Hellas Transalp Forum

Θαύμα Οσίου Ιωάννου του Ρώσσου

Nuc · 15934

Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
on: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 12:26:07 μμ
Την Τετάρτη 2/5/2012 φόρτωσα τη μηχανή και ξεκίνησα με την κοπέλα μου για τους Ωρεούς στη Β. Εύβοια. Κατά τις 1 περίπου το μεσημέρι, βρισκόμαστε 7 χλμ. πριν το Προκόπι  να ταξιδεύουμε σ' ένα πανέμορφο τοπίο. Ήμασταν στο τμήμα εκείνο όπου έχεις το ποτάμι και βλάστηση στα δεξιά σου (εννοείται με κατεύθυνση προς Προκόπι) και αριστερά απόκρημνα βράχια, που τα συγκρατούν τοίχοι αντιστήριξης και πλέγματα.

   Πρέπει να πήγαινα με 70 χλμ./ώρα, ήρεμος, όταν ξαφνικά σκάει στο οδόστρωμα ένας βράχος και αμέσως περνάμε εμείς δίπλα του, άθικτοι! Η διάμετρος του βράχου πρέπει να ήταν παραπάνω από μισό μέτρο και έσκασε περίπου 2μ. μπροστά κι 1μ. αριστερά από τη μηχανή, εντός της λωρίδας μας! Από θαύμα οδηγούσα ελαφρώς δεξιά. Το βράχο τον είδα λίγο πριν αγγίξει το έδαφος, άκουσα έναν κρότο και πρόλαβα να δω να φεύγουν μερικά μικρά κομμάτια που έσπασαν από την πρόσκρουση. Κανένα δε μας ακούμπησε ή ήταν τόσο μικρά που δεν καταλάβαμε τίποτα! Τη σκηνή αυτή τη βλέπω ολοζώντανα ακόμα και τώρα στο μυαλό μου και θυμάμαι ότι όλα έγιναν τόσο γρήγορα, που ούτε πρόλαβα να στρίψω τη μηχανή, ούτε πρόλαβα σχεδόν να παγώσω από φόβο. Απλά πέρασα εντελώς δίπλα και μετά το συνειδητοποίησα. Συνειδητοποίησα ότι θαυματουργικά σωθήκαμε και πως πήρα απάντηση σ' ένα ερώτημα που είχα λίγο πιο πριν στη διαδρομή. Σκεφτόμουν “να πάμε να προσκυνήσουμε τον Άγιο Ιωάννη το Ρώσσο, ή μήπως όχι, να μην καθυστερούμε και άμα είναι άλλη φορά, ή στο γυρισμό ίσως;”. Πραγματικά αυτό σκεφτόμουν πιο πριν! Ε, μετά το γεγονός εννοείται πως πήγαμε κι ανάψαμε κερί. Εκεί μέσα στην Εκκλησία, δίπλα από το σκήνωμα του Αγίου, μας βρίσκει μια κυρία και μας λέει βουρκωμένη “Ήμασταν  πίσω σας και σας βλέπαμε... Τα βράχια πάνω απ' τα κεφάλια σας πέρναγαν... 20 αυτοκίνητα σταμάτησαν μετά από την κατολίσθηση... Η Παναγιά κι ο Θεός μαζί σας!” Την ευχαριστήσαμε και φύγαμε συγκινημένοι. Δεν είχαμε καταλάβει τίποτα. Ήμασταν οι  πρώτοι λοιπόν, μπροστά απ' όλους, όταν συνέβη η κατολίσθηση.

   Ο Θεός μας έσωσε εκείνη την ημέρα από βέβαιο θάνατο (ή σοβαρό τραυματισμό, πείτε το όπως θέλετε) και ο Όσιος Ιωάννης ο Ρώσσος ο θαυματουργός.

Μετά από σύντομο search ορίστε ο Βίος του Μεγάλου Αγίου μας και μερικά θαύματα:
http://www.saint.gr/1780/saint.aspx
http://fdathanasiou.wordpress.com/2011/05/26/%CE%B8%CE%B1%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B9%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%85/
   
   Ελπίζω η παράθεση του παραπάνω γεγονότος, να βοηθήσει (έστω και λίγο) και να προσέχουν οι οδηγοί σ' αυτό το τμήμα της οδού Ψαχνών-Μαντουδίου.

[Το ακριβές (όσο γίνεται) σημείο του συμβάντος μπορείτε να το δείτε στο Google Earth ως waypoint με συν/νες
Latitude     : 38°41'50.55"N
Longitude   : 23°31'26.97"E      ]

   Εύχομαι σε όλους να έχουμε Πίστη και καλά χιλιόμετρα!
« Last Edit: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 12:31:57 μμ by Nuc »



Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #1 on: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 13:31:43 μμ
Πράγματι ΘΑΥΜΑ.

Κάθε φορά που περνάω από αυτό το σημείο με το συρματόπλεγμα και βλέπω πέτρες στο έδαφος, κοντέυω να αλιθωρίσω κοιτώντας με το ένα μάτι τα βράχια πάνω και με το άλλο το δρόμο κάτω (ή τουλάχιστον έτσι προσπαθώ).

Ο Θεος αγαπάει τους δικυκλιστές.
Καλούς δρόμους σε όλους μας.



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #2 on: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 14:05:55 μμ
Εύχομαι σε όλους να έχουμε Πίστη και καλά χιλιόμετρα!

Πάντα όρθιοι φίλε μου να είστε και η Παναγία και ο Όσιος Ιωάννης ο Ρώσος να σας έχει πάντα υπό την σκέπη του....






"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #3 on: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 17:10:51 μμ
Κατ΄ αρχήν φίλε μου χαίρομαι που δεν σου συνέβη κάτι κακό και εύχομαι ποτέ να μη σου συμβεί.
Επίσης σέβομαι την πίστη σου αλλά σε μια πολιτισμένη κοινωνία χρειάζεται και λίγος ορθολογισμός!

Αν οι άγιοι φυλάγανε από τα τροχαία θα στήναμε ένα εκκλησάκι με λείψανα αγίων (που αφθονούν κιόλας) ανα 100 χλμ σε κάθε δρόμο εθνικό ή επαρχιακό και θα λύναμε το πρόβλημα. 

   Ελπίζω η παράθεση του παραπάνω γεγονότος, να βοηθήσει (έστω και λίγο) και να προσέχουν οι οδηγοί σ' αυτό το τμήμα της οδού Ψαχνών-Μαντουδίου.
[Το ακριβές (όσο γίνεται) σημείο του συμβάντος μπορείτε να το δείτε στο Google Earth ως waypoint με συν/νες
Latitude     : 38°41'50.55"N
Longitude   : 23°31'26.97"E      ]
   Εύχομαι σε όλους να έχουμε Πίστη και καλά χιλιόμετρα!

Αμα φυλάει ο άγιος τι χρειάζονται οι συντεταγμένες αδερφέ μου; Όπως φύλαξε εσένα ο άγιος θα φυλάξει και τους επόμενους!

Παιδιά αν θέλουμε να μην μας πέφτουν βράχοι στο δρόμο χρειάζονται απλά προστατευτικά δίχτυα και όχι κεράκια στους αγίους. Και φυσικά η δική μας προσοχή και λήψη όλων των απαραίτητων μέτρων ασφαλείας.

Υ.Γ. Και είμαι και fan του Αι Γιάννη του Ρώσου λόγω της καταγωγής του!  ;) :2hysterical:


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #4 on: Σάββατο 05 Μάιος 2012, 18:56:08 μμ
Εύχομαι να μην σου ξανατύχει τίποτα.



Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
Reply #5 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 02:05:04 πμ
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Θα ήθελα να σου απαντήσω φίλε Che τα εξής:

1. Κι εγώ σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα κάποιου να μην πιστεύει (άλλωστε κι εγώ κάποτε δεν πίστευα).

2. Ο Χριστιανισμός αποτελεί όντως στοιχείο μιας πολιτισμένης κοινωνίας και σε καμία περίπτωση δεν συγκρούεται με τον ορθολογισμό. Συγκρούεται όμως αναπόφευκτα όταν κάποιος προσπαθεί να εξηγήσει τα πάντα (σώνει και καλά) με την ανθρώπινη λογική (και το θεωρεί αυτό ορθολογισμό). Υπάρχουν πολλά που ξεπερνούν τις ανθρώπινες δυνάμεις και λογική.

3. Ο Θεός βρίσκεται παντού και πάντα και φυλάει όπου πρέπει μέσω των Αγίων.

4. Τί τις έβαλα τις συν/νες; Για καλύτερη περιγραφή αν θέλει να δει κάποιος πού έγιναν αυτά που λέω.

5. Εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου και πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να προφυλασσόμαστε. Όμως ρωτώ: δηλαδή αν όντως βάλουμε τα προστατευτικά δίχτυα, προσέχουμε και λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας, τότε αποκλείεται να γίνει ατύχημα; Ας το γενικεύσουμε: ο άνθρωπος μπορεί να τα κάνει όλα τόσο καλά και τέλεια παντού που να εξαλειφθούν τα ατυχήματα οπουδήποτε; Γι' αυτές τις κακές στιγμές λοιπόν αν θες, εκεί που όντως ο άνθρωπος είναι ανήμπορος, μη ελέγχοντας τη ζωή του που κρέμεται από μια κλωστή, εκεί τότε χρειάζονται σίγουρα κεράκια και ο Θεός να σε βοηθήσει.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #6 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 13:07:42 μμ
5. Εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου και πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να προφυλασσόμαστε. Όμως ρωτώ: δηλαδή αν όντως βάλουμε τα προστατευτικά δίχτυα, προσέχουμε και λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας, τότε αποκλείεται να γίνει ατύχημα; Ας το γενικεύσουμε: ο άνθρωπος μπορεί να τα κάνει όλα τόσο καλά και τέλεια παντού που να εξαλειφθούν τα ατυχήματα οπουδήποτε; Γι' αυτές τις κακές στιγμές λοιπόν αν θες, εκεί που όντως ο άνθρωπος είναι ανήμπορος, μη ελέγχοντας τη ζωή του που κρέμεται από μια κλωστή, εκεί τότε χρειάζονται σίγουρα κεράκια και ο Θεός να σε βοηθήσει.

Πριν απο κάποια χρόνια πάντως, σε εκδρομή παιδιών, στα Τέμπη... ο Θεός...επέλεξε να μη βοηθήσει... και αυτό τυχαίο ήταν,
μη πω το πιο τυχαίο που μπορεί να συμβεί ! Δηλαδή στα καλά είναι εκεί ο θεός, στα κακά ?



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #7 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 14:04:03 μμ
Πράγματι ΘΑΥΜΑ.

Κάθε φορά που περνάω από αυτό το σημείο με το συρματόπλεγμα και βλέπω πέτρες στο έδαφος, κοντέυω να αλιθωρίσω κοιτώντας με το ένα μάτι τα βράχια πάνω και με το άλλο το δρόμο κάτω (ή τουλάχιστον έτσι προσπαθώ).

Ο Θεος αγαπάει τους δικυκλιστές.
Καλούς δρόμους σε όλους μας.

Εσύ ρε Ιούδα περνάς συχνά από εκεί?....και δεν μιλάς ε?


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #8 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 20:31:10 μμ
Εσύ ρε Ιούδα περνάς συχνά από εκεί?....και δεν μιλάς ε?
Πάει καιρός φιλαράκι από τη τευταία φορά, αλλά είναι σίγουρο ότι την επόμενη θα ρίξω "σίρμα" για να μαζευτούμε.



Offline georgetrips

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 533
    • www.georgetrips.gr
Reply #9 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 20:59:37 μμ

   O φιλος μας ο Νuk ,θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του . Νομιζω .Μια και πιστευει ,και καλα κανη   [και γω πιστευω,με το δικο μου τροπο-οχι υπερβολες]  εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ξεκινηση κουβεντα περι πιστης [ ο καθενας στην ζωη του κανη οτι του αρεση ] αλλα να του ευχηθουμε ναναι καλα και να συνεχιζει τις μοτο-βολτες του με ασφαλεια !  Δεν εχει σημασια κατι αλλο απο το οτι ο φιλος ''μας'' ειναι καλα !       Kαλα χιλιομετρα Νuk !   



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #10 on: Κυριακή 06 Μάιος 2012, 22:01:25 μμ
   O φιλος μας ο Νuk ,θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του . Νομιζω .Μια και πιστευει ,και καλα κανη   [και γω πιστευω,με το δικο μου τροπο-οχι υπερβολες]  εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ξεκινηση κουβεντα περι πιστης [ ο καθενας στην ζωη του κανη οτι του αρεση ] αλλα να του ευχηθουμε ναναι καλα και να συνεχιζει τις μοτο-βολτες του με ασφαλεια !  Δεν εχει σημασια κατι αλλο απο το οτι ο φιλος ''μας'' ειναι καλα !       Kαλα χιλιομετρα Νuk !   

+1000


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #11 on: Δευτέρα 07 Μάιος 2012, 08:07:16 πμ
   O φιλος μας ο Νuk ,θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του . Νομιζω .Μια και πιστευει ,και καλα κανη   [και γω πιστευω,με το δικο μου τροπο-οχι υπερβολες]  εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ξεκινηση κουβεντα περι πιστης [ ο καθενας στην ζωη του κανη οτι του αρεση ] αλλα να του ευχηθουμε ναναι καλα και να συνεχιζει τις μοτο-βολτες του με ασφαλεια !  Δεν εχει σημασια κατι αλλο απο το οτι ο φιλος ''μας'' ειναι καλα !       Kαλα χιλιομετρα Νuk !   


γιωργο ορισμενες φορες σε παω με 1000 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #12 on: Δευτέρα 07 Μάιος 2012, 08:34:25 πμ
   ...θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του ...
Λες να μπαινει στο φορουμ ο Αγιος;; :goofy: :goofy: :goofy:


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #13 on: Δευτέρα 07 Μάιος 2012, 13:22:52 μμ
Πολύ σωστά τα είπε ο Georgetrips....


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #14 on: Δευτέρα 07 Μάιος 2012, 21:18:27 μμ
Ψήφο και από μένα στο ταξιδιάρη Γιώργο.



Online KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #15 on: Τρίτη 08 Μάιος 2012, 12:57:23 μμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Keep riding !!!


Offline Nuc

  • Απλώς ένας...
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 149
Reply #16 on: Τρίτη 08 Μάιος 2012, 13:02:01 μμ
   O φιλος μας ο Νuk ,θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του . Νομιζω .Μια και πιστευει ,και καλα κανη   [και γω πιστευω,με το δικο μου τροπο-οχι υπερβολες]  εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ξεκινηση κουβεντα περι πιστης [ ο καθενας στην ζωη του κανη οτι του αρεση ] αλλα να του ευχηθουμε ναναι καλα και να συνεχιζει τις μοτο-βολτες του με ασφαλεια !  Δεν εχει σημασια κατι αλλο απο το οτι ο φιλος ''μας'' ειναι καλα !       Kαλα χιλιομετρα Νuk !   

Πολύ ωραία τα λες φίλε Georgetrips :thumbright:.

Να πω λοιπόν ότι πρώτ' απ' όλα μ' ενδιαφέρει να είμαστε καλά όλοι μας, στον δύσκολο κι επικίνδυνο μοτοσυκλετιστικό βίο μας, κι ήλπιζα να συνεισφέρω λιγάκι επισημαίνοντας ένα σημείο και μια κατάσταση, όπου κινδύνεψα απίστευτα. Επίσης θέλησα να μοιραστώ μαζί σας το ΘΑΥΜΑ που έζησα φυσικά και από ευγνωμοσύνη στο Θεό και τον Άγιο, αλλά και για τον καθένα, να δει, να κρίνει και να βγάλει τα συμπεράσματά του. Τώρα ποιά είναι αυτά, είναι αποκλειστικά δικό του θέμα και δε με αφορά.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους και εύχομαι ξανά να είμαστε ΟΛΟΙ καλά, γιατί όταν λέμε όλοι εννοούμε ΟΛΟΙ!



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #17 on: Τρίτη 08 Μάιος 2012, 13:24:19 μμ
Πριν απο κάποια χρόνια πάντως, σε εκδρομή παιδιών, στα Τέμπη... ο Θεός...επέλεξε να μη βοηθήσει... και αυτό τυχαίο ήταν,
μη πω το πιο τυχαίο που μπορεί να συμβεί ! Δηλαδή στα καλά είναι εκεί ο θεός, στα κακά ?




Σεβαστη η (πολλή ή η λίγη) πιστη του καθενος, αλλα +650 στον Προ....

Με εχει κουρασει τοσο το ....
"τον εσωσαν οι αγιοι" ... "αγιο ειχε"
οσο και το
"ηταν θελημα θεου....θεος σχορεστον...."

Καλο το προσεύχομαι, αλλα καλυτερο το....
Προσεχουμε για να εχουμε....




Offline sassenach

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #18 on: Σάββατο 12 Μάιος 2012, 15:05:47 μμ
 Ο  "Αη- Γιάννης ο Ρώσσος" όπως τον ξέρουν στην Βόρεια Εύβοια (η εκ μητρός καταγωγή μου)  είναι ο "δικός τους " άγιος και σ' αυτόν καταφεύγουν στις δύσκολες στιγμές . Στο Προκόπι βρίσκεται ένα από τα πιο όμορφα προσκυνήματα χωρίς υπερβολές και χρυσοποίκιλτες θρησκοληψίες, με σεβασμό και φιλοξενία στον επισκέπτη.
Και δεν θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς...μια και οι κάτοικοι στο Προκόπι έχουν Μικρασιάτικη καταγωγή και  ως εκ τούτου έχουν την πίστη, την νοικοκυροσύνη και την προκοπή στο αίμα τους !
Τα χιλιόμετρα πριν το Προκόπι ( η κοιλάδα του τρόμου) άκρως επικίνδυνα - παρά τις προειδοποιητικές πινακίδες και τα συρματοπλέγματα - εδώ και χρόνια. Όποτε περνάω, ασυνείδητα  περιμένω να σκάσει σε παρμπρίζ ή  στην οροφή κάποιο κοτρόνι ! Το φυσικό κάλλος όμως της περιοχής με τα πλατάνια, αξεπέραστο !
Νά'σαι καλά Nuc και όχι άλλες τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις για κανέναν εποχούμενο !



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #19 on: Κυριακή 13 Μάιος 2012, 10:08:33 πμ
Ο  "Αη- Γιάννης ο Ρώσσος" όπως τον ξέρουν στην Βόρεια Εύβοια (η εκ μητρός καταγωγή μου)  είναι ο "δικός τους " άγιος και σ' αυτόν καταφεύγουν στις δύσκολες στιγμές . Στο Προκόπι βρίσκεται ένα από τα πιο όμορφα προσκυνήματα χωρίς υπερβολές και χρυσοποίκιλτες θρησκοληψίες, με σεβασμό και φιλοξενία στον επισκέπτη.
Και δεν θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς...μια και οι κάτοικοι στο Προκόπι έχουν Μικρασιάτικη καταγωγή και  ως εκ τούτου έχουν την πίστη, την νοικοκυροσύνη και την προκοπή στο αίμα τους !
Τα χιλιόμετρα πριν το Προκόπι ( η κοιλάδα του τρόμου) άκρως επικίνδυνα - παρά τις προειδοποιητικές πινακίδες και τα συρματοπλέγματα - εδώ και χρόνια. Όποτε περνάω, ασυνείδητα  περιμένω να σκάσει σε παρμπρίζ ή  στην οροφή κάποιο κοτρόνι ! Το φυσικό κάλλος όμως της περιοχής με τα πλατάνια, αξεπέραστο !
Νά'σαι καλά Nuc και όχι άλλες τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις για κανέναν εποχούμενο !
Ελα !!!!!!!!!!

Μετά από 26 μήνες ??? είχα αρχίσει να ανησυχω, βρε λέω την φάγανε τα θηριάκια, και πάει η sassenax την χάσαμε δεν θα την ξαναδούμε, :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: , κι όμως......... την ξανα ειδαμε εδώ μεσα !!!



Offline sassenach

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
Reply #20 on: Κυριακή 13 Μάιος 2012, 12:30:48 μμ
Ελα !!!!!!!!!!

Μετά από 26 μήνες ??? είχα αρχίσει να ανησυχω, βρε λέω την φάγανε τα θηριάκια, και πάει η sassenax την χάσαμε δεν θα την ξαναδούμε, :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: , κι όμως......... την ξανα ειδαμε εδώ μεσα !!!


Τουναντίον φίλτατε ! Μέχρι και στην κοπή της πίτας στο Σοφικό βρέθηκα ! Πέρασα τέλεια και ήθελα να ποστάρω  και  φωτό αλλά έχω ξεχάσει τον κωδικό μου στο Photobucket και δεν μπορω να τις ανεβάσω! Put the blame στον υπολογιστή  μου που τον μισό καιρό παρουσιάζει διάφορα προβλήματα και με στέλνει αδιάβαστη !  ;D



Offline Babstaz

  • Ε όχι και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 634
Reply #21 on: Δευτέρα 14 Μάιος 2012, 22:07:44 μμ
Αν και άπιστος (του λόγου μου)

   O φιλος μας ο Νuk ,θελησε να εκφραση δημοσια την Ευχαριστια του στον Oσιο Ιωαννη, μεσα απο το site των φιλων του . Νομιζω .Μια και πιστευει ,και καλα κανη   [και γω πιστευω,με το δικο μου τροπο-οχι υπερβολες]  εχω την εντυπωση οτι δεν πρεπει να ξεκινηση κουβεντα περι πιστης [ ο καθενας στην ζωη του κανη οτι του αρεση ] αλλα να του ευχηθουμε ναναι καλα και να συνεχιζει τις μοτο-βολτες του με ασφαλεια !  Δεν εχει σημασια κατι αλλο απο το οτι ο φιλος ''μας'' ειναι καλα !       Kαλα χιλιομετρα Νuk !   

 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Σεβαστη η (πολλή ή η λίγη) πιστη του καθενος, αλλα +650 στον Προ....
            ..........................
Καλο το προσεύχομαι, αλλα καλυτερο το....
Προσεχουμε για να εχουμε....

 :thumbright: :thumbright: :thumbright:


Λες να μπαινει στο φορουμ ο Αγιος;; :goofy: :goofy: :goofy:

Εσένα βρε τι εμότικον να σου βάλω?!!!


Στο άπειρο κι ακόμη παραπέρα.....                                                                                          "Επί αμφιβολίας, άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μην δώσει λύση, αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία"


Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #22 on: Δευτέρα 14 Μάιος 2012, 22:11:39 μμ
Εσένα βρε τι εμότικον να σου βάλω?!!!
???  ???


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!