Hellas Transalp Forum

MotoGP 2013

camionero · 88979

Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #25 on: Πέμπτη 04 Απρίλιος 2013, 20:13:15 μμ
Η ώρα έφτασε επιτέλους !!!

1oς αγώνας COMMERCIALBANK GRAND PRIX OF QATAR ... http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=603

Κυριακή 7 Απριλίου: MotoGP Αγώνας 21:30 ( βραδινός αγώνας - OTE TV )


  Ε, ρε γλέντιααααααα....!  :beer: :beer: :beer: :beer:




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #26 on: Δευτέρα 08 Απρίλιος 2013, 18:20:32 μμ
Qatar: Εύκολα ο Lorenzo!

Τις εντυπώσεις οι Rossi - Marquez!

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Jorge Lorenzo ξεκίνησε με το δεξί τη νέα σεζόν, στην προσπάθεια που κάνει να υπερασπιστεί τον Τίτλο του. Ο Ισπανός ήταν κυρίαρχος σε όλο το διάστημα του σημερινού αγώνα, κατακτώντας τη δεύτερή του συνεχόμενη νίκη στην έρημο του Κατάρ!

 Ο οδηγός της Yamaha ξεκίνησε από την pole position και με τον γνωστό του φοβερό ρυθμό, άρχιζε να χτίζει διαφορά από τους αντιπάλους του, καθώς γύρναγε σταθερά στο μέσο 1:55, ένας χρόνος που αποδείχτηκε απλησίαστος από οποιονδήποτε άλλον! Μάλιστα, ο Ισπανός Πρωταθλητής έριξε το ρυθμό του στους τελευταίους 12 γύρους, τερματίζοντας με διαφορά σχεδόν έξι δευτερολέπτων από τον δεύτερο (η διαφορά είχε φτάσει νωρίτερα στα 7 δευτ.)! Ο Jorge πήρε τους πρώτους 25 βαθμούς, αλλά οι Rossi και Marquez ήταν αυτοί που έκλεψαν την παράσταση στον πρώτο αγώνα!

Οι δυο τους χάρισαν πλούσιο θέαμα και μια ωραία μάχη για τη δεύτερη θέση! Ο Valentino μάλιστα, ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός στον πρώτο του αγώνα με την Yamaha, αφού κατάφερε να επιστρέψει δυο φορές από την έβδομη θέση! Ο Ιταλός ξεκίνησε 7ος και γρήγορα πέρασε μερικούς μπροστά του για να πλασαριστεί στην 4η θέση. Στη συνέχεια όμως, ένα λάθος τον ανάγκασε να πέσει και πάλι έβδομος, χάνοντας πολύτιμο χρόνο! Ο Vale ανοίχτηκε στην προσπάθειά του να περάσει τον Andrea Dovizioso και έχασε τρεις θέσεις, με τους Dani Pedrosa, Cal Crutchlow και Marc Marquez να αποκτούν πλεονέκτημα.

 Μπορεί να χρειάστηκε να περάσουν εφτά ολόκληροι γύροι, ωστόσο ο Rossi κατάφερε να ξεπεράσει αρχικά το εμπόδιο του Bradl - ο οποίος λίγο μετά θα έπεφτε και θα εγκατέλειπε τον αγώνα - και να βάλει στο στόχαστρό του το μπροστινό γκρουπ, που ήδη προηγούνταν με τρια δευτερόλεπτα διαφορά! Με μια σειρά γρήγορων γύρων ο Valentino πρόλαβε τον Crutchlow - ο οποίος ήταν 4ος - και τον πέρασε εύκολα. Ο Βρετανός προσπάθησε να απαντήσει, όμως έχασε τη γραμμή του και έμεινε τελικά 5ος. Με έξι γύρους να απομένουν, ο Marquez πέρασε τον ομόσταυλό του στο τέλος της ευθείας, με τον Rossi να ακολουθεί το δίδυμο της Honda. Λίγο αργότερα ο Vale θα περνούσε τον Pedrosa, ο οποίος δεν μπορούσε να παλέψει για κάτι καλύτερο απέναντι στις Yamaha και πλέον μοναδικό του εμπόδιο για τη 2η θέση έστεκε ο Marquez!

 Ο 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής είχε τρομερό ρυθμό, κάτι που είχε φανεί και από το ζέσταμα και κατάφερε να προσπεράσει τον rookie του HRC στην 4η στροφή, με τον τελευταίο όμως να μην παραδίδει τα όπλα και να παραμένει στην ουρά του μεγάλου του αντιπάλου. Στην πρώτη, δύσκολη, στροφή ο Marc πέρασε τον Rossi για να δει τον τελευταίο να τον περνά και πάλι στην 4η στροφή και να τερματίζει δεύτερος, με διαφορά 0.2δ μπροστά του. Ο Valentino πήγε να πανηγυρίσει την επιτυχία του πάνω στη μοτοσυκλέτα του Iannone, μιας και η Μ1 του έμεινε από βενζίνη λίγο αργότερα! Την 5η θέση πήρε ο Crutchlow, με τον Andrea Dovizioso να μην μπορεί να διατηρήσει τον αρχικό του ρυθμό και να καταλήγει έβδομος, πίσω από τον Alvaro Bautista. Στις τρεις τελευταίες θέσεις της δεκάδας συναντούμε τρεις ακόμα Ducati, αυτές των Nicky Hayden, Andrea Iannone και Ben Spies.

Στις CRT ήταν  ο Aleix Espargaro αυτός που ξεχώρισε, κερδίζοντας τη μάχη με τον ομόσταυλό του τον οποίο και άφησε πίσω του για πάνω από 6.5δ! Από εκεί και πέρα, στις τρεις τελευταίες θέσεις που έδιναν βαθμούς, βρέθηκα οι Hector Barbera, Yonny Hernandez και Hiroshi Aoyama.

Αποτέλεσμα αγώνα ... http://www.motograndprix.gr/gmcms/media/_2013/MotoGP/TELEYTAIA%20NEA/04_APRILIOS/1_Qatar/Day_4/MotoGP_R01.pdf

Βαθμολογία ... http://www.motograndprix.gr/gmcms/media/_2013/MotoGP/TELEYTAIA%20NEA/04_APRILIOS/1_Qatar/Day_4/MotoGP_Qatar_standings.pdf

Πηγή - motograndprix


Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #27 on: Δευτέρα 08 Απρίλιος 2013, 18:33:19 μμ
  Από τον πρώτο κιόλας αγώνα, εγώ και ο dengrafiforum, πληρώσαμε σε μπύρες όσα θα πληρώναμε στην μηνιαία συνδρομή στο κανάλι που τα μεταδίδει, αν είχαμε. Δηλαδή, πόσο θα μάς πάει όλο το πρωτάθλημα ρε κολλητέ?
  Τέλος πάντως, περάσαμε καλά βλέποντας έναν τρομερό αγώνα (όση ώρα δεν κοιτάζαμε τις σερβιτόρες  ;D)! Κάτι μού λέει ότι θα δούμε καλό πρωτάθλημα. Απίστευτος ο μικρός (Μάρκες) και μπράβο του! Πρώτος αγώνας στα MotoGP και ανέβηκε στο βάθρο. Τρομερός ο Ρόσσι, έδειξε μεγάλη κλάσση. Θέλω παρ' όλα αυτά να τον ξαναδώ σε 2-3 ακόμα αγώνες, όπου δεν θα πέφτουν/βγαίνουν απ' την πίστα οι μπροστινοί του.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #28 on: Δευτέρα 08 Απρίλιος 2013, 20:36:55 μμ
Της σερβιτορες της κοιταζες μονος σου!!!!!Το φορουμ το διαβαζει και η Λυδια ρε ρεμαλι!!!!!!!!!!!!!!
Απιθανο θεαμα!!!!!!!!!!!1Το τελος του μηνα παω για ΟΤΕ τv!!!!!!!!!!!!



Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #29 on: Τετάρτη 10 Απρίλιος 2013, 20:48:04 μμ

MotoGP Qatar 2013 -- Best slow motion ... http://youtu.be/lQUxslxW2IA

MotoGP Qatar 2013 -- Best overtakes ... http://youtu.be/cePQ1J598Rg

MotoGP Qatar 2013 -- Paddock girls ... http://youtu.be/HkFtDe4HOZ4

Θέλω να ξυπνήσει ο Pedrosa για να έχει πιο πολύ ενδιαφέρων. Ο Marquez μου άρεσε πάρα πολύ και οδηγούσε έξυπνα με υπομονή. Lorenzo άψογος χωρίς κανένα λάθος. Rossi μεγάλο come back το έχει ο doctor και Crutchlow θα κάνει το δικό του παιχνίδι. Ναι, πιστεύω που φέτος θα δούμε καλό πρωτάθλημα !!!

Επόμενος αγώνας RED BULL GRAND PRIX OF THE AMERICAS 21/04/2013




Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Reply #30 on: Τετάρτη 10 Απρίλιος 2013, 21:32:36 μμ
  Καλή σαιζόν να 'χουμε! Περιμένω πώς και πώς! Ε, ρε κάτι μπύρεεες! :beer: Ποιο κανάλι θα το δείχνει φέτος?

Ενημερωτικά για όσους έχουν δορυφορικό πιάτοκαι δέκτη, μπορείτε να τους δείτε στο Γερμανικό κανάλι sport1 το οποίο είναι ελεύθερο στον hotbird


O OTE TV και φέτος καλύπτει όλες τις Δοκιμές και τον Αγώνα της κορυφαίας κατηγορίας MotoGP, καθώς και τους Αγώνες των κατηγοριών Moto3 & Moto2!

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #31 on: Τετάρτη 10 Απρίλιος 2013, 21:46:44 μμ
Ενημερωτικά για όσους έχουν δορυφορικό πιάτοκαι δέκτη, μπορείτε να τους δείτε στο Γερμανικό κανάλι sport1 το οποίο είναι ελεύθερο στον hotbird

  Νάτααααααα!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #32 on: Πέμπτη 11 Απρίλιος 2013, 09:22:33 πμ
Ενημερωτικά για όσους έχουν δορυφορικό πιάτοκαι δέκτη, μπορείτε να τους δείτε στο Γερμανικό κανάλι sport1 το οποίο είναι ελεύθερο στον hotbird


Με δέκτη και πιάτο της nova δηλαδή μπορούμε να το δούμε ?


Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Reply #33 on: Πέμπτη 11 Απρίλιος 2013, 16:55:37 μμ
Με δέκτη και πιάτο της nova δηλαδή μπορούμε να το δούμε ?

Κανονικά ναι.Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά το είδα σε πρόσφατη δημοσίευση σε κάποιο μοτοφόρουμ. Όταν θα είμαι σπίτι θα ανεβάσω ένα link που έχει όλες τις δορυφορικές μεταδόσεις για όλα τα σπορ και σε πιο δορυφόρο είναι


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #34 on: Πέμπτη 11 Απρίλιος 2013, 17:40:38 μμ
Παγκαλε μας βλεπω να βλεπουμε αγωνες με γερμανικο σπικαζ!!!!!!
Μπρρρρρρ!!!!Ουτε να το σκεφτω δεν θελω!!!!!!!
Φαντασου να πρωσπαθει γερμανος να σου περασει την εντασει
του αγωνα!!!!!!!!!! :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Reply #35 on: Πέμπτη 11 Απρίλιος 2013, 18:36:37 μμ
http://www.sportonsatlive.com/Index.htm

Εδώ θα δείτε τι παίζει που και σε ποιο δορυφόρο.

Ο hotbird (nova) είναι ο 13Ε


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763
Reply #36 on: Πέμπτη 11 Απρίλιος 2013, 19:22:38 μμ
Ενημερωτικά για όσους έχουν δορυφορικό πιάτοκαι δέκτη, μπορείτε να τους δείτε στο Γερμανικό κανάλι sport1 το οποίο είναι ελεύθερο στον hotbird


Στάλθηκε από το GT-I8190 μου


Διόρθωση, το συγκεκριμένο κανάλι είναι στον  ASTRA (19E)

Με δέκτη και πιάτο της nova δηλαδή μπορούμε να το δούμε ?

Με 80άρι πιάτο και διπλό LNB πιάνεις και τον astra (τσεκαρισμένο αυτό)


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας


Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #37 on: Παρασκευή 12 Απρίλιος 2013, 07:55:56 πμ
Rossi: Βάθρο και στο Τέξας!



Ακόμα κι αν ο αγώνας θα είναι δύσκολος

Όσοι τυχεροί είδαν τις δηλώσεις του Valentino Rossi ζωντανά, λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα, είχαν την ευκαιρία να δουν έναν πανευτυχή Ιταλό, τα πρώτα λόγια του οποίου ήταν ενδεικτικά των συναισθημάτων του: «Δεν έχω νιώσει έτσι, από το 2009!»

Πέρα από τις επίσημες δηλώσεις του, παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε μια μίνι συνέντευξη που έδωσε στο “αδελφό” site, gpone.com!

 Πόσο καιρό περίμενες γι’ αυτό το βάθρο;
Από τον Νοέμβριο! Όταν έφυγα από την Ducati, μοναδικός μου στόχος ήταν το βάθρο στο Κατάρ. Μετά το ζέσταμα ήξερα ότι είχα το ρυθμό να παλέψω για τη δεύτερη θέση.

 Ωστόσο μετά έκανες το λάθος που παραλίγο να σου κοστίσει ακριβά…!
Όταν πέρασα τον Dovizioso δεν φάνηκε πως θα έπαιρνα τη στροφή, αλλά ξαφνικά είδα δίπλα μου τον Pedrosa. Ίσως έτσι να παίρνει τη στροφή κι εγώ ήμουν λίγο παραπάνω παρορμητικός. Ακούμπησα τον Dani, το προστατευτικό του φρένου ακούμπησε στο πίσω ελαστικό του και ευτυχώς δεν έπεσα. Χωρίς το προστατευτικό θα είχα πέσει.

 Στη συνέχεια κόλλησες πίσω από τον Bradl.
Μετά τη μικρή επαφή με τον Pedrosa, ταράχτηκα λίγο και προσπάθησα να ηρεμήσω, ωστόσο έχανα χρόνο πίσω από τον Stefan. Η Yamaha είναι τέλεια σε καθαρή πίστα, ωστόσο είναι δύσκολο να περάσεις τις Honda, διότι βασίζονται στην καλύτερη επιτάχυνση.

 Αλλά και αφού τον πέρασες, δεν πίεσες για να φτάσεις τους μπροστά! Γιατί;
Έπρεπε να κατανοήσω το όριό μου και να συνειδητοποιήσω πόσο μπροστά ήταν οι άλλοι. Μετά άρχισα να γυρνάω στο 1:55 και είδα ότι τους πλησίαζα. Βλέποντας τη διαφορά να μειώνεται πήρα τα πάνω μου και άρχιζα να το διασκεδάζω. Το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν πάντα το δυνατό μου σημείο, όταν τα ελαστικά αρχίζουν να γλιστράνε και αισθάνομαι καλά με τη μοτοσυκλέτα, μπορώ να βρω τα επιπλέον δέκατα. Και σήμερα η μοτοσυκλέτα μου ήταν τέλεια!

 Περίμενες την τόσο δυνατή αντίδραση του Marquez;
Όταν κατάλαβα ότι θα τους προλάβαινα, προσπάθησα να φυλάξω λίγη ενέργεια για το τέλος. Γνωρίζω ότι ο Marc είναι δυνατός αντίπαλος, αλλά ήμουν κι εγώ δυνατός και δεν έκανα λάθη.

 Δεδομένου ότι είναι επιθετικός αναβάτης, φοβήθηκες μη γίνει κάτι;
Μάλλον, το αντίθετο! Διασκέδασα τη μονομαχία μαζί του. Είναι σαν κι εμένα, δεν παραπονιέται για τις επιθέσεις, απλώς απαντάει σε αυτές μέσα στην πίστα. Το έκανε απολαυστικό για μένα. Τα δώσαμε όλα και ήταν μια δίκαια και δυνατή μάχη.

 Όχι κι άσχημα για το ντεμπούτο του σε MotoGP…
Πράγματι. Θα προσπαθήσω να τον κερδίσω πολλές φορές στο πρώτο μισό του Πρωταθλήματος, διότι στο δεύτερο μισό δεν θα είναι εύκολο.

 Αν δεν έκανες το λάθος στην αρχή, θα μπορούσες να παλέψεις για τη νίκη;
Θεωρώ ότι η δεύτερη θέση θα ήταν η θέση για μένα. Ο Lorenzo είναι computer, του βγάζω το καπέλο. Τον ρώτησα αν ένιωθε μοναξιά που έκανε 22 γύρους χωρίς κάποιον δίπλα του! Για να κερδίσεις τον Jorge χρειάζεται ακόμα δουλειά, ιδιαίτερα στον ένα γύρο. Δεν μπορώ να πάρω τα μέγιστα στις κατατακτήριες. Μου λείπει η αυτοπεποίθηση στην M1, πράγμα που έχει εκείνος και ο Crutchlow. Αυτό  είναι που τους επιτρέπει να ξεπερνάνε το όριο όταν κυνηγούν ένα γρήγορο γύρο.

 Δεν φάνηκε να σου άρεσε το νέο σύστημα κατατακτηρίων…
Είμαι μεγάλος και από κάποια ηλικία και μετά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο να προσαρμοστείς!

 Σου έκανε έκπληξη που ο Pedrosa τα βρήκε σκούρα;
Ο Dani πιστεύω ότι σε αυτήν τη φάση δεν θέλει να ρισκάρει και περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να επιτεθεί. Όταν είδε τους 3 τελευταίους γύρους με εμένα και τον Marc, προτίμησε να κρατήσει απόσταση.

 Σε δυο εβδομάδες θα είστε στο Τέξας, εκεί όπου δυσκολεύτηκες στις δοκιμές. Τι να περιμένουμε;
Θα είμαι πιο ανταγωνιστικός απ’ ότι στο τεστ, διότι βρήκα ένα set-up που μου άρεσε πολύ! Στόχος μου το βάθρο, ακόμα κι αν ξέρω ότι θα είναι δύσκολος αγώνας. Μετά όμως πάμε στην Ευρώπη και εκεί οι πίστες είναι πιο ευνοϊκές για μένα και την Μ1.

 
Πηγή - motograndprix


Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #38 on: Παρασκευή 19 Απρίλιος 2013, 14:06:46 μμ
2ος αγώνας RED BULL GRAND PRIX OF THE AMERICAS ... http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=605

Κυριακή 21 Απριλίου: MotoGP Αγώνας 21:30



Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline ~DIMITRIS_AEK~

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 577
  • ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΖΕΥΓΑΡΩΝΕΤΕ.
Reply #39 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 09:10:41 πμ
Marquez βαθρο, με την πρωτη νικη στο μοτοgp..
καλα ο τυπος ηταν που ηταν παλαβος στο μοτο2 νομιζα οτι θα ψιλοχεστει εδω, αλλα ειναι παλικαρος...

1-2 τα χοντα μαρκεζ - πεδροσα 3 λορεντζο και ο ροσι 6,,,




Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #40 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 11:34:18 πμ
  Ένα αστέρι γεννιέται! Ο Marquez. Απίστευτος ο μικρός! :eusa_clap: Δεύτερος αγώνας στην μεγάλη κατηγορία, δύο νίκες, πρώτος στο πρωτάθλημα και ρεκόρ νεότερου αναβάτη που παίρνει πρώτη θέση, σπάζοντας το ρεκόρ τού Fredie Spencer από το 1992.
  Και εκτός από αναβάτης έδειξε ότι διαθέτει και τακτική με την επιλογή σκληρών ελαστικών που τού έφτασαν στο τέλος τού αγώνα, εκεί ακριβώς δηλαδή που γίνεται ο Τρωικός πόλεμος, όταν οι άλλοι είχαν φάει τα δικά τους. Κάτι μού λέει ότι θα μιλάμε γι' αυτόν στα επόμενα χρόνια.

 Όλος ο αγώνας σε μια στιγμή όταν μετά τον τερματισμό τον πλησιάζει ο Ρόσσι, τον οποίο μόλις πριν 2-3 χρόνια τον είχε αφίσα ο μικρός στο παιδικό του δωμάτιό, και τού δίνει το χέρι!!!! Πσσσσς!

 


ΥΓ1: Ο Ρόσσι δεν με πείθει  :eusa_naughty:. Ας τον δούμε σε 2-3 αγώνες ακόμη.
ΥΓ2: Απ' τον δεύτερο αγώνα κιόλας φάγαμε και την συνδρομή τού επόμενου μήνα σε μπύρες.  Βρε λες?  :eusa_think:




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #41 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 14:06:30 μμ
Αν και τον αγώνα τον είδα από κάποιο web stream σε κανάλι της αλλοδαπής, ο Marquez μου φάνηκε πολύ ώριμος για την ηλικία του.
Εντυπωσιακός.
Τα honda πολύ δυνατά στις ευθείες... 340 στο κοντερ.


Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #42 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 14:35:57 μμ
Αν και τον αγώνα τον είδα από κάποιο web stream σε κανάλι της αλλοδαπής, ο Marquez μου φάνηκε πολύ ώριμος για την ηλικία του.
Εντυπωσιακός.
Τα honda πολύ δυνατά στις ευθείες... 340 στο κοντερ.
;;;;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o :oΓια στηλε π.μ.!!!!!!!!!



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #43 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 14:37:10 μμ
;;;;;;;;;;;;;;;; :o :o :o :o :oΓια στηλε π.μ.!!!!!!!!!

 Σε κανάλι τής αλλοδαπής λέει βρε!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #44 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 14:43:05 μμ
Ε καλα,μην βαρας!!!!!!!!!! :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[



Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #45 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 15:37:21 μμ
Και εγώ μεσω web stream το είδα στο Eurosport2.
Οι Άγγλοι παρουσιαστές είπαν οτι η οδήγηση του Marquez τους θύμιζε τον μεγάλο Μick Doohan και έχουν κάποιο δίκιο (άλλες εποχές, άλλες μηχανές βέβαια... ;))

Βλέποντάς τον στα δοκιμαστικά του Σαββατου "τρόμαξα" με την δίχως αύριο οδήγησή του. Στον αγώνα όμως ήταν πολύ όριμος και δεν βιάστηκε να την πέσει στον Pedrosa.

Όσο για τον πάντα αγαπητό Rosi, προφανώς δεν έχει φέρει ακόμα την μοτοσυκλέτα του στα μέτρα του και στον πραγματικά τέλειο από πρόσφηση και ποιότητα τάπητα του Austin - όπου τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δούλευαν τέλεια - όλοι πήγαιναν πολύ γρήγορα, αυτός δεν ήταν πολύ ανταγωνιστικός.

Πιστεύω πως τόσα χρόνια το ταλέντο του ήταν ενα υποκατάστατο τον ηλεκτρονικών βοηθημάτων, πριν καν αυτά τελειποιηθούν όπως σήμερα.
Δεν νομίζω πως τα πολυσυμπαθεί, καθώς μάλλον αυτά ειναι που δίνουν σήμερα το πλεονέκτημα στους νεότερους οδηγούς που ειναι πιο εξιωμενοι με αυτά.

Ελπίζω να εξοικιωθεί και να γίνει πιο ανταγωνιστικός γρήγορα, καθώς φέτος μετά από αρκετά χρόνια αποφάσησα να δω πάλι τα motogp εξαιτίας του "γιατρού".



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #46 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 17:00:49 μμ
Και εγώ μεσω web stream το είδα στο Eurosport2.
Οι Άγγλοι παρουσιαστές είπαν οτι η οδήγηση του Marquez τους θύμιζε τον μεγάλο Μick Doohan και έχουν κάποιο δίκιο (άλλες εποχές, άλλες μηχανές βέβαια... ;))

Βλέποντάς τον στα δοκιμαστικά του Σαββατου "τρόμαξα" με την δίχως αύριο οδήγησή του. Στον αγώνα όμως ήταν πολύ όριμος και δεν βιάστηκε να την πέσει στον Pedrosa.

Ο Pedrosa θεωρεί οτι είναι η χρονιά του. Εκεί ποντάρουν και στη Honda. Ακόμα και να μπορούσε ο Marquez πιστεύω οτι
θα "σπρώξουν" Pedrosa.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #47 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 17:17:23 μμ
Ο Pedrosa θεωρεί οτι είναι η χρονιά του. Εκεί ποντάρουν και στη Honda. Ακόμα και να μπορούσε ο Marquez πιστεύω οτι
θα "σπρώξουν" Pedrosa.

  Εγώ πάλι δεν διέκρινα καθόλου τέτοια πρόθεση. Άλλωστε, αυτούς δεν τους χαλάει καθόλου ποιος θα τους φέρει το πρωτάθλημα.



  Όσο για τον Ρόσσι.....


Όσο για τον πάντα αγαπητό Rosi, προφανώς δεν έχει φέρει ακόμα την μοτοσυκλέτα του στα μέτρα του


.....ώχουουουουου, βαρέθηκα τώρα τρία χρόνια το ίδιο παραμύθι ότι δεν έχει φέρει την μοτοσυκλέτα στα μέτρα του και δεν έχει φέρει την μοτοσυκλέτα στα μέτρα του και τρίχες κατσαρές. Πόσο χρειάζεται δηλαδή να το κάνει? Τις μοτοσυκλέτες που "δεν μπορεί να φέρει στα μέτρα του" κάποιοι άλλοι τύποι ανεβαίνουν πάνω έτσι απλά και πάνε αεροπλάνα!
  Ο άνθρωπος δεν μπορεί πια, τέλος! Έγραψα και στην περσινή σαιζόν ότι ήταν καλύτερα να αποχωρήσει εδώ και καιρό με τα 7 παγκόσμια πρωταθλήματά του και να κάτσει σπιτάκι του να απολαύσει τα φράγκα και την δόξα του όσο ακόμα ακόμα ήταν ζωντανός ο μύθος του και όχι να αποχωρήσει ως αποτυχημένος που ήδη κινδυνεύει να το πάθει.
  Δεν φταίνε οι μοτοσυκλέτες. Φταίει το ότι όταν έπαιρνε πρωταθλήματα ήταν ο καλύτερος. Τώρα έχουν περάσει 10 χρόνια και έχουν βγει νέα φυντάνια ισάξια και ίσως καλύτερα, αυτό είναι. Ο άνθρωπος έπρεπε να ξέρει πού τελειώνουν τα όριά του. Κάτι ήξερε ο Stoner, δεν είναι μ...κας που τα παράτησε στα 23 του. Προφανώς, είδε τι επέρχεται.
 
 




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #48 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 17:19:29 μμ
  Εγώ πάλι δεν διέκρινα καθόλου τέτοια πρόθεση. Άλλωστε, αυτούς δεν τους χαλάει καθόλου ποιος θα τους φέρει το πρωτάθλημα.



  Όσο για τον Ρόσσι.....


.....ώχουουουουου, βαρέθηκα τώρα τρία χρόνια το ίδιο παραμύθι ότι δεν έχει φέρει την μοτοσυκλέτα στα μέτρα του και δεν έχει φέρει την μοτοσυκλέτα στα μέτρα του και τρίχες κατσαρές. Πόσο χρειάζεται δηλαδή να το κάνει? Τις μοτοσυκλέτες που "δεν μπορεί να φέρει στα μέτρα του" κάποιοι άλλοι τύποι ανεβαίνουν πάνω έτσι απλά και πάνε αεροπλάνα!
  Ο άνθρωπος δεν μπορεί πια, τέλος! Έγραψα και στην περσινή σαιζόν ότι ήταν καλύτερα να αποχωρήσει εδώ και καιρό με τα 7 παγκόσμια πρωταθλήματά του και να κάτσει σπιτάκι του να απολαύσει τα φράγκα και την δόξα του όσο ακόμα ακόμα ήταν ζωντανός ο μύθος του και όχι να αποχωρήσει ως αποτυχημένος που ήδη κινδυνεύει να το πάθει.
  Δεν φταίνε οι μοτοσυκλέτες. Φταίει το ότι όταν έπαιρνε πρωταθλήματα ήταν ο καλύτερος. Τώρα έχουν περάσει 10 χρόνια και έχουν βγει νέα φυντάνια ισάξια και ίσως καλύτερα, αυτό είναι. Ο άνθρωπος έπρεπε να ξέρει πού τελειώνουν τα όριά του. Κάτι ήξερε ο Stoner, δεν είναι μ...κας που τα παράτησε στα 23 του. Προφανώς, είδε τι επέρχεται.
 
 

τς τς τς... κι όμως... ο Rossi θα πάρει τουλάχιστον μια πρώτη θέση φέτος.


Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #49 on: Δευτέρα 22 Απρίλιος 2013, 21:50:26 μμ
Austin: Νίκη και ρεκόρ για τον Marquez



O Lorenzo θεατής, ο Rossi μόλις 6ος

O Marc Μarquez σε ηλικία 20 χρόνων και 63 ημερών, έγινε ο νεαρότερος οδηγός στην ιστορία των Grand Prix που κερδίζει στη μεγάλη κατηγορία, μετά από μια άψογη εμφάνιση, με ένα μόνο λάθος στην πρώτη στροφή του πρώτου από τους 21 γύρους του Αγώνα στην πίστα του Austin στο Τέξας των ΗΠΑ.

Ο ομόσταυλός του Dani Pedrosa οδήγησε την κούρσα για 12 γύρους, αλλά μετά δεν κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά και μάλιστα τρεις γύρους πριν το τέλος έκανε ένα μικρό λάθος που τον περιόρισε στην 2η θέση.

 Θεατής της μονομαχίας των δύο εργοστασιακών Honda έμεινε ο Jorge Lorenzo με την Yamaha του ανήμπορη να βρει λύση στο θέμα της επιτάχυνσης στις εξόδους των κλειστών στροφών.

Ευχάριστη έκπληξη για την Yamaha η απόδοση του Cal Crutchlow που πήρε την 4η θέση επικρατώντας του Γερμανού Stefan Bradl.

O Valentino Rossi αντιμετώπισε πρόβλημα με το μπροστινό του ελαστικό και έμεινε στην 6η θέση, ενώ πίσω του ο Andrea Dovizioso κέρδισε μια σκληρή μάχη με τον Alvaro Bautista, μόλις στον τελευταίο γύρο.

Τη δεκάδα έκλεισαν οι Hayden & Iannone.

O Aleix Esparagaro όχι μόνο είναι ο πρώτος από τις CRT, αλλά βρίσκεται στην 11η θέση μπροστά από δύο πρωτότυπες μοτοσυκλέτες, αυτήν του Bradley Smith που ήταν απογοητευτικός και αυτή του Ben Spies που είναι τραυματίας.

Πηγή - motograndprix

Αποτελέσματα του Αγώνα ... http://www.motograndprix.gr/gmcms/media/_2013/MotoGP/TELEYTAIA%20NEA/04_APRILIOS/02_Austin/Day_3/MotoGP_R02.pdf

Βαθμολογία Οδηγών ... http://www.motograndprix.gr/gmcms/media/_2013/MotoGP/TELEYTAIA%20NEA/04_APRILIOS/02_Austin/Day_3/MotoGP_standings.pdf

Official Video Podcast - Austin ... http://youtu.be/X8ePn3HVtTg

MotoGP™ Austin -- Paddock girls ... http://youtu.be/bvRDViUjCy8

Επόμενος αγώνας GRAN PREMIO BWIN DE ESPAÑA 05/05/2013



Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.