Hellas Transalp Forum

Εντυπώσεις απ το 7o ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΡΑΛΛΥ στη ΦΘΙΩΤΙΔΑ

African Boy · 79896

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #50 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 10:01:52 πμ
Κανενας δεν ηταν καντεμης. Οι Μικροι Εξευνητες φετος κατεβηκαν χαλαρα, οπως το ειχαν δηλωσει αλλωστε. Δεν πηγαν χωμα... και φετος ετσι οπως ηταν η βαθμολογια, οποιος δεν εκανε τη χωματινη βαθρο δεν εβλεπε.

Το γνωριζαμε απο την αρχη και το επιλεξαμε, με αποτελεσμα να κανουμε το πιο ξεκουραστο ΦΡ.

Πολυ καλη επιλογη τοποθεσιας, ξενοδοχειου και διαδρομων (αν και θα προτιμουσαμε την ασφαλτινη χωρις αυτα τα 10χλμ χωμα) :goofy:

Αν στρώνετε κώλο στη μηχανή και όχι στους καφέδες, στη διαδρομή που κάνατε θα μαζεύατε
άλλους 100 βαθμούς απο φωτογραφίες και θα ήσασταν τουλάχιστον δεύτεροι, αν όχι πρώτοι.
Γιατί αράξατε 3 ώρες αντί να μαζεύετε βαθμούς στόχων ?

Γιατί πολύ καλά κάνατε και πήγατε χαλαρά. Αλλά μη μουρμουράτε για τους βαθμούς της χωμάτινης.
Δυνατότητα είχαν όλοι... απλά επιλέξατε άλλου τύπου ΦΡ, πιο χαλαρό.
Αυτά είναι που καθορίζουν την επιτυχία στο βάθρο. Μη τα λέμε κάθε χρονιά...
Όταν οι Χελώνες κερδίσανε στο Βόλο δεν είχαν σταματήσει ούτε για κατούρημα. 14 ώρες σβούρα.
Αν δίναμε άλλους 50 στην ασφάλτινη τότε θα αδικούσαμε τη χωμάτινη και των βορείων.
Ειδικά δε η χωμάτινη των νοτίων, αν είχε βρέξει θα τους/μας είχε καταπιεί. Τελικά και η χωμάτινη είναι αυτή που μας στέρησε
μια έγκυρη συμμετοχή. Γιατί φάγαμε πολύ ώρα και βγήκαμε βράδυ.
 
Πάντα αυτός που κουράζετε περισσότερο στο ΦΡ, είναι ο νικητής.

Το ποιος περνάει καλά, δεν έχει σχέση με τους βαθμούς.


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #51 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 10:37:54 πμ
Αν στρώνετε κώλο στη μηχανή και όχι στους καφέδες, στη διαδρομή που κάνατε θα μαζεύατε
άλλους 100 βαθμούς απο φωτογραφίες και θα ήσασταν τουλάχιστον δεύτεροι, αν όχι πρώτοι.
Γιατί αράξατε 3 ώρες αντί να μαζεύετε βαθμούς στόχων ?

Γιατί πολύ καλά κάνατε και πήγατε χαλαρά. Αλλά μη μουρμουράτε για τους βαθμούς της χωμάτινης.
Δυνατότητα είχαν όλοι... απλά επιλέξατε άλλου τύπου ΦΡ, πιο χαλαρό.
Αυτά είναι που καθορίζουν την επιτυχία στο βάθρο. Μη τα λέμε κάθε χρονιά...
Όταν οι Χελώνες κερδίσανε στο Βόλο δεν είχαν σταματήσει ούτε για κατούρημα. 14 ώρες σβούρα.
Αν δίναμε άλλους 50 στην ασφάλτινη τότε θα αδικούσαμε τη χωμάτινη και των βορείων.
Ειδικά δε η χωμάτινη των νοτίων, αν είχε βρέξει θα τους/μας είχε καταπιεί. Τελικά και η χωμάτινη είναι αυτή που μας στέρησε
μια έγκυρη συμμετοχή. Γιατί φάγαμε πολύ ώρα και βγήκαμε βράδυ.
 
Πάντα αυτός που κουράζετε περισσότερο στο ΦΡ, είναι ο νικητής.

Το ποιος περνάει καλά, δεν έχει σχέση με τους βαθμούς.

Γιατι τρωγεσαι με τα ρουχα σου εσυ; Ειδες να γκρινιαξα; Σαφως και θελαμε να ειμαστε χαλαροι.

Αλλα αφου τρωγεσαι πες μου πως θα βγαιναμε πρωτοι; Αθροισε τους βαθμους των στοχων που δεν καναμε και θα δεις οτι αν θελαμε να βγουμε πρωτοι, επρεπε να βρουμε τα παντα.
Αυτο δεν εχει γινει ποτε σε κανενα ΦΡ. Επρεπε να υπαρχουν περισσοτεροι στοχοι για οποια ομαδα ηθελε να παει ασφαλτο.

Αν για παραδειγμα εκανε καποια ομαδα τη μικρη ασφαλτινη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ. Μεγαλο λάθος και δεν εκανα κουβεντα γι αυτο πριν το ΦΡ για να μη λες οτι γκρινιαζω (οπως λεγατε στον Κρασοπατερα).

Απλα ειναι τα πραγματα και τα ελεγαν ολοι, απλα θα πρεπει να μαθεις (ετε) οτι τα σχολια που κανουμε δεν ειναι γκρινια αλλα προσπαθεια βελτιωσης του επομενου ΦΡ.

Σας αγαπαμε και σας ψηφισαμε, πρεπει ομως να μας ακουτε και λιγο. :-*

Οριστε τα καταφερα παλι να γινω εγω ο "κακος". :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #52 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:03:55 πμ
Αν στρώνετε κώλο στη μηχανή και όχι στους καφέδες, στη διαδρομή που κάνατε θα μαζεύατε
άλλους 100 βαθμούς απο φωτογραφίες και θα ήσασταν τουλάχιστον δεύτεροι, αν όχι πρώτοι.
Γιατί αράξατε 3 ώρες αντί να μαζεύετε βαθμούς στόχων ?


Γεια σου ρε Κωτσο !

Κοιτα να δεις...
Οι μικροι εξερευνητες, ξεραμε απο το πρωι οτι 2 ομαδες που θα κανανε την χωματινη ειχαν ηδη βρει αεροπλανο και τρενο... κατι που εμεις δεν ειχαμε βρει ουτε ξεραμε που θα βρουμε (δεν ειχαμε ψαξει απο πριν) , ουτε και ηξερε κανεις οπου και αν ρωτησαμε...  δυστυχως.

Αυτο μας εκανε να αλλαξουμε σχεδια...  ειμασταν ηδη με το καλημερα καμια 200αρια ποντους πισω (100 η χωματινη και αλλους 100 απο τα παραπανω) ...καμια τυχη δηλαδη...
να εισαι σιγουρος οτι αν η μεγαλη ασφαλτινη ειχε εστω αλλα 150 χιλιομετρα και εδινε αλλους 50 βαθμους, καφε θα πιναμε πανω στις μηχανες μας σαν τον λουκυ λουκ...

αλλα δεν ηταν ετσι, οποτε δεν μας παρακινησε τιποτε να το κανουμε...

για αυτο και πιναμε καφεδες απολαμβανοντας το θαψιμο σας ωστε να χαλασει το βαραντερο του Λευτερη. Λευτερη συγνωμη εκ μερους της ομαδας μας! τα βουντου πηγαιναν για το βαραντερο του Κωστα απλα καποιο λαθος καναμε στους κωδικους χρωματων της honda...
« Last Edit: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:08:44 πμ by Sotos »


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #53 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:26:10 πμ
Γιατι τρωγεσαι με τα ρουχα σου εσυ; Ειδες να γκρινιαξα; Σαφως και θελαμε να ειμαστε χαλαροι.

Αλλα αφου τρωγεσαι πες μου πως θα βγαιναμε πρωτοι; Αθροισε τους βαθμους των στοχων που δεν καναμε και θα δεις οτι αν θελαμε να βγουμε πρωτοι, επρεπε να βρουμε τα παντα.
Αυτο δεν εχει γινει ποτε σε κανενα ΦΡ. Επρεπε να υπαρχουν περισσοτεροι στοχοι για οποια ομαδα ηθελε να παει ασφαλτο.

Αν για παραδειγμα εκανε καποια ομαδα τη μικρη ασφαλτινη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ. Μεγαλο λάθος και δεν εκανα κουβεντα γι αυτο πριν το ΦΡ για να μη λες οτι γκρινιαζω (οπως λεγατε στον Κρασοπατερα).

Απλα ειναι τα πραγματα και τα ελεγαν ολοι, απλα θα πρεπει να μαθεις (ετε) οτι τα σχολια που κανουμε δεν ειναι γκρινια αλλα προσπαθεια βελτιωσης του επομενου ΦΡ.

Σας αγαπαμε και σας ψηφισαμε, πρεπει ομως να μας ακουτε και λιγο. :-*

Οριστε τα καταφερα παλι να γινω εγω ο "κακος". :2hysterical:

Για τη μικρή ασφάλτινη, το λέει και το όνομα της. Είναι γι αυτούς που θέλουν γεύση απο ΦΡ και οχι φιλοδοξίες θέσης. Άρα η κουβέντα σου μόνο γκρίνια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, αφού δεν πιάνει το νόημα της εύκολης διαδρομής.

Σχετικά με τη βελτίωση του ΦΡ που λες. Δε μπορεί να χαρακτηρίζει κάποιος με τον όρο βελτίωση την αλλαγή ή τη προσθήκη ενός νέου κανόνα, ή μιας νέας ιδιαιτερότητας. Κάθε ΦΡ μπορεί να αλλάζει, κρατώντας το βασικό του χαρακτήρα, οχι για να βελτιωθεί, αλλά για να γίνεται πιο ενδιαφέρον. Το καλύτερο ΦΡ να έχεις σχεδιάσει, μετά απο ένα δυο θα θες αλλαγές.
Και όπως είναι φυσικό, οι αλλαγές δεν αρέσουν σε όλους.
Βελτίωση μπορείς να πεις μόνο οτιδήποτε έχει να κάνει με την ασφάλεια. Τα άλλα είναι γούστα.

Άρα να μάθουμε ΟΛΟΙ να ακούμε, τα μέλη, το ΔΣ, τους κατοίκους. Να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα τις αλλαγές σε κάθε ΦΡ
και να εστιάζουμε στην ουσία του ΦΡ και όχι στις μικρές λεπτομέρειες που μπορεί να μη μας ταιριάζουν.
 


Γεια σου ρε Κωτσο !

Κοιτα να δεις...
Οι μικροι εξερευνητες, ξεραμε απο το πρωι οτι 2 ομαδες που θα κανανε την χωματινη ειχαν ηδη βρει αεροπλανο και τρενο... κατι που εμεις δεν ειχαμε βρει ουτε ξεραμε που θα βρουμε (δεν ειχαμε ψαξει απο πριν) , ουτε και ηξερε κανεις οπου και αν ρωτησαμε...  δυστυχως.

Αυτο μας εκανε να αλλαξουμε σχεδια...  ειμασταν ηδη με το καλημερα καμια 200αρια ποντους πισω (100 η χωματινη και αλλους 100 απο τα παραπανω) ...καμια τυχη δηλαδη...
να εισαι σιγουρος οτι αν η μεγαλη ασφαλτινη ειχε εστω αλλα 150 χιλιομετρα και εδινε αλλους 50 βαθμους, καφε θα πιναμε πανω στις μηχανες μας σαν τον λουκυ λουκ...

αλλα δεν ηταν ετσι, οποτε δεν μας παρακινησε τιποτε να το κανουμε...

για αυτο και πιναμε καφεδες απολαμβανοντας το θαψιμο σας ωστε να χαλασει το βαραντερο του Λευτερη. Λευτερη συγνωμη εκ μερους της ομαδας μας! τα βουντου πηγαιναν για το βαραντερο του Κωστα απλα καποιο λαθος καναμε στους κωδικους χρωματων της honda...


Το αεροπλάνο ήταν 5χλμ απο το Κάστρο. Είδατε την ταμπέλα freefall... στο δρόμο. Όπως την είδαμε και εμείς. Απλά εμείς, σκεφτήκαμε να πάμε 2χλμ σκονισμένου δρόμου στις 07:20 το πρωί για να δούμε ΑΝ υπάρχει αεροπλάνο. Και βγήκαμε κερδισμένοι απο την αρχή.
Επίσης ξεκινήσαμε 06:00 το πρωί.

Τα ΦΩΣΗΕ είναι τα υποχρεωτικά σημεία. Αν θες τα κάνεις μέσω Θεσσαλονίκης για να βρεις και γέφυρα και αεροπλάνο κοκ...
αλλά πηγαίνατε χαλαρά. Οπότε μη προσπαθείτε να βρείτε τι έπρεπε να αλλάξει στο ΦΡ. Εσείς έπρεπε να αλλάξετε τακτική αν θέλατε κάτι άλλο. Άλλωστε οι κανόνες είναι για όλους ίδιοι.

Γενικά πάντως η χωμάτινη δε πρέπει να δίνει μόνο 50 πόντους παραπάνω. Στη περίπτωση των διαδρομών μιλάμε πάντα.
Στη χωμάτινη εκτός των μύριων δυο προβλημάτων που μπορεί να έχεις, δε βλέπεις και στόχους. Αυτά κάπως πρέπει να επιδοτηθούν.

Btw. εμείς δε βρήκαμε τρένο.
btw2. θα μπορούσατε να κάνετε τη χωμάτινη.


Offline BilLar

  • Σιγα μην εισαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1056
  • XL650V - 01
Reply #54 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:29:32 πμ

1 Πάντα αυτός που κουράζετε περισσότερο στο ΦΡ, είναι ο νικητής.
2 Το ποιος περνάει καλά, δεν έχει σχέση με τους βαθμούς.
Με το 1 θα διαφωνήσω. Βλεπε ΦΡ Πελοπόννησο...
Με το 2 συμφωνώ και νομίζω εκει ειναι και ολο το νοημα του ΦΡ. Να περασεις καλα.
Τωρα αν περασεις καλα μαζευοντας και πολλους βαθμους, τοτε εισαι 2 φορες νικητης... ;)
Να μα 'στε καλα του χρονου, να περάσουμε ακόμη καλύτερα.




Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #55 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:34:39 πμ
Λευτερη συγνωμη εκ μερους της ομαδας μας! τα βουντου πηγαιναν για το βαραντερο του Κωστα απλα καποιο λαθος καναμε στους κωδικους χρωματων της honda...


 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: ε, υπαρχουν και λαθη στις τελετες!!!! δεν ειμαστε Θεοι....χαχαχα

πλακα πλακα, ο παυλος εχει δικιο. οντως με την μικρη διαδρομη δεν θα εβγαζες ουτε 400 ποντους... στην μεγαλη ασφαλτινη εχανες σιγουρα στοχους, εκτως αν εκανες πολλα extra χιλιομετρα, και μερικα χωματινα (και καλα για να μην βγαλεις ολη τη χωματινη) αλλα και παλι, οι 100 ποντοι της χωματινης εκαναν την διαφορα. αν δειτε τα τελικα αποτελεσματα, και απλα αφαιρεσετε τους 100 ποντους της χωματινης (και δεν βαζω τους στοχους αεροπλανο, καρβουνιαρη που εθεσε ο Σωτος) και δειτε ποιες ομαδες θα ανεβαιναν βαθρο... εμεις (αχταρμαδες) μαζεψαμε 530 ποντους, δεν καναμε 5 στοχους και 3-4 μας ακυρωθηκαν.... αν καναμε χωματινη, θεωρητικα θα μαζευαμε αλλους 200 ποντους, συνολο 730???? (λεω εγω τωρα..)

υπηρχε μεγαλη πριμοδοτηση στην χωματινη (και ειναι σωστο) αλλα καταδικαζε τις αλλες διαδρομες σε στοχους, ιδιως τη μικρη, οποτε σε "αναγκαζε" να παρεις χωματινη με το ζορι για να βγεις 1ος. η προταση μου για το επομενο ΦΡ, εκτως απο τις πριμοδοτησεις που εχω ηδη πει (αμιγως ομαδα με ΤΑ, ομαδα που θα φτασει 1η στη βαση) να υπαρχουν μονο 2 διαδρομες, χωματινη και ασφαλτο, και διαφορετικους στοχους σε καθε διαδρομη!



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #56 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:36:02 πμ
Για τη μικρή ασφάλτινη, το λέει και το όνομα της. Είναι γι αυτούς που θέλουν γεύση απο ΦΡ και οχι φιλοδοξίες θέσης. Άρα η κουβέντα σου μόνο γκρίνια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, αφού δεν πιάνει το νόημα της εύκολης διαδρομής.

Σχετικά με τη βελτίωση του ΦΡ που λες. Δε μπορεί να χαρακτηρίζει κάποιος με τον όρο βελτίωση την αλλαγή ή τη προσθήκη ενός νέου κανόνα, ή μιας νέας ιδιαιτερότητας. Κάθε ΦΡ μπορεί να αλλάζει, κρατώντας το βασικό του χαρακτήρα, οχι για να βελτιωθεί, αλλά για να γίνεται πιο ενδιαφέρον. Το καλύτερο ΦΡ να έχεις σχεδιάσει, μετά απο ένα δυο θα θες αλλαγές.
Και όπως είναι φυσικό, οι αλλαγές δεν αρέσουν σε όλους.
Βελτίωση μπορείς να πεις μόνο οτιδήποτε έχει να κάνει με την ασφάλεια. Τα άλλα είναι γούστα.

Άρα να μάθουμε ΟΛΟΙ να ακούμε, τα μέλη, το ΔΣ, τους κατοίκους. Να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα τις αλλαγές σε κάθε ΦΡ
και να εστιάζουμε στην ουσία του ΦΡ και όχι στις μικρές λεπτομέρειες που μπορεί να μη μας ταιριάζουν.
 


Το αεροπλάνο ήταν 5χλμ απο το Κάστρο. Είδατε την ταμπέλα freefall... στο δρόμο. Όπως την είδαμε και εμείς. Απλά εμείς, σκεφτήκαμε να πάμε 2χλμ σκονισμένου δρόμου στις 07:20 το πρωί για να δούμε ΑΝ υπάρχει αεροπλάνο. Και βγήκαμε κερδισμένοι απο την αρχή.
Επίσης ξεκινήσαμε 06:00 το πρωί.

Τα ΦΩΣΗΕ είναι τα υποχρεωτικά σημεία. Αν θες τα κάνεις μέσω Θεσσαλονίκης για να βρεις και γέφυρα και αεροπλάνο κοκ...
αλλά πηγαίνατε χαλαρά. Οπότε μη προσπαθείτε να βρείτε τι έπρεπε να αλλάξει στο ΦΡ. Εσείς έπρεπε να αλλάξετε τακτική αν θέλατε κάτι άλλο. Άλλωστε οι κανόνες είναι για όλους ίδιοι.

Γενικά πάντως η χωμάτινη δε πρέπει να δίνει μόνο 50 πόντους παραπάνω. Στη περίπτωση των διαδρομών μιλάμε πάντα.
Στη χωμάτινη εκτός των μύριων δυο προβλημάτων που μπορεί να έχεις, δε βλέπεις και στόχους. Αυτά κάπως πρέπει να επιδοτηθούν.

Btw. εμείς δε βρήκαμε τρένο.
btw2. θα μπορούσατε να κάνετε τη χωμάτινη.


- δεν προσπαθω να βρω τι επρεπε να αλλαξει σε αυτο το φρ. αυτο εγινε και undo δεν εχει!
- και εμεις τοσο πρωι ξεκινησαμε (εγω στις 6 απο το σπιτι μου)
- ειμαστε γκαβά και δεν ειδαμε την ταμπελα που ειδατε εσεις για το Freefall
- δεν μας παρακινησε κατι κατι για να ψαξουμε αεροπλανο και τρενο (ακομα και στην θεσσαλονικη να επρεπε ναπαμε οπως λες ) αφου και αυτα να βρισκαμε θα ειμασταν 100 ποντους πισω απο αλλες 2 αθηναικες ομαδες. επισης ξεραμε και οτι αλλοι 2 απο βορεια κατεβαιναν απο την χωματινη τους, αρα... τσαμπα βενζινες !

και μην αμυνεσαι...
οπως ειπες, ολα ειναι θεμα επιλογων, και εμεις φετος εγκλωβιστηκαμε απο την επιλογη μας και μονο, η οποια απο ενα σημειο και μετα (και ας βρηκαμε και παπου να παιξει μακρυα γαιδουρα μαζι μας ενω τον παιρνουμε βιντεο) δεν μας εκιανε να το προσπαθησουμε περισσοτερο. αυτο λεω μονο... και ταιριαζει γαντι με το "ενδιαφερον" που λες και εσυ παραπανω)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline mpthanos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 77
Reply #57 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 11:42:36 πμ
Καλημέρα και από εμένα σε όλα τα μέλοι του club

Αν και ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχα στο ΦΡ , οι εντυπώσεις που αποκόμισα ήταν εκπληκτικές.
Συγχαρητήρια και στις επτά ομάδες που συμμετείχαν στο φετινό ΦΡ και εύχομαι του χρόνοι να μαστέ όλοι εκεί και ακόμα περισσότεροι
Ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στην Ομάδα μου (Deep για Deep) που με ένταξε στο δυναμικό της και κατακτήσαμε την 2η θέση, ίσως στην πιο δύσκολη διαδρομή απ όλες του φετινού ΦΡ, και πιστεύω να στάθηκα και εγώ στο ύψος τον περιστάσεων μιας τόσο δυναμικής και δεμένης ομάδας.

Εάν και ακόμα πονάει ο αυχένας από το πολύ ταρακούνημα  :-\  , να’ στε σίγουροι ότι και του χρόνου οι Deep για Deep θα νε πάλι εκεί, και εννοείτε ότι θα πάρουν για άλλη μια φορά μετάλλιο    8)



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #58 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 12:06:05 μμ
Γιατι τρωγεσαι με τα ρουχα σου εσυ; Ειδες να γκρινιαξα; Σαφως και θελαμε να ειμαστε χαλαροι.

Αλλα αφου τρωγεσαι πες μου πως θα βγαιναμε πρωτοι; Αθροισε τους βαθμους των στοχων που δεν καναμε και θα δεις οτι αν θελαμε να βγουμε πρωτοι, επρεπε να βρουμε τα παντα.
Αυτο δεν εχει γινει ποτε σε κανενα ΦΡ. Επρεπε να υπαρχουν περισσοτεροι στοχοι για οποια ομαδα ηθελε να παει ασφαλτο.

Αν για παραδειγμα εκανε καποια ομαδα τη μικρη ασφαλτινη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ. Μεγαλο λάθος και δεν εκανα κουβεντα γι αυτο πριν το ΦΡ για να μη λες οτι γκρινιαζω (οπως λεγατε στον Κρασοπατερα).

Απλα ειναι τα πραγματα και τα ελεγαν ολοι, απλα θα πρεπει να μαθεις (ετε) οτι τα σχολια που κανουμε δεν ειναι γκρινια αλλα προσπαθεια βελτιωσης του επομενου ΦΡ.

Σας αγαπαμε και σας ψηφισαμε, πρεπει ομως να μας ακουτε και λιγο. :-*

Οριστε τα καταφερα παλι να γινω εγω ο "κακος". :2hysterical:

Αντε…ας τα πει και κάποιος άλλος εκτός από εμένα…. :eusa_clap:


Κώστα μου δίνετε την εντύπωση πως νομίζετε ότι έχετε το αλάθητο….

Οι διαδρομές στην βαθμολογία ήταν….μην πω καλύτερα…πολλοί περιμένουν να δουν πότε επιτέλους θα απεμπλακείτε από την ψώρα του χώματος….

Καλά κάνετε κα βάζετε χώμα και καλά θα κάνουν να πάνε όποιοι θέλουν, οι άλλοι όμως?
Δηλαδή θα πρέπει ντε και καλά να κερδίσει όποιος πάει χώμα?


Γνώμη μου είναι ότι όλες οι διαδρομές πρέπει να έχουν τους ίδιους βαθμούς και να αλλάζει μόνο η χιλιομετρική απόσταση που θα οδηγήσει η κάθε ομάδα.
Αν πάς διαδρομή με χώμα για τους 200 βαθμούς θα διανύσεις (όλα μαζί ) 150  χιλιόμετρα (παράδειγμα)  , θέλεις άσφαλτο θα κάνεις 80 η 120 χιλιόμετρα καπέλο. (τα 100 χιλιόμετρα καπέλο σε τέτοιες διαδρομές δεν είναι παιχνίδι…)Δηλαδή η ομάδα που θα πάει άσφαλτο δεν πρέπει να είναι καταδικασμένη….και τότε θα δείξετε ότι δεν αγιάζετε τα γένια σας μιας και χρόνια τώρα οι χωμάτινοι ευνοούνται….( καθ ομολογία αρκετών μελών και μακάρι να μην τα λέγανε μόνο στα privet)

Υπάρχει κόσμος που ούτε καρού λάστιχα έχει, ούτε την εμπειρία έχει του χώματος ούτε και την όρεξη να παλεύει με το τιμόνι, δηλαδή αυτούς δεν πρέπει να τους σεβαστούμε και να τους φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα? Αλλιώς θα έρθει καιρός που θα υπάρχουν ομάδες στο ΦΡ  3 η  4 που θα πάνε μόνο χώμα και το βράδυ στο φαϊ θα έρχονται και υπόλοιποι και θα το μετατρέψουμε σε ταβερνείο το παιχνίδι.

Επίσης θα πρέπει οι φωτογραφικού στόχοι  να είναι τουλάχιστον οι διπλάσιοι, να έχω την επιλογή και το κίνητρο αν δεν γουστάρω να κάνω χιλιόμετρα (για αυτούς που δεν έχουν για βενζίνες) να κυνηγήσω στόχους και να έχω μια πιθανότητα να μαζέψω βαθμούς.

Στο φετινό ΦΡ θα μπορούσατε να είχατε και την Ιτέα μέσα που ήταν κύκλος η και κάτι παράπλευρα και να ερχόντουσαν στα ίσια οι πόντοι, όποιος ήθελε να κάνει χιλιόμετρα plus ας το έκανε….

Τα παραπάνω είναι απλά γνώμη μου και προτάσεις μόνο και μόνο για την βελτίωση και όχι για γκρίνια στο ΦΡ. ;)


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #59 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 12:20:58 μμ
Αντε…ας τα πει και κάποιος άλλος εκτός από εμένα…. :eusa_clap:


Κώστα μου δίνετε την εντύπωση πως νομίζετε ότι έχετε το αλάθητο….

Οι διαδρομές στην βαθμολογία ήταν….μην πω καλύτερα…πολλοί περιμένουν να δουν πότε επιτέλους θα απεμπλακείτε από την ψώρα του χώματος….

Καλά κάνετε κα βάζετε χώμα και καλά θα κάνουν να πάνε όποιοι θέλουν, οι άλλοι όμως?
Δηλαδή θα πρέπει ντε και καλά να κερδίσει όποιος πάει χώμα?


Γνώμη μου είναι ότι όλες οι διαδρομές πρέπει να έχουν τους ίδιους βαθμούς και να αλλάζει μόνο η χιλιομετρική απόσταση που θα οδηγήσει η κάθε ομάδα.
Αν πάς διαδρομή με χώμα για τους 200 βαθμούς θα διανύσεις (όλα μαζί ) 150  χιλιόμετρα (παράδειγμα)  , θέλεις άσφαλτο θα κάνεις 80 η 120 χιλιόμετρα καπέλο. (τα 100 χιλιόμετρα καπέλο σε τέτοιες διαδρομές δεν είναι παιχνίδι…)Δηλαδή η ομάδα που θα πάει άσφαλτο δεν πρέπει να είναι καταδικασμένη….και τότε θα δείξετε ότι δεν αγιάζετε τα γένια σας μιας και χρόνια τώρα οι χωμάτινοι ευνοούνται….( καθ ομολογία αρκετών μελών και μακάρι να μην τα λέγανε μόνο στα privet)

Υπάρχει κόσμος που ούτε καρού λάστιχα έχει, ούτε την εμπειρία έχει του χώματος ούτε και την όρεξη να παλεύει με το τιμόνι, δηλαδή αυτούς δεν πρέπει να τους σεβαστούμε και να τους φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα? Αλλιώς θα έρθει καιρός που θα υπάρχουν ομάδες στο ΦΡ  3 η  4 που θα πάνε μόνο χώμα και το βράδυ στο φαϊ θα έρχονται και υπόλοιποι και θα το μετατρέψουμε σε ταβερνείο το παιχνίδι.

Επίσης θα πρέπει οι φωτογραφικού στόχοι  να είναι τουλάχιστον οι διπλάσιοι, να έχω την επιλογή και το κίνητρο αν δεν γουστάρω να κάνω χιλιόμετρα (για αυτούς που δεν έχουν για βενζίνες) να κυνηγήσω στόχους και να έχω μια πιθανότητα να μαζέψω βαθμούς.

Στο φετινό ΦΡ θα μπορούσατε να είχατε και την Ιτέα μέσα που ήταν κύκλος η και κάτι παράπλευρα και να ερχόντουσαν στα ίσια οι πόντοι, όποιος ήθελε να κάνει χιλιόμετρα plus ας το έκανε….

Τα παραπάνω είναι απλά γνώμη μου και προτάσεις μόνο και μόνο για την βελτίωση και όχι για γκρίνια στο ΦΡ. ;)


+ 10000000000
μαζι με οσα εχω ηδη πει....



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #60 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 12:25:30 μμ
θα βάλω στην υπογραφή μου μια διάσημη φράση...

"Οι γνώμες είναι σαν τις Κωλ...πίδες, όλοι έχουν απο μία "

Θεωρείς Γιάννη οτι με το τα παραπάνω, δε θα υπάρχουν άλλες απόψεις !
Ρε παιδιά, κάνετε σαν ήσασταν απόντες στα άλλα ΦΡ. Ποιο αλάθητο ? Τη μια σας αρέσει κάτι, την άλλη κάτι δε σας/μας αρέσει...
Λάθος είναι να βάλεις την ομάδα να ποζάρει στην εθνική οδό και να έχουμε ατύχημα. Τα άλλα είναι γούστα, μη το ξαναλέμε !
Αν βάζαμε 50 στη χωμάτινη, θα τα ακούγαμε απο τους χωμάτινους μετά. ΜΙΑ ΦΟΡΑ  μπείτε στη θέση μας.


Quote
Γνώμη μου είναι ότι όλες οι διαδρομές πρέπει να έχουν τους ίδιους βαθμούς και να αλλάζει μόνο η χιλιομετρική απόσταση που θα οδηγήσει η κάθε ομάδα.
Αν πάς διαδρομή με χώμα για τους 200 βαθμούς θα διανύσεις (όλα μαζί ) 150  χιλιόμετρα (παράδειγμα)  , θέλεις άσφαλτο θα κάνεις 80 η 120 χιλιόμετρα καπέλο. (τα 100 χιλιόμετρα καπέλο σε τέτοιες διαδρομές δεν είναι παιχνίδι…)Δηλαδή η ομάδα που θα πάει άσφαλτο δεν πρέπει να είναι καταδικασμένη….και τότε θα δείξετε ότι δεν αγιάζετε τα γένια σας μιας και χρόνια τώρα οι χωμάτινοι ευνοούνται….( καθ ομολογία αρκετών μελών και μακάρι να μην τα λέγανε μόνο στα privet)

Καταρχήν μετά απο σχεδον 5 χρόνια είχαμε ξανά διαδρομές. Μέχρι πέρυσι ήταν αλλιώς. Άρα το πάνω δεν ίσχυε.
Δεύτερο, βάσει των παραπάνω πρέπει η συντομότερη διαδρομή να είναι πάντα η χωμάτινη.
Τρίτο, πόσοι χωμάτινοι έχουν κερδίσει και γιατί έχουν κερδίσει όσοι... αφού η διαφορά παλαιότερα ήταν μέχρι 50 βαθμούς ?


Τέσπα.. το αναλύσαμε. Εγω επιμένω στην αρχική πρόταση αυτού του μηνύματος.

« Last Edit: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 12:29:13 μμ by KostasC »




Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #61 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 13:04:24 μμ



Για την Ιστορία το DakarDero έμεινε απο ασφάλεια που είχαν τοποθετήσει στα πίσω φώτα θέσης για να πάρουν ρεύμα για τα θερμαινόμενα.

Η μοναδική ασφάλεια που δεν κοιτάξαμε και δεν υποπτευτήκαμε πως θα είχε βάλει ο κάκγουρας ηλεκτρολόγος πίσω απ τον συναγερμό στην ουρά.....


Είπαμε τα H O N D A δεν μένουν........  ;)



Τελικά Σώτο τα βουντού σας πιάσανε.......

Τι καμένες ασφάλειες

Τι τσιμπήματα απο μέλισσες

όλα τα κάνατε για να μας ακυρώσετε ;D ;D....



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #62 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 13:36:21 μμ
θα βάλω στην υπογραφή μου μια διάσημη φράση...

"Οι γνώμες είναι σαν τις Κωλ...πίδες, όλοι έχουν απο μία "





Πολύ ωραία Κώστα…. μπράβο….! :-\
Έβαλες την υπογραφή σου σε πολύ ωραία φράση….

Αλλά μιας και αναφέρεις επιστημονικές διάσημες φράσεις, ρώτησα έναν μορφωμένο φίλο μου και μου είπε να σου πω και εγώ μια…..

«Δεν υπάρχουν βλακώδες  ερωτήσεις παρά μόνο βλακώδες  απαντήσεις.»

Τεσπα....




Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline chrisdim

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 522
Reply #63 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 13:45:00 μμ
:director:   ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ;;;; 


Χρήστος Δημητρακόπουλος
 BMW F650GS
 Περιστέρι
Κυπαρισσία

Το Έθνος που χάνει την μνήμη του, μελλοντικά χάνει την υπαρξή του ! !


kostasxlv

  • Guest
Reply #64 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 13:59:17 μμ
:director:   ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ;;;; 
+1000



Offline georgakis

  • GERRARD
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 564
Reply #65 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 14:18:32 μμ
Υπαρχη τετοιο μην ανυσηχης  ;) ;) ;)
παλτακη ειδαν οτι δεν σας επιασε λαστιχο και σου εκαναν συμβολαιο για του χρονου? ;D


ΖΩΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΙΛΙΟΝ-TRANSALP 650


Offline Tassos (Chios)

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1398
Reply #66 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 14:50:06 μμ
Εμείς για ένα γάμο ξεκινήσαμε από το νησί και βρεθήκαμε στο ΦΡ.

Και καλά κάναμε δηλαδή, μιας και είδαμε γνώριμες φάτσες που είχαμε πεθυμήσει και περάσαμε όμορφα.

Είναι από τις ωραιότερες δραστηριότητες του club :)

Ακόμα και οι όποιες γκρίνιες καλές είναι, μιας και είμαι 100% σίγουρος ότι γίνονται καλοπροαίρετα. Σημεία βελτίωσης πολλά, άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο

Πολλά μπράβο στο ΔΣ για όλα. Από την επιλογή του μέρους, διαδρομών, ξενοδοχείου. Ειδικά για το ξενοδοχείο μόνο τα καλύτερα. Φιλικοί και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν. Μπράβο τους

Το πιο ωραίο όμως ήταν που ξανάδαμε τις σκατόφατσες σας, που λόγω απόστασης δεν έχουμε συχνά την ευκαιρία να τις χαιρόμαστε

Άντε, και στην επόμενη μάζωξη με το καλό. Κι αν αργήσει λιγάκι δε πειράζει, θα πεθυμηθούμε πιότερο  :-*





Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #67 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 14:53:09 μμ
:director:   ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ;;;; 

προδοτη!
παρε να εχεις!   :P
















« Last Edit: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 15:44:13 μμ by Leon »




Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #68 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 14:56:29 μμ
παλτακη ειδαν οτι δεν σας επιασε λαστιχο και σου εκαναν συμβολαιο για του χρονου? ;D

Μια και το ανέφερες και ο Παλτακ και ο Κρασομπαμπας ήταν άψογοι.  :eusa_clap: :eusa_clap:
Θα μπορούσαν άνετα να είναι γνήσιοι Μικροί Εξερευνητές.

Όσο για του χρόνου, βλέπουμε (σιγά μη μείνει ο Παύλος Α χωρίς Transalp) :2hysterical: :2hysterical:


Κώστα δε συνεχίζω την αντιπαράθεση που εσύ θες να δημιουργείς κάθε φορά που κάποιος λέει κάτι διαφορετικό από εσένα. Τώρα στα λένε 4 (οι υπόλοιποι δεν το κάνουν δυστυχώς) και πάλι επιμένεις...
Ελπίζω να τα διαβάσει το επόμενο ΔΣ.


Παύλος Καρούμπης


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #69 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 15:14:01 μμ
Κώστα δε συνεχίζω την αντιπαράθεση που εσύ θες να δημιουργείς κάθε φορά που κάποιος λέει κάτι διαφορετικό από εσένα. Τώρα στα λένε 4 (οι υπόλοιποι δεν το κάνουν δυστυχώς) και πάλι επιμένεις...
Ελπίζω να τα διαβάσει το επόμενο ΔΣ.

Ποια αντιπαράθεση βρε Παύλο, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα.
Οι έξω από τον χορό, καλά χορεύουν. Και αυτοί αν έρθουν στο ΔΣ, θα νιώσουν το κάθε "καλοπροαίρετο σχόλιο" σαν γκρίνια.

Κανείς δεν είναι άσφαλτος (  ;D 5η διαδρομή), αλλά όταν οι επιλογές του ΔΣ, χαρακτηρίζονται "ευνοϊκές" για κάποιους, δε μπορώ να παραμείνω στα "σχόλια" για τις επιλογές του ΔΣ. Αυτά δεν είναι σχόλια και γνώμες, είναι μπηχτές.

Μου τα λένε 4 της ομάδας σας...  :2hysterical:


Offline ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2675
  • Η τρελα δεν παει στα βουνα....καβαλαει Vara...
Reply #70 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 15:34:13 μμ
ΑΑΑΑΑΑ εγω ειμαι απο αλλο ανεκδοτο!!!!!!



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #71 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 16:46:32 μμ
Ποια αντιπαράθεση βρε Παύλο, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα.
Οι έξω από τον χορό, καλά χορεύουν. Και αυτοί αν έρθουν στο ΔΣ, θα νιώσουν το κάθε "καλοπροαίρετο σχόλιο" σαν γκρίνια.

Κανείς δεν είναι άσφαλτος (  ;D 5η διαδρομή), αλλά όταν οι επιλογές του ΔΣ, χαρακτηρίζονται "ευνοϊκές" για κάποιους, δε μπορώ να παραμείνω στα "σχόλια" για τις επιλογές του ΔΣ. Αυτά δεν είναι σχόλια και γνώμες, είναι μπηχτές.

Μου τα λένε 4 της ομάδας σας...  :2hysterical:


Μιλωντας για μενα, σορρυ αλλα δεν σου εγραψα πουθενα ΚΑΜΙΑ μπηχτη, και καμια γκρινια. Μια γνωμη ειπα και μαλιστα after the fact. Ουτε μομφη ηταν ουτε τιποτε.
 
   


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #72 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 16:52:35 μμ
Μιλωντας για μενα, σορρυ αλλα δεν σου εγραψα πουθενα ΚΑΜΙΑ μπηχτη, και καμια γκρινια. Μια γνωμη ειπα και μαλιστα after the fact. Ουτε μομφη ηταν ουτε τιποτε.


Κι εγω εκ των υστερων τα ειπα και δε γκρινιαξα. Γιατι να γκρινιαξω αλλωστε αφου δε θα ειχα κανενα συμφερον;

Επισης δεν ειδα και καμια μπιχτη, ο Κωστας την ειδε μονο. Τες πα, ειπαμε για του χρονου ειναι τα σχολια, το 7ο ειναι παρελθον πλεον


Παύλος Καρούμπης


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #73 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 17:01:46 μμ
Μιλωντας για μενα, σορρυ αλλα δεν σου εγραψα πουθενα ΚΑΜΙΑ μπηχτη, και καμια γκρινια. Μια γνωμη ειπα και μαλιστα after the fact. Ουτε μομφη ηταν ουτε τιποτε.
 
   


Κι εγω εκ των υστερων τα ειπα και δε γκρινιαξα. Γιατι να γκρινιαξω αλλωστε αφου δε θα ειχα κανενα συμφερον;

Επισης δεν ειδα και καμια μπιχτη, ο Κωστας την ειδε μονο. Τες πα, ειπαμε για του χρονου ειναι τα σχολια, το 7ο ειναι παρελθον πλεον


Καλά αφήστε τα τώρα και αυτά και ανεβάστε καμία φωτό με τις μηχανές σας στα πλάγια.....

Να δείξετε ρε παιδί μου τις όμορφες "Μπατον"έτες ΚΑΙ πλάστες που σας χαρίσανε....  ;D


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline georgetrips

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 533
    • www.georgetrips.gr
Reply #74 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 17:58:09 μμ
                                   ......αντε , καλα λεει ο Λευτερης .....


                            ''Georgakis ''.....  ολο ''winner''εισαι αγορι μου !   .......

                                      φτου μη σε ματιασω !!!   χαχα!

                 φλουρια-ποδοσφαιρα- φωτογραφικα ...δεν παιζης κανα λοττο ????       

                                  αντε και του χρονου ρε ''γκρινιαρηδες''....

                                   ... αφου  κατα  βαθος αγαπιεστε !!!!                                 
« Last Edit: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2012, 18:06:14 μμ by georgetrips »