Hellas Transalp Forum

Βάψιμο σκελετού

Elnor · 6278

Offline Elnor

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
  • Γιώργος 600V
on: Δευτέρα 06 Αύγουστος 2007, 18:03:56 μμ
Θα ήθελα την άποψη σας και τις γνώσεις σας. Η τρανσαλπούλα μου είναι 7 χρονών και μιας και το αφεντικό της (εγώ) δεν είναι και πολύ μερακλής και προστατευτικός η μικρή μου έχει πετάξει αρκετές σκουριές , και μου ραγίζει η καρδιά που τις βλέπω. Λέω λοιπόν να την πάω για ένα βαψιματάκι Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής πέριση μου βάψανε εδώ στο νησί την εξάτμιση που είχε πετάξει κάτι σκουριές έ , φέτος είναι 3φορες χειρότερη από σκουριά θέλει πέταμα ,μιας και οι σκουριές είναι στο ψαλίδι ,στην βάση της ανάρτησης και στα πιρούνια κυρίως αλλά και σε διάφορα άλλα μέρη του σκελετού δεν θα ήθελα να την βάψω φέτος και μέσα σε ένα χρόνο να μην βλέπεται από την σκουριά , μίας και τώρα θέλει ένα ρετουσάρισμα άλλα δεν είναι και σε τραγική κατάσταση. Υπάρχει καποιο Βαφείο σε αθήνα - θεσ/νικη να την παω και να μου την κανουν σα καινούρια? Σόρι αν κούρασα  και για την  ασχετοσύνη μου.
« Last Edit: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 07:49:24 πμ by Elnor »


Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #1 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 14:44:42 μμ
Αν θες να κανεις καλη δουλεια , θα πρεπει ολα αυτα να βγουν και να βαφουν ηλεκτροστατικα.
Κατι το οποιο θα σου στοιχίσει .... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
Αρα με ενα ειδικό σπραυ μεταλικο (ισως να το εχει και ο Σαρακάκης) βαφεις τοπικα αφου πλεον
εχεις αφαιρέσει οτι δειχνει ετοιμο να ξεφλουδίσει.

Για την εξάτμιση, θελει ειδικό χρώμμα με αντοχη στη θερμοκρασία και επιπλεον δεν πρεπει να τρίψεις την επιστρωση που
εχει απο κάτω απο το πρωτο χρώμμα.





Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #2 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 15:03:21 μμ
Χμμ βάψιμο μηχανής έέέ..
Πολύ πόνος μεγάλε ,χίλιες φορές αμάξι....

Για μάστορα τι να σου πω ,π.χ. για να βαφεί σκελετός πρέπει να φύγουν από πάνω όλα και πως ξαναμπαίνουν ,ποιός θα τα βάλει,σκέψου καλώδια σωληνάκια μηχανές.......άστο καλύτερα.

Πρέπει να πιαστείς ο ίδιος και σιγά σιγά όπως λέει ο Κώστας ,άμα είσαι και μερακλής θα γουστάρεις κιόλας (δεν εννοώ να την κάνεις φύλλο φτερό αλλά τα χοντρά θα τα κάνεις μιά χαρά.)
Μόλις τελειώνεις να φωνάζεις τη γυναίκα να βλεπει τι κάνει ο δικός της και μετά θα τρελαίνεστε στις αγκαλίτσες. :love8:

Κάθεσαι ακόμα..... :badair:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Elnor

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
  • Γιώργος 600V
Reply #3 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 18:38:38 μμ
Κατάλαβα , από Οκτώβριο αρχίζει το ξήλωμα –τρίψιμο – βάψιμο
Προς το παρόν μόνο αγκαλίτσες
 ;D ;D


Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window


Offline Dimiss55

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #4 on: Κυριακή 02 Ιανουάριος 2011, 11:19:32 πμ
Εδώ περιγράφετε η διαδικασία με πιστόλι.

http://www.painterss.gr/lack.html



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #5 on: Σάββατο 15 Ιανουάριος 2011, 15:18:33 μμ
Μήπως μπορεί να ξανατεθεί εκ νέου το συγκεκριμένο λίνκ ή site στην τελευταία απάντηση γιατί δεν το βγάζει...


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...