Hellas Transalp Forum

Eπεράσαμ' όμορφα... στο Κυνήγι Θησαυρού του ΣΥΜΟΦΕ.

Airhead · 21612

Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
on: Κυριακή 28 Απρίλιος 2013, 19:11:17 μμ
Ωραία διαδρομή, πριν από όλα. Ούτε ένα σημείο βαρετό ή ξερό, ούτε ένα πέρασμα υπερβολικά δύσκολο ακόμα και για τους έχοντες "χοντρούλες", ή "αναστολές", έξυπνα τα σημάδια για το θησαυρό. Καλή διοργάνωση, μόνο η ταβέρνα του τερματισμού δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει και κάποιοι φύγαμε λόγω δίψας για ακόμα καλύτερη καντίνα πάνω στο κύμα (Παλτάκ λύσσαξες και έχασες).

Καλή παρέα, -όσοι δεν ήρθατε χάσατε- και μια scrambler Sachs του 1978 (military edition) αναπαλαιωμένη και "μάχιμη" να σου τρέχουν τα σάλια.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο ΣΥΜΟΦΕ και ..."Φωτό Προσεχώς". 


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1 on: Κυριακή 28 Απρίλιος 2013, 20:41:15 μμ









Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #2 on: Κυριακή 28 Απρίλιος 2013, 22:50:12 μμ
ασε ρε που περασαμε ομορφα  :P
εδω χαθηκαν παρθενιες να πουμε,τι ομορφα περασαμε.  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

εκτος απο 2 σημεια που αισθανθηκα οτι τωρα εδω θα το πω,ολη η διαδρομη ηταν ωραια.
προφανως και εχω πολλα να μαθω για το χωμα,αλλα δεν τρελενομαι κιολλας,μαλλον για το νερο πρεπει να μαθω περισσοτερα.  :goofy:

παλτακη εχασες που φαγωθηκες να φυγεις.




Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #3 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 00:01:29 πμ
Ηταν μια χορταστικη χωματινη μερα!
Η διαδρομη αν και σε γενικες γραμμες ηταν  ευκολη ειχε καποια απαιτητικα κομματια Τα συγχαρητηρια μου λοιπον στους συμετεχοντες οι οποιοι αν και με μικρη (ή και καθολου) εμπειρια σε χωματινες βολτες την εβγαλαν μεχρι τελους και μαλιστα με ασφαλτινα λαστιχα  :eusa_clap: :eusa_clap: Απο οσο ειδα η μονη απωλεια ηταν ενα σπασμενο φλας (και ισως  και λιγο πληγωμενος εγωισμος για καποιους :))
Αν και στην αρχη ημασταν μαζι καπου στην πορεια χαθηκαμε αφου το δικο μου φιλικο γκρουπακι ειχε αλλους ρυθμους  Σορρυ παιδες!
Τα ειπαμε βεβαια λιγο το πρωι και θα ηθελα να τα πουμε και στον τερματισμο αλλα καθοτι το σερβις στην ταβερνα ηταν απαραδεκτο δεν κατεστη δυνατον να βρεθουμε σαν παρεα για λιγο  ολοι μαζι στο τελος
Η διοργανωση απο τον ΣΥΜΟΦΕ ηταν αψογη αν εξαιρεσει κανεις ενα λαθος στο roadbook  που εκανε αρκετους να ψαχνουν για αρκετη ωρα την σωστη διαδρομη Οι ερωτησεις-γριφοι ηταν ευστοχες και βοηθησαν περαν του χαβαλε σε καποια σημεια να πλοηγηθουμε

Τελος να πω οτι η pouroduro παρεα μου σαρωσε ολα τα μεταλια!!
Πρωτος λοιπον ο φιλος μου Θοδωρης
Δευτερος ο φιλος μου Κωστας
Τριτος η αφεντια μου με ισοβαθμια με τον φιλο μου Σωτηρη
...και αν υπηρχε και τεταρτο μεταλιο σιγουρα θα το επερνε απο την παρεα μας ο φιλος μου Γιωργος







Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 00:27:21 πμ
Γεια σου Κονκωστα και λοιποι πουροντουροι, καλα η ομαδα ειναι εκτος συναγωνισμου  :eusa_clap: τοση προπονηση αλλωστε κανατε/καναμε προσφατα στις ρεματιες, χιονουρες αλλα και ..φλαταδουρες της βορειας Πελοποννησου  ;) ;D


" the PouroDuro spirit "


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #5 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 08:45:42 πμ
Φιλε Πανο (trackler) το σημειο της πτωσης εφταιγε και οχι εσυ διοτι το τσιμεντο σε συνδυασμο με το νερο ειχε κανει γλιτσα οποτε ηταν αναποφευκτο ..πιστευω οτι με λιγη προπονηση το χωμα το εχεις αφου δεν κωλωσες στο δυσκολο ανηφορικο παρατεταμενο πετρωδες με νεροφαγωματα σημειο   :eusa_clap:




Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #6 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 08:57:16 πμ

Αν και στην αρχη ημασταν μαζι καπου στην πορεια χαθηκαμε αφου το δικο μου φιλικο γκρουπακι ειχε αλλους ρυθμους  Σορρυ παιδες!

Κωστα καλυτερα που εγινε ετσι διοτι τοσες πολλες μηχανες με τετοιους ρυθμους ισως και να γινοταν καποιο λαθος ..τουλαχιστον σε καποια σημεια ενιωθα αβολα που ειμασταν ολοι μαζι και χωνόμασταν κλπ κλπ οποτε μην ανησυχεις  ;D ;)...

κατ'αλλα ηταν σουπερ εγω περασα τελεια μιας και ειχα παρα πολλους μηνες να κανω μια εξορμηση με την μηχανη ...η διαδρομη τελεια τα μερη τελεια και την προτεινω ανεπιφυλακτα για το dirty barbeque # 3  ;) ;) ;D




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #7 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 10:06:36 πμ
Μπράβο ρε παίδες. Αφού είναι ωραία η διαδρομή, γιατί οχι να την κάνουμε και στο επόμενο Dirty BBQ tour... (ΔΣ)
Τελικά δε κατάφερα να έρθω... νίκησε η παντόφλα  :clubbed:


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #8 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 11:44:47 πμ
Μπράβο Παίδες...... :eusa_clap:

Συγχαρητήρια στην ομάδα PouroDuro Konkost, Γάτος, Σωτήρης....  :eusa_clap:





"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #9 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 15:00:27 μμ
με μικρη (ή και καθολου) εμπειρια σε χωματινες βολτες την εβγαλαν μεχρι τελους και μαλιστα με ασφαλτινα λαστιχα  :eusa_clap: :eusa_clap: Απο οσο ειδα η μονη απωλεια ηταν ενα σπασμενο φλας (και ισως  και λιγο πληγωμενος εγωισμος για καποιους :))
Η διοργανωση απο τον ΣΥΜΟΦΕ ηταν αψογη αν εξαιρεσει κανεις ενα λαθος στο roadbook  που εκανε αρκετους να ψαχνουν για αρκετη ωρα την σωστη διαδρομη
Τελος να πω οτι η pouroduro παρεα μου σαρωσε ολα τα μεταλια!!

πολλα μπραβο για τα αποτελεσματα σας.  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
οπως ειπε και ο παλτακ,σε τετοιους στενους δρομους δεν γινεται(για μενα τουλαχιστον που ειμαι ασχετος) να πηγαινουν τοσο κοντα 8-9 μηχανακια,θα γινοταν στραβη πιστευω.
οπως ειπα σε 2 μονο σημεια αγχωθηκα πολυ,το ποταμι που ειχε τετοιες κλισεις προσβασης και διαφυγης,πρωτη φορα στην ζωη μου περναω τετοιο πραγμα,οχι τοσο για το βαθος που δεν περιμενα να ειναι τοσο αλλα για τις γωνιες που ειχε.ενιωσα την αναγκη να κατεβω να το δω πρωτα και μετα να περασω,αλλα οταν ακους απο πισω να ερχονται τα κοπαδια,σφιγγεις τα δοντια και ελπιζεις πως αν πεσεις μεσα στο νερο,δεν θα σε καβαλησει καποιος απο αυτους που ερχονται.
το δευτερο ηταν η ανηφορα με την σαθρη κροκαλα.μιλαμε για πολυ πονο στα χερια,ξερω ηταν λαθος που ειχα σφιξει το τιμονι σε σημειο που το επνιξα αλλα το αγχος ηταν μεγαλο,εδω θα πεσω εκει θα πεσω.η απειρια μου λοιπον σε συνδιασμο με τα anakee 3 που αλλου πατουσα και αλλου βρισκομουν,με εκαναν να τρομαξω και να αγχωθω.
το raod book δεν ειχε λαθος  :P ηταν επιτηδες ετσι για να δουλεψει η φαντασια.  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:
εκτος απο το φλας,συνηθως υπαρχουν και γρατζουνιες(καγκελα που εκαν οπως πρεπει την δουλεια τους και η πθσω σχαρα που βαθυναν οι γρατζουνιες που ειχε κανει ο προηγουμενος) αλλα μικρο το κακο.
πιο πολυ ο εγωισμος πληγωθηκε,οχι τοσο για την πτωση αλλα για την μ@λ@κια της στιγμης που ενω ηξερα οτι εκει γλυστραει αφου μολις ειχαμε περασει,πηγα και σταματησα ακριβως εκει μεσα.ε ειμαι πολυ πανιβλακας δεν εξηγητε  >:(

κατα τα αλλα ηταν πολυ ωραια βολτα και θα ξαναπηγαινα ευχαριστως.




Offline stamatis

  • Μέλος HTC
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 203
  • ΜΑΓΚΕΣ.... ΚΑΒΑΛΑΤΕ ΟΣΟ ΚΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ !!!
Reply #10 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 18:12:19 μμ
   Μπραβο ρε παιδια , συγχαρητηρια στους POURODUROUS  και σολους τους συμετεχοντες !   :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: τωρα να πω  οτι δεν σας ζηλευω θαταν μεγα ψεμα  :banghead: :banghead: :banghead:  που θα παει 4 βδομαδες ακομα  :-[ :-[ :-[



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #11 on: Δευτέρα 29 Απρίλιος 2013, 21:19:06 μμ
Oυάν του θρι φτου και βγαίνω:

Το ποταμάκι που τρόμαξε ο Trackler. Εγώ πάλι που δεν τρόμαξα σταμάτησα να βγάλω φωτό, με τη μηχανή λοξά στην κατηφόρα, ξεκίνησα με ντριφτάρισμα και ...την ξάπλωσα για να μην βουτήξω με ...κεφαλιά στο νερό.



Ο Κώδικας Σαβούρδα:

Ο Δρομο-Πάπυρος  σε έστελνε σε ερημοκλήσι όπου έπρεπε να βρεις "πόσοι έφαγαν στο τραπέζι του γλύπτη"...



Δεν κάτσαμε στην ίδια ταβέρνα δυστυχώς να το αναλύσουμε αλλά... απέξω είχε μια ταφόπλακα -ποιός γλύπτης;- με βραχάκι για έναν.

Μέσα στην εκκλησία όμως είχε στο τέμπλο αντίγραφο του γνωστού πινακα του Νταβίντσι (μεταξύ άλλων γλύπτης) Ο Μυστικός Δείπνος με τους παρακαθήμενους αποστόλους -για τη Μαγδαληνή μην το πιάσουμε- να σαβουρώνουνε.   Τους το λες, μετράνε κεφάλια "ωραία 13 φάγανε" συμφωνούνε όλοι και φεύγουνε.

Ποιοί 13 ρε μετεξεταστέοι: Ο Χιστός δεν είπε "τούτο εστί το σώμα μου φάγετε εξ αυτού πάντες" και τους το έδωσε; Έφαγε αυτός; Οχι, τι να φάει τα παϊδια του; Άρα;

Τες παν δεν ρίξαμε ένσταση μην μας κακοχαρακτηρίσουνε.



Εδώ ο Παλτάκ μου λέει "ωραίο φόντο, τράβαμε μία που θα σηκωθώ να κάνω τον εντουρά".


 

...ούτε 30 χλμ από την Αθήνα φίλε μου:



Συνεχίζεται...

« Last Edit: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 08:56:04 πμ by Sotos »


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #12 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:07:03 πμ
Παλτάκ δεν βγάζουμε καραφλό κόντρα στον ήλιο αμακιγιάριστο και ασκεπή!





TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #13 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:14:19 πμ
Ελα το 'χω και συνεχίζω -μετά από dial up tech support by Paltak- στα ωραία:

Με τα πόδια στις μπότες να έχουν ανεβάσει 120 bar ατμό από τη ζέστη ένα harlem shake στο νερό ήταν ότι πρέπει για υδρόψυξη:



Αλλά ο Παλτάκης επέμενε να συμπληρώσει το φυσικό κάλος:



με το άγαλμα στον άγνωστο εντουρά:





TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #14 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:17:20 πμ
Ελα ρε σε εφτιαξα ...






Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #15 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:18:28 πμ



Μονο εμενα δεν εχω γαμωτο




Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #16 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:22:16 πμ
Μπιρι μπίρι by the river:



ο τερματισμός:



και η μικρή παραλία με την τσικνο -καντίνα  που έχασε ο Παλτάκ



Προσεχώς η πιο ενδιαφέρουσα συμμετοχή του event


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #17 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:36:42 πμ
Μοχλικό μπροστά, 125 κυβικά και δίχρονα, σχάρες μπρος πίσω, εξάτμιση scramblerιάς και λαδί της θητείας από τα παλιά. To Sachs χτυπημένο πάνω σε ένα μεγαλύτερο πράσινο "M" όπως Military, καθότι η κυρία -που είναι και αλήτρα όπως αποδείχθηκε- είναι το μοντέλο που έβγαινε για τα στρατά από το εργοστάσιο το σωτήριον έτος 1978 και εισήχθει και επισήμως και εδώ όπως έμαθα από τον ιδιοκτήτη της.



 Απλά ο Ελλ. Στρατός πήρε τελικά άλλη -Husqvarna νομίζω μου είπε ο ιδιοκτήτης- τους κοτσάρησε και μοτορόλες από τζιπ, τους έψησε και τα ηλεκτρικά και τις πετάξανε.



Αυτό πάντως καλόπεσε και ο μερακλής ιδιοκτήτης του ξηγήθηκε μέχρι καινούργιο μοχλικό. Ε από φιλότιμο και μόνο και αυτή τον πάει παντού, και άμα λέμε παντού εννούμε παντού.   



και μετά κάθεται ήρεμη στο πάρκινγκ διδάσκοντας το μαντρά του "less is more"




TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #18 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 09:43:29 πμ
Αυτά από μένα, μόλις βρω λίω χρόνο θα σκανάρω και το road book μπας και αξιωθούμε και ξεκινήσουμε εκείνη την ενότητα με χαρτογραφημένες off road διαδρομές που λέγαμε.

Αυτό πάντως που βγαίνει συμπερασματικά είναι πως με κρίση/ ανεργία/ τιμή βενζίνης/ κλπ οι κοντινές μονοήμερες off the beaten track αποδράσεις είναι το φθηνότερο ψυχοφάρμακο καθότι πια για ταξίδια οι περισσότεροι "δεν".



TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #19 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 10:00:50 πμ
Άντε να και μια αναμνηστική "ουλή" στην ποδιά για να μη συγχύζεται και ο φίλος μου ο Trackler για το φλας.



TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #20 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 13:08:37 μμ
Μην στεναχοριέστε λεβέντες, το βουνό έχει "πάρει" τους καλύτερους !!!!
Το σκορ του αγώνα Βουνό - HTC έμεινε τελικά στο 2 - 0 ή είχαμε και άλλα "συμβάντα";


Keep riding !!!


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #21 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 14:25:35 μμ
Έτσι να φεύγει το κακό το μάτι.

Aκούσαμε και για άλλο ένα τρανσάλπ που έκανε τον Αντρέ Αγκάσι αλλά δεν πρέπει να είναι από εδώ.


TEAM Αϊστοπαμπωλ


andy

  • Guest
Reply #22 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 16:12:43 μμ
Παλτάκ δεν βγάζουμε καραφλό κόντρα στον ήλιο αμακιγιάριστο και ασκεπή!




ευτυχώς που είχες αφήσει μαλλιά και έκαναν παραλλαγή :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Ηθελά σαν τρελός να έρθω και ζηλεύω αφανταστα αλλά φωβήθηκα μήπως ο χοντρούλης με την χοντρούλα του πέσουν και σκάσουν σαν καρπούζια.
Και καλά εγώ έχω ΙΚΑ και φτιαχνομαι τσαμπα ;D, η χοντρούλα όμως έτσι και πέσει θα χρειαστεί κάνα 1000άρικο για να φτιαχτεί.

Μπράβο σας πάντα τέτοια.
« Last Edit: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 17:09:59 μμ by ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. »



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #23 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 17:08:47 μμ
Πολλες φωτογραφιες απο το event με μαλλον με ολους τους συμετεχοντες τρανσαλπαδες και οχι μονο, θα βρειτε στο ιστολογιο της Ειρηνης https://plus.google.com/photos/110442902186954020543/albums/5872358647652269473



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #24 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 17:42:09 μμ
Πολλες φωτογραφιες απο το event με μαλλον με ολους τους συμετεχοντες τρανσαλπαδες και οχι μονο, θα βρειτε στο ιστολογιο της Ειρηνης https://plus.google.com/photos/110442902186954020543/albums/5872358647652269473
Μπραβοοοοοοοοοοο ρε Κωστα  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:και εχω φαει τον τοπο εγω τετοια φωτο λεω δεν εχω ...