Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 633253

Offline σασακος

  • η ζωη ειναι μικρη οχι τα ονειρα μου
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 442
Reply #425 on: Κυριακή 30 Ιανουάριος 2011, 21:22:30 μμ
λοιπον οσο αφορα τα ελαιολιπαντικα επειδη εχω παρακολουθησει 2 σεμιναρια σε ελλαδα και γερμανια εμαθα το εξης,βλεποντας το λαδι σε μικροσκοπιο φαινονται μικρες μπαλιτσες που οσο πιο πολυ δουλευουν μεσα σε 1 κινητηρα τοσο πιο μικρες γινονται και χανουν με λιγα λογια την λυπαντικη τους ικανοτητα ολες οι εταιριες λενε οτι εχουν τα καλυτερα λαδια στον βωμο του κερδους αλλα τελικα πιο ειναι το καλυτερο λαδι για εμας?σε τεστ που μας εδειξαν στην γερμανια ειχαν ολα τα ελαια των επωνυμων εταιριων σε δειγματα των 2,ενα αδουλευτο και 1 δουλεμενο σε 10000 χιλιομετρα με καλυμμενες τις επωνυμιες φυσικα  :eusa_naughty: αφου ειχα δει 15 η 17 δειγματα κοιταξα το επομενο και εμεινα εκπληκτος αφου και τα 2 δειγματα ειχαν το ιδιο μεγενθος στις μπαλιτσες  :eusa_clap: Ρωτησα τον υπευθυνο αν εκαναν λαθος βαζοντας αδουλευτο λαδι και στα 2 δειγματα και απλα γελασε λεγοντας οχι,αμεσα τον ρωτησα πιο λαδι ειναι και ειπε οχι απαγορευεται να το πουνε :-X τοτε σαν γνησιος ελληνας εγινα φιλος του  :2hysterical: πινοντας πολλα κρασια και μετα 2 μερες μου το ειπε.για να μην γινει διαφημιση οποιος θελει να μαθει πρεπει να γινει φιλος μου και να κατεβασουμε 4 5 6 κρασακια  :2hysterical: πλακα κανω.παρτε με τηλεφωνο η πμ να σας πω..

Το πιο μακρυνο αλλα οχι ξεχασμενο μελος σας....ΣΑΣΑΚΟΣ



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #426 on: Δευτέρα 31 Ιανουάριος 2011, 14:06:29 μμ
Μπορείς να τo βάλεις στα Quiz  ;D ;D ;D ;D ;D ;D


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #427 on: Δευτέρα 31 Ιανουάριος 2011, 14:28:24 μμ
Το λάδι δεν ξεπλένει και κατά κάποιον τρόπο, τον κινητήρα από διάφορα κατάλοιπα ?

Εάν παραμένει αμετάλλαχτο, κάνει για έναν απλό κινητήρα ?

Σασάκο, στείλε κανά πμ καλού κακού... ;D


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #428 on: Δευτέρα 31 Ιανουάριος 2011, 15:23:37 μμ
Την Παρασκευή έβαλα τα Amsoil Motorcycle 10 w 40 με 12€ το λίτρο. Πρώτες παρατηρήσεις είναι ότι στο πρωινό ξεκίνημα χωρίς ζέσταμα, η 1η κουμπώνει όπως κούμπωνε με τα λάδια της Honda ...ζεστά! Επίσης έχει "γλυκάνει" και ο ήχος του κινητήρα. Σήμερα στις πρώτες βόλτες, οι αλλαγές ταχυτήτων γινόντουσαν απίστευτα μαλακά και θετικά.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


tranten

  • Guest
Reply #429 on: Παρασκευή 18 Μάρτιος 2011, 06:51:06 πμ
...αντε να ριξω λιγο ''λαδι'' στην φωτια γιατι βουβαθηκαμε μετα τον τεχνολογικο εμφυλιο σε αλλο ποστ... ;D

προχθες περασα απο τον μηχνικο μου κ καθως κοιταζα στο συνεργειο ειδα καποια νεα λαδια της Honda 15-40 ημισυνθετικα.. :o
πιασαμε λιγο την κουβεντα σχετικα,μαλλον η μαμα Ηονδα προσπαθει να γεφυρωσει/καλυψει τα οποια κενα μεταξυ των 10-40,10-30-15-50.
παντως ηταν κ αυτος κατα της αποψης για αλλαγη λαδιων καθε 12000χιλ.μεταξυ 6-8 ειναι οκ ελεγε.η Χονδα προτεινει καθε 12 ''εφοσον'' ο κινητηρας λειτουργει υπο ''ιδανικες''συνθηκες κατι που δεν συμβαινει ευκολα.
τεσπα,θα τα δοκιμασω στην επομενη αλλαγη.... 8)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #430 on: Παρασκευή 18 Μάρτιος 2011, 18:30:29 μμ
Τιμούλα?



tranten

  • Guest
Reply #431 on: Παρασκευή 18 Μάρτιος 2011, 22:07:03 μμ
Τιμούλα?

μ'επιασες αδιαβαστο... :goofy:
πιασαμε την κουβεντα κ δεν ρωτησα... :-X



savvas

  • Guest
Reply #432 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 21:49:48 μμ
παντως ηταν κ αυτος κατα της αποψης για αλλαγη λαδιων καθε 12000χιλ.μεταξυ 6-8 ειναι οκ ελεγε.η Χονδα προτεινει καθε 12 ''εφοσον'' ο κινητηρας λειτουργει υπο ''ιδανικες''συνθηκες κατι που δεν συμβαινει ευκολα.

Χα, χα και εγώ αν πουλούσα λάδια και υπηρεσίες συντήρησης το ίδιο θα έλεγα στους πελάτες μου. Άλλο αν εντελώς συμπτωματικά θα "τύχαινε" να με συμφέρει αυτή η άποψη....  ;D (ακόμα και αν έχω πιστέψει ότι δεν είμαι πελάτης αλλά φίλος του).
Μήπως μπορείς να βρεις μέσα στο owners Manual το χωρίο αυτό που αναφέρεται στις "ιδανικές" συνθήκες? (για να μην κουραστείς άδικα μια και το έχω διαβάσει διεξοδικά, σου λέω ότι δεν θα το βρεις). 

Όπως και στη δικονομία, για τη διερεύνηση μιας υπόθεσης ψάχνεις να βρεις ποιος έχει συμφέρον απο την κάθε πράξη.

Υ.Γ. Η Honda κατασκευάζει πολλών ειδών μοτοσυκλέτες που φυσικά δέχονται διαφορετικά λάδια. Δεν νομίζω ότι το νέο λάδι που αναφέρεις το έβγαλε για να το λανσάρει για τα Transalp.
« Last Edit: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 21:51:55 μμ by Savvas »



tranten

  • Guest
Reply #433 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:08:24 μμ
Χα, χα και εγώ αν πουλούσα λάδια και υπηρεσίες συντήρησης το ίδιο θα έλεγα στους πελάτες μου. Άλλο αν εντελώς συμπτωματικά θα "τύχαινε" να με συμφέρει αυτή η άποψη....  ;D (ακόμα και αν έχω πιστέψει ότι δεν είμαι πελάτης αλλά φίλος του).
Μήπως μπορείς να βρεις μέσα στο owners Manual το χωρίο αυτό που αναφέρεται στις "ιδανικές" συνθήκες? (για να μην κουραστείς άδικα μια και το έχω διαβάσει διεξοδικά, σου λέω ότι δεν θα το βρεις). 

Όπως και στη δικονομία, για τη διερεύνηση μιας υπόθεσης ψάχνεις να βρεις ποιος έχει συμφέρον απο την κάθε πράξη.

Υ.Γ. Η Honda κατασκευάζει πολλών ειδών μοτοσυκλέτες που φυσικά δέχονται διαφορετικά λάδια. Δεν νομίζω ότι το νέο λάδι που αναφέρεις το έβγαλε για να το λανσάρει για τα Transalp.

εσυ ξυνεσαι για κουβεντα αποψε  :2hysterical: αλλα ειμαι στην δουλεια κ δεν εχω χρονο.... ;D



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #434 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:16:11 μμ
Ταλαιπωρημένο θέμα αυτό με τα λάδια….ρε παιδιά, δεν το βαρεθήκατε? :-\

Πάντως πολλοί λένε ότι τα λάδια μετά τις 5-6 χιλ χιλιόμετρα αρχίζει και σπάει…. 8)


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


tranten

  • Guest
Reply #435 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:27:23 μμ
Ταλαιπωρημένο θέμα αυτό με τα λάδια….ρε παιδιά, δεν το βαρεθήκατε? :-\



Σαββατο βραδυ,ψιλοβροχο,αφραγκος  :'(αναγκαστικα σπιτι... ??? με μονη διεξοδο την οθονη του Η/Υ ..εσυ θα βαριοσουν...?? :2hysterical: :2hysterical:
γεια σου Γιανναρα φιλε... :D



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #436 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:32:42 μμ
Σαββατο βραδυ,ψιλοβροχο,αφραγκος  :'(αναγκαστικα σπιτι... ??? με μονη διεξοδο την οθονη του Η/Υ ..εσυ θα βαριοσουν...?? :2hysterical: :2hysterical:
γεια σου Γιανναρα φιλε... :D

Γιαυτό έγραψα το από κάτω με τα χιλιόμετρα…μπας και τσιμπήσει κανένας και αρχίσει τις εξηγήσεις και περάσει η βραδιά!  ;)



Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


tranten

  • Guest
Reply #437 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:46:11 μμ
Γιαυτό έγραψα το από κάτω με τα χιλιόμετρα…μπας και τσιμπήσει κανένας και αρχίσει τις εξηγήσεις και περάσει η βραδιά!  ;)



αντε με καταφερατε....λοιπον...

Χα, χα και εγώ αν πουλούσα λάδια και υπηρεσίες συντήρησης το ίδιο θα έλεγα στους πελάτες μου. Άλλο αν εντελώς συμπτωματικά θα "τύχαινε" να με συμφέρει αυτή η άποψη....  ;D (ακόμα και αν έχω πιστέψει ότι δεν είμαι πελάτης αλλά φίλος του).
Μήπως μπορείς να βρεις μέσα στο owners Manual το χωρίο αυτό που αναφέρεται στις "ιδανικές" συνθήκες? (για να μην κουραστείς άδικα μια και το έχω διαβάσει διεξοδικά, σου λέω ότι δεν θα το βρεις). 

Όπως και στη δικονομία, για τη διερεύνηση μιας υπόθεσης ψάχνεις να βρεις ποιος έχει συμφέρον απο την κάθε πράξη.

Υ.Γ. Η Honda κατασκευάζει πολλών ειδών μοτοσυκλέτες που φυσικά δέχονται διαφορετικά λάδια. Δεν νομίζω ότι το νέο λάδι που αναφέρεις το έβγαλε για να το λανσάρει για τα Transalp.

στην γεωγραφια δεν ημουν καλος οποτε κ να υπαρχει δεν θα το εβρισκα.. :goofy:
περαν αυτου απο προσωπικη αποψη/εμπειρια παραθετω τα εξης :

στο ΤΕΝΕΡΕ που εχω στο χωριο αλλαζω εδω κ χρονια λαδια καθε 3000χιλ -καθοτι μονικυλινδρο- κ η αληθεια ειναι οτι το ζοριζουμε λιγακι (κ εγω κ ο αδερφος μου)  ;D

θεωρω οτι αν αλλαζα λαδια καθε 10000χιλ για παραδειγμα θα ειχε αρκετες επιπτωσεις στον κινητηρα με βαση παντα την χρηση του...(δικαβαλο σε αμμο πχ.. :o)

στο ΣΒΡ600 που ειχα για 3 χρονια αλλαζα καθε 5000χιλ.επισης το δαγκωνα καθοτι το πρωτο μου γρηγορο... :-* δεν θα ρισκαρα μεγαλυτερα διαστηματα αλλαγης σε ενα πολυστροφο μοτερ οσο κ αν επεμενε ο κατασκευαστης του... :eusa_naughty:

τελος σαφως κ τα λαδια αυτα δεν τα εβγαλε η Χονδα για το ΤΑ.Απλα αυτο εχω...τωρα...
οσον αφορα το θεμα κερδους του μαστορα λεω οτι δεν στεκει διοτι μπορει καποιος να αγορασει/αλλαξει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τα λαδια ριχνοντας το κοστος κατα 50%... ;)

βαρατε τωρα.... ;D





Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #438 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 22:54:05 μμ
αντε με καταφερατε....λοιπον...


βαρατε τωρα.... ;D




Savvaaaaaaa….βάρα του….


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


savvas

  • Guest
Reply #439 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 23:00:49 μμ
Savvaaaaaaa….βάρα του….
ΠΑΡΩΝ (Να δω πότε θα σου την "πέσω" για την χημεία του κρασιού με βάση αυτά που "πολλοί" υποστηρίζουν... :goofy: χε, χε, χε)

Απλά δεν καταλαβαίνω αυτά τα λογικά άλματα. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι ο κατασκευαστής δίνει το πρόγραμμα συντήρησης για την κάθε μοτοσυκλέτα ξεχωριστά, και νομίζω είναι αυτός που ξέρει καλύτερα απ'όλους μας τις ανάγκες του κινητήρα.
Πως είναι δυνατό να συγκρίνεις και να λες ότι στο TENERE κάνεις αυτό. Να κάνεις αυτό που λέει η Yamaha για το TENERE και όχι η Honda για το Transalp !!!
Ομοίως και για το CBR. Τι σχέση έχει ένα τετρακύλινδρο σπορ μηχανάκι, με ένα τουριστικό δικύλινδρο V2 ?

Και φυσικά κάποιος που συνηθίζει να κινείται μόνιμα με 7.000-8.000 στροφές ακόμα και Τransalp αν οδηγάει, προφανώς και μάλλον θα πρέπει να έχει μικρότερα διαστήματα αλλαγής και συντήρησης.

Τα υπόλοιπα έχουν ήδη συζητηθεί παλιότερα, πολλάκις και (εξοντωτικά) διεξοδικά...



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #440 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 23:08:40 μμ
ΠΑΡΩΝ (Να δω πότε θα σου την "πέσω" για την χημεία του κρασιού με βάση αυτά που "πολλοί" υποστηρίζουν... :goofy: χε, χε, χε)

Δύο είναι οι πιθανοί τρόποι για να σε ενημερώσω….η να σου πάω με τα νερά σου και να σου επιβεβαιώσω αυτά που σου έχουν πει διάφοροι κομπογιανήτες, η να σου απαντήσω ως οινολόγος και σε να σε κάνω να αναθεωρήσεις πολλά….

Το δεύτερο κοστίζει λίγο…μέχρι και πολύ…. 8)



Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


tranten

  • Guest
Reply #441 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 23:11:09 μμ
ΠΑΡΩΝ (Να δω πότε θα σου την "πέσω" για την χημεία του κρασιού με βάση αυτά που "πολλοί" υποστηρίζουν... :goofy: χε, χε, χε)

Απλά δεν καταλαβαίνω αυτά τα λογικά άλματα. Εγώ αυτό που λέω είναι ότι ο κατασκευαστής δίνει το πρόγραμμα συντήρησης για την κάθε μοτοσυκλέτα ξεχωριστά, και νομίζω είναι αυτός που ξέρει καλύτερα απ'όλους μας τις ανάγκες του κινητήρα.
Πως είναι δυνατό να συγκρίνεις και να λες ότι στο TENERE κάνεις αυτό. Να κάνεις αυτό που λέει η Yamaha για το TENERE και όχι η Honda για το Transalp !!!
Ομοίως και για το CBR. Τι σχέση έχει ένα τετρακύλινδρο σπορ μηχανάκι, με ένα τουριστικό δικύλινδρο V2 ?

Και φυσικά κάποιος που συνηθίζει να κινείται μόνιμα με 7.000-8.000 στροφές ακόμα και Τransalp αν οδηγάει, προφανώς και μάλλον θα πρέπει να έχει μικρότερα διαστήματα αλλαγής και συντήρησης.

Τα υπόλοιπα έχουν ήδη συζητηθεί παλιότερα, πολλάκις και (εξοντωτικά) διεξοδικά...

Σαββα η φθηνοτερη κ η πιο βασικη συντηρηση ενος κινητηρα ειναι το λαδι.σιγουρα ο κατασκευαστης ξερει αλλα.... η πραξη αλλα δειχνει..κ εχω  παραδειγματα να αναφερω μα θα ξεφυγουμε εντελως...

πχ καθε ποτε λεει ελεγχο λαδιων?θυμασαι?



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #442 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 23:14:49 μμ
Σαββα η φθηνοτερη κ η πιο βασικη συντηρηση ενος κινητηρα ειναι το λαδι.σιγουρα ο κατασκευαστης ξερει αλλα.... η πραξη αλλα δειχνει..κ εχω  παραδειγματα να αναφερω μα θα ξεφυγουμε εντελως...

πχ καθε ποτε λεει ελεγχο λαδιων?θυμασαι?

Εδώ λέει κάθε 6χιλ έλεγχο στις βαλβίδες….τα τραβάς τα μαλλιά ο όχι…..


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


savvas

  • Guest
Reply #443 on: Σάββατο 19 Μάρτιος 2011, 23:21:00 μμ
Δύο είναι οι πιθανοί τρόποι για να σε ενημερώσω….η να σου πάω με τα νερά σου και να σου επιβεβαιώσω αυτά που σου έχουν πει διάφοροι κομπογιανήτες, η να σου απαντήσω ως οινολόγος και σε να σε κάνω να αναθεωρήσεις πολλά….
Το δεύτερο κοστίζει λίγο…μέχρι και πολύ…. 8)


Θα προτιμήσω την εκδοχή με την αναθεώρηση. Για να αρχίσει όμως η κουβέντα και να υπάρχει βάση συζήτησης στείλε μου μια δωδεκάδα κούτα απο 50% Cabernet Sauvignon-50% Αγιωργίτικο περασμένο απο παλιό γαλλικό δρύινο βαρέλι και παλαιωμένο καμμια 6-ετία. Έτσι για τη δοκιμή και τη γευσιγνωσία... :beer:

καθε ποτε λεει ελεγχο λαδιων?θυμασαι?

Every day (σαν τα σερβιετάκια!)



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #444 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 17:44:20 μμ

Και φυσικά κάποιος που συνηθίζει να κινείται μόνιμα με 7.000-8.000 στροφές ακόμα και Τransalp αν οδηγάει, προφανώς και μάλλον θα πρέπει να έχει μικρότερα διαστήματα αλλαγής και συντήρησης.

αυτο το γραφει το μανουαλ?




savvas

  • Guest
Reply #445 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 17:58:03 μμ
αυτο το γραφει το μανουαλ?

Ναι. Θα μπορούσες απλά να το διαβάσεις αντί να ρωτάς !!!



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #446 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 18:04:37 μμ
αρα λοιπον,τελικα οι 12000 χλμ ειναι υπο συνθηκες! οχι ανεξαρτητως οδηγησης και χρησεις.
αλλη χρηση σε χωμα και αλλη χρηση σε ασφαλτο. αλλη χρηση στην πολη και αλλη στην εθνικη.αλλη χρηση  σε χαμηλες μεσσαιες στροφες και αλλη στα τερμα γκαζια.
τελικα για ποια χρηση ειναι η αλλαγη στα 12000 χλμ?  αυτο το γραφει στο μανουαλ? γιατι σιγουρα δεν το εχω διαβασει και εννοω οτι δεν εχω ανοιξει καν το μανουαλ και οχι οτι δεν το εχω δει.




savvas

  • Guest
Reply #447 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 18:07:56 μμ
ΜΕΣΗ ΧΡΗΣΗ.... οπως το καταλαβαίνει ο κοινός νους (νομίζω δεν μπορεί να εξηγηθεί καλύτερα). Αν κάποιος προβαίνει συστηματικά σε οδηγικές ακρότητες (προς όποια κατεύθυνση) πρέπει να είναι πιο προσεκτικός με τη συντήρηση.
« Last Edit: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 18:10:31 μμ by Savvas »



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #448 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 18:20:03 μμ
Ακολουθώμτας τισ οδηγίες χρήσης που γράφει το εγχειρίδιο



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #449 on: Κυριακή 20 Μάρτιος 2011, 20:54:27 μμ
ΜΕΣΗ ΧΡΗΣΗ.... οπως το καταλαβαίνει ο κοινός νους (νομίζω δεν μπορεί να εξηγηθεί καλύτερα). Αν κάποιος προβαίνει συστηματικά σε οδηγικές ακρότητες (προς όποια κατεύθυνση) πρέπει να είναι πιο προσεκτικός με τη συντήρηση.

εκει ακριβως θελω να καταληξω. μεση χρηση που αλλιως λεγεται και ιδανικη χρηση. αν καποιος το λιωνει απο το πρωι μεχρι το βραδυ αυτο δεν ειναι ιδανικο οποτε τα λαδια πρεπει να αλλαχτουν νωριτερα.
οπως επισης αν το 70% των χλμ γινεται μεσα στην αθηνα ειδικα καλοκαιρι που λιωνουν τα τσιμεντα. για αυτο πιστευω οτι ειναι δυσκολο να αφησει καποιος τα λαδια για 12000 χλμ.  φυσικα βεβαια ο καθενας κανει αυτο που θεωρει καλυτερο για το μηχανημα του και αυτο ειναι απολυτως σεβαστο. αλλα οχι απολυτα και το σωστο.