Δευτέρα 11 Δεκέμβριος 2017, 15:26:17 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Αν είναι η πρώτη σας επίσκεψη στο Forum, ειναι σημαντικό να δείτε πρώτα  αυτό

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Διαδρομές στην Πάρνηθα  (Αναγνώστηκε 3166 φορές)
Γιάννης Transalp
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

XL700VA

« στις: Κυριακή 08 Απρίλιος 2012, 16:02:58 μμ »

Με εξιτάρει αυτό το βουνό μόνο με την σκέψη το πόσες ομορφίες μπορεί να κρύβει σε κάθε γωνιά του.
Τις προάλες και ενώ κατευθυνόμουν στον κλασσικό δρόμο Αγ. Μερκούριο - Σφενδάλη, έκανα αριστερά και μπήκα στον χωματόδρομο που περνάει μπροστά από το εκκλησάκι του Αγ. Μερκουρίου. Φανταστικό τοπίο, φανταστικός δρόμος, αν και αρχάριος στο χώμα, θεώρησα τον εαυτό μου τυχερό που κατέβηκα τον δρόμο και δεν είχα διαλέξει να ανέβω μιας και η κλίση ήταν για μένα τουλάχιστον απαγορευτική.

Anyway, σήμερα πήρα τον υιό μου και ανεβήκαμε, με το αυτοκίνητο βέβαια, στην Μόλα για να παίξουμε μπάλα και να χαζολογήσουμε γενικότερα.
Έχω σταμπάρει εδώ και αρκετό καιρό στο google maps, μια διαδρομή που φεύγει δεξιά λίγο μετά τον δρόμο που οδηγεί στο Φλαμπούρι και κατευθύνεται δεξιά από την κορυφή του Φλαμπουρακίου. Τρελαίνομαι μόνο και μόνο με την ιδέα της θέας προς την Αθήνα όπως επίσης και την ίδια την διαδρομή προς τα εκεί.

Αν ακολουθήσεται το link
http://maps.google.com/maps/ms?msid=212477119792332779018.0004bd2a2d9cc9270346d&msa=0&ll=38.156494,23.749609&spn=0.045759,0.104628&iwloc=0004bd2a2d9facce48271
μπορείτε να δείτε το σημείο που αναφέρω.

Έχει πάει κάποιος προς τα εκεί; Πως είναι ο δρόμος; Σήμερα που επέστρεφα είδα ότι για να μπεις στο συγκεκριμένο κομμάτι δρόμου έχει μπάρα με απαγορεύεται, όπως και σε πάρα πολλά σημεία στους γύρω δρόμους.

Στην φώτο στο παρακάτω link διακρίνεται λιγάκι ο δρόμος που αναφέρω.
http://i1239.photobucket.com/albums/ff502/hantagr1/IMG_0972.jpg

Επίσης, εάν υπάρχει και κανένας άλλος που μπορεί να ανεβαίνει βολτίτσα στην κοντινή μας Πάρνηθα ας ενημερώσει γιατί δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να τριγυρίζεις μόνος με την μηχανή.
Καταγράφηκε

manolo
MudMonster
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Three and the Koukos Band

« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 08:58:37 πμ »

Καλημέρα!!! Το δρόμο δεν τον έχω κάνει, αλλά από τις φωτό φαίνεται ότι είναι βατός, μάλιστα ένα μεγάλο κομμάτι θα το χαρακτήριζα ασφαλτάδα (αν δεις σε στροφές φαίνονται τσιμεντένια ρείθρα). Αν είναι να το κάνεις απλώς να είσαι σχετικά προσεκτικός, αφού αναφέρεις ότι δεν έχεις εμπειρία και το χώμα γλιστράει λίγο..... Αν έχεις παρέα να το μοιραστείς, ακόμα καλύτερα!! Με το καλό να μπεις σε αυτό το διαφορετικό κόσμο!!!!
Καταγράφηκε

Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....
makispsilos
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 09:11:20 πμ »

καλημερα και απο εμένα γιαννη οταν το αποφασισης στηλε κανενα μήνυμα .
Καταγράφηκε
manolo
MudMonster
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Three and the Koukos Band

« Απάντηση #3 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 10:00:22 πμ »

καλημερα και απο εμένα γιαννη οταν το αποφασισης στηλε κανενα μήνυμα .
Δε κρατιέσαι ρε κιορατά!!! Όπου βόλτα, πρώτος!!!!
Καταγράφηκε

Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....
ekos
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 10:18:34 πμ »

Λείπει από το σπίτι για να γλιτώσει την παντόφλα 
Καταγράφηκε
KostasC
Administrator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Γαβ !

« Απάντηση #5 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 10:54:42 πμ »

Σε αυτά τα κομμάτια που είναι στον πυρήνα του δρυμού και έχουν μπάρες, καλό είναι να τα αποφεύγουμε με τη μηχανή.
Το κομμάτι που αναφέρεις είναι ένα απο αυτά. Στο λέω γιατί υπάρχει συχνή περιπολία και υπάρχει περίπτωση να σε γράψουν.

Στο πρώτο κομμάτι που αναφέρεις είχαμε σταματήσει για φαγητό στο 1ο BBQ tour πριν λίγους μήνες.
Καταγράφηκε

makispsilos
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 13:03:02 μμ »

αμ πως;;;;;;;;;;;;
Καταγράφηκε
makispsilos
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #7 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 13:03:59 μμ »

Λείπει από το σπίτι για να γλιτώσει την παντόφλα 
κριαδεςςςςςςςςςςςς
Καταγράφηκε
Γιάννης Transalp
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

XL700VA

« Απάντηση #8 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 13:10:51 μμ »

Σε αυτά τα κομμάτια που είναι στον πυρήνα του δρυμού και έχουν μπάρες, καλό είναι να τα αποφεύγουμε με τη μηχανή.
Το κομμάτι που αναφέρεις είναι ένα απο αυτά. Στο λέω γιατί υπάρχει συχνή περιπολία και υπάρχει περίπτωση να σε γράψουν.

Στο πρώτο κομμάτι που αναφέρεις είχαμε σταματήσει για φαγητό στο 1ο BBQ tour πριν λίγους μήνες.

Και εγώ για αυτό ρωτάω γιατί δεν θέλω να συμβεί καμία στραβή ενώ το μόνο που κυνηγάμε είναι η φυσιολατρεία.
Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι έχουν απαγορεύσει πολλά κομμάτια τα οποία είναι και ασφαλτοστρωμένα...

1ο bbq; Πότε είναι το 2ο;
Καταγράφηκε

παλτακης
η anaconda team..
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

anaconda team is back sssssssssssssss

« Απάντηση #9 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 14:20:39 μμ »

Προγραμμα εκδρομικο δεν διαβαζουμε ;  Grin
Καταγράφηκε

Πότε ξανά μάνα μου  
KostasC
Administrator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Γαβ !

« Απάντηση #10 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 15:33:34 μμ »

Και εγώ για αυτό ρωτάω γιατί δεν θέλω να συμβεί καμία στραβή ενώ το μόνο που κυνηγάμε είναι η φυσιολατρεία.
Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι έχουν απαγορεύσει πολλά κομμάτια τα οποία είναι και ασφαλτοστρωμένα...

Η προστασία είναι για διάφορους λόγους. Η λαθροθηρία είναι μέσα σε αυτούς. Επίσης συμφωνώ με την φιλοσοφία, οτι
αν είσαι φυσιολάτρης θα "δεχθείς" να σταματήσεις το αυτοκίνητο και ένα και δυο χιλιόμετρα μακριά απο το σημείο που θες να φτάσεις.
Ο μαιμού φυσιολάτρης δε θα κατέβει ποτέ απο το αυτοκίνητο και θα πάει εκεί που πάει και το 4ροδο.

για το 2bbq tour... έρχεται.
Καταγράφηκε

Γιάννης Transalp
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

XL700VA

« Απάντηση #11 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 16:22:16 μμ »

Προγραμμα εκδρομικο δεν διαβαζουμε ;  Grin

Γκουχ γκουχ... 
Καταγράφηκε

Διαμαντης
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #12 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 18:06:26 μμ »

Βρές παρέα και χώστο.
Προσοχή στα χόρτα.Σε στέλνουν για ξάπλες. Grin
Καταγράφηκε
Γιάννης Transalp
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

XL700VA

« Απάντηση #13 στις: Δευτέρα 09 Απρίλιος 2012, 20:52:06 μμ »

Για την ώρα Διαμαντή αλάργα-αλάργα...

Υπάρχει περίπτωση να έχει "χαρτογραφήσει" κάποιος από εσάς τις γύρω διαδρομές στην Πάρνηθα ώστε να εξωρμούμε με "ασφάλεια"; Θέλω να πω, να ξέρουμε λίγο-πολύ τι πρόκειται να συναντήσουμε με βάση την δυσκολία της διαδρομής, της κατάστασης του (σχετικό αυτό), όπως επίσης και τυχόν κλίσεις που μπορούν να υπάρχουν.

Είχα μπει παλαιότερα σε κάποιους χωματόδρομους ανάμεσα Θρακομακεδόνες-Βαρυμπόμπη και ενώ στους χάρτες φαινόντουσαν απλοί χωματόδρομοι, ήταν αρκετά δύσβατοι έως απροσπέλαστοι (με αυτοκίνητο βέβαια).

Άντε ποιοί άλλοι έχουν όρεξη για ημερήσιες εξορμίσεις;
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: