Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 635330

Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
on: Τετάρτη 01 Αύγουστος 2007, 18:29:57 μμ
   Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού! Δηλαδή, είναι τόσο δύσκολο να βρούμε ένα λάδι 10-40, προδιαγραφών SG, απλό ορυκτέλαιο κατά προτίμηση ή έστω ημισυνθετικό?
  Έχει κανείς σας τίποτα υπ' όψη του?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #1 on: Τετάρτη 01 Αύγουστος 2007, 19:53:43 μμ
Ημισυνθετικό 10-40 βγάζουν οι περισσότερες εταιρίες που έχουν λάδι εξεδικευμένο για μοτοσυκλέτες.
Πλην όμως στην σχετικά μικρή αγορά της Ελλάδας και ειδικά στην επαρχία, δεν το διακινούν οι εταιρίες παρά μόνο στο ιξώδες 15-50 (υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερο για τις κλιματικές συνθήκες της χώρας μας - εγώ διαφωνώ).
Παλιά αγόραζα κούτα (παραγγελία) και το μοιραζόμουνα με φίλους και σε συσκευασία των δύο λίτρων κάθε μπουκάλι. Φίλαγα λάδι για περίπου τέσσερις αλλαγές και δεν έψαχα κάθε φορά να βρώ 10-40.
Πετύχαινα δε και πολύ καλή τιμή.
Σίγουρα υπάρχει 10-40 ημισυνθετικό Motul, Bellray και Ipone (αυτό βάζω τώρα, το έχει συνέχεια ο μάστοράς μου).

Τεάζης Γιάννης



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #2 on: Τετάρτη 01 Αύγουστος 2007, 21:34:23 μμ
  Γιάννη το ξέρω, λάδια υπάρχουν αλλά πού??? Ιδού η απορία. Και η ARAL βγάζει 10-40 και μάλιστα ΚΑΙ σε ορυκτέλαιο, αλλά μόνο χονδρική. Πρέπει δηλαδή να πετύχεις κάποιο μηχανικό να το δουλεύει. Για άλλη μια φορά δηλαδή, είμαστε έρμαια των προθέσεων του μάρκετιγκ. Κοινώς, ό,τι θέλουν αυτοί αγοράζουμε.
  Θα τη βρω την άκρη πάντως. Ευχαριστώ.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τετάρτη 01 Αύγουστος 2007, 22:13:58 μμ
Μιχάλη δες εδω
http://www.trade-wind.gr/


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #4 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 09:41:25 πμ
Castrol actevo 10-40 ημισυνθετικό.
Το έβαζα και ήμουν ευχαριστημένος.
Τώρα βάζω castrol 15-50 και μου κάνει πιό πολύ .(Πιο γλυκό στο σασμάν .είναι πιό χοντρό.)

Αν το προβλημά σου είναι να το βρείς ζήτα απ'ο το συνεργείο που πάς να στο φέρουν τι διάολο πελάτης τους είσαι.
 :wave:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #5 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 09:51:42 πμ
Castrol actevo 10-40 ημισυνθετικό.
Το έβαζα και ήμουν ευχαριστημένος.
Τώρα βάζω castrol 15-50 και μου κάνει πιό πολύ .(Πιο γλυκό στο σασμάν .είναι πιό χοντρό.)

Αν το προβλημά σου είναι να το βρείς ζήτα απ'ο το συνεργείο που πάς να στο φέρουν τι διάολο πελάτης τους είσαι.
 :wave:


  Το συνεργείο (κάθε συνεργείο) δεν μπορεί να φέρει δύο λίτρα μόνο. Τελικά όμως μάλλον έτσι θα γίνει, θα συνεννοηθώ με το μάστορη για μια καλή από κοινού λύση. Πελάτης τους είμαι, έχεις δίκιο.

  Όμως, Λούρε, πώς γίνεται να δουλεύει καλύτερα το κιβώτιο με πιο χοντρό λάδι??? Τα κιβώτια θέλουν λεπτό λάδι, τα δε αυτόματα κατεβαίνουν ολότελα στο Νο 10!
 




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #6 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 09:53:40 πμ
Μιχάλη τώρα που θα ανέβεις Αθήνα θα σε πάω σε ένα μαγαζί που κάνει εισαγωγή και έχει πολύ καλές τιμές σε λιπαντικά και όχι μόνο.
Θα πάρεις όσο θες κ όταν ξαναχρειαστείς, σου στέλνω.


Παύλος Καρούμπης


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #7 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 10:23:11 πμ
 Στα σασμάν που δεν λιπαίνονται από το λάδι κινητήρα βάζουν βαλβολίνη .
Στα αυτοκίνητα δες.(Και η jawa βαλβολίνη έπαιρνε στο σασμάν).
Ποία αυτόματα παίρνουν 10άρι αυτά με τον ιμάντα που ανοίγει με τη φυγόκεντρο?
Μήπως εννοείς τα μικρά δίχρονα ?


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #8 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 14:58:20 μμ
Στα σασμάν που δεν λιπαίνονται από το λάδι κινητήρα βάζουν βαλβολίνη .
Στα αυτοκίνητα δες.(Και η jawa βαλβολίνη έπαιρνε στο σασμάν).
Ποία αυτόματα παίρνουν 10άρι αυτά με τον ιμάντα που ανοίγει με τη φυγόκεντρο?
Μήπως εννοείς τα μικρά δίχρονα ?

  Όχι, εννοώ ΟΛΑ τα αυτόματα κιβώτια. Παίρνουν δεκαράκι. Αλλά ναι, τα κανονικά (με συμπλέχτη) παίρνουν βαλβολίνη (80-90). Ίσως γι' αυτό σου δούλευε καλύτερα, έχεις δίκιο.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #9 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 15:00:34 μμ
Μιχάλη τώρα που θα ανέβεις Αθήνα θα σε πάω σε ένα μαγαζί που κάνει εισαγωγή και έχει πολύ καλές τιμές σε λιπαντικά και όχι μόνο.
Θα πάρεις όσο θες κ όταν ξαναχρειαστείς, σου στέλνω.


  Καλή ιδέα Παύλο, αλλά μέχρι τότε πρέπει να έχω αλλάξει ήδη λάδια (έχω περάσει ήδη τα χιλιόμετρα και οι θερμοκρασίες είναι ακόμη υψηλές).
  Και επί πλέον, θα έλθω τελικά αεροπορικώς και θα φύγω την ίδια μέρα. Στις 14 και όχι στις 7. Δεν γινόταν αλλιώς, ήταν πολύ πιεσμένα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #10 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 15:43:11 μμ
δηλαδη δεν θα σε δουμε?
Ειναι δυνατον να το κανονισες ετσι ??


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #11 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 15:47:21 μμ
 Τζάμπα και η κουβέντα για τα parking. :laughing9: :laughing9: :laughing9: :crybaby: :laughing9: :laughing9: :crybaby:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #12 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 15:57:42 μμ
Τζάμπα και η κουβέντα για τα parking. :laughing9: :laughing9: :laughing9: :crybaby: :laughing9: :laughing9: :crybaby:

Καλά είσαι απίστευτος  :dunce:


Παύλος Καρούμπης


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #13 on: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 17:04:40 μμ
δηλαδη δεν θα σε δουμε?
Ειναι δυνατον να το κανονισες ετσι ??

  Ρε παιδιά, κι εγώ στεναχωριέμαι αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Το πάλαιψα μέχρι την τελευταία στιγμή (να φανταστείς ότι μόλις σήμερα έκλεισα τα εισιτήρια). Αλλά δεν εξαρτάται μόνο από μένα. Εμπλέκονται κι άλλοι, που θα συναντήσω για επαγγελματικούς λόγους και δεν μπορούσαν αλλιώς. Αν κανόνιζα μόνος μου θα έμενα στο αρχικό σχέδιο.

  Έχει όμως και τα καλά του. Έτσι υπάρχει περίπτωση να έρθω στην πανελλήνια το Σεπτέμβρη!!
« Last Edit: Πέμπτη 02 Αύγουστος 2007, 17:06:24 μμ by M. I. Pagalos »




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9897
Reply #14 on: Παρασκευή 03 Αύγουστος 2007, 08:35:36 πμ
  Έχει όμως και τα καλά του. Έτσι υπάρχει περίπτωση να έρθω στην πανελλήνια το Σεπτέμβρη!!

Αν ειναι έτσι θα κάνουμε υπομονή μέχρι τότε.  ;D


Παύλος Καρούμπης


Offline Nkapa

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 186
  • Μαζί μου έλα πάνω απ' τα σύννεφα...
Reply #15 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2008, 18:57:56 μμ
Τελικά εγώ μετά από ένα search και διαβάζοντας το συγκεκριμένο post δεν έχω καταλάβει πιο λάδι είναι καλύτερο για τις καλές μας. Επειδή σε λίγες μέρες θα κάνω τη πρώτη αλλαγή λαδιού (1000Km) δε ξέρω τι να επιλέξω;
1. Τα Castrol 15-50
2. Να το αφήσω στη τύχη στο συνεργείο;
3. ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο;


Η σιωπή είναι η πιο τέλεια έκφραση της περιφρόνησης...


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #16 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2008, 19:34:03 μμ
1.Να τα βάλεις είναι καλά και εγγυημένα απο πολλούς εδω μέσα και όχι μονο.
2.Αν το αφήσεις στην τύχη μπορεί και να να καταλήξεις με λάδια απο praktiker ή Alex pak.
3.Σαν ιξώδες όχι.Μείνε στο 15-50.Σαν μάρκα αν βρεις σε ARAL πάρε .Είναι πολύ καλό λάδι.



Offline nassosxlvbros

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • χτυπάει 200 το ΤΑ;.....χεχε...
Reply #17 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2008, 19:35:08 μμ
η Χόντα στο μάνουαλ του ΤΑ είναι λακωνική: "οποιοδήποτε καλής ποιότητας λάδι κινητήρα είναι κατάλληλο"...τελευταία χρησιμοποιώτα MOTUL 5100  που με άφησαν πολύ ικανοποιημένο...στο ΤΑ έβαζα τα ARAL 10-40 που ήταν κορυφή.

Τελευταία (2006-2007) το αλλάξαν το βιβλιαράκι και λέει για motorcycle oil  αντί για το παλιότερο motor oil...ο νοων νοείτω... ;)

όσο για λάδια Λαμπριανίδης στη Καλλιρόης πριν τον Αγ.Παντελεήμωνα.Οι καλύτερες τιμές και πολλές προσφορές.


FERRO NOSCENTIUS AURUM


flwrina

  • Guest
Reply #18 on: Κυριακή 06 Απρίλιος 2008, 23:42:05 μμ
εγω εβαζα της Αgip. στα 6000κμ περιπου ''εκαιγα'' 700ml. 10-40 ρευστοτητα. τελευταια αλλαγη εβαλα τα valvoline dura blend 10-40 ,εχω κανει 4000κμ και δεν εχω συμπληρωσει σταγονα. αρα του ''εκατσαν'' πολυ πιο καλα... ;) ;)



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #19 on: Δευτέρα 07 Απρίλιος 2008, 08:11:43 πμ
To ημισυνθετικό Valvoline Dura Blend 20W-50 είναι το λάδι με το οποίο έχω δεί (από όσα έχω δοκιμάσει) τη μικρότερη κατανάλωση στο ΤΑ (ειδικά για κινητήρες με αρκετά χιλιόμετρα).

Επίσης πολύ καλό (ιδιαίτερα για το κιβώτιο) είναι και το Motul 5100 15W-50.
« Last Edit: Δευτέρα 07 Απρίλιος 2008, 08:14:18 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #20 on: Δευτέρα 07 Απρίλιος 2008, 18:44:14 μμ
Επίσης πολύ καλό (ιδιαίτερα για το κιβώτιο) είναι και το Motul 5100 15W-50.

  Και ακόμα καλύτερο το ίδιο σε 10W-40




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #21 on: Δευτέρα 07 Απρίλιος 2008, 20:42:40 μμ
Πρόσφατα άλλαξα σε Μοτούλ 3000 20-50, και είμαι πολύ περισσότερο ευχαριστημένος από τα Agip και τα Ipone 15-50...


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #22 on: Δευτέρα 14 Απρίλιος 2008, 18:29:12 μμ
Επειδή εμένα μου καίει λίγο παραπάνω (150.00 έχει κάνει) και έβαζα λάδι μαμάς με 9 ευρώ το λίτρο, είπα να δοκιμάσω προς το παρόν (δοκιμαστικά) λάδι από τον Λαμπριανίδη με 3 ευρώ το λίτρο.

Της μαμάς πάντως το έβρισκα αρκετά καλό  σε σχέση τιμής και ποιότητας και αυτό θα ξαναβάλω εάν δω ότι το φθηνό είναι για το "τηγάνι" και μόνο.


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #23 on: Δευτέρα 14 Απρίλιος 2008, 18:31:37 μμ
Επειδή εμένα μου καίει λίγο παραπάνω (150.00 έχει κάνει) και έβαζα λάδι μαμάς με 9 ευρώ το λίτρο, είπα να δοκιμάσω προς το παρόν (δοκιμαστικά) λάδι από τον Λαμπριανίδη με 3 ευρώ το λίτρο.

Της μαμάς πάντως το έβρισκα αρκετά καλό  σε σχέση τιμής και ποιότητας και αυτό θα ξαναβάλω εάν δω ότι το φθηνό είναι για το "τηγάνι" και μόνο.

  Τι μάρκα (και νούμερο) είναι το...φτηνό?




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


giorgio

  • Guest
Reply #24 on: Δευτέρα 14 Απρίλιος 2008, 18:35:55 μμ
Επειδή εμένα μου καίει λίγο παραπάνω (150.00 έχει κάνει) και έβαζα λάδι μαμάς με 9 ευρώ το λίτρο, είπα να δοκιμάσω προς το παρόν (δοκιμαστικά) λάδι από τον Λαμπριανίδη με 3 ευρώ το λίτρο.

Της μαμάς πάντως το έβρισκα αρκετά καλό  σε σχέση τιμής και ποιότητας και αυτό θα ξαναβάλω εάν δω ότι το φθηνό είναι για το "τηγάνι" και μόνο.
Αν δεν κάνει & για τηγάνι, κάντο μπριγιαντίνη για τα μαλλιά σου Μέμο!  ;)