Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 633231

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #725 on: Σάββατο 18 Μάιος 2013, 18:01:30 μμ
Ναι είμαι ικανοποιημένος με τα Amsoil, αλλά θέλω να τα δώ σε κάποια χιλιόμετρα.
Οπως έγραψα , έψαχνα για ενα 15/50 ημισυνθετικό της προκοπής και σε λογική τιμή.
Για τα Torco πήγαινα, αλλά δεν ξέρω γιατί η εταιρία  σταμάτησε απο την παραγωγή τα 20/50 σε ημισυνθετικό και τα βγάζει σε 100% συνθετικό αλλά με 14 ευρώ το λίτρο.



Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #726 on: Σάββατο 18 Μάιος 2013, 18:12:46 μμ
Ναι είμαι ικανοποιημένος με τα Amsoil, αλλά θέλω να τα δώ σε κάποια χιλιόμετρα.
Οπως έγραψα , έψαχνα για ενα 15/50 ημισυνθετικό της προκοπής και σε λογική τιμή.
Για τα Torco πήγαινα, αλλά δεν ξέρω γιατί η εταιρία  σταμάτησε απο την παραγωγή τα 20/50 σε ημισυνθετικό και τα βγάζει σε 100% συνθετικό αλλά με 14 ευρώ το λίτρο.


Αυτο δεν ισχυει, υπαρχει ακομα το Τορκο 20/50 σε ημισυνθετικο.
Το αν το εχει ο αντιπροσωπος στην ελλαδα αυτη την στιγμη, ειναι αλλη υποθεση!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #727 on: Σάββατο 18 Μάιος 2013, 18:38:38 μμ
Και η τιμούλα του?



Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #728 on: Σάββατο 18 Μάιος 2013, 19:00:19 μμ
Και η τιμούλα του?

9,5 €/λιτρο εκανε τον Οκτωβριο!



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #729 on: Σάββατο 18 Μάιος 2013, 21:58:00 μμ
απο που?




Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #730 on: Κυριακή 19 Μάιος 2013, 15:14:33 μμ
Απο λαμπριανιδη!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #731 on: Κυριακή 19 Μάιος 2013, 20:40:51 μμ
Ο Λαμπριανίδης τώρα εχει μόνο τα
TORCO T4SR 20W50    100% synthetic   €14,00   και τα
TORCO TMXR 15W40     synthetic and petroleum base   €11,00   υπάρχει και αυτό
TORCO T4 10W40       €6,00    petroleum blend lubricant    αλλά δεν ξέρω τι είναι.

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37&Itemid=57&lang=el



Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #732 on: Κυριακή 19 Μάιος 2013, 21:10:45 μμ
Ο Λαμπριανίδης τώρα εχει μόνο τα
TORCO T4SR 20W50    100% synthetic   €14,00   και τα
TORCO TMXR 15W40     synthetic and petroleum base   €11,00   υπάρχει και αυτό
TORCO T4 10W40       €6,00    petroleum blend lubricant    αλλά δεν ξέρω τι είναι.

http://www.trade-wind.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=37&Itemid=57&lang=el

Απο εκει εβγαλες το συμπερασμα οτι σταματησε τα ημισυνθετικα 20/50 η τορκο? Λοιπον το Τ4SR ειναι το φουλ συνθετικο της τορκο, το TMXR ειναι ημισυνθετικο καταλληλο για εντουρο, μοτο κρος/δεν κανει για χρηση δρομου, και το T4 ειναι το απλο ορυκτελαιο. Το ημισυνθετικο που λεω εγω ειναι το T4R!
Στη σελιδα στο ιντερνετ ο λαμπριανιδης δεν βαζει παντα οτι εχει! :eusa_naughty: Και εγω οταν ηταν να βαλω λαδια δεν τα χα βρει στη σελιδα, αλλα οταν πηγα εκει ολα κομπλε. Αυτα.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #733 on: Κυριακή 19 Μάιος 2013, 22:55:28 μμ
Τα βρήκα εδώ   http://www.torcousa.com/torco_product/t4r.html   10/40 και 20/50

αφού είναι και πιό φθηνά απο τα Amsoil που κοστίζουν 11 ευρώ το λίτρο (αλλά είναι και 100% συνθετικά) θα το σκεφτώ.



Offline ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 216
Reply #734 on: Τετάρτη 10 Ιούλιος 2013, 11:59:36 πμ
καλημερα. πριν κανενα μηνα αλλαξα τα λαδια της μηχανης και εβαλα MOTOREX 10/40 ημισυνθετικο με 10ε το λιτρο. μετα απο 1000 χλμ περιπου ειμαι πολυ ευχαριστημενος. το σασμαν λειτουργει καλα αλλα εντυπωση μου εκανε ο θορυβος του κινητηρα που μειωθηκε. πριν απο αυτα ειχα τα TORCO 10/40 το απλο το οποιο δε μου αρεσε. το MOTOREX παντως θα το συνιστουσα. 



Offline Dimitri

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 357
  • I'm normal. It's everyone else that's weird.
    • Dimitri
Reply #735 on: Τετάρτη 10 Ιούλιος 2013, 12:28:14 μμ
Πρίν 300 χλμ άλλαξα το λάδι (ούτε ξέρω τι είχε βάλει πριν το συνεργείο, αλλά άντεξε σκάρτα 3000χλμ) με CASTROL Power 1 15-50 συνθετικό.

Αν και είναι νωρίς οι πρώτες εντυπώσεις είναι.
1. Ομαλότερη λειτουργία της μηχανής.
2. Καλύτερη απαγωγή θερμότητας και λειτουργία σε χαμηλότερη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού. (σε κίνηση χθές στην Αθήνα δεν άνοιξε καθόλου το βεντιλατέρ,  ενώ με ίδιες συνθήκες και το προηγούμενο λάδι θα ήταν σε λειτουργία)
3. Σημαντική ελλάτωση θορύβου από το κιβώτιο (ειδικά σε 3/4/5 δεν ακούγεται καθόλου)

Βέβαια τα 300χλμ είναι λίγα και καλύτερη γνώμη θα έχω μετά από τα 1000 (αν και με CASTROL πάντα ήμουν ευχαριστημένος και από πλευράς λειτουργίας και από πλευράς θορύβων)

Η μηχανή μέχρι σήμερα έχει καταπιεί λάδι μαμίσιο (HONDA) για τα πρώτα 1000χλμ, μετά CASTROL ημισυνθετικό (με αλλαγές κάθε 3-3500 χλμ), μία φορά BELRAY (αλλά είχε μεγαλύτερη κατανάλωση λαδιού από ότι με CASTROL) και μία φορά άγνωστα λάδια (αυτά που άλλαξα τώρα). Συνολικά χιλιόμετρα μεχρι σήμερα 73400.


Dimitri

Too many Chiefs, not enough Indians...


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #736 on: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 15:24:59 μμ
Έψαχνα για τα κλασσικά μου Torco (T4R) σε 20-50, αλλά δεν υπάρχουν πουθενά. Ο Λαμπριανίδης λέει περιμένει παραλαβή τέλος Αυγούστου, που όμως θα είναι περίπου 3000 χιλιόμετρα εκτός από την αλλαγή που πλησιάζει. Έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να μπεί κάτι άλλο. Επειδή όμως δεν μπορώ να "παίζω" με τις τεχνητές ελλείψεις* της αγοράς, θέλω κάτι το οποίο μάλλον και θα κρατήσω μόνιμα.

Σκέφτομαι για τα Pro-Honda, ή ότι δίνει ο Σαρακάκης, ελπίζω σε 15-50, το ελάχιστο, γιατί από εκεί και κάτω φοβάμαι ότι θα τα κάψει (μπορεί και όχι αλλά δεν το ρισκάρω). Έχει πάρει κανείς από το επίσημο, για να με διαφωτίσει στο τι λάδια δίνει (μάρκα/απόδοση/ποιότητα) και σε τι τιμή?

ΥΓ: Δεν βαζω σε καμια περίπτωση και για κανέναν λόγο Motul, Castrol (οποιοδήποτε). Επίσης τα 100% συνθετικά, δεν θα τα προτιμούσα εύκολα, οπότε, ψάχνω κάτι κατα προτίμση σε ημισυνθετικό.

*Μπορεί να μην το έχετε παρατηρήσει, αλλά σε συγκεκριμένα λιπαντικά που παίζουν αρκετά στην αγορά, έχω δεί μία ή δύο φορές το χρόνο να παρατηρείται έλλειψη από τον εισαγωγέα τους, με σκοπό συνήθως την άνοδο της τιμής. Παλιότερα είχα "χάσει" τα Motul 710 για δίχρονο κινητήρα από τον Λαμπριανίδη για πάνω από 3 μήνες και όταν τελικά ξαναέφερε τα έδωσε στα 11 ευρώ έναντι 9.5 πριν εξαφανιστούν. Στο μεταξύ οι άλλοι "λαδάδες" έκαναν χρυσές δουλειές πουλώντας τα στοκ τους σε τιμές πάνω από 15 ευρώ/λίτρο. Είναι κάτι το οποίο με ενοχλεί σαν καταναλωτή, αν και γενικότερα δεν έχω παράπονο από το κατάστημα, αλλά θα ήθελα να επιλεξω κάτι το οποίο δεν θα με βάζει σε "περιπέτειες" αναζήτησης κάθε τόσο...



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #737 on: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 20:27:21 μμ
Θα σου έλεγα να βάλεις Amsoil αλλά εκτός του οτι είναι συνθετικά,  βάλε τα Prohonda για να δούμε τι παίζει. ;D



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #738 on: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 20:40:50 μμ
τα prohonda νομιζω ειναι 5-30.εχει και σε αλλα ιξωδη?




Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #739 on: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 20:44:25 μμ
Θα σου έλεγα να βάλεις Amsoil αλλά εκτός του οτι είναι συνθετικά,  βάλε τα Prohonda για να δούμε τι παίζει. ;D

Θα παίξει ρόλο η τιμή, στην προκειμένη φάση. Αύριο θα πάω Σαρακάκη να δώ τιμές (για απλό ιδιώτη και όχι μέλος του φόρουμ), και αν ξεφεύγουν πολύ από τα amsoil, θα το σκεφτώ σοβαρά να πάω σε αυτά, έστω και αν είναι συνθετικά (Το θέμα είναι να μην πέσει μέσα Motul ή Castrol και από εκεί και πέρα αναγκαστικά θα γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί). Από που τα ψωνίζεις?

τα prohonda νομιζω ειναι 5-30.εχει και σε αλλα ιξωδη?


Αύριο θα ξέρουμε. Αν είναι μόνο 5-30, δεν θα ασχοληθώ καν. Είχε ξαναγίνει παρόμοια κουβέντα, μήπως τελικά ο Σαρακάκης δίνει Agip και όχι Pro Honda?

(Άντε μην πιάσω και ρίξω Yamalube στο τέλος. Τα 14 ευρώ το λίτρο λυπάμαι....  :2hysterical:)
« Last Edit: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 20:49:09 μμ by Johnny_Nik »



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #740 on: Πέμπτη 18 Ιούλιος 2013, 22:44:11 μμ
(για απλό ιδιώτη και όχι μέλος του φόρουμ),

για αποφυγη παρεξηγησεων.

αυτες οι δυο ιδιοτητες που αναφερεις εχουν το ιδιο αποτελεσμα στο ταμειο.αλλο αποτελεσμα θα ειχε για ενα μελος του συλλογου




Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #741 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 14:43:39 μμ
για αποφυγη παρεξηγησεων.

αυτες οι δυο ιδιοτητες που αναφερεις εχουν το ιδιο αποτελεσμα στο ταμειο.αλλο αποτελεσμα θα ειχε για ενα μελος του συλλογου

Έστω, του συλλόγου. Απλά έχω συνδυάσει λάθος το σύλλογο με το φόρουμ. Μη με παρεξηγείς.  :2hysterical: Το λοιπόν πήγα Σαρακάκη.

Ο Σαρακάκης δίνει λάδια Pro-Honda, και έχει μόνο 10-30. Όμως τα Pro-Honda βγαίνουν σίγουρα και σε 20-50, ενώ κάπου πήρε το μάτι μου και 15-40. (Το 15-40 επίσης το συνάντησα και σε άλλες μάρκες όπως πχ, Torco, σε ημισυνθετικά, με την ένδειξη υψηλών επιδόσεων, αλλά όχι σε Ελληνική αγορά). Όσον αφορά τα δικά μας μόνο 10-30 χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα. Οπότε από το Σαρακάκη φάγαμε ένα μαγάλο άκυρο αφού προφανώς δεν θα έριχνα μέσα τόσο ψιλό λάδι. Σε αναζήτηση μου στην αγορά, στα 15w-50 βρήκα σε ημισυνθετικά, ELF, στα 7.5 ευρώ, τα οποία καλύπτουν τις προδιαγραφές που δίνει η Honda. Δεν ξέρω τι λάδια όμως είναι και δεν τα έχω δοκιμάσει πάλι σε μοτό. Η τιμή καλή γενικά, οπότε ίσως κάνω μια δοκιμή προς τα εκεί. Στα 11κ κάτι υπάρχει επίσης Bel-Ray ημισυνθετικό (ή συνθετικό δεν θυμάμαι τι μου είπε), φυσικά δεν ψήνομαι για συνθετικά, οπότε εάν ισχύει αυτό, θα πάω στα ELF.

Επίσης βρήκα μια μπουκάλα, 4Λιτρο στα 18 ευρώ, DeleΚ DELKOL κάτι τέτοιο τελοσπάντων από Ισραήλ μεριά :2hysterical: νομίζω.  Αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελα να βάλω κάτι τέτοιο στη μοτ/τα μου. Βέβαια σχετικά είναι όλα. Μπορεί να βγεί καλό στο τέλος τέλος και να μην το πιστεύει κανείς.  :goofy:



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #742 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 21:04:09 μμ
.... Από που τα ψωνίζεις?

Δίπλα απο το Σαρακάτση. ;D

Επειδή εχω αργή σύνδεση εδώ κάτω ρίξε στο ψαχτήρι "pro honda oils and chemicals" και θα σου βγάλει το .pdf με τα προιόντα .
Υπάρχουν πολλά προιόντα Pro Honda , και για να πάρεις μια ιδέα απο τα λάδια




Offline Giorgio de Sarm

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 264
Reply #743 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 21:42:12 μμ
Ρίξε μια ματιά και στα bel ray και συγκεκριμένα στο EXP 15-50W.Έχει τις ανώτερες προδιαγραφές απ΄όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν.Εδώ στη Λήμνο τα πλήρωσα €14,00/lt,πάντως!



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #744 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 21:47:52 μμ
Ο κύβος ερρίφθη κύριοι...

Πήγα και αγόρασα τούτο εδώ:

http://www.oilsmotoauto.gr/index.php?module=products&pid=528

στα 5 ευρώ και θα τα ρίξω σε 500 χιλιόμετρα από σήμερα. Θα μείνουν μέσα για maximum 1000 άντε 2000 χιλιόμετρα (τις καλοκαιρινές μου διακοπές δηλαδής) και εφ όσων δείχνουν ότι αντέχουν, εάν όμως "χαλάσει" η συνταγή τότε θα τα αλλάξω με ότι βρώ στην επαρχία. Τέλος Αυγούστου που θα έρθουν και πάλι τα Torco θα επιστρέψω σε αυτά. Αυτή τη φορά θεωρητικά προετοιμασμένος θα κάνω ένα μικρό στοκ για τρείς τουλάχιστον αλλαγές (~6 λίτρα) μιας και δεν είχα κανένα παράπονο από τα συγκεκριμένα, παρά μόνο από τον αντιπρόσωπο. Βλέποντας το όμως αντικειμενικά, είναι αναμενόμενο ότι δεν μπορεί να φέρνει καραβιές λάδια μια φορά το μήνα ειδικά σε περίοδο κρίσης. (Βέβαια θα μπορούσε να προνοήσει ώστε να μην ξεμένει αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Αυτό που εύχομαι είναι να μην αλλάξει η τιμή στα Torco προς τα πάνω.


Οπότε μέσα στην ΤΑ θα πέσει φθηνό λάδι. Ο λόγος που το κάνω είναι η οδήγησή μου. Έτσι όπως οδηγώ, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να "σπάσω" το λάδι πράγμα στο οποίο συναινεί και η ίδια η μηχανή που δεν προσφέρει εξωπραγματικές επιδόσεις. Αν ταυτόχρονα τηρήσω και το πρόγραμμα αλλαγής που έχουμε όλοι τότε πιστεύω ότι δεν θα έχει πρόβλημα, ακόμη και αν τα λάδια αυτά γίνουν σαν νερό στα 2000 χιλιόμετρα που είναι πάρα πολύ νωρίς για να χαλάσουν όσο μάπα και αν είναι. Επίσης, όπως έιπα πιο πάνω προτιμώ τα Torco και είμαι διατεθιμένος να περιμένω λίγο καιρό ώστε να επιστρέψουν στην αγορά. Αν συμπληρώσω το άτυπο όριο των 2000 χιλιομέτρων και δεν βρώ τότε ναι θα συνεχίσω να ψάχνω, εκτός και αν μείνω ικανοποιημένος από τα φθηνά και τα κρατήσω στην τελική :2hysterical: Φίλτρο θα αλλάξω στην επόμενη οπότε δεν με απασχολεί καν.

Πιστεύω ότι ακόμη και στα λάδια παίζει σημαντικό ρόλο το μάρκετινγκ. Στο κυριότερο μέρος μιλάμε για το ίδιο προιόν, απλά με διαφορετικές προσμίξεις ώστε η κάθε εταιρεία να ξεχωρίζει. Το ότι τόσο καιρό συμπέρασμα δεν έχει βγεί στο παρόν θέμα, μάλλον λέει πολλά. Η διαφορά είναι στο πως "βλέπει" και "νιώθει" ο καθένας τη μηχανή του, αλλά παίζει και σημαντικό ρόλο το ότι πολλοί από εμάς δεν θα παραδέχοταν ότι η επιλογή ήταν λάθος. Πχ, εάν μου πλήρωνε τα λάδια ο Stoneman και δεν με ένοιαζε το τι θα έβλεπα κατά τη χρήση τους, τότε θα είχα πιο αντικειμενική άποψη από ότι εάν τα πλήρωνα μόνος μου. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει για πολλούς λόγους.

Σίγουρα από εταιρεία σε εταιρεία υπάρχουν διαφορές, και ποιότητες, ανάλογα με την τσέπη του καθενός. Πάντα όμως θα υπάρχει και κάτι καλύτερο ακόμα για να επιλέξεις. Γιατί πχ να πάρεις το Torco στα 10 ευρώ, και όχι το ακόμα καλύτερο στα 15 ευρώ κλπ. Έτσι σκεπτόμενος παίρνω ένα στα 5 ευρώ, το οποίο πληρεί τις προδιαγραφές της χόντα. Άλλωστε όπως προανέφερα, θα χρησιμοποιηθούν προσωρινά και για λίγα χιλιόμετρα.

Τώρα, εάν έκανα λάθος επιλογή, θα το μάθουμε όλοι μαζί στο Σπάστο μόνος σου, εάν όχι θα συνεχιστεί η κουβέντα εδώ :2hysterical: Το βλέπω από την αστεία του πλευρά, γιατί όπως και να το κάνουμε, όσο και να πονάει κανείς τη μοτ/τα του δεν παύει να είναι "σίδερα" που λένε. Ακόμη και αν σπάσει επισκευάζεται. Σίγουρα θα κοστίσει, μα δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. ΟΚ έχουμε κρίση, Οκ δεν περισσεύουν λεφτά, αλλά αυτός είναι και ο λόγος που βάζω φθηνό πράμα στο μοτέρ. Και αν όλα πάνε στραβα? Το διχρονάκι περιμένει στο γκαράζ.  ;D



Εντυπώσεις θα έχω στα μέσα Αυγούστου.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #745 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 21:57:49 μμ
 :eusa_naughty:  Είπαμε κρίση , αλλά οχι και τηγανόλαδο  ;D 

Αν τα Torco κοστίζουν 10 ευρώ, τα Amsoil που είναι και αυτά Αμερικάνικα κοστίζουν 11 ευρώ και είναι και 100% συνθετικά.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #746 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 22:05:58 μμ
:eusa_naughty:  Είπαμε κρίση , αλλά οχι και τηγανόλαδο  ;D 

Αν τα Torco κοστίζουν 10 ευρώ, τα Amsoil που είναι και αυτά Αμερικάνικα κοστίζουν 11 ευρώ και είναι και 100% συνθετικά.

9.5 για την ακρίβεια. Τα 100% συνθετικά θεωρώ ότι πάνε χαμένα σε έναν κινητήρα σαν της ΤΑ, με έναν οδηγό σαν εμένα. Έτσι και το κόστος πάει μακριά, για τους ίδιους λόγους.

Τηγανόλαδο μπορεί να πήρα, αλλά σε 1000~2000 χιλιόμετρα τι ζημιά να μου κάνει (αν δεν χάσει πρώτα τις ιδιότητες του και το καταλάβω)? Να μου ρίξει το χρόνο ζωής του κινητήρα? Το πιο πιθανό είναι ότι θα διαλυθει ο άξονας πρώτα, οπότε....?




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #747 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 22:15:57 μμ
9.5 για την ακρίβεια. Τα 100% συνθετικά θεωρώ ότι πάνε χαμένα σε έναν κινητήρα σαν της ΤΑ, με έναν οδηγό σαν εμένα. Έτσι και το κόστος πάει μακριά, για τους ίδιους λόγους.

Εννοείς τα 4.5 ευρώ σε κάθε αλλαγή ? δλδ κάθε 8000χλμ?  :eusa_think:

Τηγανόλαδο μπορεί να πήρα, αλλά σε 1000~2000 χιλιόμετρα τι ζημιά να μου κάνει (αν δεν χάσει πρώτα τις ιδιότητες του και το καταλάβω)? Να μου ρίξει το χρόνο ζωής του κινητήρα?

Δεν θα συμβεί τπτ, αυτό είναι το σίγουρο, ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα. Ψυχολογικοί είναι οι λόγοι.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα διαλυθει ο άξονας πρώτα, οπότε....?

Αμάν πιά με αυτό τον άξονα, σου εχει μείνει έμμονη ιδέα ...  :eusa_think:
Θα τον δώ και εγώ κάποια στιγμή που θα τα πούμε απο κοντά.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #748 on: Παρασκευή 19 Ιούλιος 2013, 22:19:08 μμ
Εννοείς τα 4.5 ευρώ σε κάθε αλλαγή ? δλδ κάθε 8000χλμ?  :eusa_think:

Για ψυχολογικούς λόγους, όπως αναφέρεις δεν θα τα άφηνα για 8000. Θα συνέχιζα να τηρώ τα 6000 αλλαγή, οπότε θα πήγαιναν για άλλη μια φορά χαμένα, στα δικά μου χέρια.

Δεν θα συμβεί τπτ, αυτό είναι το σίγουρο, ο καλός ο μύλος τα αλέθει όλα. Ψυχολογικοί είναι οι λόγοι.

Σε αυτό ποντάρω και εγώ.  ;D

Αμάν πιά με αυτό τον άξονα, σου εχει μείνει έμμονη ιδέα ...  :eusa_think:
Θα τον δώ και εγώ κάποια στιγμή που θα τα πούμε απο κοντά.

Είναι να μη μου μπεί η ιδέα...! Από εκεί και πέρα μην το ψάχνεις. Όποτε το θυμάμαι θα "σκαλώνω" και θα τον κλαίω. Μετά θα τον ξεχνάω για αρκετό καιρό και πάλι θα τον θυμάμαι κάποια στιγμή...  :2hysterical:



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #749 on: Παρασκευή 26 Ιούλιος 2013, 20:59:07 μμ
Μια σύντομη ενημέρωση για το "τηγανόλαδο" που έριξα στην ΤΑ. Χιλιόμετρα δεν έχω κάνει πολλά (μόλις 700) αλλά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Τα λάδια που έβγαλα (Torco) βγήκαν στις 6200 περίπου και ήταν όπως την πρώτη φορά που τα έριξα μέσα. Άριστα από την αρχή μέχρι το τέλος.

Πάμε τώρα στα τηγανόλαδα. Τα έριξα μέσα πριν φύγω από την Αθήνα, και τα "ζόρισα" στην πορεία μέχρι το χωριό δικάβαλος και φορτωμένος τριβάλιτσο. Ο κινητήρας δεν έδειξε να έχει πρόβλημα, ούτε τα λάδια έδειξαν κάτι. Το σασμάν ακούγεται το ίδιο ακριβώς με τα Torco, ο συμπλέκτης κάνει τον ίδιο θόρυβο, αλλά το καλό ήταν ο θόρυβος της καμπάνας που είχα όταν ήταν κρύο το μοτέρ σταμάτησε τελείως (!!!). Ξανάρχισε όταν πάρκαρα τη μηχανή σε ανηφόρα και μέχρις ότου την επαναφέρω σε ευθεία, και έκτοτε ακούγεται μειωμένος (λιγότερο από τα Torco), σε σημείο να πρέπει να στήσεις αυτί για να τον ακούσεις.

Τελικά μήπως η μάρκα είναι κάτι το σχετικό? Η απλά μου βγήκαν εμένα καλά τα φθηνά? Ξέρω ότι έχω λίγα χιλιόμετρα αλλά τα στρεσάρω όσο μπορώ και ελπίζω όταν θα έρθει η ώρα για τα Torco να έχω σχηματίσει μια πιο πλήρη άποψη για τα συγκεκριμένα  ;D

ΥΓ: Με τα Torco δεν είχε κάψει ούτε σταγόνα. Στον έλεγχο από Αθήνα, επίσης δεν μου έδειξε ότι έχει τσιμπήσει έστω και λίγα από τα καινούργια.