον γενικο και πατουσα μιζα βγαλμενα τα μπουζι απο ενα απο τους κιλυνδρους  για να γυριζει ανετα κ γρηγορα και με βαλμενα τα μπουζι με σωστα τα διακενα γιατι ειναι κ προσφατα αλλαγμενα και κρατωντας τα σε αποσταση αναπνοης απο μεταλο απλα δεν υπηρχε ιχνος σπινθηρα...  δοκιμασμενο σε σκοτινο χωρο που αν ειχα γκαβομαρα και αν ειμουν μεταλλαγμενος θα επρεπε να εβλεπα σπινθηρα η να τον ενιωθα το τιναγμα του ρευματος αφου τα ακουμπουσα....  αυτα παω να ελενξω τα υπολοιπα και ειδωμεν για νεοτερα το βραδακι....



Offline THEODORE

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #5 on: Πέμπτη 03 Ιούλιος 2014, 23:18:13 μμ
γεια σας κ παλι!  τελικα ηταν το κιλλ σουιτς,  δεν περναγε το ρευμα...  τον ψεκασα και δουλευει...  μηπως πρεπει να τον ψεκασω με καποιο ειδους γρασσο για να υπαρχει λιπανση?  ευχαριστω κ παλι!



Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #6 on: Πέμπτη 03 Ιούλιος 2014, 23:59:36 μμ
γεια σας κ παλι!  τελικα ηταν το κιλλ σουιτς,  δεν περναγε το ρευμα...  τον ψεκασα και δουλευει...  μηπως πρεπει να τον ψεκασω με καποιο ειδους γρασσο για να υπαρχει λιπανση?  ευχαριστω κ παλι!


ΟΧΙ διακόπτης είναι άφησέ τον έτσι (δεν γρασάρονται οι διακόπτες) και αν σου ξανακάνει το παραμικρό αλλαγή.

Που είναι ο Νικόλας Stoneman ;



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Παρασκευή 04 Ιούλιος 2014, 09:07:34 πμ
γεια σας κ παλι!  τελικα ηταν το κιλλ σουιτς,  δεν περναγε το ρευμα...  τον ψεκασα και δουλευει...  μηπως πρεπει να τον ψεκασω με καποιο ειδους γρασσο για να υπαρχει λιπανση?  ευχαριστω κ παλι!



Ριξε μια ματιά εδώ:  http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,19940.0.html

Να κάνουμε κα μια ψαχτική στο φόρουμ , εμείς δλδ τι τα γράφουμε?  :2hysterical: :2hysterical:



Offline THEODORE

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #8 on: Πέμπτη 10 Ιούλιος 2014, 21:29:03 μμ
ευχαριστω παιδια ! ολα καλα μεχρι τωρα μετα απο τοσες μερες ολα καλα . θα καθαρισω το κιλλ σουιτσ οπως περιγραφη ο stoneman ... να στε καλα !!!