Hellas Transalp Forum

Θερμοκρασία και ρελαντί ΤΑ 650

apostolis1978 · 4445

Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 21:06:36 μμ
καλησπερα κ παλι... ξερω ξερω σας εχω πρηξει... :punch:Stoneman μη φωναζεις  :bomb:ενταξει... την βοηθεια σας κ παλι παρακαλω οσοι εχετε ευχαριστηση!!εδω κ μια εβδομαδα περιπου που αρχισαν οι ζεστες ο δεικτης  θερμοκρασιας ανεβαινει πιο πανω λογικο μαλλον.κατι αλλο που συνεβει σημερα.διαδρομη καθε μερα κερατσινι πειραιας κ το αντιθετο.σημερα το βραδυ ανεβαινοντας την Αγ.Δημητριου(οι πειραιωτες ξερουν)πολυ κινηση δεν χωρουσες με τιποτα να περασεις σταματημενος κ σημειωτον.ο δεικτης περασε τη μεση,λειτουργησε το βεντιλατερ βεβαια αλλα το αλλο παραξενο.οσο η θερμοκρασια  ηταν εκει κ μετα  που επεσε πολυ λιγο κατω απο τη μεση οι στροφες ηταν 1600!!!!! ??? ??? ???τι τρεχει??? προχθες παλι δυο γραμμες περπου κατω απο τη μεση ο δεικτης οχι οπως σημερα, το ρελαντι 1500 κ με μια γκαζια σταματημενος σε φαναρι  επεφτε στις 1300 με 1200.πριν 7 μηνες εκανα το μεγαλο service κ καθαρισμο καρμπς κ ρυθμ. βαλβιδων κ αλλαγη των υγρων.τι διαολο?? τι παιζει συναδελφοι?? ΤΑ 650 '01 62000 km.
« Last Edit: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 21:08:24 μμ by apostolis1978 »


xlv 650


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #1 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 21:20:04 μμ
καλησπερα κ παλι... ξερω ξερω σας εχω πρηξει... :punch:Stoneman μη φωναζεις  :bomb:ενταξει... την βοηθεια σας κ παλι παρακαλω οσοι εχετε ευχαριστηση!!εδω κ μια εβδομαδα περιπου που αρχισαν οι ζεστες ο δεικτης  θερμοκρασιας ανεβαινει πιο πανω λογικο μαλλον.κατι αλλο που συνεβει σημερα.διαδρομη καθε μερα κερατσινι πειραιας κ το αντιθετο.σημερα το βραδυ ανεβαινοντας την Αγ.Δημητριου(οι πειραιωτες ξερουν)πολυ κινηση δεν χωρουσες με τιποτα να περασεις σταματημενος κ σημειωτον.ο δεικτης περασε τη μεση,λειτουργησε το βεντιλατερ βεβαια αλλα το αλλο παραξενο.οσο η θερμοκρασια  ηταν εκει κ μετα  που επεσε πολυ λιγο κατω απο τη μεση οι στροφες ηταν 1600!!!!! ??? ??? ???τι τρεχει??? προχθες παλι δυο γραμμες περπου κατω απο τη μεση ο δεικτης οχι οπως σημερα, το ρελαντι 1500 κ με μια γκαζια σταματημενος σε φαναρι  επεφτε στις 1300 με 1200.πριν 7 μηνες εκανα το μεγαλο service κ καθαρισμο καρμπς κ ρυθμ. βαλβιδων κ αλλαγη των υγρων.τι διαολο?? τι παιζει συναδελφοι?? ΤΑ 650 '01 62000 km.

Μου το κάνει και εμένα. Δεν έχω βρεί από που προέρχεται, αλλά θυμάμαι ότι το φαινόμενο ήταν πιο έντονο όσο κυκλοφορούσα με κομμένη μια σωλήνα από την βαλβίδα Pair (έφτανε και 2000 στροφές). Τραβούσε δηλαδή αέρα. Πιστεύω ότι το κάνει από κάποιο σωληνάκι το οποίο όταν ζεσταίνεται η μηχανή τραβάει αέρα, πάντως δεν μου έχει πάει ποτέ πάνω από 1500 και γι αυτό δεν το έψαξα ακόμα. Με το βγάλε βάλε μπορεί να ξεχείλωσε κανένα.


 Αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Τετάρτη 01 Μάιος 2013, 09:08:05 πμ
Μου το κάνει και εμενα και υποψιάζομαι τους σωλήνες του PAIR που πάνε στις βαλβίδες  Reed  στα ψευδοκάπακα.
Ηταν και χαλαρή η υποπίεση της βαλβίδας του Pair την εκοψα 1εκ και την ξαναέβαλα αλλά μια πο τα ίδια.
Απο βδομάδα θα βγάλω τεπόζιτο/φιλτροκούτι και θα αγοράσω μεταλικά κολάρα βιδωτά για τος σωλήνες να δώ τι παίζει.
Η βαλβίδα δεν νομίζω να παίζει επειδή απο οτι λέει το μανουαλ ο μόνος τρόπος ελέγχου είναι ρουφώντας να μην παρουσιάζει διαρροή, δλδ να μην δίνει αέρα στο λαιμό της εισαγωγής.

Θα δούμε .... δεν το αφήνω ετσι, οταν ζεσταίνεται απο κάπου τραβαει αέρα.



Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #3 on: Δευτέρα 18 Απρίλιος 2016, 20:13:06 μμ
Ερωτηση, λογω αγνοιας. Σε κινηση, ειναι λογικο να ανεβαινει η θερμοκρασια, πανω απο την μεση ??? Μιλαμε για λιγο βεβαια, αλλα ρωταω, γιατι δεν ξερω σε πιο θερμοκρασιακο ευρος δουλευει η ΤΑ μου (650 του 2002).



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #4 on: Τρίτη 19 Απρίλιος 2016, 12:09:57 μμ
Ερωτηση, λογω αγνοιας. Σε κινηση, ειναι λογικο να ανεβαινει η θερμοκρασια, πανω απο την μεση ??? Μιλαμε για λιγο βεβαια, αλλα ρωταω, γιατι δεν ξερω σε πιο θερμοκρασιακο ευρος δουλευει η ΤΑ μου (650 του 2002).
εντός πόλης με κίνηση πάει πάνω από τη μέση;


XL650V


Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #5 on: Τρίτη 19 Απρίλιος 2016, 17:40:13 μμ
εντός πόλης με κίνηση πάει πάνω από τη μέση;
Ναι παει που και που.Για την ακριβεια, μετα απο ταξιδι στην Λαμια, ανεβηκε μολις εμπλεξα στην κινηση, και προχθες δικαβαλο, με πηχτρα την Βουλιαγμενης, ανεβηκε αλλη μια φορα.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #6 on: Τρίτη 19 Απρίλιος 2016, 19:51:21 μμ
Μπορεί να φτάσει και πάνω από τη μέση, ειδικότερα σε κίνηση το καλοκαίρι, ελάχιστα μόλις περάσει ο δείκτης τη μέση είναι το σημείο που ανάβει το βεντιλατέρ. Δανείζομαι και την αντίστοιχη φωτό από διπλανό θέμα που έχει τραβήξει το μέλος Stoneman:



Στο πράσινο ανάβει το βεντιλατέρ, μέχρι εκεί είσαι ΟΚ. Σε κίνηση μπορεί να το συναντάς συχνά, επίσης αν η μηχανή είναι φορτωμένη με μπαγάζια ή δεύτερο άτομο. Ίσως το περιορίσεις ελάχιστα σε συχνότητα αν τα υγρά στα ψυγεία είναι φρέσκα και πάλι όμως είναι φυσιολογικό να φτάσεις μέχρι εκεί με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Ανάμεσα στις κόκκινες τελίτσες "παίζει" η θερμοκρασία τους καλοκαιρινούς μήνες, και όσες μέρες η θερμοκρασία είναι πάνω από 20~25 βαθμούς.

Ανάμεσα στις μπλέ τελίτσες τη συναντάς τους χειμερινούς μήνες και μέρες με χαμηλές θερμοκρασίες.

Το ρελαντί συνήθως ακολουθεί ανάλογα, παίρνει κάποιες στροφές πάνω το καλοκαίρι και πέφτει χαμηλότερα το χειμώνα (μιας και αναφέρεται στο τίτλο του θέματος).
« Last Edit: Τρίτη 19 Απρίλιος 2016, 19:53:59 μμ by Johnny_Nik »



Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #7 on: Τρίτη 19 Απρίλιος 2016, 20:04:45 μμ
ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα ειπες ειναι. Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την κατατοπιστικοτατη απαντηση.