Πέμπτη 18 Ιούλιος 2019, 16:27:11 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Website του συλλόγου www.transalp.gr

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Εντυπώσεις απο το Σεμινάριο σντισεισμικής προστασίας Ο.Α.Σ.Π. Τετάρτη 13.10.10  (Αναγνώστηκε 7180 φορές)
KostasC
Administrator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Γαβ !

« στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 00:32:48 πμ »

Σήμερα έγινε όπως είχε προγραμματιστεί απο το επίσημο πρόγραμμα του συλλόγου το σεμινάριο στον ΟΑΣΠ.
Αν και μικρή η συμμετοχή απο μέρους μας, οι δύο ομιλητές κάλυψαν επαρκώς πιστεύω, όλο το φάσμα των
αποριών αλλά και τοποθέτησαν τα πράγματα που ακούμε και βλέπουμε μετά απο έναν σεισμό, σε μια βάση
τεκμηριωμένη και με επιστημονικό/εμπειρικό υπόβαθρο.

Με δύο λόγια... σε περίπτωση σεισμού:
- μπαίνουμε κάτω απο ενα γερό τραπέζι και το κρατάμε με τα χέρια
- τοποθετούμαστε στο κέντρο των δωματίων-χώρων που βρισκόμαστε και ΟΧΙ κάτω απο κάσες,δοκάρια,
όχι δίπλα σε τζάμια και βιβλιοθήκες .
- Δεν τρέχουμε να βγούμε έξω.

Αν είναι κοντά το Ωνάσειο, μπαίνουμε εκεί... δε πέφτει με τίποτα  Grin
Καταγράφηκε

ntinos50
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp

« Απάντηση #1 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 05:41:53 πμ »

ηταν πολλυ χρησιμο μου αλαξε ολα οσα ηξερα για το τι πρεπει να κανεις σε περιπτωση σεισμου κριμα ομως που δεν ηρθαν περισοτερα ατομα
Καταγράφηκε
redkom
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 07:15:15 πμ »

Πεστε μας κάτι ρε παιδιά και μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε.
Γιατί :
σε περίπτωση σεισμού:
- τοποθετούμαστε στο κέντρο των δωματίων-χώρων που βρισκόμαστε και ΟΧΙ κάτω απο κάσες,δοκάρια,
όχι δίπλα σε τζάμια και βιβλιοθήκες .

Αυτό το έχω ακούσει ξανά στην τηλεόραση, αλλά δεν είχα προλάβει την εξήγηση. Παλιότερα, απ' ότι θυμάμαι (ακόμα από το 1978, με το σεισμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά και από αυτόν της Αθήνας και άλλων περιοχών), λέγανε ότι απαραίτητα πρέπει να πάμε κάτω από κάσα, δοκάρι, ή κλιμακοστάσιο, γιατί είναι τα ανθεκτικότερα σημεία του κτιρίου, σε σχέση με την τοιχοποιΐα.

Αν είναι κοντά το Ωνάσειο, μπαίνουμε εκεί... δε πέφτει με τίποτα  Grin

Αυτό σίγουρα δεν πέφτει Grin
Καταγράφηκε

Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη
panisk
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 07:19:48 πμ »

Ήταν πάρα πολύ καλή η ιδέα γι' αυτό το σεμινάριο! Ανατράπηκαν πολλά από αυτά που ήξερα και μάθαμε και πράγματα που δεν τα ακούς αν δεν είσαι Πολ. Μηχανικός όπως η συμπεριφορά των κτιρίων.

Ήδη από τη στιγμή που μπήκαμε στο αυτοκίνητο οι ερωτήσεις και οι προβληματισμοί πήγαιναν σύννεφο από τα παιδιά και κάναμε μια πολύ ωραία κουβέντα γύρω από το να πάψουν να φοβούνται και να ΞΕΡΟΥΝ τι να κάνουν. Μάλιστα πήραν και υλικό για τις τάξεις τους και θα ζητήσουν να γίνει η ενημέρωση στο σχολείο τους.

Συγχαρητήρια και γι' αυτή την κίνηση.
Καταγράφηκε

Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live
panisk
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 07:28:21 πμ »

Πεστε μας κάτι ρε παιδιά και μας που είμαστε μακριά και δεν μπορούσαμε να το παρακολουθήσουμε.
Γιατί :
Αυτό το έχω ακούσει ξανά στην τηλεόραση, αλλά δεν είχα προλάβει την εξήγηση. Παλιότερα, απ' ότι θυμάμαι (ακόμα από το 1978, με το σεισμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά και από αυτόν της Αθήνας και άλλων περιοχών), λέγανε ότι απαραίτητα πρέπει να πάμε κάτω από κάσα, δοκάρι, ή κλιμακοστάσιο, γιατί είναι τα ανθεκτικότερα σημεία του κτιρίου, σε σχέση με την τοιχοποιΐα.

Πλέον, τα κτήρια κατασκευάζονται με τέτοιον τρόπο ώστε η βλάβη να γίνεται στα δοκάρια και όχι στις κολώνες. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να σπάσει το δοκάρι που θα είσαι από κάτω και το κτίριο να παραμείνει όρθιο. Τα κτήρια στην πλειονότητα των περιπτώσεων "πέφτουν" προς τη μία του πλευρά και σπάνια "όρθια". Αυτό που τόνισαν είναι ότι πρέπει να μπαίνουμε κάτω από ένα έπιπλο το οποίο και θα κρατάμε από ένα πόδι πχ στο κέντρο του δωματίου ή του χώρου που είμαστε. Αν δεν υπάρχουν έπιπλα, γονατίζουμε χαμηλώνοντας όσο το δυνατόν το ύψος μας με τα χέρια πάνω από το κεφάλι στο κέντρο του χώρου. Σε περίπτωση κατάρευσης, θα μείνει ο απαιτούμενος χώρος ανάμεσα στις πλάκες από τα δοκάρια.

Αυτό που τόνισαν, είναι να είμαστε ψύχραιμοι και να μην μας πιάνει ΠΑΝΙΚΟΣ.
Καταγράφηκε

Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

ntinos50
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 08:33:07 πμ »

νομιζω οτι αν θα βγαλουμε τα προσπεκτ που πηραμε απο εκει και τα περασουμε στο φορουμ θα δουνε και ολοι που ειναι μακρια απο την αθηνα αυτα τα τοσο χρησιμα για τους σεισμους
Καταγράφηκε
ntinos50
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 08:39:22 πμ »

http://kids.oasp.gr/thalis/map/quakeMap.html

αυτο ειναι ενα δειγμα για παιδια να το βλεπουν σαν παιχνιδι

Καταγράφηκε
manolo
MudMonster
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Three and the Koukos Band

« Απάντηση #7 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 09:37:17 πμ »

Ηταν ένα καλό αλλά λίγο, επιμορφωτικό σεμινάριο. Το κυριότερο ήταν ότι πρέπει στη διάρκεια του σεισμού να παραμένουμε στο κέντρο του δωματίου κάτω από ένα τραπέζι ή όσο πιο σκυφτοί γίνεται και με καλυμένο το κεφάλι. Κρίμα που δεν παραρεύθηκαν περισσότεροι...... Την επόμενη Τρίτη θα φέρω στον ΣΥΜΟΦΕ τα ενημερωτικά φυλλάδια για τους σεισμους. Όσοι ενδιαφέρεσται μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ και να διαβάσετε  http://www.oasp.gr/
Καταγράφηκε

Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....
mveliss
Οδηγάρα
Αποσυνδεδεμένος

Carpe diem...

« Απάντηση #8 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 09:45:55 πμ »

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω μέχρι τέλους το σεμινάριο, αφού έπρεπε να φύγω. Πάντως, όσο παρακολούθησα ήταν πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

Ξέρει κανείς αν διοργανώνονται σεμινάρια ενημέρωσης από τον ίδιο τον οργανισμό, που να είναι ανοιχτά στο κοινό?
Καταγράφηκε

Spritmonitor.de" border="0 [/url]
KostasC
Administrator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Γαβ !

« Απάντηση #9 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 13:00:15 μμ »

Γιατί :

Όπως ειχε γράψει και ένας διασώστης, όταν έβρισκαν ζωντανούς σε κτήρια που είχαν καταρεύσει, αυτοί ήταν στο κενό
που δημιουργεί η μία πλάκα απο την άλλη. Στο σημείο του δοκαριού δεν υπάρχει αυτό το κενό ή είναι πιο μικρό.
Δηλαδή θα συμπιεστεί ο όροφος , θα τερματίσει το δοκάρι στο κάτω δοκάρι και ανάμεσα στις πλάκες θα δημιουργηθεί ενα σημαντικό κενό.
Σχετικά με τις κάσες , αυτό ίσχυε για τα παλιά κτήρια που είχαν φέρουσα τοιχοποιία. Πλέον με την τοιχοποιία πλήρωσης όπως είναι οι κατασκευές με μπετό-κολώνες κλπ, το σημείο κάτω απο την πόρτα θα συμπιεστεί σίγουρα και με την θλίψη της κάσας θα τραυματιστούμε σοβαρά.

Το Ωνάσειο όπως και ο Πύργος Αθηνών αλλά και σχεδόν όλο το Κόμπε, έχουν σεισμική μόνωση στα κτήρια.
Υπάρχει δηλαδή στη βάση τους, αποσβεστήρας των δονήσεων και λόγω της αδράνειας του κτηρίου, σχεδόν δε κουνιέται.
Καταγράφηκε

Γιάννης Σταυρουλάκης
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

by Jstavrou

« Απάντηση #10 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 13:14:58 μμ »

.... Μάλιστα πήραν και υλικό για τις τάξεις τους και θα ζητήσουν να γίνει η ενημέρωση στο σχολείο τους.
Αμα θέλω κι εγώ λίγο από αυτό το υλικό, που μπορώ να βρώ;
εχουν αρκετό τα παιδιά σου;
Να πάω από το Ψυχικό; Και τι να πω; Με στέλνει ο Παναγιώτης; Με στέλνει ο Μέμος; Είδα φως και μπήκα;
Ψάχνω κάποιον συγκεκριμένο; Τι ώρες είναι ανοιχτά; Μπορεί κάποιος να μου πει;
Καταγράφηκε

There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V
Hypersonic
Γιώργος... Mr. Anderson
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Μπαμπάς * 2

« Απάντηση #11 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 14:03:51 μμ »

Ειπαν οτι μπορει το σχολειο να επικοινωνησει μαζι τους και να ζητησουν εντυπα πληροφορησης ή να κανονισουν και εκπαιδευση...
Καταγράφηκε

ntinos50
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #12 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 14:31:48 μμ »

γιαννη μπες στο oasp.gr και θα βρης ολο το υλικο που θες και για παιδια και για μεγαλους
Καταγράφηκε
panisk
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #13 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 17:14:14 μμ »

Αμα θέλω κι εγώ λίγο από αυτό το υλικό, που μπορώ να βρώ;
εχουν αρκετό τα παιδιά σου;
Να πάω από το Ψυχικό; Και τι να πω; Με στέλνει ο Παναγιώτης; Με στέλνει ο Μέμος; Είδα φως και μπήκα;
Ψάχνω κάποιον συγκεκριμένο; Τι ώρες είναι ανοιχτά; Μπορεί κάποιος να μου πει;

Γιάννη, πάρε τηλέφωνο στον ΟΑΣΠ, πες τους από το club και ρώτα τους, θα σου πουν.
Καταγράφηκε

Γιάννης Σταυρουλάκης
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

by Jstavrou

« Απάντηση #14 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 17:19:43 μμ »

OK. Ευχαριστώ όλους. Θα πάρω τηλέφωνο και κάποια στιγμή θα πάω και από εκεί.
Καταγράφηκε

There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V
redkom
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 18:46:50 μμ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Καταγράφηκε

Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη
CheGuevara
Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Ηasta la Victoria Siempre

« Απάντηση #16 στις: Πέμπτη 14 Οκτώβριος 2010, 19:42:56 μμ »

Το σεμινάριο ήταν όντως πολυ κατατοπιστικό και χρήσιμο. Μάθαμε πράγματα που δεν ξέραμε και νομίζω ότι όλοι γίναμε σοφότεροι πάνω στο θέμα των σεισμών!

Μπράβο στον Μέμο για την πρωτοβουλία! 
Καταγράφηκε

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: