Hellas Transalp Forum

Νέος στην παρέα ? συστήσου εδώ

gvarth · 1455216

Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4200 on: Τετάρτη 29 Οκτώβριος 2014, 21:34:45 μμ
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι ο Ντίνος από Κορυδαλλό, είμαι 44 ετών και είμαι νέος στην παρέα του forum.

Μετά από αρκετά χρόνια απουσίας από τον χώρο των μοτοσυκλετών, είμαι ένας σχετικά καινούργιος ιδιοκτήτης μίας μαύρης transalp 650.
Κυκλοφορούσα για πολλά χρόνια στο παρελθόν αποκλειστικά με μοτό, αλλά λόγω οικογένειας παιδιών κλπ, πούλησα την προηγούμενη μηχανή μου (Honda bros 400) και άρχισα να χρησιμοποιώ μόνο το αυτοκίνητο, μέχρι που πριν από 1,5 χρόνο περίπου, απέκτησα μία μαύρη transalp 650 του 2003.
Από τότε ξεκίνησα να διαβάζω πληροφορίες από το υπέροχο forum σας.

Συγχαρητήρια παιδιά συνεχίστε την καλή προσπάθεια.

Για κάποιο λόγο τον οποίο δεν τον έχω εντοπίσει επακριβώς ακόμη, όλες οι μηχανές που είχα στο παρελθόν ήταν όλες HONDA.........

Honda C50
Honda XL250R
Honda Bros 400
και τώρα Honda XLV 650

.......και δεν μπορώ να πω ότι είχα παράπονο από κάποια.

Ελπίζω να μπορέσουμε να τα πούμε κάποια στιγμή κι από κοντά σε κάποια από τις συναντήσεις σας.
Ντίνο, κοντογείτονα (είμαι από Νίκαια-Νεάπολη) καλώς ήλθες στην παρέα του Forum. Να την χαρείς την "μαυρούλα" όσο δεν παίρνει.
Μαζευόμαστε κάθε τρίτη στις 20:30 στον ΣΥΜΟΦΕ  Νάκου 3 κοντά στην Καλιρρόης.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline kostas vfr800f

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 90
Reply #4201 on: Τετάρτη 29 Οκτώβριος 2014, 22:07:49 μμ
Κωστα, τα 600/650 και 700 ειναι αρκετα διαφορετικα μηχανακια και εχουν γραφτει εδω μεσα - αλλα και αλλου - πολλες σελιδες σχολιων.

Αν σου αρεσει το 700 και εχεις σκοπο να το χρησιμοποιησεις βασικα στην ασφαλτο και σε βατες χωματινες διαδρομες, τοτε ειναι πιο καταλληλο. Tα φρενα του ειναι καλυτερα λογω τριπιστονων δαγκανων μπροστα και ABS, ειναι αρκετα πιο δυνατο/ροπατο και καιει σαφως λιγοτερο λογω ψεκασμου. Αλλα εχει 19αρη τροχο μπροστα, πιο σφιχτες/στρηταδικες αναρτησεις και εκτεθειμενο καζανακι που βρισκει κατω για πλακα οταν το πραγμα δυσκολευει στο χωμα. Επισης εχει λιγοτερη καλυψη απο τον αερα στο ταξιδι. Η εμφανιση του ειναι επισης αμφιλεγομενη καθως η Χονδα χαλασε μια πετυχημενη συνταγη 20 χρονων.

Απο την αλλη το 650 εχει πιο ενδοτικες αναρτησεις με μεγαλυτερες διαδρομες, πολυ καλη καλυψη για ταξιδι - μιλαω και για τα δυο με αφτερμαρκετ ζελατινα την οποια χρειαζονται απαραιτητα, καλο ground clearance, ικανοποιητικα φρενα αλλα οχι συνδεδεμενα - στο 700 το πισω ενεργοποιει και το μπροστινο που δεν ειναι καλο στο χωμα, λιγοτερη ισχυ/ροπη και σαφως μεγαλυτερη καταναλωση παντα και ειδικα οταν του πινει κανεις το αιμα. Θαλεγα οτι δεν κανει για ταξιδια στις εθνικες με πανω απο 130-140χμω. Αλλα εχει καλυτερο road presence απο ογκο και αν και


Εξαρταται τι θες να κανεις με το μηχανακι, οδηγησε τα και τα δυο και βλεπεις τι θελεις και τι σου ταιριαζει.
Ευχαριστώ εχω ένα 650 στα υπ όψιν μαύρο με 50000km θέλει συμαζεμα λάστιχα και ψιλό γρατσουνιές ζητάει 2000 αλλά κάνει ευκολίες πληρωμής.Θα το οδηγήσω και βλέπουμε.



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #4202 on: Τετάρτη 29 Οκτώβριος 2014, 23:06:58 μμ
Γιώργο Κώστα,Ντίνο καλωσήρθατε στην παρέα .
Καλές βόλτες εύχομαι . :)



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4203 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2014, 07:55:47 πμ
Ντίνο καλώς ήλθες στην παρέα μας, να χαρείς την μαυρούκα σου και να σε ταξιδέψει στα πιο όμορφα μέρη, πάντα όρθιος και απροβλημάτιστος

Υ.Γ. Honda παιδι μου, τοκαλυτεροτερομηχανακιτουκοσμου, δεν σπάει δεν χαλάει, άλλωστε έχεις την πείρα!!!  :2hysterical:



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4204 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2014, 08:37:20 πμ
Ντίνο καλός ήρθες στην παρέα μας και να είσαι πάντα καλά να
χαίρεσαι  τον μοτοσακό σου.Καλες και ασφαλείς βόλτες μα έχεις.
Μην το φοβάσαι το μηχανάκι σου δεν παθαίνει τίποτα!!!!(εκτός από
κάτι ανορθωτές,ζικλερ,σαμπρέλες,κ.λ.π) :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4205 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2014, 08:55:50 πμ
Καλώς τα νέα τα παιδιά!!!
Καλή διαμονή, ανάγνωση και ανταλλαγή απόψεων!
Και φυσικά με το καλό να βρεθούμε και από κοντά σε μια από τις πολλές εκδηλώσεις του συλλόγου, ή στο ΣυΜοΦΕ ! 


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4206 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2014, 13:49:14 μμ
kostas vfr800f  :welcome:  στην παρέα μας.  Αφού πήρες την απόφαση να αγοράσεις ΤΑ σίγουρα θα βρείς μια να σε ικανοποιεί.

Dinos  :welcome:  καλώς ήρθες με την μαυρούκα σου.

Εύχομαι και στους δύο πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.



Offline geoa

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 133
Reply #4207 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2014, 20:50:36 μμ
Ντίνο καλός ήρθες στην παρέα μας και να είσαι πάντα καλά να
χαίρεσαι  τον μοτοσακό σου.Καλες και ασφαλείς βόλτες μα έχεις.
Μην το φοβάσαι το μηχανάκι σου δεν παθαίνει τίποτα!!!!(εκτός από
κάτι ανορθωτές,ζικλερ,σαμπρέλες,κ.λ.π) :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

Ουπς τα ζιγκλέρ δεν χαλάνε (εμείς τα χαλάμε γιατί δεν χαλάει τίποτα άλλο στην τρανσάλπ ακόμα κι αν προσπαθούμε)  :qshatter:



Offline Dinos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 5
Reply #4208 on: Παρασκευή 31 Οκτώβριος 2014, 20:45:02 μμ
Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσόρισμα στην παρέα.

Το τελευταίο διάστημα το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα φορτωμένο, αλλά πιστεύω ότι θά καταφέρω να βρω χρόνο για να συστηθούμε κι από κοντά.

Καλές βόλτες σε όλους.



Offline nikoshassiotis

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #4209 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 11:17:12 πμ
Νέος στην παρέα σας, αν και 62 ετών! Πιστεύω ότι ανήκω στην παρέα σας μια και στα φοιτητικά μου χρόνια ανεβοκατέβαινα από το Λονδίνο 2 φορές το χρόνο διασχίζοντας τις Άλπεις και το 1984 πήγα στο Nord Cap στη τέλος της Νορβηγίας. Νόμιζα ότι ήμουν ο δεύτερος Έλληνας που το έκανε, αλλά τελικά ήμουν ο τρίτος - μάλλον. Είχα μέχρι προχθές το πρωί μια Ducati Hypermotard κόκκινη, 7 ετών, που την σήκωσαν έξω από το σπίτι, σε ένα αδιέξοδο στου Παπάγου, όπου εδώ κι 7 χρόνια δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα. Όμως, ευελπιστώ ότι σύντομα θα μπορέσω να έχω ένα όχημα για να ανήκω και ουσιαστικά στην παρέα σας.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4210 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 11:41:36 πμ
Καλως ήρθες πολυταξιδεμενε Νικο
Δεν χρειάζεσαι όχημα για να ανηκεις "ουσιαστικά" στην παρέα. Ανήκεις ήδη!
κάθε Τρίτη συναντιόμαστε στο ΣυμοΦΕ (καλλιρόης και νάκου 3)
Εχεις πολλά να μοιραστείς με πολλούς!
Εχει και ωραίες μπυρες!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4211 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 13:42:06 μμ
Καλως ήρθες πολυταξιδεμενε Νικο
Δεν χρειάζεσαι όχημα για να ανηκεις "ουσιαστικά" στην παρέα. Ανήκεις ήδη!
κάθε Τρίτη συναντιόμαστε στο ΣυμοΦΕ (καλλιρόης και νάκου 3)
Εχεις πολλά να μοιραστείς με πολλούς!
Εχει και ωραίες μπυρες!
.....και παρέα..
Καλώς ήλθες κι από 'μενα!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4212 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 16:54:49 μμ
Νέος στην παρέα σας, αν και 62 ετών! Πιστεύω ότι ανήκω στην παρέα σας μια και στα φοιτητικά μου χρόνια ανεβοκατέβαινα από το Λονδίνο 2 φορές το χρόνο διασχίζοντας τις Άλπεις και το 1984 πήγα στο Nord Cap στη τέλος της Νορβηγίας. Νόμιζα ότι ήμουν ο δεύτερος Έλληνας που το έκανε, αλλά τελικά ήμουν ο τρίτος - μάλλον. Είχα μέχρι προχθές το πρωί μια Ducati Hypermotard κόκκινη, 7 ετών, που την σήκωσαν έξω από το σπίτι, σε ένα αδιέξοδο στου Παπάγου, όπου εδώ κι 7 χρόνια δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα. Όμως, ευελπιστώ ότι σύντομα θα μπορέσω να έχω ένα όχημα για να ανήκω και ουσιαστικά στην παρέα σας.
Καλά εντάξι μην κάνεις έτσι, τζόβενο είσαι ακόμα μπροστά μου  :2hysterical: :2hysterical:
καλώς μας ήλθες Νίκο και καλή παραμονή στο φόρουμ, στην καλή παρέα χωράνε όλοι οι καλοί, πάντως έτσι για να το ξέρεις, εδώ μέσα δεν είσαι ο μόνος.........Αμήχανος !!!!
σου εύχομαι γρήγορα να αποκτήσεις ένα.........τοκαλυτερομηχανακιτουκοσμου (ΤΑ)  :2hysterical:


Α! και εύχομαι γρήγορα να βρεις τον π@@@στη που σου πήρε το μηχανάκι σου, και να του έχει πιάσει η αλυσίδα τα δάκτυλα στο γρανάζι και να ψάχνει να τα βρει!!! κάπου θα του τελειώσει η βενζίνα και θα το παρατήσει!
« Last Edit: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 16:59:05 μμ by Βαγγέλης »



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #4213 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 17:17:21 μμ
Γειά σου Νίκο,καλωσήρθες στο φόρουμ.
Εύχομαι να βρεθεί το μηχανάκι σου :)



Offline geoa

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 133
Reply #4214 on: Τετάρτη 05 Νοέμβριος 2014, 23:32:57 μμ
Καλώς όρισες Νίκο στην παρέα. Η ηλικία δεν παίζει ρόλο στην αγάπη για τους δυο τροχούς. Εύχομαι γρήγορα να βρεις την αγαπημένη σου μηχανή όπως την άφησες.



Offline PoLiThS

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 12
Reply #4215 on: Πέμπτη 06 Νοέμβριος 2014, 19:17:41 μμ
Για Transalp πήγαινα και βρήκα ένα πολύ ωραίο Deauville που μου έκατσε καλύτερα... ελπίζω να με κάνετε παρεά εεε;;



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4216 on: Παρασκευή 07 Νοέμβριος 2014, 19:01:51 μμ
Ιδια ψυχή έχουν και τα δύο.

Καλώς ήρθες PoLiThS  , καλή παραμονή.



Offline nacajima

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 76
Reply #4217 on: Δευτέρα 24 Νοέμβριος 2014, 22:26:43 μμ
Για σας είμαι ο δημήτρης από βέροια 43 ετών κάτοχος Transalp 650 του 06 ( σύντομα και φωτογραφίες ) και όπως καταλαβαίνετε με ιδιαίτερη αγάπη για αυτό το διαμάντι.
χαίρομαι που βρίσκομαι σε τόσο μεγάλη παρέα και πιστεύω έχουμε να πούμε πολλά...  ;D



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Reply #4218 on: Δευτέρα 24 Νοέμβριος 2014, 22:45:37 μμ
Καλώς όρισες στην παρέα μας Δημήτρη!



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #4219 on: Τρίτη 25 Νοέμβριος 2014, 08:46:32 πμ
Καλώς ήλθες στην παρέα μας Δημήτρη, καλοπερπάτητη η καλή σου, να την ευχαριστηθείς όσο πιο πολύ μπορείς και να ταξιδέψετε μαζί στα πιο όμορφα μέρη!



Offline dengrafiforum

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2182
  • the dark side is here!!
Reply #4220 on: Τρίτη 25 Νοέμβριος 2014, 21:46:24 μμ
Καλός ήρθες στην παρέα μας Δημήτρη και να περνάς πάντα καλά!!



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #4221 on: Τρίτη 25 Νοέμβριος 2014, 21:59:46 μμ
Δημήτρη καλωσήρθες στην παρέα.
Να χαρείς το μοτόρι σου,όσο δεν πάει. :)



Offline nacajima

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 76
Reply #4222 on: Τετάρτη 26 Νοέμβριος 2014, 13:17:49 μμ
Ναστέ καλά για το καλωσόρισμα.
Ήμουν έτοιμος να κάνω ένα μικρό tour στα περίχωρα τις όμορφης βέροιας αλλα μας τα χάλασε ο καιρός, σύντομα όμως θα έχετε όμορφες φωτογραφίες.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #4223 on: Τετάρτη 26 Νοέμβριος 2014, 16:39:44 μμ
Δημήτρη, καλώς ήλθες στην παρέα! Πάντα γερός, δυνατός, καβαλάρης !!!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Pari

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
Reply #4224 on: Τρίτη 02 Δεκέμβριος 2014, 17:36:32 μμ
Καλησπέρα σε όλους. Νέος στη παρέα, νέος οδηγός και νέος κάτοχος transalp-ας. Μόλις αγόρασα  (πριν 5 μέρες) μια μεταχειρισμένη ΤΑ 700 του '08. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά ξεκίνησα να σας διαβάζω για να ξέρω τι θα κάνω όταν θα έχω. Όταν θα νιώσω αρκετά άνετα ώστε να κατέβω μέχρι το Ν. Κόσμο, ελπίζω να γνωρίσω και μερικούς από εσάς από κοντά.

ΜΦΧ
Παρί the 2nd