Hellas Transalp Forum

Μονο τοσο???? Μηπως κατι δεν παει καλα??

Panos Natasa · 50431

Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #75 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:29:13 μμ
να πω και εγω τα δικα μου
δεν με πολυαπασχολει το αν πιανει 176 ή 181 χλμ τελικη γιατι νομιζω οτι δεν ειναι για τοσα χλμ η μηχανη.αλλά το να μην παει πανω απο 140 ειναι θεμα μεγαλο νομιζω.

ειμαι 1.77 υψος με βαρος 120 κιλα(συνεχεια δικαβαλος δλδ :P ) και μαμα ζελατινα.

τις πρωτες μερες και με 38000 χλμ στο κοντερ ειδα 180+ (οχι πολυ + ,κατι πολυ λιγα) με μαμα γραναζια
πριν λιγες μερες και με 16αρι μπροστα γραναζι δεν ανεβαζε πανω απο 170 σχεδον εχοντας 7000 σαλ αλλα ειχα καμποσο αερα κοντρα.
ισως με αυτο το γραναζωμα να μην δω παλι 180 γιατι το μοτερ δεν εχει την δυναμη να δωσει τελικη παροτι το γραναζωμα βοηθαει,απλα κρεμαει με τετοιο γραναζωμα εκει ψηλα. οχι σοβαρο θεμα για μενα αλλα το να μην ανεβαζει πανω απο 140 χλμ νομιζω οτι ειναι πολυ σοβαρο ζητημα.
επισης με gps μετρημενο στα 130 του κοντερ το gps εδειχνε 128-129 χλμ.αρκετα αξιοπιστο το κοντερ νομιζω.
μου αρεσει αρκετα που μπορω πλεον να ταξιδευω με 140 χλμ και 6000 σαλ μονο με αυτο το γραναζωμα και επισης,στην κυριακατικη βολτα στο Μαυρολιθαρι ειδα καταναλωση που δεν ειχα ξαναδει και σχεδον σιγουρα ευθυνεται το γραναζωμα. η βολτα βγηκε με 5,9/100χλμ.




Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #76 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:32:04 μμ
Ξερω φιλε μου το εχω οδηγησει αρκετες φορες ειναι λιγο ποιο δυνατο απο το Αφρικα αλλα παω αρκετα οφφ και δεν με κανει το Στρομ  :( Θελω στην ουσια ον-Οφ

Στο οφ το στρώμα είναι πράγματι μαύρα χάλια !!!

Το ΤΑ σε αυτον τον τομέα είναι αστεράκι, αλλά μια που πιάσαμε και άλλες μάρκες εγω εχω πάθει πλάκα με το ον και οφ του gs 800 bmw


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Panos Natasa

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
Reply #77 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:36:06 μμ
Φιλε μου το f800 Μπορει να ειναι ωραιο και ποιο καλο απο αφρικα-ΤΑ και στο χωμα και στην ασφαλτο.
Το θεμα ειναι οτι με το ΒΕΒΕ αμα πεσεις θεσ μονο για τα πλαστικα 1600ε!!! φαντασου να κανει κανα μπαμ το μοτερ. Ενω με το τρανσαλπ μπαινεις στο car.gr και εχει πλαστικα με 80ε !!!  ;)



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #78 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:47:00 μμ
Ποτέ δεν σκέφτηκα αμα πέσω πόσο θα μου κοστίσουν τα πλαστικά και τα σίδερα.. Εγω να είμαι καλά και ολα τα άλλα μικρή σημασία έχουν..

Οπότε δεν με νοιάζει φίλε μου πόσο εχουν τα πλαστικά στο ενα και πόσο στο άλλο, δεν είναι καν το τελευταίο πράγμα που κοιτάω σε μια μηχανή, απλά δεν το κοιτάω καθόλου αυτο το κριτήριο !!


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #79 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:54:31 μμ
Πανο,μετα απο ρυθμιση βαλβιδων συνηθως χανουμε λιγα χλμ τελικης,μετα ομως απο 2000-3000χλμ κ μερικα καλα ανοιγματα την εχουμε ξανα. 8)
:o :o :o
Γιώργο, αυτό δεν το ήξερα! Δεν είμαι τις ...τελικής και δεν με πειράζει, αλλά κυνηγούσα τον κουμπάρο μου με το CBF600 και με προβλημάτισε που μπέρδευε...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Panos Natasa

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
Reply #80 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 21:56:05 μμ
Εσυ οχι μπορει να εχεις γερη τσεπη. Οι περισσοτεροι ομως και εγω μαζι τους αμα φαω ενα πεσιμο και με πει ο Τρικαλιωτης 2οοοΕ κοστος θα πεθανω (που λεει και ο Λαζοπουλος)  ;D



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #81 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 22:01:04 μμ
Μπα λάθος συμπεράσματα βγάζεις απο την φιλοσοφία και τα λεγόμενα κάποιου..

Δεν θα κάνουμε και την φορολογική μας δήλωση στο φορουμ αλλά να είσαι σίγουρος οτι άμα είχα γερή τσέπη θα είχα πάρει ήδη το 800άρι της bmw και αν δεν το είχα πάρει αύριο θα πήγαινα να το πάρω τρέχοντας κιόλας !!!


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #82 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 22:05:13 μμ
Πάνο κάνε το Service και κατα 99% θα διορθωθεί το μηχανάκι. Αλλά σου λέω μην περιμένεις να σε συγκινήσει το ΤΑ με την τελική του. Και αφού το λές ότι είσαι περισσότερο οφ το ΤΑ με ένα καλό 50-50 λαστιχάκι θα σε ικανοποιήσει αρκετά σε αυτό τον τομέα και θα σε ταξιδέψει άνετα φορτωμένο και δικάβαλο με 140 στην εθνική.



Offline Panos Natasa

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
Reply #83 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 22:07:41 μμ
 :)  :)  :)  :)  Μακαρι και εγω αυτο πιστευω.
Δε με νοιαζει η τελικη απλα το 140 με τρομαξε ;D Λογικο δεν ειναι??
Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!!!



andy

  • Guest
Reply #84 on: Δευτέρα 28 Μάρτιος 2011, 23:15:57 μμ
Το σέρβις το κόβω για κάνα 300άρι ευρά. Τα ανταλλακτικά έχουν 170e και τα υπόλοιπα εργασία, αλλά μετά θα καβαλήσεις άλλο μηχανάκι ;)



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #85 on: Τρίτη 29 Μάρτιος 2011, 09:19:41 πμ
 
Πάνο κάνε το Service και κατα 99% θα διορθωθεί το μηχανάκι. Αλλά σου λέω μην περιμένεις να σε συγκινήσει το ΤΑ με την τελική του. Και αφού το λές ότι είσαι περισσότερο οφ το ΤΑ με ένα καλό 50-50 λαστιχάκι θα σε ικανοποιήσει αρκετά σε αυτό τον τομέα και θα σε ταξιδέψει άνετα φορτωμένο και δικάβαλο με 140 στην εθνική.

  Κι εγώ αυτό πιστεύω. Αφού είσαι οφ κράτα το ΤΑ. Με ένα καλό σέρβις θα διορθωθεί κάπως. Δεν είναι φτιαγμένο για τελικές και επιδόσεις. Όλα είναι θέμα λάθος/σωστής χρήσης. Γι' αυτό γίνεται και αυτή η συζήτηση εδώ.
 Εγώ το άλλαξα γιατί τα χώματα τα 'χω κόψει και αντ' αυτού ταξιδεύω Ευρώπες και τέτοια και ήθελα ένα μηχανάκι να "πηγαίνει", όχι να σέρνεται! Στάδια είναι όλα. ;)




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline dionysis

  • δεν ειμαι οδηγαρα λεμε!!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 607
Reply #86 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 13:03:30 μμ
το κοντερ το τσεκαρες;
εμενα χανει απο 20 εως 25 χλμ.
ψαξτο λιγο...
ειχα το ιδιο θεμα με εσενα φιλε και ετρεχα καθε μερα στο μαστορα
και εγινε η διαγνωσης...χανει το κοντερ οχι απο ντιζα ή ατερμονα αλλα
απο το κοντερ.


παντα ορθιοι παντα ορθοι


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #87 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 13:26:31 μμ

ειχα το ιδιο θεμα με εσενα φιλε και ετρεχα καθε μερα στο μαστορα
και εγινε η διαγνωσης...χανει το κοντερ οχι απο ντιζα ή ατερμονα αλλα
απο το κοντερ.

Είναι μια άποψη σεβαστή και αυτή και μπορείς εύκολα να το τσεκάρεις και με κάποιο gps για την ακρίβεια των χιλιομέτρων σου...


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #88 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 13:54:53 μμ
Τι να ελέγξει στο κοντέρ αφου δεν του ανεβάζει με την 5η πάνω απο 6300σαλ.



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #89 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 14:06:23 μμ
Μηπως πατιναρη ..




Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #90 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 14:16:06 μμ
Αν πατινάριζε θα ανέβαζε φούλ στροφές χωρίς να ανταποκρίνονται στην ταχύτητα που θα έδειχνε το ταχύμετρο.
Στη συγκεκριμένη περίιπτωση οι στροφές που ανεβάζει ο κινητήρας 6000-6300 ανατποκρίνονται στην ταχύτητα που παίρνει στο κοντέρ (140 )



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #91 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 15:04:56 μμ
Ενα καλό σέρβις και θα πάει ετσι:    http://www.youtube.com/watch?v=j5HkPnJxz1Q&feature=related



Harry

  • Guest
Reply #92 on: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 15:18:42 μμ
     Εμενα παντως τωρα τελευταια κανει κατι κραδασμους οταν κουμπωνω 5η στο χαλαρο γυρω στα 80 . Εχει κανει 18.400χλμ και ειχε κανει τις ρυθμισεις κλπ στα 12.000 οπως επρεπε.Αλλα ποτε δεν ημουν σιγουρος για τον ΑΝ ΟΝΤΩΣ τις ειχαν ρυθμισει .Μιας και ειχε εγγυηση ακομα τοτε το ειχα παει σε εξουσιοδοτημενο HONDA  στον ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ στην Καλλιθεα .Δεν μπορω να πω αυτο που λενε ολοι μετα το μεγαλο service , πως το καβαλησα και ειχα αλλη μηχανη . Οποιος τον ξερει ας γραψει καποια πραγματα γι' αυτον τον μηχανικο γιατι ειμαι στο μετεχμιο προτιμησης. Οταν εφτασα στα 17.800  για το service των 18.000 με ειχε στειλει ενας φιλος με ΤΑ 650 (που εχει πανω απο 130.000 χλμ) σε εναν στην Ηλιουπολη (Τραπαλης Ευαγγελος) που φαινοταν πως ηξερε τι κανει και εκανε και το service μπροστα μου κιολας (αν και ηθελα μονο λαδια,φιλτρο και μπροστινο τακακι) . Ο φιλος , εχει τον συγκεκριμενο μηχανικο απο το 2001 η 2002 που ειχε αγορασει καινουργια την ΤΑ και μου εχει πει τα καλυτερα.Παρ'ολα αυτα με μια απλη αλλαγη λαδιων και ελεγχο δεν μπορεις να καταλαβεις και πολλα αν και με βαση τα σχολια που εκανε και την συζητηση για λαδια φαινοταν πως εχει δουλεψε αρκετα τις ΤΑ .Το μαγαζι δεν ηταν επισημο Honda.
     
     Απο τον Σεπτεμβρη δεν εχω κανει χιλιομετρα και θελω να παω τωρα για αλλαγη λαδιων (τυπικη) και να του πω να το τσεκαρει. Λετε να θελει ρυθμιση που ισως δεν ειχε γινει στα 12.000? Εκτος και αν ειναι ιδεα μου.Το τρανταγμα ειναι αντιληπτο οταν αλλαζω απο 4η σε 5η και δινω γκαζι απο τις 3.500 στροφες περιπου που γινεται η αλλαγη για να πιασω τα 80.Στη συνεχεια αν θελω να επιταχυνω το νιωθω απο 80 στα 90 περιπου.Μην φανταστειτε πως ειναι κατι το φοβερο και τρομερο αλλα μου δινεται η ιδεα πως δεν δουλευει σωστα κατι (Που μπορει να ειμαι και λαθος βεβαια). Επισης οποιος ξερει και τον Τραπαλη ας γραψει την εμπειρια του. Δεν θεωρω πως εχω βρει ενα καλο μηχανικο για να ειμαι ησυχος (οπως στο αυτοκινητο μου) , αν και ο Τραπαλης καλος ειχε φανει και με καλες τιμες.
« Last Edit: Πέμπτη 31 Μάρτιος 2011, 16:22:21 μμ by Harry »



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #93 on: Παρασκευή 01 Απρίλιος 2011, 21:49:03 μμ
Ενα καλό σέρβις και θα πάει ετσι:    http://www.youtube.com/watch?v=j5HkPnJxz1Q&feature=related
:o :o :o Νίκο, την πήγες βόλτα επιτέλους???


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #94 on: Παρασκευή 01 Απρίλιος 2011, 22:26:07 μμ
Νίκο, την πήγες βόλτα επιτέλους???

Νό,νό  :eusa_naughty: κάνει κρύο, και εχουμε στοπ εργασειών  :2hysterical:, ισως αρχές Μάη, υπομονή



Offline Panos Natasa

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 87
Reply #95 on: Σάββατο 02 Απρίλιος 2011, 17:57:36 μμ
Λοιπόν παιδιά την πηρα επιτέλους από το γενικό σέρβις.
Την εβγαλα βόλτα σημερα, οντως αλλο δουλεμα αλλο τραβηγμα και η τελικη 2 καβαλος 160.
Το γενικό σερβις μου βγήκε 190ε! και ηταν το εξής:
Αλλαγη λαδιου 3 λιτρα
Αλλαγη φίλτρου λαδιού
Ρύθμιση βαλβιδων
Τα καρμπυρατερ συχρ
Τα φρενα μου εξαερωση και υγρα φρένων
Φιλτρο αερα ειχα Κ Ν και δεν το ξερα  :P
Αυτά λοιπόν!!!!!!! Ολα καλα :)



Offline camionero

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 858
Reply #96 on: Σάββατο 02 Απρίλιος 2011, 18:19:38 μμ
Ενα καλό σέρβις και θα πάει ετσι:    http://www.youtube.com/watch?v=j5HkPnJxz1Q&feature=related

… άρα είχε δίκιο ο Stoneman  ;D

Πάνο άντε βρουουου και βάρα χλμ τώρα !!! :moped:


Όλα είναι διαδρομές, όλη η ζωή μας ένας δρόμος. Άλλες φορές ανοιχτός, άλλες κλειστός, άλλες μονόδρομος, μα πάντα δίνει την ελευθερία της επιλογής.


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #97 on: Σάββατο 02 Απρίλιος 2011, 22:22:07 μμ
Γι' αυτό στα λέγαμε από την αρχή... Φαίνεται ότι ο προηγούμενος ήταν ...αλλεργικός στο service...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


andy

  • Guest
Reply #98 on: Κυριακή 03 Απρίλιος 2011, 07:39:22 πμ
Ενα καλό σέρβις και θα πάει ετσι:    http://www.youtube.com/watch?v=j5HkPnJxz1Q&feature=related
Ναι ρε παιδιά έτσι πάνε όλα τα Τ/Α αν δουλεύουν σωστά.
Μην τρελαθούμε τώρα που έλεγαν ορισμένοι ότι πάει 160-170 με το ζόρι.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #99 on: Κυριακή 22 Μάιος 2011, 20:19:21 μμ
Μην τρελαθούμε τώρα που έλεγαν ορισμένοι ότι πάει 160-170 με το ζόρι.

To θέμα είναι οτι όταν πάει 160-170 με ζόρι ,... βγάζει και 160-170 σε κάθε γέμισμα με το ζόρι :2hysterical: