Hellas Transalp Forum

cbr 600 f 2003

panos1990 · 4565

Offline panos1990

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
  • who let the torgues out ? who? who whowho whoo?
on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2011, 22:08:26 μμ
καλησπερα μηπως γνωριζει κανεις την καταναλωση του cbr 600 f του 2003 μικτη ταξιδιου και μεσα στην πολη? ευχαριστω πολυ!



Offline ACCOUNTANT

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 281
  • Ο Χιλιομετροφάγος.
Reply #1 on: Παρασκευή 03 Ιούνιος 2011, 08:48:00 πμ
Φίλε μου καλημέρα σου. Λοιπόν η εν λόγο μηχανή έχει 15 λίτρα ντεπόζιτο και λαμπάκι κίτρινο μόλις μπει στη ρεζέρβα. Προσοχή η ρεζέρβα δε βγάζει πολλά χιλ/τρα, περίπου 25 μέχρι 35 αναλόγως πως το πας.
Σε ταξίδι με ταχύτητες έως 120 χ.α.ω. καίει ελάχιστα περίπου 4,5 λίτρα στα 100!
                                     140 χ.α.ω.                               5,5
                                     160                                         6,5
                                     180                                         8,5 αυξάνει δραματικά την κατανάλωσή του.
Τη μηχανή από μόνη της δε μπορείς να την οδηγήσεις χαμηλά, σε προδιαθέτει να την πηγαίνεις πάνω από 160, αλλιώς σε κουράζει, με αποτέλεσμα να μη σου βγάζει πάνω από 200 χιλ/τρα με ένα φουλάρισμα. Προσοχή μην την αφήσεις ποτέ στην πείνα, κάθε 180 χιλιόμετρα προτείνετε φουλάρισμα!!!     Στις τελικές της, που είναι καλές γύρω στα 255 χ.α.ω. ανάλογα το σωματότυπό σου, μην παρεξηγηθώ αλλά εάν είσαι θηρίο τελικές 245, ξεπερνάει τα 11 λίτρα στα 100.
Στην πόλη δε φέρω άποψη γιατί την είχα μόνο για διακρατικά ταξίδια. πχ. θέλεις να πιείς ένα καφέ στη Θεσσαλονίκη? πας το πρωί και γυρνάς το απόγευμα. Με εκτίμηση Γιάννης από Θεσσαλονίκη.


Ευτυχώς η φύση, μας έδωσε κάποια πράγματα, για να γράφουμε τους άλλους, όταν μας τρελένουν.


Offline panos1990

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
  • who let the torgues out ? who? who whowho whoo?
Reply #2 on: Παρασκευή 03 Ιούνιος 2011, 16:50:55 μμ
ουαου με καλυπσες πληρως φιλε μου να σαι καλα αν το παρω θα ανεβω θεσσαλονικη για καφε χαχα  ;D



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #3 on: Σάββατο 04 Ιούνιος 2011, 11:45:20 πμ
Ενα τετοιο CBR600F μου ανοιξε τα ματια για το τι σημαινει φιλικο super sport και κατ'επεκταση sport touring μηχανακι  :) Μεχρι το 2003 αρνιομουνα πεισματικα ακομη και να καβαλησω οτιδηποτε τετοιο (οπως πολλοι εδω μεσα  :P) αλλα ολοι οι συναδελφοι και φιλοι που ειχανε τετοια μου κανανε πλακα για το ΤΑ - και μου εβγαινε η πιστη να τους ακολουθαω στις (ασφαλτινες) βολτες του σ/κ. Μεχρι που μια φορα στη δουλεια καπου εβαλα το κλειδι του ΤΑ και δεν μπορουσα να το βρω οποτε ο φιλτατος Mike δίνοντάς μου το κλειδι του CBR600F για να φερω το δευτερο δικο μου απο το σπιτι μου λεει "αντε, για να δεις επιτελους τι σημανει μηχανη  :P". Περιτο να πω οτι τα 40+40χμ απο αυτοκινητοδρομο γινανε 40+60χμ (επιστροφη απο τα ξακουστα στροφιλικια του Dorking "the long way"  ;D) και οι λεξεις ευστροφια, γκαζι, κρατημα και φρενα αποκτησανε αλλο νοημα - που μεχρι τοτε δεν ηξερα οτι υπηρχε  :eusa_clap: Αλλα αυτο που με εξεπληξε ητανε η φιλικοτητα του, ολα αυτα που νομιζα για κοψιμο χεριων, αναβατης-καταρτι σε θυελλα κλπ απλα ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ. Ειδικα το CBR600F μεχρι και δευτερο ατομο για ταξιδι παιρνει.

The rest is history: την ανοιξη του 2004 δοκιμασα εκτεταμμενα τα Bird, Busa και VFR (ηθελα sport touring για δευτερο ατομο και παν-ευρωπαϊκα ταξιδια) και διαλεξα τελικα το VFR με το οποιο μετα απο 7 χρονια συμβιωσης ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος. Καλο και αγιο το ΤΑάκι, και super στα χωματα, αλλα για μακρινο ασφαλτινο ταξιδι σε σχετικα καλους δρομους και αδρεναλινη στα στροφιλικια το σ/κ, ενα τετοιο μηχανακι ειναι απλα ...αλλου  ;)
« Last Edit: Σάββατο 04 Ιούνιος 2011, 11:59:41 πμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline panos1990

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
  • who let the torgues out ? who? who whowho whoo?
Reply #4 on: Σάββατο 04 Ιούνιος 2011, 12:33:39 μμ
ενταξει παιδια με καλυψατε παω να το παρω την δευτερα χαχα ανταλαγη με το τρανσαλπ που εχω ! μου σφυραει η τριτη εχει φαγωθει το γραναζι και μου ειπαν πολλοι μαστορεσ 600 ευραιους να φτιαχτει οποτε το δινω πισω στο μαστορα για το cbr ακι το οδηγησα σημερα και ηταν απλα ΤΕΛΕΙΟΟΟΟ ευχαριστω πολυ παιδια τα λεμε στο κλαμπ!



Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #5 on: Σάββατο 04 Ιούνιος 2011, 14:51:45 μμ
Ανέβασε και καμιά φωτό από το νέο Amore όταν το κάνεις δικό σου..

Για τα καλορίζικα.. ;D


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...


Offline panos1990

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
  • who let the torgues out ? who? who whowho whoo?
Reply #6 on: Σάββατο 04 Ιούνιος 2011, 18:32:34 μμ
εγινεεεεε!!!



Offline panos1990

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
  • who let the torgues out ? who? who whowho whoo?
Reply #7 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 20:34:32 μμ



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #8 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 21:47:04 μμ
Καλοταξιδο! Ευγε!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline vasko

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 766
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Reply #9 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 22:06:15 μμ
Φίλε μου καλημέρα σου. Λοιπόν η εν λόγο μηχανή έχει 15 λίτρα ντεπόζιτο και λαμπάκι κίτρινο μόλις μπει στη ρεζέρβα. Προσοχή η ρεζέρβα δε βγάζει πολλά χιλ/τρα, περίπου 25 μέχρι 35 αναλόγως πως το πας.
Σε ταξίδι με ταχύτητες έως 120 χ.α.ω. καίει ελάχιστα περίπου 4,5 λίτρα στα 100!
                                     140 χ.α.ω.                               5,5
                                     160                                         6,5
                                     180                                         8,5 αυξάνει δραματικά την κατανάλωσή του.
Τη μηχανή από μόνη της δε μπορείς να την οδηγήσεις χαμηλά, σε προδιαθέτει να την πηγαίνεις πάνω από 160, αλλιώς σε κουράζει, με αποτέλεσμα να μη σου βγάζει πάνω από 200 χιλ/τρα με ένα φουλάρισμα. Προσοχή μην την αφήσεις ποτέ στην πείνα, κάθε 180 χιλιόμετρα προτείνετε φουλάρισμα!!!     Στις τελικές της, που είναι καλές γύρω στα 255 χ.α.ω. ανάλογα το σωματότυπό σου, μην παρεξηγηθώ αλλά εάν είσαι θηρίο τελικές 245, ξεπερνάει τα 11 λίτρα στα 100.
Στην πόλη δε φέρω άποψη γιατί την είχα μόνο για διακρατικά ταξίδια. πχ. θέλεις να πιείς ένα καφέ στη Θεσσαλονίκη? πας το πρωί και γυρνάς το απόγευμα. Με εκτίμηση Γιάννης από Θεσσαλονίκη.

Ξέρει ο Γιάννης από κατανάλωση και τα όρια της...κι εμείς μαζί του.
Α ρε CBR που είσαι!!!

Καλοτάξιδο παλικάρι μου!
« Last Edit: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 22:07:53 μμ by vasko »


Ω ρε που πάμε ρε!!!


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #10 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 22:18:24 μμ
http://imageshack.us/photo/my-images/29/dsc00161q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/191/dsc00159wa.jpg/    NATO TO ΜΩΡΟ ΜΟΥ ........... !



Αυτό ΔΕΝ είναι Μωρό...

Μωρό είναι το transalp..... :)

Αυτό είναι μια ωραία γκόμενα που γουστάρει μόνο στροφές και ευθείες.... ;)


Φίλε μου πάντα όρθιος και καλοτάξιδη να είναι  :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #11 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 22:38:06 μμ
Καλά όρθια χιλιόμετρα να έχεις!
Καλοτάξιδο !


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #12 on: Παρασκευή 10 Ιούνιος 2011, 22:48:51 μμ
http://imageshack.us/photo/my-images/29/dsc00161q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/191/dsc00159wa.jpg/    NATO TO ΜΩΡΟ ΜΟΥ ........... !

Πήρες το πολεμικό F4 με την υπερυψωμένη θέση συνεπιβάτη!!Η σύντροφος ξέρει ότι έβγαινε και μονοκόμματη??  :eusa_shhh:

Το νού σου.Εκεί κάπου στα 265-275 ακούγεται ένα μικρο σφύριγμα.. :2hysterical: :2hysterical:

Καλοτάξιδο,να το χαρείς και πάντα όρθιος..

Φλασάκια αν θελήσεις να βάλεις κοίτα του innova!!Δένουν άψογα και είναι φθηνά.Tσέκαρε εδώ Ήμουν στο τσακ να πάρω ένα του 2003..


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...