Hellas Transalp Forum

Αφαίρεση κλειδαριάς δισκόφρενου.

Talinos · 34136

Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 11:59:22 πμ
Έχω την εξής απορία, μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα, καθώς μου φάνηκε πολύ παράξενο.

Πριν 2 μέρες είχα αφήσει το παπί μου για 2 ώρες το μεσημέρι, στο Μοναστηράκι (μπροστά στην πλατεία) και κλείδωσα το δισκόφρενο με αυτό
http://www.stelpet.gr/gr/el/products/abus-granit-quick-37

Όταν γύρισα να το πάρω, η κλειδαριά ήταν άφαντη. Προφανώς στο τσακ πρόλαβα. Δεν είδα πάντως κάτι ύποπτο τριγύρω. Το τιμόνι ήταν ακόμα κλειδωμένο.
Την κλειδαριά την είχα βάλει και κλειδώσει σίγουρα σωστά. Το θυμάμαι καλά. (μου έμειναν για ενθύμιο τα κλειδιά και η θήκη)

Ξέρει κάνεις πως κατάφεραν και έβγαλαν τέτοια κλειδαριά, μέρα μεσημέρι μέσα στον κόσμο?



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #1 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 12:25:29 μμ
Ξέρει κάνεις πως κατάφεραν και έβγαλαν τέτοια κλειδαριά, μέρα μεσημέρι μέσα στον κόσμο?

Αυτή την κλειδαριά την έχω από το 2003....

Εξαιρετικής ασφάλειας.....

Σίγουρα την είχες τοποθετήσει;


Για να σου απέσπασαν μόνο την κλειδαριά θα πρέπει να έγινε και ζημιά στη δισκόπλακα....

Είναι πολύ δύσκολο να σου άνοιξαν και σου πήραν μόνο την κλειδαριά, ιδιαίτερα την συγκεκριμένη....






"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Hillmaster

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 159
Reply #2 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 12:31:53 μμ
Μπράβο, και δεν τη λες και φτηνή  :o

Εάν κάποιος περαστικός (από περιέργεια και μόνο) βλέπει κάποιον σκυμμένο πάνω από το δισκόφρενο να προσπαθεί να ανοίξει μια κλειδαριά, δεν νομίζω ότι θα περάσει από το μυαλό του ότι είναι κλέφτης, εφόσον αυτός το προσπαθεί με συμβατικά μέσα (αντικλείδια κ.λπ.).

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν αντικλείδια για όλες αυτές τις κλειδαριές.

Εδώ βάζεις κλειδαριά ασφαλείας στην πόρτα του σπιτιού και σου λένε ότι με αυτή θα είσαι ήσυχος για κανά χρόνο μέχρι να αρχίσουν να βγαίνουν τα αντικλείδια.


Ηλίας Δημητριάδης


Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #3 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 12:32:43 μμ
Είμαι 100% σίγουρος ότι είχε μπει σωστά. Γι'αυτό και απορώ πως την αφαίρεσαν υπο τις δεδομένες συνθήκες.
Δεν υπήρχαν άλλα σημάδια και ζημιές στο μηχανάκι. Και μου έκανε εντύπωση πως είχαν την τεχνογνωσία να αφαιρέσουν τέτοια κλειδαριά, αλλά δεν ξεκλείδωσαν το μηχανάκι.
Προφανώς γύρισα την τελευταία στιγμη, με κατάλαβαν και έκοψαν πέρα. Τι να πω...
« Last Edit: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 12:37:33 μμ by Talinos »



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #4 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 12:43:32 μμ
Kala για τον κοσμο μην σε απασχολει ...παραδειγμα περπατας και βλεπεις καποιον να προσπαθει να ξεκλειδωσει το λουκετο απο ενα μηχανακι ...θα ασχοληθεις .....σιγουρα οχι αλλωστε αυτα ειναι στιγμιαια περνας διπλα φευγεις βυθισμενος στις σκεψεις σου ....

απο εκει και περα μαλλον προλαβες στο τσακ και γυρισες δεν ξερω βεβαια ποση ωρα αφησες το παπι μονο του ...και πιθανον καποιος να σε ακολουθησε .




Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #5 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 19:53:12 μμ
Τυχερός ήσουνα.
Εκείνη την ώρα στο κλέβανε.
Ένας κράταγε τσίλιες και ο άλλος το άνοιγε.
Ο τσιλιαδόρος σε είδε να γυρνάς.
Εμένα στο RF τη κλειδαρειά μου την είχαν κάνει τριαντάφυλλο.Στο τσάκ είχα προλάβει.



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #6 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 22:45:34 μμ


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #7 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 23:06:19 μμ
για αυτο καλο ειναι η κλειδαρια δισκοφρενου να εχει και συναγερμο.αν καταφερει να το κανει χωρις να κουνηθει καθολου,ε ας το παρει τοτε.




Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #8 on: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 23:16:19 μμ
για αυτο καλο ειναι η κλειδαρια δισκοφρενου να εχει και συναγερμο.αν καταφερει να το κανει χωρις να κουνηθει καθολου,ε ας το παρει τοτε.

Στο Transalp έχω την Detecto http://www.stelpet.gr/gr/el/products/abus-granit-detecto-8000
Αλλά αλίμονο τώρα αν για να αφήσω ένα παπί μεσημεριάτικα σε πολύ κεντρικό σημείο να μη φτάνει κλειδαριά ασφαλείας των 100€.
Για κλειδαριές και κουλούρες για τα μηχανάκια και το ποδήλατο έχω δώσει πάνω απο 600€ και τελικα΄ακόμα έχω την έννοια.  Άϊ σιχτίρ, σου χαλάει τη διάθεση.
« Last Edit: Τετάρτη 06 Μάρτιος 2013, 23:18:37 μμ by Talinos »



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #9 on: Πέμπτη 07 Μάρτιος 2013, 13:11:06 μμ
Αυτή την κλειδαριά την έχω από το 2003....

Εξαιρετικής ασφάλειας.....

Σίγουρα την είχες τοποθετήσει;
Για να σου απέσπασαν μόνο την κλειδαριά θα πρέπει να έγινε και ζημιά στη δισκόπλακα....

Είναι πολύ δύσκολο να σου άνοιξαν και σου πήραν μόνο την κλειδαριά, ιδιαίτερα την συγκεκριμένη....

Ναι βέβαια...
http://www.youtube.com/watch?v=rsCyjBPNT1Q


joke : Μα ήμουν σίγουρος ότι ήταν παρθένα !


Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Reply #10 on: Πέμπτη 07 Μάρτιος 2013, 16:11:05 μμ
ρε παιδια πλάκα μου κάνετε? παραβιασαν κλειδαρια των 100€ και μαλιστα σε παπί σε κεντρικο σημειο? Μου φαινεται απίστευτο , αν μου λεγατε για μεγαλη μηχανη με καποια "ανεση" χρονου και χωρου τοτε οκ , αλλα παπί ρε π#$@στη μου !!!!  >:( >:(

Και πιστευα οτι η ΑΒUS ειναι κορυφη.... :(



Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #11 on: Πέμπτη 07 Μάρτιος 2013, 16:23:02 μμ
Απ'ότι διάβσα ψάχνοντας, αυτή η κλειδαριά ανήκει στην προηγούμενη γενιά κλειδαριών (GRANIT) της ABUS με σύστημα κλειδώματος δίσκων, που όπως αποδείχθηκε έχει ένα μικρό ελάττωμα (επιτρέπει να κρατάς σε ένταση τον πρώτο δίσκο στο έμβολο, ώστε να "νιώθεις" την κλειδαριά) στο σχεδιασμό, που επιτρέπει (σε πολύ επιτήδιους διαρρήκτες και με τη χρήση αυτού του εξαρτήματος -που δεν είναι και τόσο εύκολο να το βρεις-) το ξεκλείδωμα σχετικά εύκολα.
Σε ιδανικές συνθήκες (σταθερή κλειδαριά, ησυχία, ηρεμία, άνεση χώρου και κινήσεων) φαίνεται να θέλει 3-4 λεπτά. Σε όχι και τόσο ιδανικές φαντάζομαι παίρνει κανένα 10λεπτο.

Στις νέες κλειδαριές που τις ονομάζει X-Granit το έχει λύσει αυτό το πρόβλημα, πράγμα που κάνει πιο δύσκολη την παραβίασή τους, με αυτή τη μέθοδο.

Προφανώς παίρνουν ότι τους είναι πιο εύκολο και πιο ευκολοπούλητο.
Φαντάζομαι άλλο να πάρεις μια μηχανή με immobilιzer, συναγερμούς κτλ. ξεκλείδωσε τη, μετέφερέ τη, παρέκαμψε τα ηλεκτρονικά και άλλο ένα παπί (innova 125i, 6 μηνών) που το καβαλάς και φεύγεις, ενώ επίσης το "σπρώχνεις" πιο εύκολα.
« Last Edit: Πέμπτη 07 Μάρτιος 2013, 16:31:38 μμ by Talinos »



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #12 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 01:45:59 πμ
Ναι βέβαια...
http://www.youtube.com/watch?v=rsCyjBPNT1Q


joke : Μα ήμουν σίγουρος ότι ήταν παρθένα !

Ναι βέβαια...

Ιδανικές συνθήκες...

Και μένα αν μου την δώσεις στο εργαστήριο σε 1 λεπτό στην έκανα φιτίλια..

Σε real time & space να το παίξει μάγκας....


Το έχουμε πει και το λέμε ξανά, οτι και να βάλουμε στις μηχανές μας αν στην έχουν βάλει στο μάτι στην τσιμπήσανε...

Δεν πας να έχεις βάλει 10 λουκέτα και τα ασφαλέστερα......

Το μόνο που πετυχαίνεις είναι απλά να τον καθυστερήσεις λίγο παραπάνω.....


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Talinos

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 316
Reply #13 on: Δευτέρα 20 Ιανουάριος 2014, 12:02:53 μμ
Λοιπόν σε συνέχεια αυτου του παλιού θέματος, να ενημερώσω για τα εξής νέα που έμαθα.

Το παπί που τότε μου είχαν βγάλει την κλειδαριά ABUS, τελικά δεν την γλίτωσε και μου το σήκωσαν. Ευτυχώς λόγω μεγάλης τύχης εξάρθρωσαν μια σπείρα που έκανε αυτή τη δουλειά και το όχημα βρέθηκε  δυο μέρες μετά ενώ ήταν ήδη στο δρόμο για την προσφυγιά (να παραδεχθω βέβαια, ότι επειδή είχα χαλαρωσει λίγο και νόμιζα ότι στο σπίτι δεν κινδύνευα, το είχα στο πεζοδρόμιο δεμένο με μια χαζή κλειδαριά δισκόφρενου των 30€)
Το άλλο μου παπί (honda supra που ήταν δίπλα του), και η Transalp που βρισκόταν μέσα στην κλειδωμένη αυλή ευτυχώς αυτή τη φορά τη γλίτωσαν).

Στην ασφάλεια, όταν πήγα να το παραλάβω μου είπαν πως ότι και οι κλειδαριές που νομίζουμε απώρθητες σε νορμάλ συνθήκες, είναι για τους επαγγελματίες αρκετά εύκολη υπόθεση. Σε προστατεύουν μόνο απο τους περιστασιακούς λωποδύτες.
Πρόσφατα που είχαν μπουκάρει στο σπίτι μιας σπείρας που είχαν πιάσει, βρήκαν σε ένα δωμάτιο ένα πάγκο με καμια σαρανταριά κλειδαριές όλων των τύπων που τις είχαν για εξάσκηση οι τύποι. Ήξεραν πως να τις ξεφτιλίζουν μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

Ηθικό δίδαγμα, να μην χαλαρώνουμε και ρίχνουμε τις άμυνες μας. Η χρήση καλών κλειδαριών (και μάλιστα 2 και διαφορετικού τύπου μεταξύ τους) μαζί με συναγερμό κάνει τη ζωή τους λίγο πιο δύσκολη ΑΛΛΑ δεν μας προστατεύουν όσο νομίζουμε. Αποφεύγουμε να την αφήνουμε αφύλαχτη σε ύποπτες και σεσημασμένες περιοχές, όσο είναι δυνατό όχι εκτεθειμένη στο δρόμο αλλά ούτε και κρυμμένη σε πιλοτές όπου οι κλέφτες το βράδυ μπορούν να δουλέψουν  ανενόχλητοι.   
Επίσης δέσιμο απο σταθερό σημείο (και όχι μόνο τον τροχό, αν δε θέλετε να σας μείνει σουβενίρ το λάστιχο με τη ζάντα), γιατί παίζει πολύ φόρτωμα σε φορτηγάκια....

Που να τους κοπούν τα χέρια....



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #14 on: Παρασκευή 31 Ιανουάριος 2014, 22:04:24 μμ
Τί γίνεται με αυτές που είναι με συνδυασμό αντί κλειδί?  ???
Κωστάκη έχεις κανένα βίντεο να μας δείξεις?  :2hysterical:


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #15 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 08:06:44 πμ
Για να μην το βάλω σε νέο θέμα, το βάζω εδώ να είναι μαζεμένα. Όχι ότι λέει κάτι πραγματικά καινούριο, αλλά άλλο να το ακούς από τρίτον κι άλλο να το βλέπεις με τα μάτια σου. Δείχνει διάφορες επώνυμες αλυσίδες βαρέως τύπου να αντέχουν για λίγα δευτερόλεπτα μόλις:

http://www.youtube.com/watch?v=VC3hFr8p2ck




Offline iannag

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 214
Reply #16 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 11:03:08 πμ
Γιαυτό ποτέ η αλυσίδα στο έδαφος.
Εγώ δένω την πίσω ρόδα και την περνάω απο το κάγκελο για τις βαλίτσες.
Έτσι γλιτώνω και το κατούρημα απο τα σκυλιά.


XL400V '92  DL650 K5


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #17 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 12:46:58 μμ
Για σκεφτειτε μια κλειδαρια χωρις κλειδι, χωρις εξωτερικο ανοιγμα για εισαγωγη κλειδιου.... αλλα με ενσωματωμενη επαναφορτιζομενη μπαταρια, με ηλεκτρομηχανικο εσωτερικο κλειδωμα που να ξε/κλειδωνει μονο με τηλεχειριστηριο....

patent pending.... looking for funds




Offline Goikoetxea

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1759
Reply #18 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 13:00:53 μμ
Αυτή η κλειδαριά θα άνοιγε πιο εύκολα από οποιαδήποτε άλλη. Από λιγότερους μεν, απείρως ευκολότερα δε.




Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #19 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 14:49:47 μμ
Για σκεφτειτε μια κλειδαρια χωρις κλειδι, χωρις εξωτερικο ανοιγμα για εισαγωγη κλειδιου.... αλλα με ενσωματωμενη επαναφορτιζομενη μπαταρια, με ηλεκτρομηχανικο εσωτερικο κλειδωμα που να ξε/κλειδωνει μονο με τηλεχειριστηριο....

patent pending.... looking for funds

Για σκέψου μια μικρή φορητή συσκευή οξυγόνου /ασετυλινης των 3-5 λίτρων







https://www.youtube.com/watch?v=e0e0__FJ6gw



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #20 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 15:53:27 μμ
Αυτή η κλειδαριά θα άνοιγε πιο εύκολα από οποιαδήποτε άλλη. Από λιγότερους μεν, απείρως ευκολότερα δε.

Γιατι?




Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #21 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 21:53:31 μμ
Γιώργο έχεις δεί ενα οθονάτο γκάτζετ που έχουν στις ταινίες τύπου ''επικίνδυνες αποστολές'' και βρίσκουν τον κωδικό απο τις ηλεκτρονικές κλειδαριές με κάρτα?
Αυτό υπάρχει σαν γεννήτρια κωδικών, αυτό που δεν μπορώ να πώ με σιγουριά είναι αν υπάρχει με αλγόριθμο για κυλιόμενους κωδικούς.
Ομως η όλη σκέψη χωλαίνει στο θέμα μπαταρία, δλδ απο κάπου θα πρέπει να ανοίγει για να αλλάζεται.
Ισως θα ηταν καλύτερο η κλειδαριά να διαθέτει μια κάποια ασύρματη ''επικοινωνία'' με τον συναγερμό της μοτό και να τον ενεργοποιεί σε περίπτωση που κινηθεί ... λέω τώρα ....

Μια καλή λύση είναι και ο συναγερμός με έλεγχο εγγύτητας.



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #22 on: Σάββατο 05 Απρίλιος 2014, 23:28:21 μμ
Αν μπορουν να απενεργοποιησουν συναγερμο "αναπαραστωντας" το κανονικο τηλεχειριστηριο.... τοτε γινεται σε ολα...

Μπαταρια θα ηταν επαναφορτιζομενη, χωρις να χρειαζεται αλλαγη.... απο θεμα καταναλωσης-αυτονομιας δε θα ειχε θεμα γιατι απλα θα κινει ενα μοτερ που θα "γυριζει" την εσωτερικη "κλειδαρια".
Ε και αν χρειαζοταν αλλαγη μπαταριας θα μπορουσε να γινεται απο την εσωτερικη πλευρα του λουκετου, εκει που παει και κουμπωνει το U ... οποτε για να μπορεσει να αλλαχτει θα πρεπει να μην ειναι κλειδωμενο....

Το περιμετρικο ειναι πραγματι μια επιπλεον αντικλεπτικη ζωνη....




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #23 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2014, 08:28:56 πμ
https://www.youtube.com/watch?v=waFcML9dI10

Δημοσιεύθηκε στις 23 Ιουν 2012
FINAL UPDATE Tue 5 Mar 2013: One of these perpetrators was identified by police and subsequently found to already be in prison for a different crime. The CPS found it NOT in the public interest to further prosecute so abandoned the case. Essentially, this guy STOLE a motorbike and then got away with it because he committed a different crime.
Meanwhile, I recently got an arrest summons to my house because I was caught speeding doing 67 in a 50.
To add salt to the wound, the fuck would not tell police where the bike went in an assumed attempt to cover for the shit licks he works for.
This country has gone to the fucking dogs. We have no justice system that protects hard working individuals. This whole episode has made me feel sick, I do not have any faith in the system nor do I believe the Police are efficiently handling the situation.

UPDATE Fri 26 Nov 2012: Arrests have been made following the release of this footage. One of them was already in prison for another related crime.

UPDATE: There are developments, I will let you all know soon

UPDATE: Please see motorbikethieves.com for full story. The bike was only supposed to stay there in my office for 5 mins, I got held up. Such is life. So save your sanctimony and I hope the righteous YouTube viewers can understand that life sometimes gets in the way of idealism.

4th April 2012, my Triumph Daytona 675R was stolen outside of my office in the car park.
It's now been nearly 3 months and with fully recognisable faces on the CCTV footage, the police have yet to do anything about it.

My bike was literally days old and had cost me over £12,000. I've lost a lot of money on this and I have decided to take it upon myself to advertise just how easy it is to take somebody's property in this country and face no form of punitive justice.

I should be able to park my bike anywhere I want without the fear of assault or theft. But I can't.

I am documenting this at www.motorbikethieves.com - please go there to see further information. It may not yet be fully updated, so please give it some time.

New Twitter account set up @bikevictim

Bike Registration: LH12 BYJ
Κατηγορία:
Αυτοκίνητα και οχήματα
Άδεια
Τυπική άδεια YouTube

Δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα είναι σωστά βαλμένο εδώ. Πάντως κι αλλού δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από 'δώ.
« Last Edit: Κυριακή 06 Απρίλιος 2014, 08:42:50 πμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #24 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2014, 23:08:37 μμ
Γιατι να υπαρχει διαφορά?

Το θεμα στο παραπανω βιντεο που σε βγαζει απο τα ρουχα σου ειναι....
1. Γιατι δεν εχει βαλει συναγερμο στη μοτο? (δε μιλαμε για λουκετο, γιατι θεωρητικα σου παρεχει "ασφαλεια" ο ιδιωτικος χωρος σταθμευσης...)
2. Τα κλεφτρονια δεν εχουν δει τις καμερες που καταγραφουν το χωρο ή τις εχουν δει και απλα τοσο ξεδιαντροπα ειναι στα rx/ τους?