Hellas Transalp Forum

Ανακοίνωση Δασαρχείου Πάρνηθας σχετικά με χρήση δικτύου στον Εθν.Δρυμό Πάρνηθας

chrisdim · 8799

Offline chrisdim

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 522
Για έχετε το νου σας οι χωμάτινοι  ;)

http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=6&CPid=5947


Χρήστος Δημητρακόπουλος
 BMW F650GS
 Περιστέρι
Κυπαρισσία

Το Έθνος που χάνει την μνήμη του, μελλοντικά χάνει την υπαρξή του ! !


Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Μιλάει για αγώνες και δοκιμές, ισχύει και για την απλή βόλτα;
Όπως και να έχει πάντως, αν και είμαι μεγάλος λάτρης του χώματος, ένας εθνικός δρυμός πρέπει να προστατεύεται από όλους.



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Eδώ μάλλον θα έπρεπε να στείλουμε μια επιστολή απάντηση στο δασαρχείο γιατί κάτι πολύ λάθος.

Σαφώς και δεν είναι για αγώνες και δοκιμές η Πάρνηθα, αλλά η απόλυτη απαγόρευση στην κυκλοφορία κάθε οχήματος κάνει κακό στον εθνικό δρυμό και όχι καλό.

Όλοι έχουμε δει κάφρους να κάνουν περάσματα "αέρα -πατέρα" ακόμα και μέσα στον κόσμο. Τις προάλλες ένας μαλάκας έβαζε και εργάτες και ιμάντες στα δέντρα γιατί κόλλησε στο βρυσάκι στον μεγάλο πλάτανο δίπλα στον κόσμο.

Αλλά έχουμε δει και εκατοντάδες άδεια φυσίγγια στο δάσος και απομεινάρια από ξεκοκαλίσματα ελαφιών και ίχνη από μεγάλες φωτιές και σκουπίδι μπόλικο παντού. Μέχρι και λαμόγια που έχουν στήσει παράνομα μελίσσια έχω πετύχει.

Μόνο φύλακες δεν είδα ποτέ.
Μήπως μέχρι να προκύψει αξιοπρεπής φύλαξη των δρυμών θα ήταν λύση η κυκλοφορία συνειδητοποιημένων οδηγών off road οχημάτων σε αυτούς;

Η κυκλοφορία τους, με βασικούς κανόνες συμβίωσης με το φυσικό περιβάλλον και τους υπόλοιπους περιηγητές, θα εμπόδιζε τις παρανομίες, αφού θα προέκυπταν μάρτυρες για αυτές, ακόμα και άτυποι φύλακες -φανταστείτε πόσο εύκολο θα ήταν να προειδοποιηθούν οι αρχές για φωτιές σήμερα με τα κινητά από εντουράδες και τζιπάτους που δεν θα φοβόντουσαν την ερώτηση "και εσείς τι δουλειά είχατε εκεί αφού απαγορεύεται;"- και με μια συντονισμένη προσπάθεια θα μπορούσαμε να στήσουμε στο νετ μια καμπάνια συνειδητοποίησης, ώστε ο κόσμος να καταλάβει ότι οι δρυμοί είναι για περιήγηση και όχι καφρίλα.

Αν μη τι άλλο είναι και μεγάλη υποκρισία να λες ότι οι μηχανές τρομάζουν τα ελάφια και αναστατώνουν το ζευγάρωμα των σκουλικιών, όταν εκεί πάνω οικυνηγοί στήνουν πόλεμο με τους εμπρηστές και τους οικοπεδοφάγους, κάποιοι πετάνε μπάζα και κόβουν ξύλα και να απειλείς και με κατασχέσεις μηχανών και αυτοκινήτων.


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
++++650, αλλα αντε να τα καταλαβουν αυτα που λες οι στενομυαλοι γραφειοκρατες (που εχουν και καποιο συμφερον απο αυτα τα παρανομα που συμβαινουν...)




Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Δεν θέλω να εξετάσω αν η συγκεκριμένη ανακοίνωση είναι σωστή ο όχι αλλά κάποτε θα πρέπει να σταματήσει αυτή η ασυδοσία που ο οποιοσδήποτε μπορεί να εισέρχεται σε όποιο δάσος του καπνίσει και να κάνει ότι του γουστάρει.
Και έξω αυτό ισχύει, και μάλιστα τα περισσότερα δάση είναι και φραγμένα, άσε που αν σε τσιμπήσουν να έχεις μπει σε δάσος χωρίς  να έχεις συγκεκριμένο λόγο αλλά απλά κάνεις το γούστο σου με 4Χ4 η μηχανές την πάτησες.
Έχουν φτιάξει πίστες που η κάθε μία είναι για ιδική χρήση και βγάζουν τα απωθημένα τους.


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline Antonis S

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231

Και έξω αυτό ισχύει, και μάλιστα τα περισσότερα δάση είναι και φραγμένα, άσε που αν σε τσιμπήσουν να έχεις μπει σε δάσος χωρίς  να έχεις συγκεκριμένο λόγο αλλά απλά κάνεις το γούστο σου με 4Χ4 η μηχανές την πάτησες.


Έχω την εντύπωση οτι παίρνεις άδεια για να μπείς στο δάσο δηλώνοντας το λόγο που θα μπείς, και τη διαδρομή που θα κάνεις.


Άστους να λένε, αρκεί να πούν το όνομα σου σωστά.

http://www.youtube.com/watch?v=v018Oz-brfU


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Πόσο το γουστάρω το "Απαγορεύεται".
Αλήθεια θα υπάρχουν και ομάδες καταδίωξης με εντούρο?  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Η υπόθεση "μυρίζει" ...ας κάνουμε ένα χαρτί να υπάρχει πριν το καλοκαίρι για να έχουμε να το λέμε μετά, όταν γίνει η "στραβή".

Γιατί το λέω αυτό? Από τη στιγμή που δεν υπάρχει περιφρούρηση στο χώρο και μπορείς να μπεις από οπουδήποτε και με οτιδήποτε, φτιάχνεις το χαρτί έτσι για να υπάρχει...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Μου θυμίζει την εποχή του "Εναλλακτικού εντούρο". Τότε οι εισαγγελείς μας κυνηγούσαν με Land Rover.
Ας μαζέψουν πάντως τους λαθροθήρες, τους αυθαίρετους οικιστές, τους παράνομους ξυλοκόπους... και μετά ναι, πρέπει να μαζευτούμε και εμείς.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline XL700V ARCHANES

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 891
Δεν θέλω να εξετάσω αν η συγκεκριμένη ανακοίνωση είναι σωστή ο όχι αλλά κάποτε θα πρέπει να σταματήσει αυτή η ασυδοσία που ο οποιοσδήποτε μπορεί να εισέρχεται σε όποιο δάσος του καπνίσει και να κάνει ότι του γουστάρει.
Και έξω αυτό ισχύει, και μάλιστα τα περισσότερα δάση είναι και φραγμένα, άσε που αν σε τσιμπήσουν να έχεις μπει σε δάσος χωρίς  να έχεις συγκεκριμένο λόγο αλλά απλά κάνεις το γούστο σου με 4Χ4 η μηχανές την πάτησες.
Έχουν φτιάξει πίστες που η κάθε μία είναι για ιδική χρήση και βγάζουν τα απωθημένα τους.

Έτσι είναι, και μάλιστα όποιοι τολμούν να μπούνε παράνομα "τρέμουν" κυριολεκτικά στην ιδέα να συλληφθούν. Να φανταστείτε ότι το καλοκαίρι που μας πέρασε, φίλοι μου είχαν επιχειρήσει κάτι παρόμοιο στην Τσεχία νομίζω, και όταν είχαν ατύχημα με μικροτραυματισμό, αναγκάστηκαν να κατεβάσουν τον τραυματία και την μηχανή σε νόμιμο ασφάλτινο δρόμο να καθαρίσουν εαυτούς και μηχανές από λάσπες χώματα κ.λ.π. και μετά κάλεσαν βοήθεια, και πάλι πέρασαν από κόσκινο όσον αφορά τις συνθήκες του ατυχήματος.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Μου θυμίζει την εποχή του "Εναλλακτικού εντούρο". Τότε οι εισαγγελείς μας κυνηγούσαν με Land Rover.
Ας μαζέψουν πάντως τους λαθροθήρες, τους αυθαίρετους οικιστές, τους παράνομους ξυλοκόπους... και μετά ναι, πρέπει να μαζευτούμε και εμείς.

Το τι παρανομίες γίνονται στο βουνό...στον εθνικό δρυμό... είναι πέρα απο κάθε φαντασία.
Μιλάμε για βίλες στο πουθενά... κομμένα δέντρα σε μια νύχτα, φράχτες κλπ ...τα οποία ξέρει το δασαρχείο και δεν κάνει τίποτα.
Οι εύκολοι στόχοι βέβαια είναι οι εντουράδες... ασε που τα ελάφια δεν ενοχλούνται... μάλλον οι παράνομοι οικιστές ενοχλούνται και δε θέλουν αδιάκριτα βλέμματα στις παρανομίες τους.

Συμφωνώ οτι υπάρχουν κάγκουρες εντουράδες που δεν αντιλαμβάνονται που βρίσκονται. Αλλά νομίζω είναι οι εξαιρέσεις.


ekos

  • Guest
Μαλλον καποιος "καλος" κυριος θα εβαλε στο ματι να φτιαξει καμμια βιλιτσα σε εντουρομονοπατι και λεει μην περνανε αυτοι οι μηχανοβιοι και ενοχλουν  :angry4:



Offline Γιάννης Transalp

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 194
  • XL700VA
Μαλλον καποιος "καλος" κυριος θα εβαλε στο ματι να φτιαξει καμμια βιλιτσα σε εντουρομονοπατι και λεει μην περνανε αυτοι οι μηχανοβιοι και ενοχλουν  :angry4:

Ε δεν γίνεται να περνάνε Κυριακή πρωί πρωί και να μας ξυπνάνε με το πρου-πρου τους...