Hellas Transalp Forum

Εντυπώσεις απο την εκδρομή Παρ. 13/5 - Κυρ. 1 Φιλιππούπολη (Plovdiv) Βουλγαρίας

KostasC · 24789

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC

Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Γυρίσαμε!!!!!!!!Λίγη υπομονή να συνέρθουμε απο το ταξίδι και έχετε να δειτε φωτό! όρεξη να ΄χετε!!!
Ολα πήγαν καλά, πήγαμε και ηρθαμε αγρατσούνιστοι :)


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline vasko

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 766
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Γυρίσαμε!!!!!!!!Λίγη υπομονή να συνέρθουμε απο το ταξίδι και έχετε να δειτε φωτό! όρεξη να ΄χετε!!!
Ολα πήγαν καλά, πήγαμε και ηρθαμε αγρατσούνιστοι :)

άντε και στην επόμενη!!!


Ω ρε που πάμε ρε!!!


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Γυρίσαμε κι εμείς όλα οκ! φωτό αργότερα



Offline Dimitris TA600

  • Μου αρέσει που είμαι...
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 338
  • δεν με χωραει ο τοπος...
Καλως ηλθατε.Αναμενουμε εντυπωσεις και φωτογραφιες.


Όποιος φοβάται,πέφτει και κοιμάται.Οι υπόλοιποι καίμε λάστιχα.
Μερικοι φορανε ενα ειδικο κρανος, και νομιζουν οτι κανουν εντουρο, ενω δεν κανουν. Και αυτο ειναι αδικο. Γιαυτο αλλωστε λεγεται και εντουρ - αδικο!

Τυχαιο;Δεν νομιζω!!


Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Καλώς ήρθατε  :welcome: ταξιδιάρηδες !!! …  :eusa_think:  φωτογραφίες !!!


Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Επιστρέψαμε σώοι. Αυτό μετρά. 

Εντυπώσεις λίγο αργότερα...


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline redkom

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 993
Έχουμε γυρίσει κι εμείς από Θεσ/νίκη.
Περάσαμε τέλεια. Τολμώ να πω ότι θα ήθελα να είχαμε άλλη μία μέρα στη διάθεσή μας.

Πάντως την Παρασκευή που ανεβήκαμε στο Plovdiv περάσαμε από τον χειρότερο δρόμο που έχω περάσει στη ζωή μου.
Η διαδρομή αυτή είναι από Gotse Delchev (Άνω Νευροκόπι) - Dospat (με την ωραία λίμνη) - Batak και ιδιαίτερα το τελευταίο μέρος της διαδρομής, συνολικά 100 περίπου εφιαλτικά χιλιόμετρα :
http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Unknown+road&daddr=Unknown+road&hl=en&geocode=FTJbegIdXPxpAQ%3BFXf8fwIdlYVxAQ&mra=me&mrsp=1,0&sz=14&sll=41.935168,24.190435&sspn=0.045589,0.121279&ie=UTF8&ll=41.678553,24.02298&spn=0.366172,0.97023&z=11
Ήταν η πρώτη φορά που ήμουν μέσα στο δάσος και τελικά δεν μπόρεσα να το απολαύσω. Ψάχναμε να βρούμε σημείο χωρίς λακκούβα για να περάσουμε και στις περισσότερες περιπτώσεις περνούσαμε από εκατοστά (στην κυριολεξία), δρόμου. Φοβηθήκαμε ή ότι θα πάθουν κάποια ζημία οι μηχανές (με πιο πιθανή το στράβωμα ζάντας, ή ντίζα συμπλέκτη), μέχρι και να πέσει κάποιος. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και βγήκαμε αλώβητοι (άλλη μία απόδειξη για την ποιότητα κατασκευής της HONDA).
Βέβαια φωτογραφίες της διαδρομής αυτής δε νομίζω να έχει βγάλει κάποιος, εκτός κι αν τα κατάφερε κάποια από τις ηρωικές συνοδηγούς μας.

Ο κόσμος ήταν φιλικός, αλλά ελάχιστοι ήταν αυτοί που μιλούσαν αγγλικά. Βρήκαμε και κάποιους που μιλούσαν λίγα ελληνικά.
Η ζωή είναι για τα δεδομένα μας φτηνή (η αναλογία είναι 1 € = 1,95 λέβα). Ο καφές κόστιζε περίπου 1-1,5 €, ενώ το φαγητό στην ταβέρνα (φαγητό + σαλάτα + μπύρα) κόστιζε περίπου 7 € το άτομο.
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η παλιά πόλη (που λέγεται ότι κατοικήθηκε την ίδια περίπου περίοδο με τον Τρωικό πόλεμο), η οποία είναι ένα μεγάλο μουσείο. Δυστυχώς δεν είχαμε τον χρόνο να πάμε σε όλα τα μουσεία, παρά μόνο στο λαογραφικό, που ήταν καταπληκτικό.

Οι φωτογραφίες μου εδώ :
http://community.webshots.com/album/580199506ExNloa


Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη


Offline ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 216
καλημερα. για μενα ηταν το δευτερο ταξιδι με το club. ηταν μια πολυ καλη εμπειρια για μενα το ταξιδι αυτο στο εξωτερικο. παρολο που ημασταν απο το σαββατο μαζι σας, στην ουσια μαζι ημασταν μονο στην ταβερνα, ειχα την τυχη να γνωρισω φοβερα ατομα γεματα κεφι και χιουμορ. ευχομαι να τα ξαναπουμε στην επομενη εκδρομη. να ειστε ολοι καλα. 



Offline BilLar

  • Σιγα μην εισαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1056
  • XL650V - 01
Καλως ήρθατε!
Ρίξτε και οι υπολοιποι καμιά φωτογραφία, για μας τους πεινασμένους  :P




Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Μπράβο παίδες! :thumbup: πάντα τέτοια! :eusa_clap:
… την τετάρτη θέλω να ακούσω της εντυπώσεις σας αναλυτικότατα !!! :D


Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Ξεκινήσαμε την Παρασκευή το πρωί 9 Transalp τα πέντε δικάβαλα και 2 Varadero για να ζήσουμε ένα υπέροχο 3 ήμερο στη γειτονική Βουλγαρία (λίγο ήταν!!!)Φουλάραμε αμέσως μετά τα σύνορα με 1,20 ευρώ


Η διαδρομή που ακολουθήσαμε όταν πηγαίναμε δεν ήταν και η καλύτερη αφού οδηγήσαμε μέσα στα βουνά από δρόμους που δεν είχε η Ελλάδα ούτε το 1950. Οι εικόνες γεμάτες από δάσος, ρυάκια, λίμνες και πολλές λακκούβες!!!!! Αν πάς με αυτοκίνητο δεν υπάρχει περίπτωση να τις αποφύγεις.


 Η πρώτη στάση έγινε για καφέ σε ένα καφενείο στην είσοδο του χωριού όπου τα πάντα (όπως και σε όλη τη χώρα )ήταν εγκαταλειμμένα  και σε άθλια κατάσταση. Πληρώσαμε τον καφέ 1 λέβα δηλ. 0,60 ευρώ!!!!!!! Τα οχήματα που βλέπαμε να κυκλοφορούν ήταν Κάρα –αρχαία Lada στα χωριά ή  Porsche-BMW-Mercedes στην πόλη!!!!!!!!


Η επόμενη στάση στο Batac ένα χωριό όπου κυριαρχεί το τεράστιο μνημείο στη μέση της πλατείας για τους σφαγέντες από τους τούρκους κατοίκους του χωριού!! Για την Ιστορία: Σκοτώσανε  περίπου 8000 κατοίκους μαζί με μικρά παιδιά και τους βάλανε στην εκκλησία του χωριού και τους κάψανε .


Επόμενη στάση  για ξεκούραση με φόντο την λίμνη!!!

Άφιξη στο ξενοδοχείο το απόγευμα, ντουζάκι και βουρ έξω για μάσα-μπούκα!!! Οι μετακινήσεις μας μεσα στην πόλη από και προς το ξενοδοχείο γινόταν με ΤΑΧΙ. Κόστος περίπου 2,50 με 3,50 Λέβα  (1ευρώ=1,95Λέβα)!!!!!!!! Βέβαια υπήρχαν και οι κλέφτες ταξιτζήδες, αναφέρω περίπτωση όπου φύγαμε 2 ΤΑΧΙ μαζί από την πιάτσα στο Hotel και η μία παρέα πλήρωσε 2,45 Λέβα και η άλλη 7Λέβα!!!!!!!
Τα κτήρια σε όλη την πόλη είναι ετοιμόρροπα, κατασκευές από την εποχή του κουμμουνισμού παρατημένα και όλα μα όλα είναι ίδια. Παρόλο όμως την μιζέρια και την φτώχια τους οι δρόμοι είναι όλη πεντακάθαροι και πολύ δύσκολα θα βρεις σκουπίδια κάτω.
Όλο το νταλαβέρη γίνετε στη παλιά πόλη με έναν δρόμο όπου βρίσκονται όλα τα επώνυμα εμπορικά με τις τιμές στα ρούχα και υποδήματα να είναι ίδιες με αυτές στη χώρα μας. Από ότι καταλάβατε μέχρι τώρα στην Βουλγαρία το μόνο που συμφέρει και σε κάνει να αισθάνεσαι  πλούσιος είναι το φαί και το ποτό. Τσάμπα!!!!!!
Το Σάββατο το απόγευμα κάναμε και μια κοντινή εκδρομούλα 25 Km έξω από την πόλη με επίσκεψη σε παλιό μοναστήρι.

Η επιστροφή της Κυριακής αναπόφευκτη ακολουθώντας άλλη διαδρομή όμως ποιο βατή και ξεκούραστη, αλλά οι λακκούβες καραδοκούσανε παντού και μιλάμε για βάθος 10 με 20 πόντους!!!!
Στάση στο Μπάντσκο για καφέ, φωτό , ξεμούδιασμα
Λίγο πριν τα σύνορα σταματήσαμε για να τσιμπήσουμε

 κάτι αλλά η σερβιτόρα δεν κατάλαβε καλά την παραγγελία και το αποτέλεσμα ήταν αυτά που μείνανε να τα βάλουμε σε “τάπερ” και να τα πάρουμε μαζί μας!!!

H διαδρομή μόλις μπήκαμε στη χώρα μας ήταν πολύ ποιο ξεκούραστη γιατί στη Βουλγαρία ταξιδεύαμε με 50-70 KM μόλις μπήκαμε στην Ελλάδα 140 Km!!!
Χάρηκα πάρα πολύ που αντάμωσα με όλα τα παιδιά, συγχαρητήρια στον nikos238 για την άψογη οργάνωση που μας πήγε και μας έφερε με ασφάλεια και διπλά συγχαρητήρια στις ηρωικές συνοδηγούς μας που άντεξαν σε αυτό το εξοντωτικό ταξίδι!!!!
Τα Transalpάκια μας απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι δεν είναι μηχανάκι μόνο για κοντινές βόλτες και καφέ!!! Με βαρύ φορτίο (τριβάλιτσο+tank bank+συνοδηγός) είναι και εκτός συνόρων χωρίς να αγκομαχήσουν ούτε   μια στιγμή δικαιώνουν ακόμα μια φορά την  αξιοπιστία τους!!!!!!!!
Να ΄μαστε καλά και τα απόμενα έρχοντε!!!!!
Και για να μην νομίζετε ότι πάω να την βγάλω "κοτσάνι" όλες η φωτογραφίες μου εδώ παρακάτω!!
https://picasaweb.google.com/100621947428353289567/Plovdiv#


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Πολύ όμορφες φωτό...... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:




Μπράβο παιδιά........ :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Dimitris TA600

  • Μου αρέσει που είμαι...
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 338
  • δεν με χωραει ο τοπος...
Μπραβο παιδια.Πολυ ομορφες οι περιγραφες σας,φανταστικες οι φωτογραφιες.Σαν να ημασταν κοντα σας.


Όποιος φοβάται,πέφτει και κοιμάται.Οι υπόλοιποι καίμε λάστιχα.
Μερικοι φορανε ενα ειδικο κρανος, και νομιζουν οτι κανουν εντουρο, ενω δεν κανουν. Και αυτο ειναι αδικο. Γιαυτο αλλωστε λεγεται και εντουρ - αδικο!

Τυχαιο;Δεν νομιζω!!


Offline john.dalag

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 182
  • That's all...

Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
μπραβο ρε παιδια...
παρ όλη την "κακοπέραση" σας... ζηλευω...

παντα τετοια ευχομαι!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Μπράβο βρε φιλαράκια! Ωραία βόλτα με σύμμαχο τον καιρό!!! Με το καλό και στην επόμενη!!!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


andy

  • Guest
Μπράβο παιδιά,τέλεια εκδρομούλα και σας έκανε και καλό καιρό.
Πάντα τέτοια.



Γιώργο,που ήταν το μαγαζί με τις 2μετρες ξανθιές;;;;; :o :o



Offline Antonis S

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
Περάσαμε φανταστικά, ακόμα και η διαδρομή της πρώτης μέρας αν και μας ξεπαρτάλιασε, ήταν φανταστική. Όσο τουλάχιστον μπορέσαμε να τη δούμε εμείς που οδηγούσαμε. Η φύση ήταν ακόμα αγνή και αμόλυντη όπως ήταν κάποτε και η δική μας. Οι Βούλγαροι χαίρονται που θα μπούν στο ευρώ. Δεν είδαν τη φάκα ακόμα. Στα χωριά ο κόσμος περνά πραγματικά δύσκολα. Περάσαμε πολλά χωρια στα βουνά που δεν είχαν ούτε ρεύμα, μιας και δεν είδα κολώνες με καλώδια.Πραγματικά ζούνε σε μια άλλη εποχή. Άντε και στα επόμενα. 8)

Οι φωτό μου είναι εδώ. http://img829.imageshack.us/g/dscn3529z.jpg/


Άστους να λένε, αρκεί να πούν το όνομα σου σωστά.

http://www.youtube.com/watch?v=v018Oz-brfU


Offline Χρυσόθεμις

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
καλώς ήρθατε!!!  φαίνεται να περάσατε όμορφα!! μπράβο σε οδηγούς και συνεπιβάτες!!! :eusa_clap:



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
αζωρε μοντελο, εισαι θαναση παντα τετοια παιδια τι να πω φανταστικα αντε και στην επομενη μαζι  :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:



Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Μπράβο ρε παιδιά.Πολύ ωραία μέρη.Ζήλεψα.



Offline vasko

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 766
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Με κάνατε και ζήλεψα !!!Ντροπή σας!!!

Ελπίζω στην επόμενη να τα καταφέρω να έρθω.Πάντα τέτοια ρε παιδιά.


Ω ρε που πάμε ρε!!!


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Μπράβο παιδιά!  Πάντα τέτοια και καλύτερα!

Γιώργο,που ήταν το μαγαζί με τις 2μετρες ξανθιές;;;;; :o :o

Που ήταν Γιώργοοοοοο;


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline cbfaras

  • μην πας πισω μου σταματαω αποτομα!!!!!!!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
    • FUN
Μπραβο ρε παιδια παντα τετοια!!!
ζηλεψα παρα πολυ εχω και ενα χρονο να παω ταξιδη οποτε....
και παλι μπραβο η φοτο τελειες !!!


Μην Πλησιαζεις Ταυρο Απο Εμπρος Γαιδουρι Απο Πισω Και Βλακα Απο Πουθενα           
CBF1000 06' CB900fz 79' RMZ450 K5 Και Παλιος XLV 650