Δευτέρα 21 Οκτώβριος 2019, 17:51:26 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Website του συλλόγου www.transalp.gr

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 [3] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: 100000 χμ με ΤΑ650 - ιστορικο σερβις και τι χρειαστηκε  (Αναγνώστηκε 17250 φορές)
konkost
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #50 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 00:34:35 πμ »

Η (κολωδης) μπιχλα εχει μαζευτει απο τις παλιες εποχες που εβαζα σπρεϋ αλυσιδας, εδω και πολλες χιλιαδες χμ παιζει Tutoro με βαλβολινη  Wink

Τα παντελονια καμπανα δεν ειναι πια στη μοδα  Cheesy
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

« Απάντηση #51 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 10:03:02 πμ »

Προσωπικά δεν θα αφαιρούσα το καπάκι, μπίχλα ας έχει , τελικά ότι κ να πούμε εμείς οι ''καθαροί'' η μπίχλα σε μερικά σημεία και χρειάζεται κ κάνει κ καλό.

Ομως το καπάκι προστατεύει, αρα καλό είναι να υπάρχει.

Αυτό που πάντα με παραξένευε  ήταν οτι ενώ όλα κάτω απο το καπάκι κάνουν το μπανάκι τους ο άξονας ηταν ξερός κ σκούριαζε αν δεν του εριχνα εγώ βαλβολίνη η αν δεν έβαζα λίγο γράσο.
Δεν ξέρω αν τελικά του έκανα καλό η κακό.
Καταγράφηκε
konkost
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #52 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 13:36:32 μμ »

Προσωπικά δεν θα αφαιρούσα το καπάκι, μπίχλα ας έχει , τελικά ότι κ να πούμε εμείς οι ''καθαροί'' η μπίχλα σε μερικά σημεία και χρειάζεται κ κάνει κ καλό.

Ομως το καπάκι προστατεύει, αρα καλό είναι να υπάρχει.

Αυτό που πάντα με παραξένευε  ήταν οτι ενώ όλα κάτω απο το καπάκι κάνουν το μπανάκι τους ο άξονας ηταν ξερός κ σκούριαζε αν δεν του εριχνα εγώ βαλβολίνη η αν δεν έβαζα λίγο γράσο.
Δεν ξέρω αν τελικά του έκανα καλό η κακό.

Φιγοκεντρος?
Ουτε καλο, ουτε κακο! Η υποψια σκουριας ειναι επιφανειακη
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #53 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 15:05:10 μμ »

Ουτε καλο, ουτε κακο! Η υποψια σκουριας ειναι επιφανειακη

Σίγουρα είναι επιφανειακή Κώστα, αφού λογικά ο άξονας είναι ανοξείδωτος, αρα προέρχεται  απο το γρανάζι,
αφού αυτό θέλουμε να φθείρεται κ όχι ο άξονας.
Καταγράφηκε
john lk
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #54 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 15:27:11 μμ »

Νικο πολυ αμφιβαλω οτι ο αξονας ειναι ανοξειδωτος, καθ΄οτι το ανοξειδωτο ειναι μαλακο μεταλλο και φθειρεται σχετικα ευκολα. Γενικως αξονες κλπ κατασκευαζονται απο σκληρα κραματα ατσαλιου, κατα την γνωμη μου τουλαχιστον ισης η μ=και μεγαλυτερης σκληροτητας απο το γραναζι.
Ευκολα βλεπεις αν ειναι κατι ανοξειδωτο η οχι με ενα μαγνητη, το ανοξειδωτο δεν μαγνητιζεται, ειναι δηλαδη οπως το αλουμινιο η ο χαλκος/μπρουτζος.
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #55 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 16:40:15 μμ »

Νικο πολυ αμφιβαλω οτι ο αξονας ειναι ανοξειδωτος, καθ΄οτι το ανοξειδωτο ειναι μαλακο μεταλλο και φθειρεται σχετικα ευκολα. Γενικως αξονες κλπ κατασκευαζονται απο σκληρα κραματα ατσαλιου, κατα την γνωμη μου τουλαχιστον ισης η μ=και μεγαλυτερης σκληροτητας απο το γραναζι.
Ευκολα βλεπεις αν ειναι κατι ανοξειδωτο η οχι με ενα μαγνητη, το ανοξειδωτο δεν μαγνητιζεται, ειναι δηλαδη οπως το αλουμινιο η ο χαλκος/μπρουτζος.

Το κόλπο με τον μαγνήτη το ξέρω, έχω πάντα ενα στο πορτοφόλι μου για όταν αγοράζω βίδες, αλλού κολάει με την μία , αλλού ετσι κι έτσι κ αλλού δεν ... με τπτ.
Ετσι καταλαβαίνεις οτι πολλοί σε κοροιδεύουν.

Aτσάλινος είναι δλδ Ιωάννη? Δεν ήξερα οτι το ατσάλι σκουριάζει.
Αλλά θα μου πείς κ τα ελατήρια , δεν σκουριάζουν? 
Καταγράφηκε
john lk
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #56 στις: Τρίτη 23 Οκτώβριος 2018, 19:24:30 μμ »

Νικολαε, ολα τα κραματα του σιδηρου, απο τον απλο χυτοσιδηρο (μαντεμι) εως ολα τα παμπολλα ειδη ατσαλιων (χαλυβες) σκουριαζουν με την παρουσια οξυγονου, με εξαιρεση τα διαφορα ειδη ανοξειδωτου χαλυβα.
Ο λογος ειναι οτι οι ανοξειδωτοι χαλυβες περιεχουν - μεταξυ αλλων - και χρωμιο, το οποιο με την παρουσια οξυγονου δημιουργει οξειδιο του χρωμιου το οποιο επικαθεται επιφανειακα και δεν αφηνει το οξυγονο να αντιδρασει με τον σιδηρο και να δημιουργησει οξειδια του σιδηρου (κοινως σκουρια). Η παρουσια του οξειδιου του χρωμιου ειναι απαραιτητη για την διατηρηση του ανοξειδωτου και αυτο το ασημι/γιαλιστερο που βλεπουμε δεν ειναι αλλο απο το φυσικο χρωμα του κραματος. Ομως αν αφαιρεσουμε το οξυγονο,  τοτε το οξειδιο του χρωμιου θα διασπαστει και σιγα σιγα θα εμφανιστει επιφανειακη σκουρια σαν παχνη. Ιδιαιτερα εντονο ειναι αυτο το φαινομενο μεσα στο θαλασσινο νερο στους ανοξειδωτους αξονες των σκαφων (οχι πλοιων) στα σημεια εδρασης τους.
Οι μηχανικες ιδιοτητες του ανοξειδωτου χαλυβα ειναι σε γενικες γραμμες μετριες σε ολους τους τομεις και γι΄αυτο δεν χρησιμοποιουνται σε κρισιμα εξαρτηματα (πχ στροφαλους, χιτωνια, αξονες κλπ κλπ)
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #57 στις: Τετάρτη 24 Οκτώβριος 2018, 09:12:00 πμ »

Γηράσκω αεί διδασκόμενος , κ το πρόβλημα δεν είναι στο διδασκόμενος αλλά στο ότι γηράσκω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: