Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 633224

DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #125 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 18:08:56 μμ
Eχω κάνει χοντρικά γύρω στα 2500 χιλιόμετρα (δεν γράφει το κοντέρ, έχω γεμίσει πάνω από 10 φορές, ρεζέρβα δηαδή 200 - 250 χιλιόμετρα την φορά)και δεν έχει πέσει καθόλου η στάθμη, δηλαδή όσες φορες το έχω τσεκάρει δεν χρειάζεται συμπλήρωμα! Τι λες να είναι ρε Χρήστο ; μήπως επειδή την πάω νορμάλ; Δεν καίει εμένα καθόλου λάδι; Αντε δηλαδή να έχει καψει κάτι ανεπαίσθητο που δεν μπορώ να το ξεχωρίσω! Πως το εξηγείς;

Και σε εμένα δεν καιει λάδι...ακόμα ::)




Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #126 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 20:37:15 μμ
μάλλον 250ml/1000 εννοείς Χρήστο...  :) :)
Ναι Τόλη, you are right! Just a typo! Το διόρθωσα. Ευχαριστώ!

Εσένα Τόλη θα αργήσει να κάψει (αν ποτέ κάψει) λάδι!   Άλλη ποιότητα κατασκευής!

Όσο για του Κώστα, 2 εξηγήσεις υπάρχουν (αφού ειδικά αυτό το μοντέλο εκείνης της χρονολογίας παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα: (1) Οδηγείς πολύ χαμηλές στροφές και ποτέ συνεχώς σε ένα σταθερό αρ. στροφών, δηλ. με αυξομειώσεις, (β) η μηχανή δεν είχε πολλά χλμ με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

ΥΓ: Σημειωτέον το ΤΑ δεν καίει τόσο λάδι αν αυξομειώνεις (κατά την οδήγηση) τις στροφές. Έχω παρατηρήσει ότι καίει μόνο όταν οδηγείς συνεχώς και για πολύ ώρα σε σταθερό αρ. στροφών (>5.500).
« Last Edit: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 20:44:13 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #127 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 21:58:38 μμ
Είμαι κοντά να αλλάξω λάδια στο ΤΑ και στην προηγούμενη (όπως και στην προ-προηγούμενη) αλλαγή είχα βάλει τα ημισυνθετικά Shell. Κατανάλωση max 250ml/1000Km. Με τον ίδιο τρόπο οδήγησης όπως παλιά. Αυτή την κατανάλωση είχα να την δώ εδώ και μια δεκαετία. Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση! Αφού τώρα κοντά που θα πρέπει να αλλάξω λάδια και στο αυτοκίνητο, Shell (αλλά τα συνθετικά) θα βάλω! Αγνοημένη (αλλά άριστη) μάρκα λάδι!

  Όπως έχω ξαναπεί, τα shell είναι που βάζουμε στα αεροπλάνα. Και μιλάμε για καταπονήσεις όχι αστεία. Αυτός είναι ο λόγος που τα εμπιστεύομαι, και ΑΝ βρω κανένα βολικό και σχετικά φθηνό ορυκτέλαιο θα αρχίσω να το βάζω στο στρομ από την επόμενη αλλαγή.
  Όποια πληροφορία έχετε σχετικά, παραθέστε τη πάραυτα!



Βολικό: να το βρίσκω εύκολα χωρίς να χρειάζεται εξερεύνηση με χάρτη.

Φθηνό: λογική τιμή για ορυκτέλαιο, όχι όσο τα συνθετικά. Αν και αυτό δεν είναι πρόβλημα. Αν μου κάνει, ας είναι και τσιμπημένο.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


costas

  • Guest
Reply #128 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 23:59:39 μμ
Όσο για του Κώστα, 2 εξηγήσεις υπάρχουν (αφού ειδικά αυτό το μοντέλο εκείνης της χρονολογίας παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα: (1) Οδηγείς πολύ χαμηλές στροφές και ποτέ συνεχώς σε ένα σταθερό αρ. στροφών, δηλ. με αυξομειώσεις, (β) η μηχανή δεν είχε πολλά χλμ με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Νομίζω ότι ισχύουν και τα 2!



Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #129 on: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 09:11:35 πμ
Ναι Τόλη, you are right! Just a typo! Το διόρθωσα. Ευχαριστώ!

Εσένα Τόλη θα αργήσει να κάψει (αν ποτέ κάψει) λάδι!   Άλλη ποιότητα κατασκευής!

ΥΓ: Σημειωτέον το ΤΑ δεν καίει τόσο λάδι αν αυξομειώνεις (κατά την οδήγηση) τις στροφές. Έχω παρατηρήσει ότι καίει μόνο όταν οδηγείς συνεχώς και για πολύ ώρα σε σταθερό αρ. στροφών (>5.500).

Τόλης who the f... is Τόλης Χρήστο.. ;D ;D ;D
Για άλλη μια φορά ο Chris είναι σοφότατος...εγώ εκεί που κόντεψα να κολλήσω την γριά ήταν στο 1ο ταξίδι Θεσ/νίκη-Αθήνα με σταθερό γκάζι γύρω στα 150χλμ. διπλός και πράγματα μετά έπαθα και έμαθα... ;D ;D ;D


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #130 on: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 09:38:47 πμ
Τόλης who the f... is Τόλης Χρήστο.. ;D ;D ;D


Χρήστο θα αρχίσει ο Αλέξης να έχει ψυχολογικά σε λίγο...εσύ τον λές Τόλη...εγώ ξεχνάω να αναφέρω πως συμφωνώ και μαζί του μεταξύ άλλων...έχει και το 700αρι.

Πολύ θέλει ο άνθρωπος ::)



Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #131 on: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 10:31:11 πμ
Χρήστο θα αρχίσει ο Αλέξης να έχει ψυχολογικά σε λίγο...εσύ τον λές Τόλη...εγώ ξεχνάω να αναφέρω πως συμφωνώ και μαζί του μεταξύ άλλων...έχει και το 700αρι.

Πολύ θέλει ο άνθρωπος ::)

Α εσύ είσαι ο Τόλης...πουλλλάκι μου.... ;D ;D ;D


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #132 on: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 10:36:54 πμ
Ναι αποκάλεσα τον Αλέξη ως Τόλη (από βιαστικό λάθος). Συγνώμη Αλέξη μου! Χίλια συγνώμη!

ΥΓ: Να πώ και...συγνώμη στον Τόλη??
« Last Edit: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 10:39:55 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #133 on: Τρίτη 26 Αύγουστος 2008, 22:33:21 μμ
πες Γιάννη την επόμενη, έχουμε λίγους  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #134 on: Τετάρτη 27 Αύγουστος 2008, 12:25:07 μμ
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι τι διαφορα εχουν αυτα τα 2 λαδια shell : 1)Advance VSX 4 15W - 50
                                                                                                2)Advance SX 4 15W - 50

παντος και τα 2 εχουν Προδιαγραφές: API SG, JASO MA.




Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #135 on: Τετάρτη 27 Αύγουστος 2008, 12:38:38 μμ
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι τι διαφορα εχουν αυτα τα 2 λαδια shell : 1)Advance VSX 4 15W - 50
                                                                                                2)Advance SX 4 15W - 50

παντος και τα 2 εχουν Προδιαγραφές: API SG, JASO MA.

To VSX είναι ημισυνθετικό


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline XL700V ARCHANES

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 891
Reply #136 on: Τετάρτη 27 Αύγουστος 2008, 13:43:33 μμ
Καλημέρα συνάδελφοι. Σήμερα έκανα τήν πρωτη αλλαγη (1.220 χιλ.) και έβαλα τό ARAL High Energy semi synthetic 10 W - 40 μέ προδιαγραφές JASO MA SG. Τώρα νά σας πω για καταναλωσεις κ.λ.π. δέν νομίζω. Η πρωτη αλλαγη είναι στό πρωτο μου ΤΑ. Θά σας πω όμως σέ μερικές μέρες εντυπώσεις από τό κιβώτιο σέ σχέση μέ πρίν ;)



Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #137 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 09:02:11 πμ
Λοιπόν πήγα χθες στον αντιπρόσωπο (είπαμε να μη λέμε ονόματα) να πάρω επιτέλους τις πινακίδες....
Ναι κάναν μόλις 2.5 μήνες να έρθουν. Το θετικό είναι ότι δέχτηκε να μου σφραγίσει το Service και ας έχω αλλάξει μόνος μου τα λάδια, το αρνητικό είναι όταν ρώτησα την επόμενη αλλαγή...
Μου είπε αφού έβαλα ημισυνθετικό (το οποίο το προτείνει και αυτός) έχουμε αλλαγή πάλι στα 3000χλμ.!!! Μόνο λάδια και μετά στις 5000 πάλι λάδια και φίλτρο....!!! Μου φαίνονται απίστευτα κοντά οι αλλαγές είχα σκοπό να τα αλλάξω νωρίς έτσι και αλλιώς τα 2α αλλά στις 4000 με 4500 όχι στις 3000 και μετά σίγουρα δεν είχα σκοπό να ξαναλλάξω στις 5000. Το θέμα είναι όμως ότι για να κρατήσω την εγγύηση πρέπει να τα αλλάξω οπότε, "περάστε από το ταμείο παρακαλώ", και δε νομίζω 2η φορά να μου κάνει τη χάρη να σφραγίσει το Service Book. Για μεγάλο service μου είπε 10-12000χλμ.

ΥΓ. Οσο για το manual αν θυμάμαι καλά θα το ξανακοιτάξω η Honda προτείνει αλλαγή μετά τα πρώτα στα 12000!


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #138 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 09:17:41 πμ
Εχθές αγόρασα ημισυνθετικό λάδι 10 - 40 IPONE....

Έλεγα να τα αλλάξω τώρα στα 46000 χλμ (προηγούμενη αλλαγή στα 42000)...Ο μηχανικός μου είπε να τα αφήσω έως τα 48000 οπότε και θα κάνουμε μεγάλο service (ρύθμιση βαλβιδών κτλ)...

Μου είπε ότι ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ.



. . .


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #139 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 10:39:17 πμ
Παιδιά σε κάτι τέτοιες "οδηγίες" (επινοήσεις) των συνεργείων, να επικοινωνείτε με τα κεντρικά του Σαρακάκη και να ζητάτε σωστή πληροφόρηση για τα σέρβις.  Και μετά πίσω στο μάστορα και να του λέτε την επίσημη τοποθέτηση της αντιπροσωπείας. Για να δούμε τότε τί θα πεί?
« Last Edit: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 11:39:29 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #140 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 10:40:36 πμ
Μου είπε ότι ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ.

Εεεεεεε;;;;;;; ??? ??? ??? ??? ??? ??? Άμα είναι τόσο καλά, να τα πάρουμε κι εμείς πές του!!!!



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #141 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 11:08:12 πμ
Παιδιά σε κάτι τέτοιες "οδηγίες" (επινοήσεις) των συνεργείων, να παίρνετε τα κεντρικά του Σαρακάκη και να ζητάτε σωστή πληροφόρηση για τα σέρβις.  Και μετά πίσω στο μάστορα και να του λέτε την επίσημη τοποθέτηση της αντιπροσωπείας. Για να δούμε τότε τί θα πεί?

Σωστό είναι αυτό....



. . .


Offline takisd

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 241
  • TA XL600VX - 1999 ANNIVERSARY
    • http://www.dilios.gr
Reply #142 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 11:51:50 πμ
Μου είπε ότι ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ.

Εεεεεεε;;;;;;; ??? ??? ??? ??? ??? ??? Άμα είναι τόσο καλά, να τα πάρουμε κι εμείς πές του!!!!

Στο service manual αναφέρει καθαρά : καθε 12.000 km ή 12 μήνες ( όποιο έλθει νωρίτερα ) ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ & ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ,
όχι νωρίτερα !


Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #143 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 11:59:09 πμ
Στο service manual αναφέρει καθαρά : καθε 12.000 km ή 12 μήνες ( όποιο έλθει νωρίτερα ) ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ & ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ,
όχι νωρίτερα !

Αυτό ακριβώς μου είπε ο μηχανικός...



. . .


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #144 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 12:11:30 μμ
Στο service manual αναφέρει καθαρά : καθε 12.000 km ή 12 μήνες ( όποιο έλθει νωρίτερα ) ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ & ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ,
όχι νωρίτερα !
Αυτό ακριβώς μου είπε ο μηχανικός...



Πλάκα κάνετε, έτσι; Λάδι (μοτοσυκλετιστικό) που βγάζει 12.000 χιλιόμετρα;



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #145 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 12:14:42 μμ
Πλάκα κάνετε, έτσι; Λάδι (μοτοσυκλετιστικό) που βγάζει 12.000 χιλιόμετρα;

Δεν έχει να κάνει με το λάδι αυτή η πληροφορία....

Το service manual του ΤΑ το γράφει...



. . .


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #146 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 12:21:25 μμ
Δεν έχει να κάνει με το λάδι αυτή η πληροφορία....

Το service manual του ΤΑ το γράφει...



Πάω πάσο! Υπερβολικό μου φαίνεται!



Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #147 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 12:45:33 μμ
Εεεεεεε;;;;;;; ??? ??? ??? ??? ??? ??? Άμα είναι τόσο καλά, να τα πάρουμε κι εμείς πές του!!!!

Ετσι ακριβώς στο Owners Manual αυτό γράφει....


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #148 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 14:39:23 μμ
Για όλα τα ΤΑ, η μαμά (επίσημα) προτείνει αλλαγή λαδιού κάθε 12.000 χλμ. Και μάλιστα λάδια απλά (ορυκτέλαια) τουλάχιστον για τα ΤΑ400/600/650. Εξαιρουμένων ακραίων περιβαλλοντικών συνθηκών (χώμα, ζέστη κλπ) που θα πρέπει η αλλαγή να γίνεται νωρίτερα.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #149 on: Πέμπτη 04 Σεπτέμβριος 2008, 14:44:19 μμ
Για όλα τα ΤΑ, η μαμά (επίσημα) προτείνει αλλαγή λαδιού κάθε 12.000 χλμ. Και μάλιστα λάδια απλά (ορυκτέλαια) τουλάχιστον για τα ΤΑ400/600/650. Εξαιρουμένων ακραίων περιβαλλοντικών συνθηκών (χώμα, ζέστη κλπ) που θα πρέπει η αλλαγή να γίνεται νωρίτερα.

Χρήστο για το 700 στο manual προτείνει SJ και πάνω πάντως...


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits