Hellas Transalp Forum

Τροχαίο στη Θήβα

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ · 44995

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #50 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 16:04:48 μμ
Πες και πότε θα ξανάρθεις για έρθουμε με τις σημαίες στο αεροδρόμιο.


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #51 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 16:51:01 μμ
κάποτε άκουσα (δεν θυμάμε σε ποια χώρα), ότι στα επικύνδυνα σημεία των δρόμων, έχουν τοποθετήσει άμορφες μάζες αυτοκινήτων από τροχαία, έτσι όστε να τα βλέπουν οι οδηγοί, και να το ξανασκέφτονται για την ταχύτητα. (μου φαίνετε καλό μέτρο, αλλά δεν προχώρησε η ιδέα στην Ελλάδα, διότι υπήρχαν πολλές αντιδράσεις...)



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #52 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 16:59:41 μμ
κάποτε άκουσα (δεν θυμάμε σε ποια χώρα), ότι στα επικύνδυνα σημεία των δρόμων, έχουν τοποθετήσει άμορφες μάζες αυτοκινήτων από τροχαία, έτσι όστε να τα βλέπουν οι οδηγοί, και να το ξανασκέφτονται για την ταχύτητα. (μου φαίνετε καλό μέτρο, αλλά δεν προχώρησε η ιδέα στην Ελλάδα, διότι υπήρχαν πολλές αντιδράσεις...)

   Χα! Κάνεις λάθος στρατηγέ. Μην πας μακριά. Δεν ξέρω για άλλες χώρες. Εδώ, στο Ηράκλειο το είχε κάνει αυτό η τοπική τροχαία. Στη μέση της εθνικής οδού, σε ειδικές ράμπες.
   Τα αφαίρεσαν το 2004 λόγω των Ολυμπιακών αγώνων.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #53 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 17:03:34 μμ
   Χα! Κάνεις λάθος στρατηγέ. Μην πας μακριά. Δεν ξέρω για άλλες χώρες. Εδώ, στο Ηράκλειο το είχε κάνει αυτό η τοπική τροχαία. Στη μέση της εθνικής οδού, σε ειδικές ράμπες.
   Τα αφαίρεσαν το 2004 λόγω των Ολυμπιακών αγώνων.


Μπράβο τους! και ξανά μπράβο τους! πιστεύω ότι θα σας ταρακούνησε καλά και μόνο η θέα.... και αυτό, γιατί όπως είπα πιο πάνω, όταν τα βλέπεις λες, α, τους καημένους... και μετά τρέχεις ο ίδιος..... μακάρι να τα ξαναβάλουν (δεν είναι τελείως άχρηστα τα συντρίμια)



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #54 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 17:12:55 μμ

Μπράβο τους! και ξανά μπράβο τους! πιστεύω ότι θα σας ταρακούνησε καλά και μόνο η θέα.... και αυτό, γιατί όπως είπα πιο πάνω, όταν τα βλέπεις λες, α, τους καημένους... και μετά τρέχεις ο ίδιος..... μακάρι να τα ξαναβάλουν (δεν είναι τελείως άχρηστα τα συντρίμια)

  Όταν περνούσες απο 'κει και τα έβλεπες δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Σε έπιανε κάτι. Είχαν διαλέξει βλέπεις κι αυτοί τα πιο μακάβρια και αιματηρά συντρίμια. Τα θυμάσαι Γιάννη (Κουρέτα)? 'Ηταν μετά το αεροδρόμιο στον κόμβο της Αλικαρνασσού.
  Παρακάτω όμως στρατηγέ, όλοι το ξεχνούσαν. Έτσι είναι ο Έλληνας.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #55 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 17:13:53 μμ
και στην λεωφορο καβαλας ειχε σε καθε φαναρι, μια σιδερενια κατασκευη που πανω της ειχε ενα στραπατσαρισμενο αυτοκινητο.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Ταξιδευτής

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2067
  • Κυνηγός ηλιοφάνειας.
Reply #56 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 20:38:13 μμ
κάποτε άκουσα (δεν θυμάμε σε ποια χώρα), ότι στα επικύνδυνα σημεία των δρόμων, έχουν τοποθετήσει άμορφες μάζες αυτοκινήτων από τροχαία, έτσι όστε να τα βλέπουν οι οδηγοί, και να το ξανασκέφτονται για την ταχύτητα. (μου φαίνετε καλό μέτρο, αλλά δεν προχώρησε η ιδέα στην Ελλάδα, διότι υπήρχαν πολλές αντιδράσεις...)

               Ηράκλειο Κρήτης  (2000 - 2004)


Όλοι θά πεθάνουμε , λίγοι όμως θά ... ζήσουμε

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΕΙΣ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΕΛΑΓΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ......

Κυνηγός ηλιοφάνειας.

Η καλύτερη δουλειά.
Ούτε όπλα χρειάζεσαι, ούτε άδειες και έχεις και το θήραμα χωρίς να το σκοτώσεις.


Offline petervic

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 635
Reply #57 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 22:52:52 μμ
κάποτε άκουσα (δεν θυμάμε σε ποια χώρα), ότι στα επικύνδυνα σημεία των δρόμων, έχουν τοποθετήσει άμορφες μάζες αυτοκινήτων από τροχαία, έτσι όστε να τα βλέπουν οι οδηγοί, και να το ξανασκέφτονται για την ταχύτητα. (μου φαίνετε καλό μέτρο, αλλά δεν προχώρησε η ιδέα στην Ελλάδα, διότι υπήρχαν πολλές αντιδράσεις...)

Πριν κάποια χρόνια το έκαναν και εδώ παραμονές μεγάλων εξόδων (Πάσχα κλπ.), έστηναν μια σκαλωσιά και έβαζαν πάνω τρακαρισμένα/διαλυμένα στις εξόδους των πόλεων (εγώ το έβλεπα στην Αχαρνών πριν την εξοδο της Ε.Ο.) και όποτε τα έβλεπα ανατρίχιαζα!!



Η ασημουλα μου, το 4ο παιδι μου...

Πέτρος
XL650V


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #58 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 08:31:55 πμ
  Όταν περνούσες απο 'κει και τα έβλεπες δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Σε έπιανε κάτι. Είχαν διαλέξει βλέπεις κι αυτοί τα πιο μακάβρια και αιματηρά συντρίμια. Τα θυμάσαι Γιάννη (Κουρέτα)? 'Ηταν μετά το αεροδρόμιο στον κόμβο της Αλικαρνασσού.
 

Ωραίο κόλπο βρήκαν οι μαλάκες.
Να τα βλέπουν οι γονείς και συγγενείς των σκοτωμένων και ν ανοίγει η καρδιά τους.
Καλά είμαστε σοβαροί ,τι είναι αυτά?
Τότε να μη θάβουμε τους νεκρούς γιά να θυμόμαστε να μη πίνουμε πολύ, να μη τρωμε πολύ ,να μη καπνίζουμε ,επίσης να μην ανασαίνουμε πολύ γιατί ο αέρας είναι μολυσμένος και...
Αντί να κάνουν κανα μάθημα στο σχολείο , να φτιάξουν δρόμους  , να μάθουν τον κόσμο  να αστυνομεύσουν σωστά ,αυτοί  παν να τους τα κόψουν όλα.
Τέτοιες λύσεις ευκολες να ξαναγυρίσουμε στους καιρούς που παλούκωναν τα κεφάλια στα ξύλα γιά να φοβούνται οι εχθροί ,μόνο ποιοί είναι οι "εχθροί " δε ξέρω.


και στην λεωφορο καβαλας ειχε σε καθε φαναρι, μια σιδερενια κατασκευη που πανω της ειχε ενα στραπατσαρισμενο αυτοκινητο.

ΤΕΛΕΙΟ ντεκόρ δε βρίσκετε?

    Παρακάτω όμως στρατηγέ, όλοι το ξεχνούσαν. Έτσι είναι ο Έλληνας.

Ακριβώς έτσι.Ειδικά άμα του κάνουν τέτοιες μαλακίες. Τους έγραφε κανονικά.
Τι νάκανε δηλ. να πήγαινε με 40 και 50 που λεν οι πινακίδες η να κινιόταν στην Εθνική με 120 σε τρείς λωρίδεςγιά να φτάσει αύριο.
Δεν λέω συνεχίστε να κάνετε μαλακίες προς θεού αλλά δε μπορείς να απευθύνεσαι σε όλο τον κόσμο με τέτοιο τρόπο.

Προτείνω να παν στο Πόζαρ τώρα που είναι να πάμε και να βάλουν 3-4 μηχανές διαλλυμένες  αλλά με τους οδηγούς μαζί.
Για να προσέχουμε στο γυρισμό....


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #59 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 16:25:56 μμ


Προτείνω να παν στο Πόζαρ τώρα που είναι να πάμε και να βάλουν 3-4 μηχανές διαλλυμένες  αλλά με τους οδηγούς μαζί.
Για να προσέχουμε στο γυρισμό....



Άπαιχτος!!!!!! όπως πάντα.....



Offline jkoyr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 502
  • There is no replacement for displacement
Reply #60 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:08:51 μμ
  Όταν περνούσες απο 'κει και τα έβλεπες δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Σε έπιανε κάτι. Είχαν διαλέξει βλέπεις κι αυτοί τα πιο μακάβρια και αιματηρά συντρίμια. Τα θυμάσαι Γιάννη (Κουρέτα)? 'Ηταν μετά το αεροδρόμιο στον κόμβο της Αλικαρνασσού.
  Παρακάτω όμως στρατηγέ, όλοι το ξεχνούσαν. Έτσι είναι ο Έλληνας.

Φυσικά! Βέβαια η ίδια η τροχαία Ηρακλείου πρέπει να απογοητεύτικε από το αποτέλεσμα (παρά το ότι είχε τοποθετήσει "κουφάρια" τρακαρισμένων ΙΧ σε 3 διαφορετικά σημεία - Εθνική κόμβος Αλικαρνασού , Κόμβος Παπαναστασίου, κόμβος Γαζίου) , διότι και τα ατυχήματα στο νομό αυξήθηκαν , αλλά και το μήνυμα τελικά δεν έγινε αντιλιπτό (ή δεν ήθελε ο κόσμος να το αντιληφθεί - αλλά αυτό είναι άλλο θέμα περί της νεοελληνικής - Κρητικής θεώρησης της κοινωνικής πραγματικότητας) και οι διάφορες αντιδράσεις από τους διερχόμενους "πέτσακες" ήταν πέρα μα πέρα από κάθε λογική . Πολλοί διαμαρτυρήθηκαν για προσβολή της αισθητικής τους (sic!) , για προσβολή του νεκρού , ακόμα και για επικύνδινη καμπάνια της τροχαίας (ήμαρτον). Υπήρξαν άτομα που βλέποντας κάθε πρωί το κουφάρι πίστευαν ότι είναι ένα νέο ατύχημα κάθε μέρα ! ενώ άλλοι σιχτίριζαν την τροχαία γιατί δεν έκανε καλά τη δουλειά της αφού δεν αφαίρεσε το τρακαρισμένο από το δρόμο τους !!!!
Για κανένα μα κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ Ηρακλειότη γνωστό μου η προσπάθεια αυτή δεν έγινε αντικείμενο προβλήματισμού και συζήτησης ! Πολλοί καταλαβαίναν το μήνυμα αλλά κανείς δεν θέλησε να το αποδεχτεί και να υιοθετήσει μια καλύτερη στάση απένατι στον συνάνθρωπο - συνοδηγό , πόσο μάλον προς τον εαυτό του!
Ό,τι δεν μας αρέσει και δε μας κάνει να αισθανόμαστε όμορφα το κρύβουμε κάτω από το "χαλί" του υποσυνείδιτου και... όλα καλά !


Τέλος όσοι γνωρίζετε τη ρήση του Dr. Ferdinand Porche , αναλογιστείτε τι εννοούσε και κατά πόσο εφαρμόζεται σήμερα στην Ελλάδα (τη μοναδική εκπρόσωπο του τρίτου κόσμου στην Ευρώπη) σαν στάση ζωής και κανόνας συμπεριφοράς στο δρόμο .
« Last Edit: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:12:16 μμ by jkoyr »


We are the Pilgrims master
we shall go always a little further
it may be beyond the last blue mountain
barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #61 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:38:23 μμ
  Και ποιά είναι αυτή η ρήση ρε Γιαννάκη?




ΥΓ: Μ' άρεσε αυτό το "...Ελλάδα, η μοναδική εκπρόσωπος του τρίτου κόσμου στην Ευρώπη". Πόσο πικρό, και πόσο αληθινό!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline jkoyr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 502
  • There is no replacement for displacement
Reply #62 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:43:19 μμ
  Και ποιά είναι αυτή η ρήση ρε Γιαννάκη?


Sorry!

"Μη φοβάστε όσους οδηγούν γρήγορα , αλλά όσους σκέφτονται αργά !"

Με αυτό δεν εννοεί βγήτε στους δρόμους και ξεσκιστήτε , αλλά ότι η οδήγηση είναι μια καθαρά εγκεφαλική διεργασία . Όλα είναι στο μυαλό ! Χρησιμοποιείστε το !
Η οδήγηση σε μεγάλες ταχύτητες προϋποθέτει υψηλές νοητικές λειτουργίες , πολλές απο τις οποίες καλιεργούνται μέσα από την κατάλληλη εκαπίδευση . Εαν δεν είσαι στην κατάλληλη θέση νοητικά να ανταπεξέλθεις για τον Α ή Β λόγο ... άστο καλύτερα , κάποια άλλη φορά , κάπου αλλού !
« Last Edit: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:47:04 μμ by jkoyr »


We are the Pilgrims master
we shall go always a little further
it may be beyond the last blue mountain
barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #63 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2007, 19:52:57 μμ
Sorry!

"Μη φοβάστε όσους οδηγούν γρήγορα , αλλά όσους σκέφτονται αργά !"

Η οδήγηση σε μεγάλες ταχύτητες προϋποθέτει υψηλές νοητικές λειτουργίες , πολλές απο τις οποίες καλιεργούνται μέσα από την κατάλληλη εκαπίδευση . Εαν δεν είσαι στην κατάλληλη θέση νοητικά να α

   Απλά σοφό! Και φυσικά, όλοι αυτοί οι ραλίστες στους δρόμους είναι πολύυυυυυ μακριά από αυτό το κεφάλαιο.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline babislpstudio

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #64 on: Δευτέρα 27 Αύγουστος 2012, 17:43:02 μμ
Το Σάββατο, αναγκάστηκα να ξαναπάω στην Κοζάνη (έιχα επιστρέψει την τετάρτη από τις εκλογές) λόγω κηδείας (δυστυχώς σκωτώθηκε ο θείος σε εργατικό ατύχημα), και έτυχε να περνάω στο σημείο όπου έγινε το τροχαίο στην Εθνική, με τους 7 νεκρούς. Παιδιά, φρίκη!!!! τους βγάλαμε κομμάτια από τα αυτοκίνητα. Η bmw μας προσπέρασε μετά τα διόδια σχηματαρίου (εμείς πηγαίναμε με 140, ενώ αυτός σίγουρα 220 με 240!!!), με αποτέλεσμα, σε εκείνο το σημείο, σε ένα μικρό σαμαράκι (αλλαγή της ασφάλτου), να του απογειωθεί το τουτού, να γυρίσει ανάποδα, να περάσει στο αντίθετο ρέυμα, και να πέσει πάνω στο xanthia, ουρανός με ουρανό.... τα αυτοκίνητα, τα είδατε.... δεν έμεινε τίποτα.... βάζαμε σε άσπρο σεντόνι, κάτι χέρια και κομμάτια κρέας διάσπαρτα στο δρόμο, τυλίγαμε το σεντόνι σαν σακούλα (το οποίο κοκκίνηζε από κάτω από το αίμα), και τα τοποθετούσαμε στα περιπολικά, μέχρι να έρθουν τα ασθενοφόρα... συγκλονιστικές εικόνες.... δυστυχώς, έχω ξαναζήσει τέτοιες σκηνές, με αρκετά ατυχήματα, αλλά πρώτη φορά μου έτυχε με 7 άτομα.... (+ του ότι η διάθεσή μου ήταν ήδη μαύρη λόγο της κηδείας - εξού και η απουσία μου από το forum-). και το ερώτημα που τήθετε... τί έφταιγαν τα 6 άτομα, για την μ@λ@κία του ενώς;;;;;
   


φιλε  μου τωρα ειμαι 15 την ημερα που εγινε το ατυχημα ημουν 10 νομιζω...το ιδιο και το κοριτσακι..η κωσταντινα.ηταν παρασκευη νομιζω, ειχα πει στο δασκαλο να μας βαλει να κατσομε μαζι τη δευτερα(ημασταν στην ιδια ταξη)...αλλα δεν προλαβε. η κοπελα αυτη ηταν η ""παιδικη μου αγαπη""..και ο πατερασ τησ ενας ******* που το έπαιζε σουμαχερ στους δρομουσ συνεχεια..



Offline babislpstudio

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #65 on: Δευτέρα 27 Αύγουστος 2012, 17:47:16 μμ
αληθεια μαζευατε ""ΚΟΜΜΑΤΙΑ""????? αυτα δεν τα ηξερα..ευτυχως για μενα εκεινο τον καιρο



Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #66 on: Δευτέρα 27 Αύγουστος 2012, 19:47:13 μμ
αν και εχουν περασει 5 χρονια (22 σεπτεμβριου, ημερα σαββατο γυρω στις 1 το μεσημερι) το θυμαμαι σαν χθες... σκηνες που δεν θα σβηστουν ποτε απο το μυαλο... δυστυχως αρκετα απο τα θυματα ειχαν διαμελιστει η πολτοποιηθει στις λαμαρινες, δεν ξεραμε καν τον αριθμο των θυματων (μετα εμαθα για 7 ατομα)... συλλυπητηρια για τη φιλη σου, κριμα για το κοριτσι....



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #67 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2012, 13:30:37 μμ
 Το πρόβλημα στρατηγέ δεν είναι το ότι υπάρχουν τέτοια αυτικίνητα, αλλά το ότι υπάρχουν οι ηλίθιοι οδηγοί που τα οδηγούν.
  Και εξηγούμαι. Έγκυρη συγκοινωνιακή μελέτη του πολυτεχνείου αναφέρει ότι τα μεγάλα και ακριβά αυτοκίνητα είναι η πρώτη κατηγορία ατυχημάτων στην ελλάδα, σε αντίθεση με τα φτηνά που είναι στην τελευταία θέση.

   Και ξέρετε γιατί? Το προεκτέινω τώρα εγώ. Βάλτε με το νου σας ποιο είναι το κοινό που αγοράζει αυτά τα αυτοκίνητα. Αγροίκοι νεόπλουτοι, χωρίς καμιά μόρφωση, χωρίς ίχνος ήθους και παιδείας. Συνήθως δεν ξέρουν να γράψουν όυτε το όνομά τους, απλώς έτυχε να αποκτήσουν λεφτά, συχνά όχι με θεμιτούς τρόπους. Το αγαπημένο τους στέκι είναι τα σκυλάδικα ενώ είναι και κοιλαράδες από τα παϊδάκια και τα κοψίδια. Κλασσικοί ελληναράδες δηλαδή, που το αυτοκίνητο αποτελεί τον καθρέφτη της δήθεν υψηλής κοινωνικής τους θέσης και νομίζουν ότι κυβερνούν τον κόσμο.

   Οι άλλοι, οι αληθινοί πλούσιοι, απλά δεν οδηγούν αυτοκίνητο. Έχουν λιμουζίνες με σωφέρ. Πόσα ατυχήματα έχετε δει με λιμουζίνες? Και πόσα ατυχήματα έχετε δει με φιατάκια?
Εγώ τους αποκαλώ "μεταξωτά βρακιά" γιατί αυτά θέλουν επιδέξιους κώλους. Να είναι μόνο αυτό. Το θέμα συντήρηση που το πάς; Πόσα απ' αυτά είναι άστα να πάνε στο βάθος γιατί " ξέρει ο ιδιοκτήτης".


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline georgetrips

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 533
    • www.georgetrips.gr
Reply #68 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2012, 19:01:33 μμ
   


φιλε  μου τωρα ειμαι 15 την ημερα που εγινε το ατυχημα ημουν 10 νομιζω...το ιδιο και το κοριτσακι..η κωσταντινα.ηταν παρασκευη νομιζω, ειχα πει στο δασκαλο να μας βαλει να κατσομε μαζι τη δευτερα(ημασταν στην ιδια ταξη)...αλλα δεν προλαβε. η κοπελα αυτη ηταν η ""παιδικη μου αγαπη""..και ο πατερασ τησ ενας ******* που το έπαιζε σουμαχερ στους δρομουσ συνεχεια..



  ..το μηνυμα του φιλου μας ,συγκλονιστικο!   Νομιζω δεν χρειαζονται αλλα ,εδω.