Hellas Transalp Forum

Ο Βασίλης Ορφανός επιστρέφει στο Dakar!

African Boy · 39139

Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:06:38 μμ
                                     



Ο πολύπειρος Έλληνας αναβάτης μετά την πρόκληση του 2009 στο «νέο» Dakar σε Αργεντινή και Χιλή αναλαμβάνει για μια ακόμα φορά να εκπροσωπήσει τα ελληνικά χρώματα στον πιο σκληρό αγώνα του παγκόσμιου μηχανοκίνητου αθλητισμού μέσα από μια περιπέτεια 16 ημερών στη Λατινική Αμερική.



Πηγή
« Last Edit: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:58:57 μμ by Leon »


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline b-Angel

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 81
  • Και το τρικυκλο ωραιο ηταν!!
Reply #1 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:46:04 μμ
Το μπραβο ειναι λιγο για τον Ορφανο,για το πεισμα του να το παλευει το αθλημα εδω και χρονια,μην ξεχναμε πως αλλοι με πολυ καλυτερη υποστηριξη και τα παρατησαν.Οπως και για το χαμηλων τονων υφος του χωρις ΄΄εξυπναδες΄΄
 Ευχες για τερματισμο.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:53:10 μμ
Θεωρώ βέβαιο οτι δε θα τρέχει με Honda... για aprilia τον κόβω αυτή τη φορά.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #3 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:55:49 μμ
Πρότυπο χαρακτήρα και δύναμης ψυχής και σώματος.....



Καλή τύχη εύχομαι..................... :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #4 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 13:59:20 μμ
Θεωρώ βέβαιο οτι δε θα τρέχει με Honda... για aprilia τον κόβω αυτή τη φορά.




Tρέχει με το Aprilia 450cc Rally Factory Bike


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #5 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 14:00:09 μμ
ΚΑΙ το νούμερο 97


«Είναι η πέμπτη συμμετοχή μου στο Dakar αλλά κάθε φορά αισθάνομαι την ίδια συγκίνηση, το ίδιο άγχος της προετοιμασίας και φυσικά τον ίδιο ενθουσιασμό. Ωστόσο φέτος έχω δίπλα μου και πραγματικούς υποστηρικτές, δυναμικές εταιρείες της ελληνικής αγοράς που κόντρα στην οικονομική δυστοκία και στην εγχώρια κατήφεια, αποφάσισαν να στηρίξουν το στόχο μου: να είμαι ακόμα μια φορά ο Έλληνας που τρέχει στο Dakar. Και νομίζω ότι αυτό είναι το σύνθημα: ότι μπορούμε όλοι να τα καταφέρουμε. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αισιοδοξία σε ό,τι και αν κάνω».
« Last Edit: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 14:01:59 μμ by Leon »


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #6 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 14:06:14 μμ
Καλή τύχη στο Βασίλη Ορφανό! :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: Τα υπόλοιπα τα έχει! Φέτος μάλιστα με καθαρόαιμο ευρωπαϊκό! :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #7 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 14:25:01 μμ
Ο Έλληνας πρωταθλητής θα συμμετάσχει για 5η φορά στον πιο δύσκολο αγώνα του μηχανοκίνητου αθλητισμού

Ο θρύλος του Ράλι, Ari Vatanen μιλώντας σε αφιέρωμα για το Rally Dakar και τον Έλληνα πρωταθλητή Βασίλη Ορφανό είχε πει: «Κάποιοι θεωρούν ότι όσοι πάνε στο Dakar είναι παράφρονες. Όχι. Αυτό το είδος των ανθρώπων κάνει τον κόσμο να πηγαίνει μπροστά, αυτοί έχουν το πνεύμα του Κολόμβου».
Στα βήματα του Κολόμβου της ερήμου, λοιπόν, ο πολύπειρος Έλληνας αναβάτης μετά την πρόκληση του 2009 στο «νέο» Dakar σε Αργεντινή και Χιλή αναλαμβάνει για μια ακόμα φορά να εκπροσωπήσει τα ελληνικά χρώματα στον πιο σκληρό αγώνα του παγκόσμιου μηχανοκίνητου αθλητισμού μέσα από μια περιπέτεια 16 ημερών στην έρημο Ατακάμα και σε μερικές από τις πιο αφιλόξενες γωνιές της Λατινικής Αμερικής.
Στο Rally Dakar του 2011, το 33ο του θεσμού, ο Βασίλης Ορφανός φορά το νούμερο 97 και τρέχει με το Aprilia 450cc Rally Factory Bike. Ο ίδιος δηλώνει: «Είναι η πέμπτη συμμετοχή μου στο Dakar αλλά κάθε φορά αισθάνομαι την ίδια συγκίνηση, το ίδιο άγχος της προετοιμασίας και φυσικά τον ίδιο ενθουσιασμό. Ωστόσο φέτος έχω δίπλα μου και πραγματικούς υποστηρικτές, δυναμικές εταιρείες της ελληνικής αγοράς που κόντρα στην οικονομική δυστοκία και στην εγχώρια κατήφεια, αποφάσισαν να στηρίξουν το στόχο μου: να είμαι ακόμα μια φορά ο Έλληνας που τρέχει στο Dakar. Και νομίζω ότι αυτό είναι το σύνθημα: ότι μπορούμε όλοι να τα καταφέρουμε. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αισιοδοξία σε ό,τι και αν κάνω».
Η εκκίνηση του 33ου Rally Dakar θα δοθεί την πρωτοχρονιά στο Buenos Aires. Το Buenos Aires είναι αυτό που στις 16 Ιανουαρίου θα υποδεχθεί όσους οδηγούς, μηχανών, αυτοκινήτων, φορτηγών και quad, καταφέρουν να αντεπεξέλθουν στις συνθήκες του πιο επίπονου αλλά και του πιο μυθικού αγώνα.






Απο το site του Βασίλη


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #8 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 14:36:55 μμ
Το μπράβο είναι λίγο για αυτό το τύπο.
Μεγάλη ψυχή.Πολύ μεγάλη.
Ας πάει και ας γυρίσει γερός.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #9 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 19:38:30 μμ


Tρέχει με το Aprilia 450cc Rally Factory Bike

Αυτά είναι...
τώρα μένει να δούμε διαφορές ! πιστεύω οτι θα πάει πολύ καλά , αρκεί να είναι τυχερός. Αυτή τη φορά θα είναι...


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #10 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 20:56:39 μμ
Διαφορές σε τι βρε Κώστα?



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #11 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 21:35:29 μμ
Διαφορές σε τι βρε Κώστα?
Διαφορές του XR του εμπορίου με το εργοστασιακό Aprilia βρε Διαμαντή!


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #12 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 22:20:57 μμ
Εγώ θα ήθελα αυτόν τον μουρλό να τον βοηθήσουμε κάπως. Έτσι για το γαμώτο. Κάπου διάβαζα πως στο εξωτερικό τυπώσανε τισέρτ με την αγωνιστική πινακίδα ενός αναβάτη χωρίς σπόνσορα και τα λεφτά θα πάνε στη συμμετοχή του. Μεταξύ μας πολύ θα γούσταρα ένα τισέρτ με το σήμα του αγώνα , το όνομα και το νούμερο του ορφανού. Και ας γράφει στο μανίκι transalp club ή ΛΕΜΟΤ ή ότι σκατά θέλει. Να ξέρεις ότι του δωσες και συ ένα λίτρο κολόλαδο για τη μηχανή ρε παιδί μου!


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #13 on: Παρασκευή 17 Δεκέμβριος 2010, 22:28:02 μμ
Εγώ θα ήθελα αυτόν τον μουρλό να τον βοηθήσουμε κάπως. Έτσι για το γαμώτο. Κάπου διάβαζα πως στο εξωτερικό τυπώσανε τισέρτ με την αγωνιστική πινακίδα ενός αναβάτη χωρίς σπόνσορα και τα λεφτά θα πάνε στη συμμετοχή του. Μεταξύ μας πολύ θα γούσταρα ένα τισέρτ με το σήμα του αγώνα , το όνομα και το νούμερο του ορφανού. Και ας γράφει στο μανίκι transalp club ή ΛΕΜΟΤ ή ότι σκατά θέλει. Να ξέρεις ότι του δωσες και συ ένα λίτρο κολόλαδο για τη μηχανή ρε παιδί μου!

καποτε καναμε μια καλή κινηση στην παρουσίαση του βιβλίου του...

http://www.transalpforum.gr/index.php/topic,2303.0.html

Αλλα η συμμετοχη ηταν απογοητευτική για το μεγεθος του Βασίλη ! 




Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #14 on: Σάββατο 18 Δεκέμβριος 2010, 15:03:05 μμ
Οκ το ξέρω. Και εγώ όταν προσπάθησα να βάλω μια συνέντευξη του όταν πρωτογύρισε από Ντακαρ στην εφημερίδα μου τα σπάσανε. Όταν είπα ότι θα κάνω άρθρο για το "Ψυχές στην Άμμο" και τους εξήγησα τι είναι να δεις πως με κοιτάζανε... Αλλά όπως και να χει το να σχεδιάσει και να τυπώσει  μπλούζες ο σύλλογος είναι κάτι που το έχει ξανακάνει. Απλά όποιος την τσιμπάει θα πλερώνει. Που ξέρεις μπορεί ο Ορφανός να γυρίσει με κάνα τίτλο και να τις υπογράψει κιόλας κάποτε και να γίνουν και συλλεκτικές. Αλλά μη σας ψήνω με το ζόρι...


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Athanman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 39
Reply #15 on: Σάββατο 18 Δεκέμβριος 2010, 19:15:52 μμ
Μακαρι ο Βασιλης να ξανα ανεβει στο βαθρο γιατι το αξιζει!!!Ας ξυπνησουν οι ''δικοι μας''γιατι τον υπνο του δικαιου κανουν!!!Το παλικαρι το ειδαν οι Γαλλοι και το εκτιμησαν,τον στηριξαν και εκεινος πηγε βαθρο!!Οι ''δικοι μας'' μετα το πηραν χαμπαρι....αλλα ηταν αργα!!!



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #16 on: Κυριακή 19 Δεκέμβριος 2010, 02:27:40 πμ
Οκ το ξέρω. Και εγώ όταν προσπάθησα να βάλω μια συνέντευξη του όταν πρωτογύρισε από Ντακαρ στην εφημερίδα μου τα σπάσανε. Όταν είπα ότι θα κάνω άρθρο για το "Ψυχές στην Άμμο" και τους εξήγησα τι είναι να δεις πως με κοιτάζανε... Αλλά όπως και να χει το να σχεδιάσει και να τυπώσει  μπλούζες ο σύλλογος είναι κάτι που το έχει ξανακάνει. Απλά όποιος την τσιμπάει θα πλερώνει. Που ξέρεις μπορεί ο Ορφανός να γυρίσει με κάνα τίτλο και να τις υπογράψει κιόλας κάποτε και να γίνουν και συλλεκτικές. Αλλά μη σας ψήνω με το ζόρι...
+1
ΥΓ Το έντυπο που δουλεύεις είναι του ειδικού τύπου;
« Last Edit: Κυριακή 19 Δεκέμβριος 2010, 02:30:17 πμ by γκ »


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #17 on: Κυριακή 19 Δεκέμβριος 2010, 02:29:39 πμ
Διαφορές του XR του εμπορίου με το εργοστασιακό Aprilia βρε Διαμαντή!

Άλλος αγώνας - άλλες συνθήκες και συγκυρίες.
Το Xr που το είχα δει μόνο εξωτερικά ο σκελετός έμοιαζε με τον εμπορικό.Τίποτα άλλο δεν θύμιζε αυτά που κυκλοφορούν.
Άμα εσείς και οποιοσδήποτε ειδήμονας βγάλει συμπεράσματα μετά αγώνος ας τα γράψει να τα δούμε.



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #18 on: Κυριακή 19 Δεκέμβριος 2010, 16:24:02 μμ
+1
ΥΓ Το έντυπο που δουλεύεις είναι του ειδικού τύπου;

Όχι στην Ελευθεροτυπία δουλεύω στο πολιτιστικό τμήμα του καθημερινού φύλου. "Καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή (μαλακία όμως...)"


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #19 on: Κυριακή 19 Δεκέμβριος 2010, 16:29:38 μμ
Γενικά για κάθε Έλληνα που κατεβαίνει στο Ντακάρ θα έπρεπε να υπάρχει μια κάποια υποστήριξη. Αλλά για τον Ορφανό επιβάλεται. Γιατί αν μη τι άλλο ξεκίνησε μόνος του, δεν το πίστεψε κανένας, τον βοήθησαν λίγοι και στο τέλος αυτός έβγαλε και τη σημαία και την κράτησε στο βάθρο όταν όλες οι κάμερες τον τραβούσαν. Οκ ρημαδιό είμαστε αλλά έχουμε δώσει και κάποια εκατομμύρια σε κάποιους της ενόργανης να κάνουν κολοτούμπες που τελικά ρόμπα μας έκαναν διεθνώς. Αυτόν πάλι σόλο τον έστειλαν;

Δεν έχω καμιά όρεξη να τα πρήξω στο κλαμπ. Αλλά θα είχε πλάκα να έκανε ρόμπα και την πολιτεία η μοτοσικλετιστική κοινότητα της χώρας! 


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #20 on: Τετάρτη 22 Δεκέμβριος 2010, 16:24:22 μμ
    
H Intralot θα δώσει το παρών στο Rally Dakar 2011 υποστηρίζοντας τον Έλληνα πρωταθλητή, Βασίλη Ορφανό, ο οποίος θα συμμετάσχει και φέτος, μετά τη νικηφόρο συμμετοχή του το 2003, διεκδικώντας τη μέγιστη δυνατή διάκριση, μέσα από μία διαδρομή 16 ημερών στην έρημο Ατακάμα και τις ʼνδεις, τα αφιλόξενα και περιπετειώδη εδάφη της Αργεντινής και της Χιλής.

Το 33ο Dakar, η απόλυτη πρόκληση για τους αθλητές και τα οχήματά τους, θα πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια των πρώτων 2 εβδομάδων του 2011.

Σχετικά με τη συμμετοχή του στο Rally Dakar, ο Βασίλης Ορφανός, δήλωσε: "Αυτή είναι η 5η συμμετοχή μου στο Rally Dakar, αλλά αισθάνομαι την ίδια αγωνία και τον ίδιο ενθουσιασμό, σαν να ήταν η πρώτη μου συμμετοχή. Ο Όμιλος Intralot είναι ένας από τους πολύτιμους χορηγούς μου που θα με υποστηρίξουν σε αυτή τη δύσκολη αλλά γεμάτη προκλήσεις περιπέτεια. Το μότο μου είναι ότι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, αρκεί να το προσπαθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις."

Ο κ. Νίκος Νικολακόπουλος, Intralot Latin America Managing Director, δήλωσε: "Η Intralot στηρίζει τον Έλληνα πρωταθλητή, Βασίλη Ορφανό, σε αυτό το μοναδικό γεγονός για τον κόσμο του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Η Λατινική Αμερική, όπου θα διεξαχθεί το Rally Dakar, είναι μία αγορά γεμάτη προκλήσεις και μεγάλες προοπτικές και αποτέλεσε έναν από τους πρώτους προορισμούς επέκτασης των δραστηριοτήτων της Intralot. Η 'φιλοσοφία του νικητή' του Βασίλη ταιριάζει με τη φιλοσοφία της INTRALOT και αυτός είναι ο βασικός λόγος που αποφασίσαμε να τον υποστηρίξουμε. Εξάλλου, η φιλοσοφία αυτή δεν διέπει μόνο τον αθλητισμό, αλλά και τις επιχειρήσεις και η INTRALOT έχει αποδείξει ότι η σκληρή δουλειά και η αφοσίωσή της να επιτυγχάνει υψηλούς στόχους αποτελούν τις ανεκτίμητες αρετές που την κατέστησαν ηγέτιδα δύναμη στη Λατινική Αμερική και παγκοσμίως. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στο Βασίλη και ανυπομονούμε να τον δούμε στο Μπουένος ʼιρες με τη σημαία του νικητή."


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #21 on: Τετάρτη 22 Δεκέμβριος 2010, 17:19:12 μμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: στην INTRALOT


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #22 on: Πέμπτη 30 Δεκέμβριος 2010, 17:56:26 μμ
« Last Edit: Πέμπτη 30 Δεκέμβριος 2010, 18:04:26 μμ by Leon »


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #23 on: Παρασκευή 31 Δεκέμβριος 2010, 13:37:20 μμ
Και λίγο από τα παλιά.

http://www.youtube.com/watch?v=uOKAwnCwQg0

http://www.youtube.com/watch?v=oyNf6_Hp0Bw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=tgZnxQ7aCWc&feature=related

Τέτοια άμα βλέπεις... παίρνεις τις ερήμους!  ;D ;D



Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #24 on: Παρασκευή 31 Δεκέμβριος 2010, 13:50:44 μμ
1982 Μιλάμε για ψυχωτικούς  ;D ;D

http://www.dailymotion.com/video/xd8pmx_paris-dakar-82-les-freres-marreau-u_auto

Ότι νάναι - όπως νάναι