Hellas Transalp Forum

Ένα λάδι ρε παιδιά!!!

M. I. Pagalos · 636433

Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #650 on: Σάββατο 14 Απρίλιος 2012, 08:21:27 πμ
Μετά από 646 απαντήσεις που έχει καταλήξει το θέμα ΛΑΔΙΑ και ποια είναι τα καλύτερα?
και κοντα στα 5 χρονια ερευνα... ;D

Τελικά η λύση στην επιλογή είναι η προσωπική δοκιμή.
:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

Τελος απο προσωπικη εμπειρια,σαν μηχανικος αυτοκινητων,και απο συζητησεις με μηχανολογους καλο θα ηταν να προτιμαμε λιπαντικα απο εταιριες που εξειδικευονται στον τομεα των λιπαντικων και οχι απο εταιριες καυσιμων η αγνωστου προελευσης.
Συμφωνώ, αλλα και τα Pro Honda δεν τα φτιάχνει η Honda, απλά τα συσκευάζουν για λογαριασμό της.
Ασε που ακούγονται και πολλά για νοθείες σε λιπαντικά επώνυμων εταιρειών.



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #651 on: Σάββατο 14 Απρίλιος 2012, 08:50:29 πμ
Μετά από 646 απαντήσεις που έχει καταλήξει το θέμα ΛΑΔΙΑ και ποια είναι τα καλύτερα?
Πουθένα !!!! το ξέρεις το πουθενά Πατριωτάκι?

Ο κάθένας έχει την δική του γνώμη/γνώση, και δεν δέχεται να ακούσει κανέναν, ούτε εταιρίες, ούτε πωλητές ούτε γνώστες του είδους, τίποτα δεν συγκινει τον κάθε έναν, γιατί το δικό του όχημα δεν ταιριάζει μα του διπλανού του, γιατί κατασκευάστηκε το πρωϊ ένω του διπλανού το μεσημέρι.

Αν μπορούσε μέσα στο ΣΥΜΟΦΕ να γίνει ένα σεμινάριο από καποιον Χημικό/κατασκευαστή λιπαντικών, και αφού πρώτα έχουν μαζευτεί αρκετές ερωτήσεις, προς όλες τις κατευθήνσεις, για την ρευστότητα, για τα ιξώδη, για την αντιτριβηκότητα, για...για....για......και πάει λέγοντας, ειμαι περίεργος βέβαια πόσους και ποιούς προκειται να επηρεάσει.
Εγώ τουλάχιστον αμφιβάλλω αν επηρεάσει στο ελάχιστο, ή μονάδες κάτω από τα δάκτυλα του ενός χεριού.
Εχουν γραφεί πολλά εδω μέσα που πλησιάζουν την αληθινή συμπεριφορά ενός λιπαντικού,αλλά αμέσως μπαινει στη μέση ο αντίποδας/αντίλογος της δοκιμής της Α! ή Β! εταιριας , και που το λιπαντικό της είναι εγκεκριμένο για το τάδε μοντέλο της τάδε μαρκας, λες και η κάθε κατασκευαστική εταιρία οχημάτων παράγει και λιπαντικά δικά της......

Εγώ θα ελεγα λοιπόν να κάνει ο κκαθένας τις επιλογές του και τις δοκιμασίες του στο δικό του όχημα,(όχι πως χρειάζεται να του τοο πούμε) με όποιας φίρμας λιπαντικα, και με οτι ιξώδη θέλει για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, διαφορετικά Γιάννη άλλες 1646 απαντήσεις να διαβάσουμε θα μπλοκάρει το μυαλό μας πιο πολύ και δεν το θέλω και πολυ να αρχίσω να του βάζω νερό στο κάρτερ

Υ.Γ. Α και με την ευκαιρία να πω πως και το Ο.Α.Ε. με τόσα που έχω διαβάσει του βάζω και εγώ 4Τ και μάλιστα 5W40, και κάνει σούζες  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:  αλλά με τις δύο ροδες γιατι δεν γινεται να κάνει με την μια καθότι έχει 4 άκρα !!! για σκέψου το λίγο




Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #652 on: Σάββατο 14 Απρίλιος 2012, 10:10:08 πμ
Μετά από 646 απαντήσεις που έχει καταλήξει το θέμα ΛΑΔΙΑ και ποια είναι τα καλύτερα?

  Εγώ πάντως, Γιάννη, που άνοιξα το θέμα μήπως και ήξερε κανείς κάτι για αυτό που έψαχνα τότε, έχω βρει την απάντησή μου εδώ και χρόνια αλλά ΟΧΙ μέσα από αυτές τις 646 απαντήσεις και τα 5 χρόνια έρευνας.  :2hysterical:





« Last Edit: Σάββατο 14 Απρίλιος 2012, 10:12:05 πμ by M. I. Pagalos »




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


kostasxlv

  • Guest
Reply #653 on: Πέμπτη 24 Μάιος 2012, 17:57:41 μμ
Καλησπερα σε ολους.Γνωριζει κανεις τιποτα περισσοτερο γι'αυτη την εταιρια http://www.q8oils.gr/Home.aspx η ακομα καλυτερα αν εχει δοκιμασει καποιο λαδι της?



Offline Skopelos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 48
  • Λεφτά για βενζίνη έχουμε?
Reply #654 on: Παρασκευή 25 Μάιος 2012, 10:37:28 πμ
Γεια σε όλους

Πριν λίγες μέρες άλλαξα τα λάδια του TA 600 '92 μου. Έβαλα τα Bell Ray EXP 15W-50. Στην απόφαση αυτή κατέληξα κυρίως λόγω της μάρκας του εν λόγω λαδιού.  (Στο 15W-50 κυρίως από αυτά που διάβασα εδώ  :)  ). Ο πωλητής του καταστήματος επίσης πρότεινε την εν λόγω μάρκα ως καλή επιλογή.

Διαβάζοντας τις πληροφορίες του λαδιού βλέπω ότι έχει API SM το οποίο είναι μεγαλύτερο (κατά πολύ?) από το SG που προβλέπεται για το ΤΑ σε σχέση με το motul 5100 είχε SL/SH/SG. Δημιουργεί αυτό πρόβλημα?

Κατά τη χρήση του ΤΑ μετά την αλλαγή λαδιών παρατήρησα ότι το κιβώτιο έγινε λιγότερο φιλικό και χρειάζεται λίγη παραπάνω δύναμη στο πάτημα για να μπει καλά η ταχύτητα. Έχει κανείς άλλος εμπειρία από αυτό το λάδι σε ΤΑ 600?

Επίσης θα κάνω σύντομα αλλαγή στο δεύτερο μηχανάκι μου, ένα Suzuki DR 250S και σκέφτομαι να βάλω τα Bell Ray Thumper που έχουν πάλι προδιαγραφές SM. Να προχωρήσω στην αγορά ή όχι κατά τη γνώμη σας?


Honda Transalp XL600VM
Suzuki DR 250S (98500 km)  http://dr250.blogspot.com/




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #655 on: Παρασκευή 25 Μάιος 2012, 15:06:13 μμ
Για να μην τα ξαναγράφω διάβασε αυτό:  http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087

αν δεν βγάλεις ακρη , τα λέμε.

Πάντως στο μανουαλ της Honda συστήνει εως SG.



Offline Babstaz

  • Ε όχι και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 634
Reply #656 on: Παρασκευή 22 Ιούνιος 2012, 17:02:19 μμ
Γνωρίζει κανείς ένα λάδι ονόματι ha.....  (κάτι.....    :goofy: :goofy: :goofy:).
Όχι Havoline, κάπως αλλιώς.



Στο άπειρο κι ακόμη παραπέρα.....                                                                                          "Επί αμφιβολίας, άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μην δώσει λύση, αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία"


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #657 on: Παρασκευή 22 Ιούνιος 2012, 17:34:03 μμ
Γνωρίζει κανείς ένα λάδι ονόματι ha.....  (κάτι.....    :goofy: :goofy: :goofy:).
Όχι Havoline, κάπως αλλιώς.



Μήπως Valvoline;



Offline Babstaz

  • Ε όχι και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 634
Reply #658 on: Παρασκευή 22 Ιούνιος 2012, 17:41:06 μμ
Όχι, μάρκα μ' έκαψες (νομίζω, γι' αυτό ρωτάω) που αρχίζει από "Η" (αγγλικό) (ούτε για το "a" είμαι σίγουρος  :goofy:)


Στο άπειρο κι ακόμη παραπέρα.....                                                                                          "Επί αμφιβολίας, άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μην δώσει λύση, αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία"


Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Reply #659 on: Πέμπτη 05 Ιούλιος 2012, 19:14:57 μμ
εχω 67.500χλμ  απο τα 25.000 σχεδον βαζω μονο valvoline durablend.
κανενα απολυτως προβλημα. αλλαγη ανα 6.000 Κ μαζι με φιλτρο. επιλογη μου και το αλλαζω παντα.
δεν καιει σταγονα λαδι ακομη και οταν  κανω ταξιδια με 150 στο κοντερ για ωρα.
οι ταχυτητες μια χαρα αλλαζουν,δεν εχω θεματα.
προσωπικα δεν το αλλαζω για καμμια αλλη μαρκα. ποιος ο λογος? αφου με καλυπτει απολυτα.

Υ.Γ   το ανακατευω με βαρβολινη 90 αρα και λιπαινω την αλυσιδα :goofy: :goofy:  διοτι εκει που εχω την βαρβολινη ισα που σταζει οταν θελω να ριξω λογω πυκνοτητας. και απο πανω...σφραγισμα φυσικα με belray ;) ;)


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #660 on: Παρασκευή 06 Ιούλιος 2012, 11:46:56 πμ
...  το ανακατευω με βαρβολινη 90 αρα και λιπαινω την αλυσιδα :goofy: :goofy:  διοτι εκει που εχω την βαρβολινη ισα που σταζει οταν θελω να ριξω λογω πυκνοτητας. και απο πανω...σφραγισμα φυσικα με belray ;) ;)

Σαν συνταγή για τζουτζουκάκια μου φαίνεται.
Για δώσε πληροφορίες.



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #661 on: Σάββατο 07 Ιούλιος 2012, 22:04:28 μμ
Για δώσε πληροφορίες.

αν καταλαβα καλα,λογο ψυχους η βαλβολινη δεν σταζει,οποτε την ανακατευει με το λαδι που βαζει στο μοτερ για να μην ειναι πολυ πυχτη.
αφου λιπανει με το μειγμα αυτο την αλυσιδα,μετα βαζει απο πανω γρασσο bell ray και σφραγιζετε η βαλβολινη στα τσιμουχακια.
αυτο υποθετω .




Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Reply #662 on: Δευτέρα 09 Ιούλιος 2012, 07:59:06 πμ
αν καταλαβα καλα,λογο ψυχους η βαλβολινη δεν σταζει,οποτε την ανακατευει με το λαδι που βαζει στο μοτερ για να μην ειναι πολυ πυχτη.
αφου λιπανει με το μειγμα αυτο την αλυσιδα,μετα βαζει απο πανω γρασσο bell ray και σφραγιζετε η βαλβολινη στα τσιμουχακια.
αυτο υποθετω .
Ακριβως αυτο


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline dimitrism

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
Reply #663 on: Πέμπτη 12 Ιούλιος 2012, 11:59:13 πμ
εχω 67.500χλμ  απο τα 25.000 σχεδον βαζω μονο valvoline durablend.
κανενα απολυτως προβλημα. αλλαγη ανα 6.000 Κ μαζι με φιλτρο. επιλογη μου και το αλλαζω παντα.
δεν καιει σταγονα λαδι ακομη και οταν  κανω ταξιδια με 150 στο κοντερ για ωρα.
οι ταχυτητες μια χαρα αλλαζουν,δεν εχω θεματα.
προσωπικα δεν το αλλαζω για καμμια αλλη μαρκα. ποιος ο λογος? αφου με καλυπτει απολυτα.

Υ.Γ   το ανακατευω με βαρβολινη 90 αρα και λιπαινω την αλυσιδα :goofy: :goofy:  διοτι εκει που εχω την βαρβολινη ισα που σταζει οταν θελω να ριξω λογω πυκνοτητας. και απο πανω...σφραγισμα φυσικα με belray ;) ;)



10/40 ή 20/50



Offline ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 556
  • transalp 1000 cc
Reply #664 on: Πέμπτη 12 Ιούλιος 2012, 23:16:54 μμ
10-40


Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...


Offline Nikos12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 44
Reply #665 on: Παρασκευή 13 Ιούλιος 2012, 00:23:16 πμ
Εγω βάζω της Spectro 15-50.
Έχω transalp 650 07 μοντέλο.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #666 on: Σάββατο 14 Ιούλιος 2012, 19:04:31 μμ
Εχω δοκιμάσει τα Amsoil 10W-40 σε συνθετικό.
Καλό λάδι, απο την στιγμή που τα εβαλα, μεχρι που τα άλλαξα δεν μετέβαλαν τα χαρακτηριστικά τους. Αλλά το καλοκαίρι το 10W-40 ''βασανίζει'' το κιβώτιο και με ανατριχιαζε.
Τώρα εχω τα Μotul 5100 ημισυνθετικά, σε ιξώδες 15-50 και είδα σημαντική βελτίωση με τις ζέστες, μαλάκωσαν οι αλλαγές.

Στην επόμενη θα χρησιμοποιήσω Honda, οχι γιατί δεν εχω μείνει ευχαριστημένος απο τα Motul, απλά έτσι για δοκιμή ωστε να σχηματίσω μια πιό ''σφαιρική'' 'αποψη.



Offline Filippos

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 57
Reply #667 on: Παρασκευή 28 Σεπτέμβριος 2012, 12:42:32 μμ
Torco T4 10-40

To imisynthetiko torco dokimases i to aplo?



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #668 on: Κυριακή 21 Οκτώβριος 2012, 17:17:39 μμ
Τι θα γίνει με αυτά τα λάδια? γμτ!

Αρχικά χρησιμοποίησα για δύο αλλαγές τα Amsoil 10W-40 σε συνθετικό.
Καλό λάδι, οσο κοπανούσε το κιβώτιο με την αλλαγή χτυπούσε και μετά απο 3000 χλχ. Αλλά χτυπούσε, ειδικά το καλοκαίρι ελαφρά πιό πολύ.

Αλλαγή σε ημισυνθετικά Motul 5100. Kαι ανέβηκα σε ιξώδες στο 15W-50.
Τα εχω τώρα 3000χλμ και αρχισε να κοπανάει. Στην αρχή μαλάκωσε σημαντικά η αίσθηση του κιβωτίου, αλλά μετά το καλοκαίρι συναγωνίζονται τα 10W-40.

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι για αλλαγή, και ας έχουν μόλις 3000χλμ.
Εχω τις παρακάτω επιλογές:
α) Τα Amsoil που εκτός απο 10W-40 πάνε με τη μια στο 20W-50 και το βρίσκω υπερβολή.

β) τα ProHonda ( http://powersports.honda.com/accessories/parts.aspx ) που τα 4-Stroke Oils βγαίνουν σε :
Pro-Honda GN4 10W40
Pro-Honda GN4 20W50
Pro-Honda HP4 10W40
Pro-Honda HP4 20W50
... και τ5α δύο τελευταία είναι μάλλον τα συνθετικά.
Εδώ παίζει πάλι δοκιμή σε 10W40 και με ρίσκο.

και γ) Τα Torco που δεν τα ξέρω, απλά απο ότι εχω διαβάσει, εδώ http://www.mototrail.net/t807-topic.

Απο την tradewind τα βρίσκω σε :
TORCO T4 10W40 1 LT petroleum blend lubricant
TORCO T4 20W50 1 LT petroleum blend lubricant
TORCO T4R 10W40 1 LT synthetic and petroleum base
TORCO T4R 20W50 1 LT synthetic and petroleum base
TORCO T4SR 10W40 1 LT 100% synthetic
TORCO T4SR 20W50 1 LT 100% synthetic

Τα δύο τελευταία είναι φούλ συνθετικά αλλα και 14 ευρώ δεν τα δίνω.
Το θέμα και εδώ είναι οτι απο 10W40 πάει σε 20W50.

Πάντως ο Νικόλας ο Παξινός με είχε ''φάει'' να τα δοκιμάσω, και αφού σε όλα τ' άλλα τον άκουσα, ισως και εδώ να τον ακούσω.

Τι λέτε εσείς? και το 20W50 δεν είναι υπερβολή? αφού δεν τσιμπάει λάδι ο κινητήρας?



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #669 on: Κυριακή 21 Οκτώβριος 2012, 20:49:24 μμ
To 20 - 50 είναι υπερβολή για κινητήρα που έχει λίγα χιλιόμετρα και δεν τσιμπάει. Αν τσιμπάει ορυκτέλαιο!
Αν κοπανάει το κιβώτιο μπορεί να φταίει και η αλυσίδα. Όποιος λέει ότι καταλαβαίνει τη διαφορά μεταξύ 10-40 και 15-50 στο κιβώτιο μάλλον νομίζει ότι καταλαβαίνει γιατί το εύρος των θερμοκρασιών που έχουν και τα δυο λάδια  στις συνθήκες (μέσες θερμοκρασίες) της Ελλάδας δεν έχουν καμία διαφορά.
Στις στροφές που γυρίζει ο κινητήρας του ΤΑ και ΑΛΤΙΣ να του βάλεις μια χαρά θα δουλέψει.
Ένα συνθετικό 10-40 απο τη στιγμή που ο κινητήρας δεν τσιμπάει είναι μια χαρά. Καλά είναι να μην αλλάζετε κάθε λίγο μάρκα γιατί του πιάνεται ο λαιμός :2hysterical: :2hysterical:



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #670 on: Κυριακή 21 Οκτώβριος 2012, 23:03:06 μμ

TORCO T4R 10W40 1 LT synthetic and petroleum base


Αυτά και όλα :alright:



ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #671 on: Πέμπτη 03 Ιανουάριος 2013, 23:30:25 μμ
Σήμερα αγόρασα ενα λίτρο Eurol  :eusa_think:   αυτό   http://www.vsmotoparts.com/eurol-10w40   
για το παπί, είναι 10w-40 ημισυνθετικό , γράφει προδιαγραφές Jaso MA, API SG
Aν είναι οτι γράφει πολύ του πάει του γεροπάπου, τιμή 6.5 ευρά.



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #672 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 15:52:24 μμ
Αν και έχει τόσες σελίδες στο ποστ (που τις διάβασα σχεδον όλες) να ρωτήσω και 'γω για κανένα λάδι για την περιπτωσή μου; Κάνω 2000κμ το χρόνο (5-6 την μέρα και στα κρύα και στη ζέστη)  και ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάδια. Με μπερδέυει το 10-30 ή 10-40 ή 15-50; Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με τη θερμοκρασία της περιοχής που κινεί κάποιος τη μηχανή του έτσι;   



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #673 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 16:03:27 μμ
Αρα αλλάζεις λάδια κάθε χρόνο σαν εμένα, που κάνω 3000χλμ μόνο καλοκαίρι.

Πιστεύω οτι ζητάς ενα 10W-40 σε ημισυνθετικό.

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Το δύσκολο είναι τι μάρκα. Αυτό το λέω γιατί απο οτι εχω καταλάβει ο κάθε κατασκευαστής εχει μια δική του προσωπική άποψη σε σχέση με το SAE του λαδιού που προσφέρει.
Αρα πρέπει να βρείς τον κατασκευαστή που να ταιριάζουν οι απόψεις σας στο θεμα αυτό. Δλδ η επιλογή λαδιού είναι καθαρά προσωπική άποψη του καθενός.

Αν σε βοηθάει εχω δοκιμάσει Amsoil 10W-40 100% συνθετικό, πολύ καλό λάδι, είχε την ίδια συμπεριφορά οταν το αλλαξα όπως την πρώτη μέρα, αλλά το καλοκαίρι στις χαμηλές αλλαγές ανατρίχιαζα.
Μετά πήγα σε 15W-50 ημισυνθετικό της Motul, καλό λάδι και αυτό, πίστεψα οτι βρήκα το ιδανικό για μενα λάδι, αλλά μετα τα 3000χλμ κουράστηκε και επνήλθε η ανατριχίλα.
Τώρα θα πάω σε 10W-40 η 20W-50 της Torco σε ημισυνθετικό και βλέπουμε.



Offline polbosn

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 54
Reply #674 on: Παρασκευή 08 Μάρτιος 2013, 16:27:11 μμ
Και εγώ για ΜΟΤUL 5100 έλεγα άλλα είδα πως υπάρχει το 10-40 συνθετικό και το 15-50 ημισυνθετικό και μπερδεύτηκα. Είναι καλύτερο για τις ζέστες το 15-50;