Hellas Transalp Forum

Τροχαίο στη Θήβα

ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ · 44889

Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #25 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 16:30:59 μμ

(*) Γιάννη είσαι αλήθεια νεόπλουτος? Γιατί μας το κρύβεις?


Μισ(θ)οσυντήρητος είμαι.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #26 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 17:31:08 μμ
το πρώτο που δοκιμάζω είναι η τελική:
το τέριος μου 174 km/h
το μίκρα μου 158 km/h

το σκούτερ 95 km/h
το σκάφος 23,5 knots
το ΤΑ δεν το έχω δοκιμάσει λόγω δρόμων εδώ!


Σε ποιον από τους ευρωπαϊκούς αυτοκινητόδρομους της Σάμου τα έχεις πιάσει αυτά τα χλμ?? Πρόσεχε βρε λίγο παραπάνω


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #27 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 18:05:55 μμ
Δεν νομιζω να τα εχει πιασει στην Σαμο, μαλλον σε ταξιδια στην υπολοιπη Ελλαδα.



Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


costas

  • Guest
Reply #28 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 18:23:57 μμ
με το σκούτερ και το σκάφος στην σάμο!
τέριος και μίκρα προς πελοπόνησο!
αν και στην ευθεία στο κοκκάρι (ξέρει ο sotos) έχω πιάσει 145!



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #29 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 19:06:50 μμ
Θα 'θελα ρε Μιχάλη να μου στείλεις τη μελέτη του πολυτεχνείου που μελετά τα θύματα των τροχαίων και από την εξέταση των πτωμάτων βρίσκει:
1) Τη χρονική στιγμή που ο μακαρίτης πλούτισε.
2) Τη μόρφωση του θανόντα. (Ηθελα και να 'ξερα πόσες φορές άλλαξε κατηγορία ερωτήσεων το πτώμα και αν είχε τη βοήθεια του κοινού).
3) Την ηθκή του πτώματος.
4) Τις μουσικές επιλογές των πτωμάτων. Καλά εδώ που τα λέμε αυτό δεν είναι δύσκολο. Μπορείς να δεις το ρεπετρόριο των CDs του αυτοκινήτου....

Πρέπει να μην έχεις χάσει, ούτε ένα επισόδειο του Χαρδαβέλα. "Οι πύλες του ανεξήγητου" σε όλο τους το μεγαλείο!

   Δεν βλέπω Χαρδαβέλα και παρόμοια. Με το ζόρι σχεδόν τηλεόραση γενικώς. Η μελέτη Γιάννη είναι του γνωστού και έγκριτου συγκοινωνιολογου κ. Ιωάννη Παπαδόπουλου. Όχι όμως και τα σχόλια, το οποίο άλλωστε διευκρινίζω καθαρά από την αρχή. Αυτά είναι δικά μου και όχι μακριά από την πραγματικότητα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #30 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 20:19:51 μμ
Και  το  ξαναλέω:  η  ταχύτητα  δεν  είναι  καλή !!!

Μέμο μου, δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά σε ρωτάω να μου απαντήσεις το εξής:
Εάν δεν είχε ο δρόμος το σαμαράκι, θα είχε απογειωθεί η BMW και να κοντέψει να μπει και σε τροχιά?
Δεν λέω οτι καλά έκανε ο τύπος και πήγαινε με 200+.
Αλλά ρε παιδιά ας πει και ένας οτι φταίει ΚΑΙ ο δρόμος.
Το λάθος του οδηγού ήταν οτι πήγαινε πιο γρήγορα απ'ότι επέτρεπε ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ δρόμος. Και βέβαια στην κατηγορία αυτή ανήκει περίπου το 95% του Ελληνικού οδικού δικτύου. Πόσο χιλιόμετρα εθνικής οδού έχουν διάζωμα στη μέση, ανάμεσα στα δύο ρεύματα? Τα σαμαράκια και οι λακούβες γιατί να υπάρχουν στην Εθνικό οδό? Εκτός κι αν παραδεχόμαστε οτι στη χώρα μας η Εθνική οδός δεν διαφέρει και πολύ από το αγροτικό δίκτυο. Δεν πληρώνουμε κανονικά στα διόδια δηλαδή? Μας έκαναν ποτέ έκπτωση? Ο οδηγός της BMW δηλαδή πέρασε χωρίς να πληρώσει και έπρεπε να τιμωρηθεί?
Μην με παρεξηγήσετε, σε καμμία περίπτωση δεν πάω να πω οτι δεν φταίει ο οδηγός της BMW. Είναι (ήταν) οδηγός, και σαν οδηγός, είναι υπεύθυνος για το όχημά του, αλλά και για τα άλλα οχήματα που κινούνται γύρω του.

Αντε δηλαδή να αφήσω στην αποθήκη το SHOEI και να αγοράσω και να φορέσω ARAI . Αμα βρέξει ο ουρανός 2 τόννους σίδερα, αντε να γλυτώσεις...


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #31 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 21:04:47 μμ
Εάν δεν είχε ο δρόμος το σαμαράκι, θα είχε απογειωθεί η BMW και να κοντέψει να μπει και σε τροχιά?

Σίγουρα Γιάννη, οι δρόμοι δεν είναι τέλειοι. το συγκεκριμένο σαμαράκι, δεν είναι ούτε ανάχωμα ούτε λακούβα. από εκείνο το σημείο και ύστερα, ξεκινούσε η καινούρια άσφαλτος, και μην φανταστείς ότι υπάρχει τρομερή διαφορά ύψους μεταξύ της παλιάς και της καινούριας (με 150, δεν θα το καταλάβαινες...) με τα 200+ όμως, ήταν υπέρ αρκετό για να απογειωθεί (θέλω να πιστεύω ότι στις στροφές θα πήγαινε με λιγότερο, γιατί αλλιώς το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε)



Offline petervic

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 635
Reply #32 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 22:36:27 μμ
Σίγουρα Γιάννη, οι δρόμοι δεν είναι τέλειοι. το συγκεκριμένο σαμαράκι, δεν είναι ούτε ανάχωμα ούτε λακούβα. από εκείνο το σημείο και ύστερα, ξεκινούσε η καινούρια άσφαλτος, και μην φανταστείς ότι υπάρχει τρομερή διαφορά ύψους μεταξύ της παλιάς και της καινούριας (με 150, δεν θα το καταλάβαινες...) με τα 200+ όμως, ήταν υπέρ αρκετό για να απογειωθεί (θέλω να πιστεύω ότι στις στροφές θα πήγαινε με λιγότερο, γιατί αλλιώς το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε)

Ένας παλιός συμμαθητής μου που είχε κάποτε ένα YZF R1 μου είχε πει για τη συγκεκριμένη ευθεία έξω από τη Θήβα "τεζαρισμένο το μηχανάκι και μου φάνηκε σαν μια πολύ μακριά και πολύ ανοιχτή δεξιά στροφή...", περιττό να σας πω ότι με άφησε άναυδο... Πάντος το περιστατικό αυτό μου θύμισε ένα παρόμοιο πριν χρόνια αν το θυμάστε στο δέλτα στο Φάληρο που ένα μαλακισμένο (σορρυ) με ένα Porsche απογειώθηκε στη μπαριέρα και έσκασε σε ένα Ascona με 5 πιτσιρίκια μέσα στο αντίθετο ρεύμα.



Η ασημουλα μου, το 4ο παιδι μου...

Πέτρος
XL650V


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #33 on: Δευτέρα 24 Σεπτέμβριος 2007, 23:55:11 μμ
Μέμο μου, δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου αλλά σε ρωτάω να μου απαντήσεις το εξής:
Εάν δεν είχε ο δρόμος το σαμαράκι, θα είχε απογειωθεί η BMW και να κοντέψει να μπει και σε τροχιά?
Δεν λέω οτι καλά έκανε ο τύπος και πήγαινε με 200+.
Αλλά ρε παιδιά ας πει και ένας οτι φταίει ΚΑΙ ο δρόμος.
Το λάθος του οδηγού ήταν οτι πήγαινε πιο γρήγορα απ'ότι επέτρεπε ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ δρόμος. Και βέβαια στην κατηγορία αυτή ανήκει περίπου το 95% του Ελληνικού οδικού δικτύου. Πόσο χιλιόμετρα εθνικής οδού έχουν διάζωμα στη μέση, ανάμεσα στα δύο ρεύματα? Τα σαμαράκια και οι λακούβες γιατί να υπάρχουν στην Εθνικό οδό? Εκτός κι αν παραδεχόμαστε οτι στη χώρα μας η Εθνική οδός δεν διαφέρει και πολύ από το αγροτικό δίκτυο. Δεν πληρώνουμε κανονικά στα διόδια δηλαδή? Μας έκαναν ποτέ έκπτωση? Ο οδηγός της BMW δηλαδή πέρασε χωρίς να πληρώσει και έπρεπε να τιμωρηθεί?
Μην με παρεξηγήσετε, σε καμμία περίπτωση δεν πάω να πω οτι δεν φταίει ο οδηγός της BMW. Είναι (ήταν) οδηγός, και σαν οδηγός, είναι υπεύθυνος για το όχημά του, αλλά και για τα άλλα οχήματα που κινούνται γύρω του.

Αντε δηλαδή να αφήσω στην αποθήκη το SHOEI και να αγοράσω και να φορέσω ARAI . Αμα βρέξει ο ουρανός 2 τόννους σίδερα, αντε να γλυτώσεις...

Όπα τι εννοείς για τα ARAI?? ίδια κατηγορία είναι και για κάποιους καλύτερη κιόλας. Και στα λεφτά ίδια είναι


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #34 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 00:00:52 πμ
Τα πράγματα είναι απλά. Οι δρόμοι είναι για τα μπάζα και από τη στιγμή που το ξέρουμε πρέπει να κινούμαστε πάνω τους με τη ταχύτητα που αρμόζει σε αυτούς και όχι με τη ταχύτητα που θα έπρεπε εάν ήταν άψογοι. ΤΕΛΟΣ. Άμα φάμε το κεφάλι μας ή χειρότερα, κανενός ανύποπτου το κεφάλι ποιος κοιμάται ήσυχος μετά τα βράδυα με τη δικαιολογία ότι έπρεπε να μην έχει σαμάρι ο δρόμος?


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #35 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 00:09:50 πμ
οι μεγαλοεργολαβοι κοιμουνται φιλε μη μασας





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #36 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 00:58:41 πμ
Τα πράγματα είναι απλά. Οι δρόμοι είναι για τα μπάζα και από τη στιγμή που το ξέρουμε πρέπει να κινούμαστε πάνω τους με τη ταχύτητα που αρμόζει σε αυτούς και όχι με τη ταχύτητα που θα έπρεπε εάν ήταν άψογοι. ΤΕΛΟΣ. Άμα φάμε το κεφάλι μας ή χειρότερα, κανενός ανύποπτου το κεφάλι ποιος κοιμάται ήσυχος μετά τα βράδυα με τη δικαιολογία ότι έπρεπε να μην έχει σαμάρι ο δρόμος?

Συμφωνώ  απόλυτα  εδώ  με  τον  hektoras.

Γιάννη  και  Μιχάλη  αφού  ΞΕΡΟΥΜΕ  ότι  έχουμε  κ@λ@δρομους  με  σαμάρια,  λακκούβες,  κ.α.  γιατί  τρέχουμε  παραπάνω  από  όσο  πρέπει;

Για  να  τα  βρίζουμε  μετά  τους  εργολάβους  και  όλους  όσους  φταίνε ;

Δηλαδή  λέμε  καραγκιόζηδες  και  μ@λ@κες  τους  υπεύθυνους  και  ενώ  ΞΕΡΟΥΜΕ  τους  χάλια  δρόμους  μας,  τρέχουμε  πάνω  σε  αυτούς  με  ταχύτητες  σχεδόν  πίστας.

Έ  όχι  ρε  παιδιά  αυτό  είναι  ρώσικη  ρουλέτα.  Ξέρω  ότι  υπάρχει  μέσα  στο  όπλο  σφαίρα  αλλά  δεν  ξέρω  το  πότε  θα  μου  τινάξει  τα  μυαλά  στον  αέρα.

Εάν  πήγανε  με  πολύ  λιγότερα  χλμ.  το  BMW  σίγουρα  δεν  θα  προκαλούσε  τέτοιο  δυστύχημα. Χωρίς  να  θέλω  να  πω  ότι  δεν  φταίει  ΚΑΙ  ο  δρόμος.

Αλλά  άμα  γίνει  ένα  δικαστήριο  με  την  αφορμή  ενός  ατυχήματος  τι  θα  πεις  στο  δικαστή: " Κε  πρόεδρε  στον  τάδε  δρόμο  πάνω  που  έπιανα  τα  200 χλμ. την  ώρα  ήρθε  καταπάνω  μου  και  με  ιλιγγιώδη  ταχύτητα  μια  λακκούβα;"

Και  "προς  Θεού"  δεν  θέλω  να  διακωμωδήσω  το  γεγονός   αλλά . . . . .

Και  δυστυχώς  πάντα  θα  υπάρχουν  θύματα  που  θα  "την  πληρώνουν"  χωρίς  να  φταίνε . . .
« Last Edit: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 01:03:29 πμ by memos »


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #37 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 01:47:11 πμ
Μπορούμε να πούμε ένα πράγμα και να συμφωνήσουμε όλοι;;;;

Αν τα παιδία με το BMW είχαν την απαιτούμενη και ελεγχόμενη ταχύτητα,
και το αμάξι θα μαζεύανε και δεν θα την πλήρωνε και το διερχόμενο αμάξι ….

Όσο χάλια και να είναι οι δρόμοι μας , αν δεν μάθουμε να ελέγχουμε την ταχύτητα  μας ,
και να προσαρμοζόμαστε με τις εκάστοτε συνθήκες ,

ένα θα είναι το σίγουρο, ατυχήματα δυστυχώς θα έχουμε……


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #38 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 07:11:03 πμ
Όπα τι εννοείς για τα ARAI?? ίδια κατηγορία είναι και για κάποιους καλύτερη κιόλας. Και στα λεφτά ίδια είναι

Εσύ τώρα γιατί πετάχτηκες? Το σχόλιο πήγαινε στο Σώτο που επιμένει οτι το δικό του (κράνος), είναι καλύτερο από το δικό μου. Για μένα είναι και τα δύο πολύ καλά. Ισως βέβαια να με κερδίζει ο Σώτος στις λεπτομέρειες.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #39 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 07:36:01 πμ
Αν τα παιδία με το BMW είχαν την απαιτούμενη και ελεγχόμενη ταχύτητα,
και το αμάξι θα μαζεύανε και δεν θα την πλήρωνε και το διερχόμενο αμάξι ….

Όσο χάλια και να είναι οι δρόμοι μας , αν δεν μάθουμε να ελέγχουμε την ταχύτητα  μας ,
και να προσαρμοζόμαστε με τις εκάστοτε συνθήκες ,

ένα θα είναι το σίγουρο, ατυχήματα δυστυχώς θα έχουμε……

   Το πιο σωστό που ειπώθηκε μέχρι τώρα. Αυτό εννοούσα Μέμο, όταν είπα ότι δεν φταίει η ταχύτητα. Φταίνε οι οδηγοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει ταχύτητα, πώς να την διαχειριστούν και πού να την αναπτύξουν.
  Και στη φόρμουλα 1 πάνε με 300, αλλά τα ατυχήματα είναι ελάχιστα και τα περισσότερα απ' αυτά αναίμακτα. Το ίδιο και στα moto gp. Αν έφταιγε η ταχύτητα αυτή καθαυτή θα έπρεπε να μην τελειώνει καν αγώνας!
 




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #40 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 13:53:34 μμ
Εσύ τώρα γιατί πετάχτηκες? Το σχόλιο πήγαινε στο Σώτο που επιμένει οτι το δικό του (κράνος), είναι καλύτερο από το δικό μου. Για μένα είναι και τα δύο πολύ καλά. Ισως βέβαια να με κερδίζει ο Σώτος στις λεπτομέρειες.

Αμάν αδερφέ συγγνώμη, νόμισα ότι πόσταρες στο φορουμ, δεν ήξερα ότι μπήκα στο πμ σου. Μη μου κρατήσεις κακία!!!


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #41 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 14:05:12 μμ
Εσύ τώρα γιατί πετάχτηκες? Το σχόλιο πήγαινε στο Σώτο που επιμένει οτι το δικό του (κράνος), είναι καλύτερο από το δικό μου. Για μένα είναι και τα δύο πολύ καλά. Ισως βέβαια να με κερδίζει ο Σώτος στις λεπτομέρειες.

Ποιον Σωτο λες? Δεν θυμαμαι να επεμεινα ποτε για κατι τετοιο.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #42 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 15:48:53 μμ
Μη βαράτε. Πλάκα κάνουμε!
Είναι πολύ θλιβερό το θέμα από μόνο του, που αν δεν πούμε κάτι εύθυμο να ξεφύγει λίγο το μυαλό μας, θα κλειστούμε σπίτια μας και δεν θα πηγαίνουμε πουθενά. Χαλαρώστε...
Και μη φοβάστε. Δεν κρατάω κακίες σε κανένα.
« Last Edit: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 15:50:44 μμ by Γιάννης Σταυρουλάκης »


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline eXoTiC

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 452
  • Γιώργος Κανελλάκης Tiger1050 2010
Reply #43 on: Τρίτη 25 Σεπτέμβριος 2007, 17:33:46 μμ
Ψαχνέστε για τσακομό όλοι σε αυτό το θέμα μου φένεται


Αν το πάθημα (δικό μας ή φίλων) δε μας γίνεται μάθημα τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας! Φοράτε κράνος!


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #44 on: Τετάρτη 26 Σεπτέμβριος 2007, 06:59:13 πμ
Έγκυρη συγκοινωνιακή μελέτη του πολυτεχνείου αναφέρει ότι τα μεγάλα και ακριβά αυτοκίνητα είναι η πρώτη κατηγορία ατυχημάτων στην ελλάδα, σε αντίθεση με τα φτηνά που είναι στην τελευταία θέση.
...
  Οι άλλοι, οι αληθινοί πλούσιοι, απλά δεν οδηγούν αυτοκίνητο. Έχουν λιμουζίνες με σωφέρ. Πόσα ατυχήματα έχετε δει με λιμουζίνες? Και πόσα ατυχήματα έχετε δει με φιατάκια?

Μήπως θυμάται κανείς να μου πει πως πέθανε η πριγκίπισσα Νταϊάνα?  ::)
Είχε νοικιάσει ένα Φιατάκι και έκανε κόντρες στην παραλιακή νομίζω...

Μωρέ άμα έρθει η ώρα σου, ούτε τις καταθέσεις σου κοιτάει, ούτε πόσο τρως, ούτε τι οδηγάς, ούτε πως τον λένε το σωφέρ.
Τι να λέμε...


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #45 on: Τετάρτη 26 Σεπτέμβριος 2007, 07:19:16 πμ
Και διευκρινίζω. Δεν είμαι μοιρολάτρης. Πιστεύω οτι ο κάθα άνθρωπος φτιάχνει την τύχη του. Καθημερινά πέρνουμε δεκάδες αποφάσεις. Τι θα φάμε, με ποιόν θα φάμε, αν θα κάτσουμε παραπάνω στο γραφείο, αν την Κυριακή θα πάμε στους κουμπάρους, αν μόλις πάμε σπίτι θα πάρουμε κανα τηλέφωνο και ποιόν τι ώρα θα βάλω το ξυπνητήρι κλπ. Ολες αυτές οι αποφάσεις που παίρνουμε καθημερινά προκαθορίζουν σε μεγάλο βαθμό πως θα είμαστε σε 5 χρόνια. Οπότε το "άμα έρθει η ώρα σου" δεν είναι μοιρολατρικό.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ατυχήματα συμβαίνουν καθημερινά και είναι αδιακρίτως, φύλου, μόρφωσης, κοινωνικής θέσης, ηθικής, κλπ.
Το άσχημο είναι στα ατυχήματα εμπλέκονται και αθώοι. Πας π.χ. εσύ μια χαρά στο δρόμο, νομιμότατα και ακολουθώντας όλα τα όρια ταχύτητας, και περνάει ο άλλος ένα στοπ και πέφτει πάνω σου. Εκεί κόλαγε το "άμα έρθει η ώρα σου". Μπορεί να εμπλακείς σε ατύχημα χωρις να φταις ή να το έχεις προκαλέσει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα κυκλοφορούμε κιόλας. Η ζωή είναι πιο ωραία, ΕΞΩ από τους τέσσερις τοίχους.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #46 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 13:32:44 μμ
Νομίζω οτι εδώ στην κουβέντα για το μοιραίο αυτό τροχαίο, ταιριάζει να προστεθεί το άρθρο του Ιαβέρη από το Auto Motor und Sport.

Κοινωνική εκπαίδευση στον Παγκόσμιο πρωταθλητή Οδηγό F1(!) Νέλσον Πικέ. Συνελήφθη να κάνει υπέρβαση ορίου ταχύτητας πόλης, σε κάποια κατοικημένη περιοχή της Βραζιλίας. Αποτέλεσμα, η αφαίρεση διπλώματος και η δεκαήμερη ποινή εκπαίδευσής του, σε Ασφαλή Οδική και Οδηγική συμπεριφορά, σε ειδικό σχολείο.
Ακόμη και η δημοσιότητα της πράξης και τιμωρίας του γι’ αυτή, ώστε ο απλός πολίτης να ενημερωθεί και παραδειγματισθεί από αυτό.
Το χρηματικό πρόστιμο, είναι σίγουρο ότι αποκλείεται να «πείραξε» τον πολυεκατομμυριούχο οδηγό F1.
Η προβολή, όμως, παγκόσμια του λάθους του, καθώς και της συζύγου του, η οποία τιμωρήθηκε για αντίστοιχη παράβαση και αυτή, μάλλον πρέπει να τον ενόχλησε και να τον πρόσβαλε, καθώς έκανε το γύρο του κόσμου.
Ελπίζω και στην Ελλάδα, το μήνυμα αυτό να φτάσει στις συνειδήσεις των επικίνδυνων Σουμάχερ των δρόμων, καθώς και στην ανόητη πολιτεία, μπας και καταλάβει ότι η σύνεση και η σωστή συμπεριφορά, δεν φτιάχνεται με χρηματικά πρόστιμα (μόνο), αλλά βασικά με συλλήψεις, φυλακίσεις, κοινωνικές υπηρεσίες, εκπαιδεύσεις και αφυπνίσεις συνειδήσεων των πολιτών.
Μόνο έτσι κάποιος, βλέποντας το τραγικό αποτέλεσμα ενός ανόητου δικού του λάθους, αποφασίζει επιτέλους να μην το κάνει και να μην ζήσει έτσι αυτός και η οικογένεια του, τις φριχτές συνέπειες του λάθους του αυτού.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #47 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 15:02:32 μμ
   Και όλα αυτά συμβαίνουν στη Βραζιλία??? Δηλαδή, ένας οδηγός παραβίασε όριο ταχύτητος και υποχρεώθηκε να παρακολουθήσει δεκαήμερο σχολείο ασφαλούς οδήγησης??? Στη Βραζιλία? Και μάλιστα ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής F1? Τη στιγμή που στην Ελλάδα δεν παρακολουθούν σχολείο ΟΥΤΕ για να πάρουν το αρχικό δίπλωμα? Και που παραβιάζεις κόκκινο φανάρι και ο μπάτσος σου τη χαρίζει? Και οι διάσημοι και πολιτικοί παραβιάζουν ασύστολα τους νόμους?
  Ε, αυτό δεν θα το αντέξω! Θα αυτοκτονήσω! Θα κόψω τις φλέβες μου! Αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα για 'μένα. Ακόμη και η Βραζιλία μας πέρασε? Αυτή ήταν η χαριστική βολή! Πρέπει να φύγω!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #48 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 15:05:59 μμ
Αυτή ήταν η χαριστική βολή! Πρέπει να φύγω!

Απορώ πώς και δεν το έχεις ήδη κάνει! Έχεις ήδη αργήσει!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #49 on: Πέμπτη 27 Σεπτέμβριος 2007, 15:34:03 μμ
Απορώ πώς και δεν το έχεις ήδη κάνει! Έχεις ήδη αργήσει!

  Άντε ας το πάρει το ποτάμι, ρε Χρήστο. Όλο αυτόν τον καιρό δουλεύω πάνω σ' αυτό. Μέχρι και οι πρόσφατες επισκέψεις μου στην Αθήνα είχαν σχέση με αυτό (και με άλλα). Έχει προγραμματιστεί για τα μέσα Οκτωβρίου μέχρι πρώτο δεκαήμερο Νοεμβρίου. Αρχικά δοκιμαστικά, χειμώνας στη Φινλανδία και Λιθουανία και μετά βλέπουμε πώς θα πάει. Δεκέμβριο μάλλον φεύγω για ηνωμένες πολιτείες, κι εκεί δοκιμαστικά. Κι από 'κει κεαι πέρα βλέπουμε.
  Λέω βλέπουμε, γιατί δεν ξέρω πού θα καταλήξω. Το μόνο σίγουρο αυτή τη στιγμή είναι ότι θέλω να φύγω από την Ελλάδα. Δεν αντέχω άλλο αυτήν την παρακμή, αυτό το τσίρκο ρε Χρήστο. Με σκοτώνει κάθε μέρα. Έχει παραγίνει το κακό. Πού θα φτάσει άραγε? Θα σταματήσει ποτέ? Και πώς?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!