Hellas Transalp Forum

Πιεση ελαστικων στο χωμα

Filippos · 9700

Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
on: Πέμπτη 17 Μάιος 2012, 18:25:41 μμ
Διαβασα ενα μεγαλο μερος απο διαφορες καταχωρησεις σχετικα με λαστιχα και τις πιεσεις τους, αλλα δε βρηκα αυτο που εψαχνα.
Μηπως ξερει κανεις να μου πει πια περιπου θα πρεπει να ειναι η πιεση των ελαστικων κατα την οδηγηση στο χωμα, σε συγκριση με την πιεση που βαζουμε οταν οδηγουμε στην ασφαλτο??



Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #1 on: Πέμπτη 17 Μάιος 2012, 21:55:09 μμ
Την γνώμη μου θα πω και σίγουρα θα ακούσεις και πολλές άλλες. Στο τέλος και ύστερα και απο προσωπικούς πειραματισμούς αποφασίζεις.

Τα δεδομένα είναι οτι η Honda σε κανένα μεγαλομεσαίο on - off της (και στο ΤΑ 650) δεν προτείνει διαφορετικές πιέσεις για χώμα και οτι το ΤΑ τα έχει τα κιλάκια του.

Επίσης εξαρτάται και το είδος των ελαστικών που φοράς (τακουνάτο ή κάποιο με πιο ασφάλτινη κατεύθυνση)
και αν ο κατασκευαστής του έχει λάβει υπόψιν του οδήγηση με μειωμένη πίεση.

Θεωρητικά με ελλάτωση πίεσης στο χώμα κερδίσεις σε άνεση και προσφηση.

Αρνητικό μπορεί κάποιος να πει τον κίνδυνο κλαταρίσματος και της καταπώνησης του ελαστικού.

Εγώ οδηγώ και στο χώμα με τις στάνταρ πιέσεις με λάστιχα με πιο ασφάλτινη κατεύθυνση και την ελατώσα μέχρι 25-26 psi τις λίγες φορές που έβαλα τακουνάτα.

Σεκαμία περίπτωση δεν θα πρότεινα χαμηλότερη από 21-22 psi για το ΤΑ αν και έχω δει να βάζουν και χαμηλότερα.



Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #2 on: Πέμπτη 17 Μάιος 2012, 22:46:21 μμ
Ίσως μια μικρή μείωση όπως προτείνει ο Γιάννης. Και εγώ δεν συνηθίζω να βγάζω αέρα.



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #3 on: Πέμπτη 17 Μάιος 2012, 23:40:03 μμ
Σεκαμία περίπτωση δεν θα πρότεινα χαμηλότερη από 21-22 psi για το ΤΑ αν και έχω δει να βάζουν και χαμηλότερα.

Πολυ σωστο και ακομα και τοσο ειναι μαλλον σχετικα λιγο για το πισω λαστιχο.

Εγω βαζω συνηθως τα εξης: με ντεμι λαστιχο οπως Metzeler Sahara, Bridgestone TW47/48, Dunlop Trailmax 24 μπροστα 27 πισω (σε σχεση με 29-31/32 στην ασφαλτο). Με τακουνατο λαστιχο οπως Conti TKC80, Pirelli MT21, Michelin T63 κλπ 22 μπροστα 25 πισω.


" the PouroDuro spirit "


Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #4 on: Κυριακή 20 Μάιος 2012, 20:23:16 μμ
Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)
Ειχα λιγο αγχος για αυτο το θεμα, γιατι και εγω δεν χαμηλωνω τη πιεση συνηθως, και φοβηθηκα οτι ισως αυτο εχει αρνητικες επιδρασεις στη διαρκεια ζωης των ελαστικων αλλα και των αναρτησεων.



Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Reply #5 on: Κυριακή 20 Μάιος 2012, 23:34:29 μμ
Πολυ σωστο και ακομα και τοσο ειναι μαλλον σχετικα λιγο για το πισω λαστιχο.

Εγω βαζω συνηθως τα εξης: με ντεμι λαστιχο οπως Metzeler Sahara, Bridgestone TW47/48, Dunlop Trailmax 24 μπροστα 27 πισω (σε σχεση με 29-31/32 στην ασφαλτο). Με τακουνατο λαστιχο οπως Conti TKC80, Pirelli MT21, Michelin T63 κλπ 22 μπροστα 25 πισω.

+ 1

Μπράβο Τζωρτζ



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #6 on: Δευτέρα 21 Μάιος 2012, 09:50:12 πμ
Φοραω τα  Mishellin Anakee 2 και οταν το βαζω χωματοκαρόδρομο οι πιέσεις ειναι 17 μπροστα και 20 πισω!!
Η συμπεριφορά ειναι αψογη και τις λακουβες και πετρες τις "περνάει" βαμβακι!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #7 on: Δευτέρα 21 Μάιος 2012, 11:42:47 πμ
Φοραω τα  Mishellin Anakee 2 και οταν το βαζω χωματοκαρόδρομο οι πιέσεις ειναι 17 μπροστα και 20 πισω!!


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 50 κιλά ζυγίζεις βρε Αζώρε;;;;;;;;


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #8 on: Τρίτη 22 Μάιος 2012, 15:48:33 μμ
Αντίστοιχα 15-17 εμπρός και 17-20 πίσω στο Varadero με τακουνάτα ή χωρίς.
Ανάλογα έπρατα και στο ΤΑ ή ΑΤ.
Έγκλημα και μαζοχισμός είναι η παραμονή στις ασφάλτινες πιέσεις, όταν πας χώμα. Εκτός και αν μιλάς για απλό σύντομο πέρασμα.
Αν θα παίζεις όλη μέρα ή για πολλά χλμ... μειώνεις τις πιέσεις ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. Δοκίμασε και δες διαφορές...
 


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #9 on: Τρίτη 22 Μάιος 2012, 16:00:25 μμ
Αντίστοιχα 15-17 εμπρός και 17-20 πίσω στο Varadero με τακουνάτα ή χωρίς.
Ανάλογα έπρατα και στο ΤΑ ή ΑΤ.
Έγκλημα και μαζοχισμός είναι η παραμονή στις ασφάλτινες πιέσεις, όταν πας χώμα. Εκτός και αν μιλάς για απλό σύντομο πέρασμα.
Αν θα παίζεις όλη μέρα ή για πολλά χλμ... μειώνεις τις πιέσεις ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. Δοκίμασε και δες διαφορές...
 
:eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
πέστα εσύ αγόρι μου μήπως και το πιστέψουν ορισμένοι, γιατι εγώ σαν πολύ παλιός λαστιχάς δεν μετράω, (ας μην κατέβουν τοσο χαμηλά, ας μείνουν 20-22 εμπρός, 22-24 πίσω, παιζει και η σειρά του προφίλ και της διαστάσεως) είμαι και στο στάδιο του Ασλτζχάϊμερ βλέπεις.......... :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #10 on: Τρίτη 22 Μάιος 2012, 16:01:26 μμ
Προσωπικά μονοκάβαλος χώμα βάζω στο ΚΤΜ 22 μπροστά και 25 πίσω, με τακουνάτα λάστιχα (Karoo). Με τα ίδια λάστιχα φορτωμένος δικάβαλος στην άσφαλτο βάζω 25-30. Με τα μαμίσια Scorpion AT βάζω στην άσφαλτο όσο λέει ο κατασκευαστής, δηλαδή 34-37 (34-40 αν φορτωμένος).



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #11 on: Τρίτη 22 Μάιος 2012, 16:24:44 μμ
:eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
πέστα εσύ αγόρι μου μήπως και το πιστέψουν ορισμένοι, γιατι εγώ σαν πολύ παλιός λαστιχάς δεν μετράω, (ας μην κατέβουν τοσο χαμηλά, ας μείνουν 20-22 εμπρός, 22-24 πίσω, παιζει και η σειρά του προφίλ και της διαστάσεως) είμαι και στο στάδιο του Ασλτζχάϊμερ βλέπεις.......... :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

εννοείται με προσοχή στις φυτευτές ΠΑΝΤΑ. Και οι ζάντες μου είναι τέλειες σε πρόσφατο έλεγχο...οχι σαν μερικούς άλλους