Hellas Transalp Forum

Κλειδι..off?

nikosfp · 15314

Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
on: Κυριακή 20 Ιανουάριος 2013, 14:05:56 μμ
Kοι καλημερα σας.Το δευτερο κλειδι της μοτο δεν  την βαζει μπροστα.Δεν σβηνει το φωτακι του HISS.Δεν το εχω χρησιμοποιησει τα τελευταια 3 χρονια που εχω την μοτο και δεν ξερω αν το ειχε χρησιμοποιησει και ο προηγουμενος.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?Ευχαριστω εκ των προτερων.


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Κυριακή 20 Ιανουάριος 2013, 16:31:29 μμ
α) Διαβαζεις οτι σου εχω στείλει

β) ψαχνεις εδώ μεσα αντίστοιχο θεμα   
http://www.transalpforum.gr/index.php?action=search2
http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,16889.0.html

γ) αν δεν βγαλεις ακρη, αντιπροσωπεία, αγορα κλειδιού και αποθηκευση στην CDI  ( σχεδιο F-5 HANDLE PIPE - TOP BRIDGE  , το  Νο 8, 35121MBW601 ,  Τιμούλα  28.79€ + εργασία.)


Kαι κατι δικό μου, βάλε στην κειδαριά το κλειδί που δεν λειτουργεί, δίπλα στο πλαστικό του βαλε το άλλο που λειτουργεί και δοκίμασε να βαλεις μπροστά.
Παίρνει?



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #2 on: Κυριακή 20 Ιανουάριος 2013, 19:46:18 μμ
Η λυση δινεται στην αντιπροσωπεια με επαναπρογραμματισμο του κλειδιου που δεν δουλευει εφοσον εχεις βεβαια ενα καλο κλειδι....δεν κοστιζει πολλα χρηματα...Πριν το πας ομως εκει δοκιμασε το εξης:
βαλε το κλειδι στο διακοπτη (χωρις να το γυρισεις),βαλε το κουμπι στη θεση run και πατα το κουμπι της μιζας και κρατα το πατημενο.μετα ,με το αλλο σου χερι,ανοιξε το διακοπτη της μηχανης ωστε να γυρισει αμεσως η μιζα χωρις να προλαβει να ελεγξει το hiss το συστημα...Σε μενα επιασε.....


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Κυριακή 20 Ιανουάριος 2013, 21:36:59 μμ
Κααααλά το HISS, αμα το πιάσει οτι θελει κάνει .
Εμενα μερικές φορές παιρνει και διχως να σβήσει το λαμπάκι.
Αλλες με παίξιμο του killswitch όπως πολύ σωστά εγραψε ο Σωτήρης.
Αλλες παιρνει μόνο με το ενα κλειδί, μια εποχή τα είχα και τα δύο μαζί μου. Αρκεί να μην είναι και τα δύο κοντα στην κεραία του και τρελαθεί.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 00:11:56 πμ
Η λυση δινεται στην αντιπροσωπεια με επαναπρογραμματισμο του κλειδιου που δεν δουλευει εφοσον εχεις βεβαια ενα καλο κλειδι....δεν κοστιζει πολλα χρηματα...Πριν το πας ομως εκει δοκιμασε το εξης:
βαλε το κλειδι στο διακοπτη (χωρις να το γυρισεις),βαλε το κουμπι στη θεση run και πατα το κουμπι της μιζας και κρατα το πατημενο.μετα ,με το αλλο σου χερι,ανοιξε το διακοπτη της μηχανης ωστε να γυρισει αμεσως η μιζα χωρις να προλαβει να ελεγξει το hiss το συστημα...Σε μενα επιασε.....
Κι εμένα έπιασε πολλές φορές έτσι όπως λέει ο Σωτήρης.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #5 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 03:20:31 πμ
Ευχαριστω πολυ κυριοι.Το πρωι θα σας ενημερωσω,οφ οσων πρωτα κανω οτι μου ειπατε.Φιλε zami εαν λειτουργησει με αυτο το κολπο που λες,εκτοτε το κλειδι θα ειναι προγραμματισμενο και θα ειναι οκ η καθε φορα θα πρεπει να κανω αυτη την διδικασια?


Offline trelomhxmhx

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 582
Reply #6 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 08:58:40 πμ
Φιλε zami εαν λειτουργησει με αυτο το κολπο που λες,εκτοτε το κλειδι θα ειναι προγραμματισμενο και θα ειναι οκ η καθε φορα θα πρεπει να κανω αυτη την διδικασια?

δεν νομίζω να προγραμματιστεί έτσι απλά το κλειδί


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #7 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 11:53:59 πμ
Δεν νομιζω να διορθωθει για παντα.....αλλα δεν σε απασχολει αυτο!εαν δουλεψει ετσι,σημαινει οτι παντα θα δουλευει το κολπο και συνεπως παντα θα εχεις κλειδι...Απλα ,εαν δουλεψει ,φροντισε να αλλαζεις κλειδι τουλαχιστον μια φορα τον μηνα ωστε να μην απομαγνητιζεται τελειως...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #8 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 15:26:32 μμ

βαλε το κλειδι στο διακοπτη (χωρις να το γυρισεις),βαλε το κουμπι στη θεση run και πατα το κουμπι της μιζας και κρατα το πατημενο.μετα ,με το αλλο σου χερι,ανοιξε το διακοπτη της μηχανης ωστε να γυρισει αμεσως η μιζα χωρις να προλαβει να ελεγξει το hiss το συστημα...Σε μενα επιασε.....
Δυστυχως δεν δουλεψε με αυτο το συστημα.Δουλεψε ομως με αυτο του Νικου.Εβαλα το αλλο κλειδι κοντα και το αναγνωρισε αμεσως.
Ποσο στοιχιζει ενας προγραμματισμος κλειδιου στην αντιπροσωπεια?Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #9 on: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 17:16:19 μμ
Δυστυχως δεν δουλεψε με αυτο το συστημα.Δουλεψε ομως με αυτο του Νικου.Εβαλα το αλλο κλειδι κοντα και το αναγνωρισε αμεσως.

Κρίμα.

Ποσο στοιχιζει ενας προγραμματισμος κλειδιου στην αντιπροσωπεια?Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

Αυτό δεν το ξερω, ισως μαλιστα να μην εχουν και στανταρ τιμή, οπου σε πιάσουν.

Ρίξε ενα τηλ εδώ:  http://www.kleidotexniki.gr/immobilizer/honda_motorbike/
εδώ στο νουμερο 167 : http://www.kleidaras.de/proionta/immobilizer/
« Last Edit: Δευτέρα 21 Ιανουάριος 2013, 17:26:11 μμ by Stoneman »



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #10 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2013, 09:32:22 πμ
Δυστυχως δεν δουλεψε με αυτο το συστημα.Δουλεψε ομως με αυτο του Νικου.Εβαλα το αλλο κλειδι κοντα και το αναγνωρισε αμεσως.
Ποσο στοιχιζει ενας προγραμματισμος κλειδιου στην αντιπροσωπεια?Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.
Αυτό μπορούν και το κάνουν κι ορισμένα εξουσιοδοτημένα. Δες κι αυτή την περίπτωση. Εδω στην Αθήνα ξέρω ένα.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


kostasxlv

  • Guest
Reply #11 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2013, 12:38:51 μμ
Δυστυχως δεν δουλεψε με αυτο το συστημα.Δουλεψε ομως με αυτο του Νικου.Εβαλα το αλλο κλειδι κοντα και το αναγνωρισε αμεσως.
Ποσο στοιχιζει ενας προγραμματισμος κλειδιου στην αντιπροσωπεια?Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.
Για διαβασμα του δευτερου κλειδιου(ειχε να μπει στο διακοπτη χρονια) που δεν το διαβαζε η CDI μου πηραν 25 ευρω σε εξουσιοδοτημενο της honda πριν κανα 6μηνο.



Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #12 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2013, 12:48:24 μμ
Τοσο μου ειπε και εδω η Honda για προγραμματισμο.Εαν δεν προγραμματιζεται μου ειπαν περιπου 50 για καινουριο.Ρωτησα το συνεργειο που την κανω service και μου ειπε 20 ευρω.Θα παω την μοτο εκει αυριο και θα δω.Ομως ειναι λογικο αν δεν χρεισιμοποιητε ενα κλειδι να απορυθμιζεται?Ευχαριστω ολους παιδια.


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #13 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2013, 15:39:22 μμ
Κριμα που δεν ξεμπερδεψες ευκολα...Μαλλον ειναι εντελως απομαγνητισμενο...Ειναι συνηθες φαινομενο παντως...Μαλιστα μετα τον επαναπρογραμματιςμό του δικου μου και μετα απο ερωτηση τι να προσεχω,μου ειπαν:μακρυα απο κινητα,μαγνητες ,τηλεορασεις,καρτες κτλ και εναλλαγη κλειδιων μια φορα το μηνα τουλαχιστον...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #14 on: Τρίτη 22 Ιανουάριος 2013, 16:03:22 μμ
Ομως ειναι λογικο αν δεν χρεισιμοποιητε ενα κλειδι να απορυθμιζεται?

Εννοείς να σβήνει ο κωδικός του? Οχι

Ουτε το Γνησιο Μανουαλ το γραφει ουτε το Bιβλιο χρήστη (Owners Manual).
To μόνο που γραφει είναι οτι μπορείς να προγραμματίσεις μεχρι 4 κλειδιά, αν τα χασεις όλα αλλάζεις και CDI, και να μην:
Φυλάμε τα κλειδιά κοντα το ενα στο άλλο. :eusa_think:
Τα κτυπάμε
Τα πλησιάζουμε σε μαγνητες και
 να μην βάζουμε βαρος επάνω τους.





Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #15 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 12:39:40 μμ
διαβαζωντας το θεμα,θυμηθηκα οτι το δευτερο κλειδι το εχω,σχεδον απο τοτε που πηρα την μηχανη,μεσα στο αυτοκινητο.
χωρις πολλες ελπιδες το δοκιμασα πριν απο λιγο που καθαρισα και την αλυσιδα.

το αποτελεσμα αναμενομενο,δεν γλυτωνω και εγω το 25αρι ή καπου τοσο.
 :(




Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #16 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 12:51:49 μμ
Το δικό μου μετά απο 4 χρόνια το δοκίμασα χωρίς θέμα.



Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #17 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 13:55:27 μμ
Αναψα φωτιες μου φαινεται.Ολοι θα βγαλουν το δευτερο κλειδι για δοκιμη.Φιλε trackler αν μπορει το συνεργειο που την κανεις service εκει να την πας.Η αντιπροσοπεια εδω μου ειπε 30-40 ευρω μονο για προγραμματισμο.Το συνεργειο 20!!!


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #18 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 13:57:40 μμ
θα ρωτησω και την επομενη που θα κατεβω αθηνα θα το κανω,αν μπορει να το κανει.




Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #19 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 14:01:07 μμ
θα ρωτησω και την επομενη που θα κατεβω αθηνα θα το κανω,αν μπορει να το κανει.

Ελα Πατρα,κερναω καφε και μπυριτσα,ετσι για βολτουλα βρε αδερφε!


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #20 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 14:26:42 μμ
ευχαριστω πολυ για την προσκληση αλλα ειναι ασυμφωρο οικονομικα.αθηνα κατεβαινω καποιες φορες ετσι και αλλιως.

αν τυχει να το κανω σαν βολτα πολυ ευχαριστως να πιουμε ενα καφε.





Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #21 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 15:33:28 μμ
Το δικό μου δεύτερο, μετα απο δύο και κατι χρόνια ακριβώς δούλεψε με τη μια. Με φοβήσατε  :eusa_doh:

Το είχα σε σωστό μέρος φαινεται. Αλλιώς δεν εξηγείται. :eusa_think:

Επι τη ευκαιρία δοκίμασα και του αυτ/του μετα απο 12 χρόνια, και δούλεψε . :thumbright:
Τώρα τι συμβαίνει με τα δικά σας .... θέλει ψαξιμο η δουλειά. :eusa_think:



Offline nikosfp

  • milowXD
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 247
  • Mακάρι οι νέοι να ήξεραν και οι γέροι να μπορούσαν
    • Exemplary Ρasual Dating - Real-life Girls
Reply #22 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 15:40:47 μμ
Νικολα απ οτι ξερω και το "αλλο" το κλειδι σου μετα απο 48 χρονια δουλευει αψογα!!!
Απλα πιστευω πως η μη χρησιμοποιηση για αρκετο καιρο ενος κλειδιου δεν πρεπει να ισχυει οτι αποπρογραμματιζεται.Αλλοι θα ειναι οι παραγοντες που τα απορυθμιζουν.Οπως μου ειπες εσυ,πεσιμο,μαγνητισμος κ.α.Σωστος?


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #23 on: Τετάρτη 23 Ιανουάριος 2013, 16:17:09 μμ
Νικολα απ οτι ξερω και το "αλλο" το κλειδι σου μετα απο 48 χρονια δουλευει αψογα!!!

Γιατί πριν το χρησιμοποιήσω τραβαω μια απομαγνήτιση στην κυρά.

Απλα πιστευω πως η μη χρησιμοποιηση για αρκετο καιρο ενος κλειδιου δεν πρεπει να ισχυει οτι αποπρογραμματιζεται.Αλλοι θα ειναι οι παραγοντες που τα απορυθμιζουν.Οπως μου ειπες εσυ,πεσιμο,μαγνητισμος κ.α.Σωστος?

Αυτή τη γνώμη εχω και εγώ, το αποκαλουμενο ''τσιπάκι'' στο κλειδί της ΤΑ δεν εχει σχέση με αυτό των πιστωτικών καρτών. Αν μπορούσαμε να το διαγραψουμε, η εστω να διαγραφεί ετσι ευκολα , θα μπορούσαμε και να το ξαναγραψουμε, αυτό όμως δεν συμβαίνει.
Η CDI δεχεται στην μνήμη μεχρι 4 κλειδιά, αυτό σημαίνει οτι καθε κλειδί που πωλείται εχει τον δικό του προσωπικό κωδικό, αλλιώς θα μπορούσαμε να προγραμματίσουμε κλειδιά με τον ίδιο κωδικό οσες φορες θελαμε, και πώς αλλιώς θα μπορούσε η Honda να πουλάει CDI σε ξεχασιάρηδες?
επειτα είναι το άλλο, με την αγορα της μηχανής παιρνεις δυο κλειδιά και ενα ταμπελακι.
Γιατι αυτά δεν είναι ίδια? γιατι δεν εχουν τον ίδιο κωδικό? Απλά γιατί αν σου το  παρουν το διαγραφεις απο την μνημη και περνας το καινουργιο. Αρα στον επιδοξο κλεφτη είναι αχρηστο αφου δεν ταιριαζει με το παλιο που σου εμεινε.



Offline manos_tzatz

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 28
Reply #24 on: Πέμπτη 28 Φεβρουάριος 2013, 14:06:55 μμ
Καλησπέρα!
Εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι που άλλαξα μπαταρία. Μπορεί να είναι και τυχαίο βέβαια, αλλά την πρώτη φορά που πήγα να βάλω μπρος με την καινούρια μπαταρία, δεν έσβηνε το πράσινο φωτάκι με την ένδειξη του κλειδιού. Πιο πριν δεν το είχα ξαναπάθει. Πλέον μου βγαίνει ενίοτε και δεν ξέρω τι να κάνω.

Έχω προσέξει πως αν δώσω μια (αποτυχημένη κατά τα άλλα) μιζιά και στη συνέχεια βγάλω το κλειδί και ανοιγοκλείσω το διακόπτη ON/OFF, μπορεί και να σβήσει.
Άλλες φορές απλά κουνάω λίγο μπρος-πίσω τη μηχανή και σβήνει το φωτάκι. Κάτι διάβασα στο φόρουμ για πρόβλημα με τους αισθητήρες θέσης του πηνίου...

Σημειωτέον, όταν την αγόρασα, ο τύπος μου έδωσε μόνο ένα κλειδί. Το δεύτερο το είχε χάσει και θα με έπαιρνε αν το έβρισκε. Προφανώς για ταμπλετάκι ούτε λόγος. Αγνοούσα την ύπαρξη του μέχρι τώρα.

Τι μπορώ λοιπόν να κάνω με ένα κλειδί και το συγκεκριμένο πρόβλημα;