Hellas Transalp Forum

7η Πανελλήνια Συγκέντρωση HTC . Σιθωνία - Χαλκιδική

KostasC · 101262

Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #175 on: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 11:49:11 πμ
Καλημέρα  Χρήστο.

Θα  μπω  κατευθείαν  στο  θέμα  μας.


Quote
Χμμμ.. αρχίσαμε τις φτηνές αμπελοφιλοσοφίες! Κοκόρου γνώση....

Ξέρετε πόσοι συνάνθρωποί σας πεθαίνουν από ανίατες ασθένειες κάθε βδομάδα? Σίγουρα περισσότεροι από 64!
Έχετε πάει πρόσφατα σε νοσοκομείο να δείτε πόσοι συνάνθρωποί σας υποφέρουν?  Σίγουρα περισσότεροι από 64!
Έχετε διαβάσει πόσοι συν-οδηγοί σας σκοτώνονται σε τροχαία κάθε μήνα?  Σίγουρα περισσότεροι από 64!
Έχετε εικόνα πόσοι συν-οδηγοί σας μένουν σοβαρά τραυματισμένοι και παράλυτοι κάθε βδομάδα?  Σίγουρα περισσότεροι από 64!
Έχετε διαβάσει πόσοι χάνουν τα σπίτια τους κάθε μήνα και τους τα παίρνει η τράπεζα?  Σίγουρα περισσότεροι από 64!


Είναι  ποτέ  δυνατόν  να  τρέχουμε  από  νοσοκομείο  σε  νοσοκομείο  και  από  κλινική  σε  κλινική  για  να  δούμε  ποιος  χρειάζεται  βοήθεια;  Ποιος  ζει, ποιος  πεθάνει  και  το  ποιος  μένει  ανάπηρος ; 
Στις  πιο  πολλές  περιπτώσεις,  όταν   ένας  μένει  ανάπηρος  ή  όταν  αντιμετωπίζει  άλλο  σοβαρό  πρόβλημα,  υπάρχουν  δικοί  του  (φίλοι,  συγγενείς  ή  γείτονες  με  σπίτι)  οι  οποίοι  μπορούν  να  προσφέρουν.  Δυστυχώς  αυτό  το  ξέρω  από  πρώτο  χέρι.
Η  περίπτωση  με  τους  πυρόπληκτους  είναι  τελείως  διαφορετική.
Όπως  το  είπες  και  εσύ:  « Είπαμε είναι μεγάλη η καταστροφή στην πατρίδα μας! Ισοδυναμεί μόνο με πόλεμο! »  Εδώ  μιλάμε  ότι  χάθηκαν  ΟΛΟΙ  και  ΟΛΑ.  Από  όλη  την  οικογένεια  των  4-5-6  ατόμων  μπορεί  να  έχει  μείνει  μόνο  ένας  και  αυτός  χωρίς  λεφτά,  ρούχα,  σπίτι,  συγγενείς, … χωρίς  ΤΙΠΟΤΑ.  Και  άμα  είναι  νέος   κάτι  πάει  και  έρχεται.  Άμα  είναι  όμως  ηλικιωμένος  «κλάφτα  Χαράλαμπε».  Αυτή  είναι  μαζική  καταστροφή. 
Έχει  σχέση  με  τα  νοσοκομεία  και  τις  κλινικές;



Quote
Όλα αυτά όμως ρε Μέμο δεν είδα να σε σταμάτησαν από το να χτυπάς τίγκα τα σουβλάκια και τα καλαμαράκια τις Τρίτες στη ΣΥΜΟΦΕ!

Δηλαδή  θα  κόψουμε  το  φαγητό (και  τα  σουβλάκια) επειδή  υπάρχουν  αυτές  οι  καταστάσεις;



Quote
Και στη Ν. Υόρκη σκοτώθηκαν 4000 άτομα μέσα σε 3 ώρες αλλά η χώρα και η πόλη δεν σταμάτησε ούτε να ζεί ούτε να αγωνίζεται.

Εσύ  τα  παιδιά  από  το  Δ.Σ.  τα  γνωρίζεις  πολύ  περισσότερο  καιρό  από  εμένα.
Και  όπως  ξέρεις  είναι  ευαισθητοποιημένοι  σε  τέτοια  θέματα.
Δεν  είπαν  ποτέ  ότι  (εκτός  της  αναβολής  της  7ης  πανελλήνιας),  θα  πάψουμε  να  ζούμε  και  θα  κλαίμε  την  μαύρη  μοίρα  μας.  Αντιθέτως  είπαν  ότι  θα  πρέπει  με  κάποιον  τρόπο  να  βοηθήσουμε  και  εμείς  τους  πυρόπληκτους
Το  Δ.Σ.  δεν  απαρτίζεται  από  άτομα  τα  οποία  τα  πληρώνουμε  για  να  κάνουν  την  δουλειά  τους  (σαν  Δ.Σ.)  βρέξει - χιονίσει.
Είναι  άτομα  που  εκτός  από  την  οικογένεια  τους,  την  δουλειά  τους, την  προσωπική  τους  ζωή,  έχουν  και  εμάς  (μέσα  από  το  H.T.C.)  που  πρέπει  να  φροντίζουν.
Τους  ρώτησε  κάποιος  από  εμάς  εάν  έχουν  κάποιο  συγγενή  ή  φίλο  μέσα  στους  πυρόπληκτους;



Quote
Χμμμ.. αρχίσαμε τις φτηνές αμπελοφιλοσοφίες! Κοκόρου γνώση....

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Για  να  πω  την  αλήθεια  δεν  το  περίμενα,  και  δεν  μου  άρεσε !!!

Υ.Γ.  Και  κάτι  για  το  τέλος,  επειδή  για  να  γράψω  ένα  κείμενο  μου  παίρνει  ώρες  πολλές - μα  πάρα  πολλές  (ακόμα  ξάχνω  να  βρω  τα  γράμματα  στο  πληκτρολόγιο  με  το  ένα  το  χέρι)  δεν  θα  ήθελα  να  ξοδέψω  και  άλλες  ώρες  για  το  συγκεκριμένο  θέμα  μέσα  εδώ. Συγνώμη.
Για  έναν  καφέ  Χρήστο  θα  το  προτιμούσα.
« Last Edit: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 11:56:59 πμ by memos »


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #176 on: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 13:12:28 μμ
Χμμμ.. αρχίσαμε τις φτηνές αμπελοφιλοσοφίες! Κοκόρου γνώση....

Είπαμε είναι μεγάλη η καταστροφή στην πατρίδα μας! Ισοδυναμεί μόνο με πόλεμο! Και το έγραψα από τους πρώτους. Αλλά η μοιρολατρία και η εθελοτυφλία δεν πρέπει να σταματάει τη ζωή!

Άντε και βάψαμε ένα τοίχο σε ένα καμένο! Λύθηκε το πρόβλημα? Τα ζωντανά πού θα βοσκήσουν? Ο σπιτονοικοκύρης πού θα καλλιεργήσει?

Χρήστο μου κάτι δεν κατάλαβες καλά. Δεν ακυρώσαμε την Πανελλήνια επειδή νιώσαμε ότι σταματάει η ζωή μας εδώ...
Δε μπορούμε να τη διοργανώσουμε βρε αδερφέ, είναι τόσο απλό. Αν μπορεί κάποιος άλλος να την αναλάβει ας το κάνει.

Εμείς ετοιμάζουμε άλλα πράγματα αυτή τη στιγμή, μη νομίζει κανείς ότι την ακυρώσαμε και αράξαμε στους καναπέδες. Το είπαμε από την αρχή θα γίνουν άλλα πράγματα, ένα από αυτά ΑΜΕΣΑ.


Παύλος Καρούμπης


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #177 on: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 15:14:33 μμ
Μόλις μίλησα με τις 3 νομαρχίες της περιοχής γιατι ξεκινησαμε να μαζευουμε πραγματα οι ΤΕΙτζήδες της Λάρσας.
Δεν χρειάζονται υλική βοήθεια (ρουχα, κλινοσκεπασματα, τροφιμα) υπάρχει υπερπροσφορά από εταιρείες.
Χρειάζονται μονο ζωοτροφές. Η ένωση συναιτερισμών Λάρισας ήδη εστειλε φορτηγα με ζωοτροφές.

 :-X

 




ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline nikap

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 301
  • ENJOY THE SILENCE ΓΙΑΤΙ Τ΄ΟΝΕΙΡΟ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ...
    • τσιγάρο???
Reply #178 on: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 18:16:25 μμ
Αυτό που με καρα-ενόχλησε σε όλα αυτά που διάβασα είναι το γεγονός ότι η Πανελλήνια έχει γίνει ταυτόσημη με παιχνίδι-φαγητό-καλοπέραση.... Ίσως, αλλά μόνο μεταξύ άλλων, το σημαντικότερο από τα οποία ίσως και να είναι η προσωπική επαφή με τους φίλους που δεν βλέπω κάθε Τρίτη στο ΣΥΜΟΦΕ ????!!!!???? Τι να πω? Ίσως κάνω λάθος. Πάντως εάν δεν κάνω λάθος τότε έχουν δίκαιο όσοι υποστηρίζουν ότι στην Πανελλήνια θα μπορούσαμε να βρεθούμε, να προβληματιστούμε και (γιατί όχι?) να καταλήξουμε όλοι μαζί σε κάποιες δράσεις. Όπως και να έχει η απόφαση πάρθηκε από το εκλεγμένο ΔΣ και δεν έχει κανένα νόημα να το συζητάμε πλέον.








 
Καλοχαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικέψεις, για να σε χαιρετούν κι αυτοί όταν θα ξεπεζέψεις....


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #179 on: Παρασκευή 31 Αύγουστος 2007, 22:27:51 μμ
Oπως και να έχει η απόφαση πάρθηκε από το εκλεγμένο ΔΣ και δεν έχει κανένα νόημα να το συζητάμε πλέον.


Εχει νόημα γιατί οχι. Και το ΔΣ ανθρωποι ειναι και μπορει να κάνουν λάθος .Σιγουρα θελουν ιδέες και προτάσεις
Μολις πρίν τελείωσε ενα εκτακτο ΔΣ γι αυτο τον σκοπό. Παλι ομόφωνα αποφασίσαμε για οτι πρέπει να γίνει.


Offline nikap

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 301
  • ENJOY THE SILENCE ΓΙΑΤΙ Τ΄ΟΝΕΙΡΟ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ...
    • τσιγάρο???
Reply #180 on: Κυριακή 02 Σεπτέμβριος 2007, 16:41:49 μμ
Εχει νόημα γιατί οχι. Και το ΔΣ ανθρωποι ειναι και μπορει να κάνουν λάθος .Σιγουρα θελουν ιδέες και προτάσεις
Μολις πρίν τελείωσε ενα εκτακτο ΔΣ γι αυτο τον σκοπό. Παλι ομόφωνα αποφασίσαμε για οτι πρέπει να γίνει.

Κώστα, δεν διαφωνώ με την ανταλλαγή απόψεων. Απλώς διαφωνώ με την μουρμούρα για ειλημμένες αποφάσεις, αποφάσεις τις οποίες εμείς εκλέγουμε το ΔΣ να παίρνει.








 
Καλοχαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικέψεις, για να σε χαιρετούν κι αυτοί όταν θα ξεπεζέψεις....


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #181 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2007, 08:50:26 πμ
Κώστα, δεν διαφωνώ με την ανταλλαγή απόψεων. Απλώς διαφωνώ με την μουρμούρα για ειλημμένες αποφάσεις, αποφάσεις τις οποίες εμείς εκλέγουμε το ΔΣ να παίρνει.

Δεν είναι κακό να υπάρχει μουρμούρα, κακό είναι να υπάρχει μουρμούρα ΧΩΡΙΣ να υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις. Μην τα περιμένετε όλα από το ΔΣ, στο σχετικό ποστ που άνοιξα ΚΑΝΕΙΣ δεν πρότεινε τρόπους δράσης, αυτό τα λέει όλα  :(


Παύλος Καρούμπης


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #182 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2007, 13:23:50 μμ
Δεν είναι κακό να υπάρχει μουρμούρα, κακό είναι να υπάρχει μουρμούρα ΧΩΡΙΣ να υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις. Μην τα περιμένετε όλα από το ΔΣ, στο σχετικό ποστ που άνοιξα ΚΑΝΕΙΣ δεν πρότεινε τρόπους δράσης, αυτό τα λέει όλα  :(

  Λάθος Παύλο. Εγώ πρότεινα.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #183 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2007, 13:33:59 μμ
  Λάθος Παύλο. Εγώ πρότεινα.

Αν εννοείς αυτό:
"Συμφωνώ με το Φώτη. Και για τρίτη φορά ξαναπροτείνω: να μη ματαιωθεί η πανελλήνια. Απλώς να γίνει στον τόπο της καταστροφής έχοντας ανθρωπιστικό χαρακτήρα και όχι διασκέδαση. Συγκέντρωση υλικών από πριν, κουβέντα με τους κατοίκους, βοήθεια εκεί επί τόπου αν χρειαστεί. Και μαύρα περιβραχιόνια όλοι."

συγνώμη Μιχάλη μου αλλά αυτό δεν είναι πρόταση. Συγκέντρωση υλικών γίνεται από παντού, εμείς πόσα θα μπορούσαμε να μαζέψουμε και πως θα τα μεταφέρουμε? Η κουβέντα με τους κατοίκους καλή είναι αλλά σε τι βοηθάει, εκτός από κάποια ίσως ψυχολογική στήριξη;

Το "βοήθεια επί τόπου" είναι το σωστό και αυτό είναι που θέλουμε να κάνουμε αλλά αν δεν έχει γίνει από πριν συνεννόηση με κάποιους πως θα γίνει;
Σε αυτό είναι προσανατολισμένο το ΔΣ, στο να μάθει πως και που μπορεί να βοηθήσουμε με εθελοντική εργασία και εκεί θέλουμε από όλους να σκεφτείτε-προτείνετε κάτι. Ακόμα και σε επαφή με κάποιον να μας φέρετε, που να χρειάζεται κάτι, ξέρω γω, να περιφράξουμε το κτήμα του...


Παύλος Καρούμπης


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #184 on: Κυριακή 09 Σεπτέμβριος 2007, 20:46:25 μμ
Μέμο μου την απάντησή σου δεν την παρεξηγώ γιατί δεν γνωριζόμαστε και δεν ξέρεις πως πραγματικά σκέφτομαι κι ενεργώ, αλλά δεν πρόσεξες ότι στην αρχή γράφω ότι ακούγονται πλέον υπερβολές και σίγουρα εννοώ και από τις δύο πλευρές και δε νομίζω ότι θα διαφωνήσεις σ' αυτό.
Όσον αφορά το "άλλος φίλος", θα σου πω ότι άσχετα που με τους περισσότερους δεν γνωριζόμαστε προσωπικά, σας θεωρώ όλους φίλους μου -χωρίς εισαγωγικά- Απλά δεν θεώρησα απαραίτητο να αναφέρω το όνομά σου, μιας και το μήνυμα που ήθελα να δώσω ήταν από τη μια οι υπερβολές και από την άλλη η ουσιαστική βοήθεια, κάτι που δεν έχει σχολιαστεί ακόμα.


Καλησπέρα  redkom !  Να  με  συγχωρείς  που  δεν  σου  απάντησα  νωρίτερα , αλλά  πραγματικά  ξεχάστηκα .
Άλλωστε , δεν  υπήρξε  παρεξήγηση  από  τα  γραφόμενά  σου  και  τα  εισαγωγικά  στη  λέξη  φίλος  τα  χρησιμοποίησα  ως  σημεία  στίξης  και  μόνο .
Και  για  να  σου  το  αποδείξω  σου  στέλνω  τα  παρακάτω :   :eusa_whistle: :love4:   :eusa_whistle: :love4:   :eusa_whistle: :love4:
« Last Edit: Δευτέρα 10 Σεπτέμβριος 2007, 19:53:26 μμ by memos »


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #185 on: Δευτέρα 10 Σεπτέμβριος 2007, 14:35:01 μμ

Και  για  να  σου  το  αποδείξω  σου  στέλνω  τα  παρακάτω :    :eusa_whistle: :love4:       :eusa_whistle: :love4:       :eusa_whistle: :love4:

Να χαρώ εγώ σορόπια, θα πάθουμε κανα ζάχαρο.

Κατά τ άλλα μουρ μουρ μουρ μουρ........ ;)


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline redkom

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 993
Reply #186 on: Δευτέρα 10 Σεπτέμβριος 2007, 16:02:53 μμ


Καλησπέρα  redkom !  Να  με  συγχωρείς  που  δεν  σου  απάντησα  νωρίτερα , αλλά  πραγματικά  ξεχάστηκα .
Άλλωστε , δεν  υπήρξε  παρεξήγηση  από  τα  γραφόμενά  σου  και  τα  εισαγωγικά  στη  λέξη  φίλος  τα  χρησιμοποίησα  ως  σημεία  στίξης  και  μόνο .
Και  για  να  σου  το  αποδείξω  σου  στέλνω  τα  παρακάτω :    :eusa_whistle: :love4:       :eusa_whistle: :love4:       :eusa_whistle: :love4:

Κανένα πρόβλημα Μέμο μου.
Είπαμε είναι πολύ σκληρός κι εύκολα παρεξηγήσιμος ο γραπτός λόγος.
Ευχαριστώ για τα φιλιά.
Εσείς οι άλλοι προσέξτε μην κολλήσετε από τα σιρόπια  :)


Μη κοιτάς ποτέ πίσω. Πάντα εμπρός. Εξάλλου...είσαι πρώτος!!!!!!

Χρήστος Σιώνας
Θεσ/νίκη


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #187 on: Δευτέρα 10 Σεπτέμβριος 2007, 20:00:57 μμ
Να χαρώ εγώ σορόπια, θα πάθουμε κανα ζάχαρο.

Ζηλεύουμε - ζηλεύουμε;
Άντε  πάρε  και  εσύ  ένα (και  μόνο  ένα) :eusa_whistle: :love4:
Καλού - κακού  όμως  πήγαινε  να  κάνεις  και  καμιά  γενική  αίματος . . .  ;D ;D ;D


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #188 on: Τρίτη 11 Σεπτέμβριος 2007, 09:12:11 πμ
Το θέμα κλειδώνει αφου η δραστηριότητα μεταφέρθηκε στις πυρόπληκτες περιοχές.