Hellas Transalp Forum

Battery Thread - Προβλήματα με τη μπαταρία

transalp98 · 360400

Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #525 on: Σάββατο 27 Ιούλιος 2013, 15:38:04 μμ
Η καινούργια μπαταρία μόλις πέσει μέσα ο ηλεκτρολύτης, δίνει ρεύμα ικανό και να βάλει μπροστά την μηχανή και για τις υπόλοιπες καταναλώσεις.
λάθος!!!!.............πολύ μεγάλο.... ΛΑΘΟΣ !!!!!

Από την στιγμή που θα βάλεις τον Ηλεκτρολύτη θέλει το λιγότερο μισή ώρα για να κάνεις την όποιαδήποτε άλλη ενεργεια.
Αλλά ξέχασα  μωρέ! εδώ είναι Ελλάδα (Ελλαδιστάν) και τα πάντα λειτουργούν με τον δικόμας τρόπο, γιαυτό οιμ απώλειες όξω από εδώ ειναι μηδαμηνές και εδώ πέφτουν όλα τα σκάρτα και ημιτασιόν εμπορεύματα και πάθαίνουμε τις ζημιλες

Πότε θα προλάβει να λειτουργίσει ο Ηλεκτρολύτης με τα θετικά και αρνητικά του στοιχεία για να μπορει να δώσει και την ανάλογη ενέργεια που απαιτείται για αρκετά όργανα που δεν επιδέχονται αντίθετη ροή τάσης................πολλά ψάχνω τώρα ε????



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #526 on: Σάββατο 27 Ιούλιος 2013, 16:03:12 μμ
Δεν ξέρω ρε παλικάρια, αλλά είναι της ιδέας μου πως ψάχνεστε να αρπαχτείτε από μια κουβέντα για να την πείτε στον άλλο ????

Έγραψα πως είναι ο σωστός τρόπος? Έγραψα πως είναι ο μόνος τρόπος ?? Τι γκάζια είναι αυτά ?

Εγώ έγραψα (και το έχω κάνει) πως μπορείς ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να βάλεις αμέσως την μπαταρία επάνω και αυτή θα είναι ικανή να βάλει την μηχανή μπροστά... Ok ?

Χαλαρά τώρα...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #527 on: Σάββατο 27 Ιούλιος 2013, 21:50:08 μμ
Όχι ρε φίλε.. Μην το παίρνεις έτσι..

Μόνο ο Βαγγέλης έγραψε με λίγο σαρκασμό.. Αλλά δεν νομίζω να το έκανε για να ΣΕ προσβάλλει..

Ποιοι άλλοι σου έκαναν επίθεση?


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #528 on: Κυριακή 28 Ιούλιος 2013, 07:52:36 πμ
Δεν ξέρω ρε παλικάρια, αλλά είναι της ιδέας μου πως ψάχνεστε να αρπαχτείτε από μια κουβέντα για να την πείτε στον άλλο ????

Έγραψα πως είναι ο σωστός τρόπος? Έγραψα πως είναι ο μόνος τρόπος ?? Τι γκάζια είναι αυτά ?

Εγώ έγραψα (και το έχω κάνει) πως μπορείς ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να βάλεις αμέσως την μπαταρία επάνω και αυτή θα είναι ικανή να βάλει την μηχανή μπροστά... Ok ?

Χαλαρά τώρα...
Φίλε μου δεν είναι έτσι όπως τα λες, δεν έχω καμιά προθεση ούτε να αρπαχτώ ούτε να προσβάλλω κανέναν, αν ετσι το πήρες εσύ τι να πω τώρα? απλά υπαρχει κίνδυνος μέχρι και να εκκραγεί η μπαταρία όταν βράζει ο ηλεκτρολύτης και την σφραγίσουμε.
Εγω επεσήμανα το γεγονός για πρόληψη ατυχήματος και όχι να την πω στον οποιοδήποτε, και πάλι το τονίζω πως δεν είμαι από αυτούς που ψάχνουν την ευκαιρία να την πουν σε κάποιον
Όχι ρε φίλε.. Μην το παίρνεις έτσι..

Μόνο ο Βαγγέλης έγραψε με λίγο σαρκασμό.. Αλλά δεν νομίζω να το έκανε για να ΣΕ προσβάλλει..

Ποιοι άλλοι σου έκαναν επίθεση?
Οχι Κώστα δεν νομίζω να υπάρχει σαρκασμός στα γραφόμενα μου, απλά υπάρχει μια έντονη αντίθεση σε κάποια θέματα που έχει τύχει να είμαι αυτοπτης μάρτυρας σε κάποια ατυχήματα, και αυτό με κάνει αρκετά προληπτικό



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #529 on: Δευτέρα 29 Ιούλιος 2013, 01:44:09 πμ
ο σαρκασμός δεν είναι και κατ ανάγκη κακό..
Κι εγώ τυχαίνει να το κάνω.

Αυτή η παράγραφος.. Έχει δόση σαρκασμού..
((Αλλά ξέχασα  μωρέ! εδώ είναι Ελλάδα (Ελλαδιστάν) και τα
πάντα λειτουργούν με τον
δικόμας τρόπο, γιαυτό οιμ
απώλειες όξω από εδώ ειναι
μηδαμηνές και εδώ πέφτουν
όλα τα σκάρτα και ημιτασιόν εμπορεύματα και πάθαίνουμε
τις ζημιλες))


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #530 on: Δευτέρα 29 Ιούλιος 2013, 13:19:29 μμ
Ηρεμα  ;D ;D εχουμε πιό σοβαρά θέματα να επιλύσουμε, τι θα γίνει τελικά ? βρεθηκε μπαταρία?
Είχα προτείνει δύο πριν μερικά ποστ, εγώ εχω την φθηνή απο το 2008 και ακόμα είναι "ζωντανή" μόνο μια φορά που την αφησα 20 μέρες δεν είχε φορτίο για δεύτερη μιζιά.

Ομως την εχω συνδέσει με ενα φορτιστή ιδιοκατασκευή που λειτουργεί με ενα φθηνό χρονοδιακόπτη και την φορτίζει για 3 ώρες  κάθε μέρα.



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #531 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 13:01:16 μμ
φίλε το θέμα μπαταρία.. Πήρε αναβολή για μια βδομάδα..
Αφού κατάφερε να μου στραβώσει το καλοκαιρινό ταξίδι.. Η καινούρια θα αγοραστεί-τοποθετηθεί όταν επιστρέψω πάτρα

Θα προτιμούσα βέβαια να βρω μια ακόμα πιο φτηνή..
Και κυρίως με την ελπίδα.. Να μην έχει ζημιά και ο ανορθωτής..


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #532 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 18:22:51 μμ
Πάτρα ε? Λέω να κατεβω το ΣΚ. (ασχετο ;D)



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #533 on: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 20:31:49 μμ
τώρα που λείπω βρήκες να κατεβεις?
Να σου στείλω τα κλειδιά να την πάρεις για ένα γενικό σέρβις :band:
« Last Edit: Τετάρτη 31 Ιούλιος 2013, 20:35:29 μμ by kostasj »


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #534 on: Πέμπτη 01 Αύγουστος 2013, 14:14:35 μμ
Πότε γυρνάς?  ;D  θα πάω να δώ τον  nikosfp αλλά τπτ δεν είναι σίγουρο μην αγχώνεσαι.

Μπαταρία βρήκες?



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #535 on: Πέμπτη 01 Αύγουστος 2013, 22:02:55 μμ
για μπαταρία δεν εχω καταλήξει ακόμα.
Μάλλον 7 αυγούστου θα είμαι κάτω


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #536 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 01:28:29 πμ
πριν λίγες μέρες άλλαξα μπαταριά καταλήγοντας στην φτηνή επιλογή μίας GK με υγρά κλειστού τύπου στα 35€
μετά κοίταξα τις μετρήσεις για τον ανορθωτή
λοιπόν..
με αρκετές ώρες σβηστή την μηχανή.. δίνει 12,9v
μόλις την βάλω μπροστά και με σβηστά φώτα
στο ρελαντί 15,2v
στις 3000 στροφές 14,9v

με αναμμένα φώτα.. στο ρελαντί 13,8ν
στις 3000 στροφές.. 14,5v
 
νομίζω λίγο ανεβασμένες αυτές τις τάσεις όταν τα φώτα είναι σβηστά.
επίσης παράδοξο ότι ότι στις 3000 στροφές (με σβηστά φώτα) η τάση πέφτει..!

επίσης μετά από βόλτα 3χλμ.. ο ανορθωτής δεν πιάνεται από το κάψιμο

λέτε να ετοιμάζομαι και για ανορθωτή?


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #537 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 11:51:43 πμ
a) πριν λίγες μέρες άλλαξα μπαταριά καταλήγοντας στην φτηνή επιλογή μίας GK με υγρά κλειστού τύπου στα 35€
μετά κοίταξα τις μετρήσεις για τον ανορθωτή
λοιπόν..
β) με αρκετές ώρες σβηστή την μηχανή.. δίνει 12,9v
γ) μόλις την βάλω μπροστά και με σβηστά φώτα
στο ρελαντί 15,2v
δ) στις 3000 στροφές 14,9v

ε) με αναμμένα φώτα.. στο ρελαντί 13,8ν
ζ) στις 3000 στροφές.. 14,5v
 
η) νομίζω λίγο ανεβασμένες αυτές τις τάσεις όταν τα φώτα είναι σβηστά.
επίσης παράδοξο ότι ότι στις 3000 στροφές (με σβηστά φώτα) η τάση πέφτει..!

θ) επίσης μετά από βόλτα 3χλμ.. ο ανορθωτής δεν πιάνεται από το κάψιμο

ι) λέτε να ετοιμάζομαι και για ανορθωτή?

α) επιλογή σύμφωνα με τους καιρούς που περνάμε, την δουλειά σου να κάνεις, και αν κινείς το μηχανάκι συχνά, η την εχεις εστω στον συντηρητή θα ζήσει πολύ καιρό.  :thumbright:
β) η μπαταρία ΔΕΝ μπορεί να δώσει πάνω απο 12.6V, έλεγξε το πολύμετρο σου, αλλιώς όλες οι άλλες μετρήσεις είναι κατα 0.3V  ανεβασμένες. :eusa_think:
γ) δλδ 15.2-0,3 = 14.9, φυσικό αφού ο ανορθωτής την φορτίζει απο οτι "εχασε" λόγω ακκινησίας και της μιζιάς. Ασε που ο ανορθωτής απο τις προδιαγραφές του δίνει 14-15v στις 5000στρ/λ. :thumbright:
δ) Ανεβαίνοντας οι στροφές ανεβαίνει το ρεύμα φόρτισης επικίνδυνα και ο ανορθωτής/σταθεροποιητής ''ρίχνει'' την τάση ωστε να περιορίσει το ρεύμα φόρτισης στα επιτρεπόμενα για την μπαταρία όρια.  :thumbright:
ε) Καλό :thumbright:
ζ) καλό και αυτό, η μπαταρία παύει να ζητάει φόρτιση και η τάση πλέον παίζει με τις στροφές. :thumbright:
η) Απαντήθηκε πριν
θ) Εχεις σίγουρα ενδείξεις οτι και πρίν χρειαστείς μπαταρία συνέβαινε το ίδιο, η απλά τώρα το καταλαβες και ανησυχείς? :eusa_think:
Αν δεν είσαι σίγουρος, και δεν απαντήσει σχετικά κάποιος αλλος, θα πάω μια βόλτα την δική μου που είναι αραγμένη μια βδομάδα και θα βγάλω καπάκι να δώ.
Ομως κάνε αυτό που κάνουμε εμείς οι ηλεκτρονικάρες  :goofy:, στάξε μια σταγόνα νεράκι πάνω στον ανορθωτή, αν κάνει τστστσ  :2hysterical: και εξατμιστεί σε δευτερόλεπτα τότε εχεις πάνω απο 100οC, αν μείνει εστω και λίγο χρόνο πριν εξατμιστεί εχεις κάτω απο 100oC , συνήθως όλα τα ηλεκτρονικά ισχύος δουλεύουν στους 70οC χαλαρά.
Αν εχεις φίλο ηλεκτρονικό, η κομπιουτερά ζήτα του λίγη θερμοαπαγωγή πάστα , που βάζουν ανάμεσα στους επεξεργαστες η στους ημιαγωγούς και τις ψύκτρες, ξεβίδωσε τον ανορθωτή καθαρισε την πίσω πλευρά και την επιφάνεια επαφής με τον σκελετό και βάλε πάστα, αυτό εχω κάνει και εγώ, δεν θελει μεγαλη ποσότητα απλή επάλλειψη. (επίσης πουλάνε και σε μικρα σωληνάρια σε καταστήματα Η/Υ)
ι) δεν το πιστεύω, αφού απο τα προηγούμενα δείχνει να δουλεύει μια χαρά. :thumbup:
« Last Edit: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 11:54:47 πμ by Stoneman »



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #538 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 14:53:51 μμ
...
Αν εχεις φίλο ηλεκτρονικό, η κομπιουτερά ζήτα του λίγη θερμοαπαγωγή πάστα , που βάζουν ανάμεσα στους επεξεργαστες η στους ημιαγωγούς και τις ψύκτρες, ξεβίδωσε τον ανορθωτή καθαρισε την πίσω πλευρά και την επιφάνεια επαφής με τον σκελετό και βάλε πάστα, αυτό εχω κάνει και εγώ, δεν θελει μεγαλη ποσότητα απλή επάλλειψη. (επίσης πουλάνε και σε μικρα σωληνάρια σε καταστήματα Η/Υ)
Επισης μπορει να τοποθετησει ανεμιστηρα απο PC πανω στον ανορθωτη

Αν και  δεν βλεπω τον λογο για τα παραπανω Το 650 δεν εχει γενικα προβλημα υπερθερμανσης του ανορθωτη



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #539 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 16:12:21 μμ
μετά την ανάλυσή του γιακουμπ..
κάποιες απαντήσεις..

δεν είχα κοιτάξει παλιότερα την θερμοκρασία του ανορθωτή, εκτός από μία φορά πού είχα παρατηρήσει ότι απλά ζεσταίνεται γρήγορα..
δεν είχα δώσει σημασία και γι αυτό δεν θυμάμαι λεπτομέρειες
τώρα πού το πρόσεξα καλύτερα είδα ότι μετά από 3 χλμ έκαιγε και όχι απλά ζεσταινόταν

να σημειώσω εδώ ότι αυτές τις μέρες που το κοιτάω.. η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι ιδιαίτερα υψηλή και νομίζω επηρεάζει

 Νίκο έκανα το τεστ με το νερό και αυτό απλά εξατμίζεται χωρίς να βράζει

αν και καθισυχαστικα αυτά πού λες..
θα κοιτάξω τις επόμενες μέρες  από άλλες μηχανές να δώ σε τι θερμοκρασία ανεβάζουν


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #540 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 17:10:32 μμ

θα κοιτάξω τις επόμενες μέρες  από άλλες μηχανές να δώ σε τι θερμοκρασία ανεβάζουν

Να το δώ και αυτό  :o με ενα αλενάκι στο χέρι και όποιον βρίσκεις .... σελα ... πλαινό καπάκι και ...   μπορώ να βάλω δαχτυλάκι στον ..... ανορθωτή σας?
 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #541 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 17:18:26 μμ
άμα το κάνω έτσι δε θα προλάβω να το κοιτάξω...  :boxing: :phear:
 :2hysterical:


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #542 on: Τρίτη 13 Αύγουστος 2013, 17:38:21 μμ
Μου εβαλες ιδέες, και θα κοιτάξω και εγώ τον δικό μου σε τι θερμοκρασίες δουλεύει και θα σου πώ.



Offline Giorgio de Sarm

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 264
Reply #543 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 11:32:53 πμ
Τελικά ρε παιδιά, δε ξέρω τί να υποθέσω με αυτές τις κ@λομπαταρίες!!! Μιλάμε για μπαταρία yuasa κλειστού τύπου gel made in japan κάτι λιγότερο από 3ετίας και χτές μου τα έφτυσε. To τρελό επίσης είναι ότι η μηχανή κάνει τουλάχιστον μια φορά το μήνα βόλτα 50χλμ και πως από την αρχή της αγοράς της μπαταρίας, αυτή συνδέεται με φορτιστή συντηρητή της CTEK, όταν η μηχανή είναι μαντρισμένη στη γκαρσονιέρα!!!
Τί να πω ρε γαμ#το, μπαγιάτικη μπαταρία έβαλα;



Offline Giorgio de Sarm

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 264
Reply #544 on: Πέμπτη 03 Οκτώβριος 2013, 20:21:53 μμ
Τελικά η μπαταρία που τα ''κακάρωσε'' πάλι είναι 20 μηνών :o Παίζει να τα έπαιξε από τη πολύ συντήρηση του φορτιστή; Nα έχουν κάποια ευαισθησία οι gel με τους συντηρητές; Πάντως, λέω να παραγγείλω μια κλειστού τύπου με υγρά, για να ''ενεργοποιηθεί'' στα χέρια μου η μπαταρία, να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε αυτή τη φορά...



Offline Specialized

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 296
Reply #545 on: Παρασκευή 04 Οκτώβριος 2013, 08:21:27 πμ
Τελικά η μπαταρία που τα ''κακάρωσε'' πάλι είναι 20 μηνών :o Παίζει να τα έπαιξε από τη πολύ συντήρηση του φορτιστή; Nα έχουν κάποια ευαισθησία οι gel με τους συντηρητές; Πάντως, λέω να παραγγείλω μια κλειστού τύπου με υγρά, για να ''ενεργοποιηθεί'' στα χέρια μου η μπαταρία, να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε αυτή τη φορά...

Ακολούθησε ακριβώς τις οδηγίες φόρτισης και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν έχεις φορτιστή κάνε εσύ τα πάντα, αν όχι ανάγκασε τον μπαταριά να τις ακολουθήσει. Δυστυχώς καταστρέφουν τις μπαταρίες γιατί βαριούνται. Ο CTEK είναι εξαιρετικός φορτιστής αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τζελ μπαταρίες (νομίζω πως ναι αλλά αυτό έπρεπε να το τσεκάρεις εσύ).

Εμένα πάντως YUASA gel τα έφτυσε πριν την 3ετία.



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #546 on: Παρασκευή 04 Οκτώβριος 2013, 15:03:09 μμ
Ακολούθησε ακριβώς τις οδηγίες φόρτισης και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν έχεις φορτιστή κάνε εσύ τα πάντα, αν όχι ανάγκασε τον μπαταριά να τις ακολουθήσει. Δυστυχώς καταστρέφουν τις μπαταρίες γιατί βαριούνται. Ο CTEK είναι εξαιρετικός φορτιστής αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τζελ μπαταρίες (νομίζω πως ναι αλλά αυτό έπρεπε να το τσεκάρεις εσύ).

Εμένα πάντως YUASA gel τα έφτυσε πριν την 3ετία.
και η δικιά μου ίδια είναι,εδώ και 3 χρόνια κανένα πρόβλημα(πριν από λίγο έβαλα μπρος τη ΤΑ μετά από 5μέρες
και πήρε με τη μία και μάλιστα χωρίς τη βοήθεια του τσοκ  ,15βαθμούς έχει σήμερα).
Τελικά ό,τι πληρώνεις παίρνεις.- :)



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #547 on: Παρασκευή 04 Οκτώβριος 2013, 15:16:45 μμ
Τώρα που το σκέφτομαι ,μήπως υπάρχουν και μαήμουδες :dancing: made in Japan;
Δεν ξέρω ,μάλλον ο φίλος έπεσε σε ελατωματικό προ'ι'όν :eusa_think:



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #548 on: Παρασκευή 04 Οκτώβριος 2013, 17:17:03 μμ
Τελικά η μπαταρία που τα ''κακάρωσε'' πάλι είναι 20 μηνών :o Παίζει να τα έπαιξε από τη πολύ συντήρηση του φορτιστή; Nα έχουν κάποια ευαισθησία οι gel με τους συντηρητές;

Κάπου διάβασα οτι οι τύπου τζέλ χρησιμοποιούνται σε μηχανάκια που ο κατασκευαστής το ζητάει στις προδιαγραφές.
Αυτό κατ' εμέ δεν ισχύει, το σίγουρο είναι οτι θέλει MF με υγρά η τζελ.
Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι οτι οι MF με τζέλ θέλουν τον δικό τους φορτιστή.

Πάντως, λέω να παραγγείλω μια κλειστού τύπου με υγρά, για να ''ενεργοποιηθεί'' στα χέρια μου η μπαταρία, να δούμε τί ψάρια θα πιάσουμε αυτή τη φορά...

Παραδόξως οι τζέλ παρότι έρχονται απο πολύ μακριά και περνάνε και κάμποσο χρόνο στο ράφι τελικά ζούν περισσότερο.
Αποψή μου είναι οτι δεν αξίζει να δώσεις σχεδόν τα διπλά λ7 για μια MF τζέλ αφού κάνεις την δουλειά σου με μια αξιόπιστη MF με υγρά.

Πχ: η δική μου είναι made in Japan (και αν ισχύει το οτι οι Ιαπωνικές είναι τζελ τότε είναι τζέλ, αν και δεν το γράφει πουθενά)  την έχω απο το 2009 που αγόρασα το μηχανάκι, και δεν ξέρω πόσο ο προηγούμενος.
Την φορτίζω με ενα φορτιστή/συντηρητή ιδιοκατασκευή για 3 ώρες κάθε βράδυ χρησιμοποιώντας ενα χρονοδιακόπτη.



Offline Giorgio de Sarm

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 264
Reply #549 on: Παρασκευή 04 Οκτώβριος 2013, 18:06:35 μμ
Η μπαταρία είναι η ytz12s MF made in japan, ίδια με αυτή που φορούσε η μηχανή από την αρχή της αγοράς της. Η παραγγελία έγινε στο  Σαρακάκη από δικό μου άνθρωπο με εξουσιοδοτημένο κατάστημα της HONDA εδώ στη Λήμνο. Ο φορτιστής είναι της CTEK, που πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο σε φορτιστή-συντηρητή, με δυνατότητα υποστήριξης όλων των τύπων μπαταρίας, μεταξύ αυτών και gel. To μόνο που θα μπορούσε να έχει συμβεί, είναι η μπαταρία να ήταν πολυκαιρισμένη σε κάποιο ράφι... :eusa_think:
Kαλώς εχόντων των πραγμάτων, αύριο θα έχω τη yuasa κλειστού τύπου με υγρά, θα κάνω ότι προβλέπεται με τη τοποθέτηση των υγρών της, θα περιμένω 30 λεπτά κι όλα αυτά και θα δώ αν θα τη βάλω κι αυτή στο  συντηρητή, γιατί μου φαίνεται οτι και η πολύ φροντίδα τελικά βλάπτει...