Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 636583

Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #275 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 09:00:40 πμ
Οταν παω σπίτι θα δω το μπετονάκι και θα γράψω ακριβώς τι είναι !

Λοιπών εχτές πήγα και αγόρασα πάλι τα λαδάκια, αυτη την φορά για το vstrom (Μεσα σε 2 μήνες εχω αγοράσει 6 μπετονάκια !!)

Τα λάδια είναι τα : GPS 15w-50


Θα γράψω εντυπώσεις και για το VStrom, στο Transalp ομως που τα είχα βάλει ημουν υπερ ευχαριστημένος και τα συστήνω ανεπιφύλακτα, είχε αλλάξει τελείως η λειτουργία του μοτερ/σασμαν προς το καλύτερο !

10,50 € το λίτρο τα πήρα απο μια αποθήκη στο Περιστέρι 


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #276 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 09:04:34 πμ
Αναμενω εντυπωσεις, ηρεμα δεν βιαζομαστε...



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #277 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 10:55:57 πμ
Λοιπών εχτές πήγα και αγόρασα πάλι τα λαδάκια, αυτη την φορά για το vstrom (Μεσα σε 2 μήνες εχω αγοράσει 6 μπετονάκια !!)

Τα λάδια είναι τα : GPS 15w-50


Θα γράψω εντυπώσεις και για το VStrom, στο Transalp ομως που τα είχα βάλει ημουν υπερ ευχαριστημένος και τα συστήνω ανεπιφύλακτα, είχε αλλάξει τελείως η λειτουργία του μοτερ/σασμαν προς το καλύτερο !

10,50 € το λίτρο τα πήρα απο μια αποθήκη στο Περιστέρι 

Έτσι έτσι, φτιαξε με..
Προχθές αγόρασα το ίδιο λάδι.



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #278 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 11:03:29 πμ
Αναμενω εντυπωσεις, ηρεμα δεν βιαζομαστε...

Φίλε για τα δικα μας μηχανάκια έχει γράψει εντυπώσεις..
στο Transalp ομως που τα είχα βάλει ημουν υπερ ευχαριστημένος και τα συστήνω ανεπιφύλακτα, είχε αλλάξει τελείως η λειτουργία του μοτερ/σασμαν προς το καλύτερο !



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


tranten

  • Guest
Reply #279 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 11:07:32 πμ
οπως ειχα γραψει κ πιο πανω (για μενα παντα) στο ΤΑ τα Castrol τα δουλευει τελεια!!!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #280 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 17:49:32 μμ
Εγω αγορασα  τα    http://www.amsoil.com/storefront/mcf.aspx   
θα τα δω και θα γραψω  , 12 ευρω το λιτρο, και μου εδωσαν και ενα ''τεστερ'' που ελεγχεις τα λαδια σου καθε 3000χλμ.
Και μια ερωτηση, την γνωμη σας , η μοτο ειναι 6 μηνες ακινητη [τελειως] τα λαδια ειναι ολα στραγγισμενα στο ''καρτερ'', να τα αδειασω ετσι, η να την ζεστανω πρωτα να γυρισουν μεσα στον κινητηρα?



tranten

  • Guest
Reply #281 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 18:11:34 μμ
αδειασε τα οπως ειναι.μετα απο τοσο καιρο θα εχουν κατεβει μεχρι κ οι τελευταιες σταγονες.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #282 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 18:15:33 μμ
Σιγουρα αλλα δεν θα εχουν ''κατσει'' και ολες οι επικαθησεις?



tranten

  • Guest
Reply #283 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 18:28:35 μμ
Σιγουρα αλλα δεν θα εχουν ''κατσει'' και ολες οι επικαθησεις?

χμμ..σωστο αυτο που επισημαινεις.ισως η θεση της ταπας να μην βοηθα κ να μεινουν οντως καποια καταλοιπα.αν εχεις διπλο σταντ κατι μπορει να γινει...αλλα ομως σκεψου οτι τετοιες φασεις συμβαινουν κ στις μοτο που ειναι παρατημενες κ επισκευαζονται οποτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #284 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 20:40:05 μμ
Εγω αγορασα  τα    http://www.amsoil.com/storefront/mcf.aspx   
θα τα δω και θα γραψω  , 12 ευρω το λιτρο, και μου εδωσαν και ενα ''τεστερ'' που ελεγχεις τα λαδια σου καθε 3000χλμ.
Και μια ερωτηση, την γνωμη σας , η μοτο ειναι 6 μηνες ακινητη [τελειως] τα λαδια ειναι ολα στραγγισμενα στο ''καρτερ'', να τα αδειασω ετσι, η να την ζεστανω πρωτα να γυρισουν μεσα στον κινητηρα?

Τι προέλευσης είναι αυτά?


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #285 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 20:44:04 μμ
Εγω αγορασα  τα    http://www.amsoil.com/storefront/mcf.aspx   
θα τα δω και θα γραψω  , 12 ευρω το λιτρο, και μου εδωσαν και ενα ''τεστερ'' που ελεγχεις τα λαδια σου καθε 3000χλμ.
Και μια ερωτηση, την γνωμη σας , η μοτο ειναι 6 μηνες ακινητη [τελειως] τα λαδια ειναι ολα στραγγισμενα στο ''καρτερ'', να τα αδειασω ετσι, η να την ζεστανω πρωτα να γυρισουν μεσα στον κινητηρα?

Εχεις πμ  ;D


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #286 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 20:46:02 μμ


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #287 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 21:32:07 μμ
Εγω αγορασα  τα    http://www.amsoil.com/storefront/mcf.aspx   
θα τα δω και θα γραψω  , 12 ευρω το λιτρο, και μου εδωσαν και ενα ''τεστερ'' που ελεγχεις τα λαδια σου καθε 3000χλμ.
Και μια ερωτηση, την γνωμη σας , η μοτο ειναι 6 μηνες ακινητη [τελειως] τα λαδια ειναι ολα στραγγισμενα στο ''καρτερ'', να τα αδειασω ετσι, η να την ζεστανω πρωτα να γυρισουν μεσα στον κινητηρα?

Τώρα που μπαίνει το καλοκαίρι θα ήταν καλύτερα να βάλεις κάποιο λάδι 15-50 και οχι 40 !!
Στην Ελλάδα έχουμε πολύ αυξημένες θερμοκρασίες το καλοκαίρι..

Εμένα το ένστικτο μου λεει να το βάλεις 5-10 λεπτα να δουλέψει το μοτόρι και μετα απο λίγο να τα αδειάσεις..


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #288 on: Σάββατο 22 Μάιος 2010, 21:38:21 μμ
Ευχαριστω απαντες για τις συμβουλες .



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #289 on: Κυριακή 23 Μάιος 2010, 13:07:22 μμ
Παιδια σήμερα το πρωι εβαλα στο Vstrom τα φανταστικά Castrol GPS 15-50, Εντάξει δεν περιγράφω άλλο, το μηχανάκι άλλαξε τελείως, προς το καλύτερο εννοείται, μιλάμε έγινε σε αίσθηση μια κλάση πάνω.. Είμαι υπερβολικός αλλά πραγματικά αυτα τα λάδια με εχουν ενθουσιάσει !!


*Αγόρασα φίλτρο λαδιού HAMANA η κάπως έτσι ! την ξέρετε αυτη την μάρκα είναι καλή ? made japan είναι αλλά ξέρω'γω 


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #290 on: Δευτέρα 24 Μάιος 2010, 07:16:01 πμ
Εγω αγορασα  τα    http://www.amsoil.com/storefront/mcf.aspx   
θα τα δω και θα γραψω  , 12 ευρω το λιτρο, και μου εδωσαν και ενα ''τεστερ'' που ελεγχεις τα λαδια σου καθε 3000χλμ.
Και μια ερωτηση, την γνωμη σας , η μοτο ειναι 6 μηνες ακινητη [τελειως] τα λαδια ειναι ολα στραγγισμενα στο ''καρτερ'', να τα αδειασω ετσι, η να την ζεστανω πρωτα να γυρισουν μεσα στον κινητηρα?
Ταλαδια αλλαζονται ΠΑΝΤΑ ζεστα Ιδανικα με μετα απο μια μικρη βολτα μερικων λεπτων ωστε να εχει δουλεψει καιτο σασμαν Μ'αυτον τοντροπο ολα τα καταλοιπα της καυσης που περνανε στο λαδι και ισως και καποια μικρορινισματα μεταλου βρισκονται αιωρουμενα στο λαδι που αλλαζεται Εννοειται οτι στην περιπτωση σου αλλαζεις και φιλτρο λαδιου!
Το ''τεστερ'' τι ακριβως ειναι? Τι κανει? Δεν εχω ακουσει ξανα για κατι τετοιο



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #291 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 13:40:10 μμ
Το ''τεστερ'' τι ακριβως ειναι? Τι κανει? Δεν εχω ακουσει ξανα για κατι τετοιο

Τίποτα το ιδιαιίτερο, απλά επειδή τα λάδια αυτά τα χρησιμοποιούν εκτός απο ήρεμους χαρακτήρες και αρκετοί γκαζοκίλερς, ισως να μην διατηρούν τις ιδιότητές τους μέχρι τα 10.000χλμ, οποτε με την αγορά τους σου δινουν και ενα διαφημιστικό με ενα κομμάτι ''χαρτί'' 5χ5 εκατοστα που ανα 3000χλμ σταζεις μια σταγόνα λαδιού και αναλογα με το χρώμα καταλαβαίνεις αν εχουν ακομα ''ζωη''. [Κάτι σε τεστ εγκυμοσύνης μου φέρνει εμένα, μιάς και ληγμένα λάδια εγκυμονούν κινδύνους για τον κινητήρα] :2hysterical:



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #292 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 13:49:04 μμ
Και με τι χρώμα είσαι έγκυος  :2hysterical:

Αλήθεια, τι χρώματα - ενδείξεις λέει ?


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #293 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 14:22:03 μμ
Παιδια σήμερα το πρωι εβαλα στο Vstrom τα φανταστικά Castrol GPS 15-50, Εντάξει δεν περιγράφω άλλο, το μηχανάκι άλλαξε τελείως, προς το καλύτερο εννοείται, μιλάμε έγινε σε αίσθηση μια κλάση πάνω.. 
Μιχαλη γνωριζεις τι λαδια ειχε πριν το μοτορι σου,και για ποσο καιρο?Μηπως ηταν πολυδουλεμενα?
Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι με τις θερμοκρασιες και τις καιρικες συνθηκες που επικρατουν(αλλαγη πυκνοτητας του αερα) ειναι λογικο να εχει μια πιο γλυκια λειτουργια το μοτερ.Το χειμωνα νοιωθεις οτι ειναι πιο σφιχτο το μηχανακι.Αργει να ζεσταθει και ειναι πιο διστακτικο στο ανοιγμα.


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #294 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 15:00:30 μμ
*Αγόρασα φίλτρο λαδιού HAMANA η κάπως έτσι ! την ξέρετε αυτη την μάρκα είναι καλή ? made japan είναι αλλά ξέρω'γω 

H Hamana Nippon Purification Co είναι ίσως η μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής φίλτρων και ειδών βιομηχανικών καθαρισμών, κατασκευαστής εργοστασίων αφαλάτωσης και συσκευών λίπανσης για μεγάλες ΜΕΚ.
Συνεπώς πήρες ένα από τα καλύτερα φίλτρα λαδιού που κυκλοφορούν στο ελεύθερο εμπόριο.Είναι προμηθευτής στους 4 μεγάλους της Ιαπωνίας  σε συναφή υλικά.Αν αγοράσεις φίλτρο Honda που γράφει επάνω Made In Japan (σπάνιο) ή Μade In USA (λιγότερο σπάνιο) τότε ο κατασκευαστής είναι η Hamana  ;) ...
Κάποτε εισαγωγέας ήταν ο Βαρόγλου στην Νίκαια, τώρα δεν ξέρω ποιος είναι.Αν θέλει στείλε μου ένα πμ από που το πήρες να πάρω κι εγώ μερικά να τα έχω.


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #295 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 15:27:33 μμ
Αν θέλει στείλε μου ένα πμ από που το πήρες να πάρω κι εγώ μερικά να τα έχω.
Ετσι για μπρεκφαστ που λενε.....

Και με τι χρώμα είσαι έγκυος  :2hysterical:

Αλήθεια, τι χρώματα - ενδείξεις λέει ?

Το ονομαζει Engine checkup,[το χαρτακι που πρωτη φορά βλέπω και εγώ]  και ''ελεγχει'' ακόμα και υγρα φρενων,τιμονιου,και κιβωτιου! Ξεχωριστες ενδειξεις για κινητηρα βενζινης η πετρελαιου. Και εχει πινακα με τα χρωματα για υπαρξη καταλοίπων,κατασταση λαδιου, ύπαρξη νερου η καυσιμου στο λιπαντικό.Διπλα σε καθε χρωμα γραφει τις πιθανές αιτίες, συνέπειες, και λύση, βασικά αλλάζει σε αποχρώσεις του καφε-γκρί.Δυσκολο να το περιγράψω μαλλον σκαναρισμα χρειαζεται.

  Συνονόματε, μεσημεριατικα εδω?Εχω κατι αποριες με τα μπουζι , στελνω πμ.



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #296 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 15:33:43 μμ
Ετσι για μπρεκφαστ που λενε.....

Η παρακαταθήκη πάντα χρειάζεται φίλτατε Νικόλαε  ;) ειδικά όταν μιλάμε για τόσο ποιοτικά προϊόντα...


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #297 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 15:42:06 μμ
Δηλαδη Νικολαε, τα ''μαμα'' φιλτρα ειναι της Nippon?

(Εχεις πμ)



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #298 on: Τρίτη 25 Μάιος 2010, 21:27:22 μμ
Παίδες θα συμφωνήσω και εγώ με τα Castrol GPS. Στο CBF 250 που είχα πριν το ΤΑ έκαναν θαύματα, Στο ΤΑ 700 που τα έβαλα πριν από 1500 χλμ μαλάκωσε ο ήχος του κινητήρα και έγινε πιο φιλικό το σαζμάν.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #299 on: Τετάρτη 26 Μάιος 2010, 11:14:37 πμ
Προχθές, τα άλλαξα από Durablend σε Μοτούλ 5000 10-40.

Είχαν γίνει χάλια από πριν το ΦΡ και έκρινα σκόπιμο να τ' αλλάξω και να καθαρίσω και το ΚΝ.

Ήθελα βασικά τα Καστρόλ αλλά βρήκα μόνο σε 20-50 και δεν ήθελα να τα βάλλω.

Την επόμενη φορά θα βάλλω ένα λάδι φτηνότατο, θα κάνω μια βόλτα και θα τα ξαναλλάξω.


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)