Hellas Transalp Forum

Εντυπώσεις απο το Σεμινάριο σντισεισμικής προστασίας Ο.Α.Σ.Π. Τετάρτη 13.10.10

KostasC · 12406

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Σήμερα έγινε όπως είχε προγραμματιστεί απο το επίσημο πρόγραμμα του συλλόγου το σεμινάριο στον ΟΑΣΠ.
Αν και μικρή η συμμετοχή απο μέρους μας, οι δύο ομιλητές κάλυψαν επαρκώς πιστεύω, όλο το φάσμα των
αποριών αλλά και τοποθέτησαν τα πράγματα που ακούμε και βλέπουμε μετά απο έναν σεισμό, σε μια βάση
τεκμηριωμένη και με επιστημονικό/εμπειρικό υπόβαθρο.

Με δύο λόγια... σε περίπτωση σεισμού:
- μπαίνουμε κάτω απο ενα γερό τραπέζι και το κρατάμε με τα χέρια
- τοποθετούμαστε στο κέντρο των δωματίων-χώρων που βρισκόμαστε και ΟΧΙ κάτω απο κάσες,δοκάρια,
όχι δίπλα σε τζάμια και βιβλιοθήκες .
- Δεν τρέχουμε να βγούμε έξω.

Αν είναι κοντά το Ωνάσειο, μπαίνουμε εκεί... δε πέφτει με τίποτα  ;D


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
ηταν πολλυ χρησιμο μου αλαξε ολα οσα ηξερα για το τι πρεπει να κανεις σε περιπτωση σεισμου κριμα ομως που δεν ηρθαν περισοτερα ατομα



Offline redkom

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 993
Πεστε μας κάτι ρε παιδιά και μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε.
Γιατί :
σε περίπτωση σεισμού:
- τοποθετούμαστε στο κέντρο των δωματίων-χώρων που βρισκόμαστε και ΟΧΙ κάτω απο κάσες,δοκάρια,
όχι δίπλα σε τζάμια και βιβλιοθήκες .

Αυτό το έχω ακούσει ξανά στην τηλεόραση, αλλά δεν είχα προλάβει την εξήγηση. Παλιότερα, απ' ότι θυμάμαι (ακόμα από το 1978, με το σεισμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά και από αυτόν της Αθήνας και άλλων περιοχών), λέγανε ότι απαραίτητα πρέπει να πάμε κάτω από κάσα, δοκάρι, ή κλιμακοστάσιο, γιατί είναι τα ανθεκτικότερα σημεία του κτιρίου, σε σχέση με την τοιχοποιΐα.


Αν είναι κοντά το Ωνάσειο, μπαίνουμε εκεί... δε πέφτει με τίποτα  ;D

Αυτό σίγουρα δεν πέφτει ;D


Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Ήταν πάρα πολύ καλή η ιδέα γι' αυτό το σεμινάριο! Ανατράπηκαν πολλά από αυτά που ήξερα και μάθαμε και πράγματα που δεν τα ακούς αν δεν είσαι Πολ. Μηχανικός όπως η συμπεριφορά των κτιρίων.

Ήδη από τη στιγμή που μπήκαμε στο αυτοκίνητο οι ερωτήσεις και οι προβληματισμοί πήγαιναν σύννεφο από τα παιδιά και κάναμε μια πολύ ωραία κουβέντα γύρω από το να πάψουν να φοβούνται και να ΞΕΡΟΥΝ τι να κάνουν. Μάλιστα πήραν και υλικό για τις τάξεις τους και θα ζητήσουν να γίνει η ενημέρωση στο σχολείο τους.

Συγχαρητήρια και γι' αυτή την κίνηση.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Πεστε μας κάτι ρε παιδιά και μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε.
Γιατί :
Αυτό το έχω ακούσει ξανά στην τηλεόραση, αλλά δεν είχα προλάβει την εξήγηση. Παλιότερα, απ' ότι θυμάμαι (ακόμα από το 1978, με το σεισμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά και από αυτόν της Αθήνας και άλλων περιοχών), λέγανε ότι απαραίτητα πρέπει να πάμε κάτω από κάσα, δοκάρι, ή κλιμακοστάσιο, γιατί είναι τα ανθεκτικότερα σημεία του κτιρίου, σε σχέση με την τοιχοποιΐα.


Αυτό σίγουρα δεν πέφτει ;D

Πλέον, τα κτήρια κατασκευάζονται με τέτοιον τρόπο ώστε η βλάβη να γίνεται στα δοκάρια και όχι στις κολώνες. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να σπάσει το δοκάρι που θα είσαι από κάτω και το κτίριο να παραμείνει όρθιο. Τα κτήρια στην πλειονότητα των περιπτώσεων "πέφτουν" προς τη μία του πλευρά και σπάνια "όρθια". Αυτό που τόνισαν είναι ότι πρέπει να μπαίνουμε κάτω από ένα έπιπλο το οποίο και θα κρατάμε από ένα πόδι πχ στο κέντρο του δωματίου ή του χώρου που είμαστε. Αν δεν υπάρχουν έπιπλα, γονατίζουμε χαμηλώνοντας όσο το δυνατόν το ύψος μας με τα χέρια πάνω από το κεφάλι στο κέντρο του χώρου. Σε περίπτωση κατάρευσης, θα μείνει ο απαιτούμενος χώρος ανάμεσα στις πλάκες από τα δοκάρια.

Αυτό που τόνισαν, είναι να είμαστε ψύχραιμοι και να μην μας πιάνει ΠΑΝΙΚΟΣ.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
νομιζω οτι αν θα βγαλουμε τα προσπεκτ που πηραμε απο εκει και τα περασουμε στο φορουμ θα δουνε και ολοι που ειναι μακρια απο την αθηνα αυτα τα τοσο χρησιμα για τους σεισμους



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
http://kids.oasp.gr/thalis/map/quakeMap.html






αυτο ειναι ενα δειγμα για παιδια να το βλεπουν σαν παιχνιδι





Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Ηταν ένα καλό αλλά λίγο, επιμορφωτικό σεμινάριο. Το κυριότερο ήταν ότι πρέπει στη διάρκεια του σεισμού να παραμένουμε στο κέντρο του δωματίου κάτω από ένα τραπέζι ή όσο πιο σκυφτοί γίνεται και με καλυμένο το κεφάλι. Κρίμα που δεν παραρεύθηκαν περισσότεροι...... Την επόμενη Τρίτη θα φέρω στον ΣΥΜΟΦΕ τα ενημερωτικά φυλλάδια για τους σεισμους. Όσοι ενδιαφέρεσται μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ και να διαβάσετε  http://www.oasp.gr/


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline mveliss

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 493
  • Carpe diem...
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω μέχρι τέλους το σεμινάριο, αφού έπρεπε να φύγω. Πάντως, όσο παρακολούθησα ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Ξέρει κανείς αν διοργανώνονται σεμινάρια ενημέρωσης από τον ίδιο τον οργανισμό, που να είναι ανοιχτά στο κοινό?


Spritmonitor.de" border="0 [/url]


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Πεστε μας κάτι ρε παιδιά και μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε.
Γιατί :
Αυτό το έχω ακούσει ξανά στην τηλεόραση, αλλά δεν είχα προλάβει την εξήγηση. Παλιότερα, απ' ότι θυμάμαι (ακόμα από το 1978, με το σεισμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά και από αυτόν της Αθήνας και άλλων περιοχών), λέγανε ότι απαραίτητα πρέπει να πάμε κάτω από κάσα, δοκάρι, ή κλιμακοστάσιο, γιατί είναι τα ανθεκτικότερα σημεία του κτιρίου, σε σχέση με την τοιχοποιΐα.


Αυτό σίγουρα δεν πέφτει ;D

Όπως ειχε γράψει και ένας διασώστης, όταν έβρισκαν ζωντανούς σε κτήρια που είχαν καταρεύσει, αυτοί ήταν στο κενό
που δημιουργεί η μία πλάκα απο την άλλη. Στο σημείο του δοκαριού δεν υπάρχει αυτό το κενό ή είναι πιο μικρό.
Δηλαδή θα συμπιεστεί ο όροφος , θα τερματίσει το δοκάρι στο κάτω δοκάρι και ανάμεσα στις πλάκες θα δημιουργηθεί ενα σημαντικό κενό.
Σχετικά με τις κάσες , αυτό ίσχυε για τα παλιά κτήρια που είχαν φέρουσα τοιχοποιία. Πλέον με την τοιχοποιία πλήρωσης όπως είναι οι κατασκευές με μπετό-κολώνες κλπ, το σημείο κάτω απο την πόρτα θα συμπιεστεί σίγουρα και με την θλίψη της κάσας θα τραυματιστούμε σοβαρά.

Το Ωνάσειο όπως και ο Πύργος Αθηνών αλλά και σχεδόν όλο το Κόμπε, έχουν σεισμική μόνωση στα κτήρια.
Υπάρχει δηλαδή στη βάση τους, αποσβεστήρας των δονήσεων και λόγω της αδράνειας του κτηρίου, σχεδόν δε κουνιέται.


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
.... Μάλιστα πήραν και υλικό για τις τάξεις τους και θα ζητήσουν να γίνει η ενημέρωση στο σχολείο τους.
Αμα θέλω κι εγώ λίγο από αυτό το υλικό, που μπορώ να βρώ;
εχουν αρκετό τα παιδιά σου;
Να πάω από το Ψυχικό; Και τι να πω; Με στέλνει ο Παναγιώτης; Με στέλνει ο Μέμος; Είδα φως και μπήκα;
Ψάχνω κάποιον συγκεκριμένο; Τι ώρες είναι ανοιχτά; Μπορεί κάποιος να μου πει;


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Ειπαν οτι μπορει το σχολειο να επικοινωνησει μαζι τους και να ζητησουν εντυπα πληροφορησης ή να κανονισουν και εκπαιδευση...




Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
γιαννη μπες στο oasp.gr και θα βρης ολο το υλικο που θες και για παιδια και για μεγαλους



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Αμα θέλω κι εγώ λίγο από αυτό το υλικό, που μπορώ να βρώ;
εχουν αρκετό τα παιδιά σου;
Να πάω από το Ψυχικό; Και τι να πω; Με στέλνει ο Παναγιώτης; Με στέλνει ο Μέμος; Είδα φως και μπήκα;
Ψάχνω κάποιον συγκεκριμένο; Τι ώρες είναι ανοιχτά; Μπορεί κάποιος να μου πει;

Γιάννη, πάρε τηλέφωνο στον ΟΑΣΠ, πες τους από το club και ρώτα τους, θα σου πουν.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
OK. Ευχαριστώ όλους. Θα πάρω τηλέφωνο και κάποια στιγμή θα πάω και από εκεί.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline redkom

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 993
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.


Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Το σεμινάριο ήταν όντως πολυ κατατοπιστικό και χρήσιμο. Μάθαμε πράγματα που δεν ξέραμε και νομίζω ότι όλοι γίναμε σοφότεροι πάνω στο θέμα των σεισμών!

Μπράβο στον Μέμο για την πρωτοβουλία!  :eusa_clap:


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.