Hellas Transalp Forum

Ατύχημα στις Αφίδνες

azwros · 9293

Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 10:36:55 πμ
Ασύλληπτη τραγωδία με θύμα ένα αγόρι ηλικίας μόλις εννιά ετών και τραυματίες τον οκτάχρονο αδελφό του και τον πατέρα του σημειώθηκε χθες το μεσημέρι, κατά τη διάρκεια αγώνων ταχύτητας σε πίστα ράλι στο Πολυδένδρι.

Το απίστευτο περιστατικό που δεν το χωρά ανθρώπινος νους συνέβη όταν ένα αυτοκίνητο, που δεν ήταν αγωνιστικό, ξέφυγε από την πορεία του και αφού προσέκρουσε πάνω στα προστατευτικά λάστιχα και έσπασε τα προστατευτικά κιγκλιδώματα έπεσε πάνω στους θεατές. Σύμφωνα με την αστυνομία, ο ερασιτέχνης οδηγός και ο συνοδηγός, από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το όχημα που με μεγάλη ταχύτητα έπεσε πάνω στο πλήθος, το οποίο από νωρίς είχε μαζευτεί για να παρακολουθήσει τους αγώνες του 2ου Auto Festival.

Στο σημείο επικράτησε πανικός. Εντρομοι οι θεατές άρχισαν να τρέχουν για να γλιτώσουν τη ζωή τους. Ωστόσο, οι ρόδες είχαν βαφτεί ήδη με αίμα. Από τη σφοδρή σύγκρουση ένας πατέρας και τα δύο ανήλικα αγοράκια του κείτονταν αιμόφυρτοι στο έδαφος. Αμέσως, με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ τα παιδιά μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Παίδων της Αθήνας, ενώ ο πατέρας στο Γενικό Νοσοκομείο «Γεώργιος Γεννηματάς». Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών να το κρατήσουν στη ζωή, το εννιάχρονο «αγγελούδι» δεν άντεξε και υπέκυψε στα βαρύτατα τραύματα που έφερε στο κεφάλι. Σοβαρά τραυματισμένο παραμένει στο νοσοκομείο το μικρότερο αδελφάκι του, ενώ σε κατάσταση σοκ και με ελαφρά τραύματα εξακολουθεί να νοσηλεύεται και ο πατέρας.

Τραγική φιγούρα η μητέρα των δύο παιδιών, η οποία μόλις ενημερώθηκε για το περιστατικό μετέβη το Νοσοκομείο Παίδων όπου και πληροφορήθηκε τον άδικο χαμό του παιδιού της. Στο πλευρό της βρίσκονται στενοί συγγενείς της που προσπαθούν να τη στηρίξουν προκειμένου να βοηθήσει το άλλο αγοράκι της, αλλά και τον σύζυγό της. Για τις συνθήκες του δυστυχήματος γίνεται έρευνα από τις αρμόδιες υπηρεσίες της αστυνομίας. Το 2ο Auto Festival διεξαγόταν σε μια ειδικά διαμορφωμένη πίστα όπου λάμβαναν μέρος όχι μόνο αγωνιστικά, αλλά και κοινά αυτοκίνητα, αντίκες και μοτοσικλέτες.

Ανακοίνωση για το περιστατικό εξέδωσε η ΕΘ.Ε.Α.

«Για το τραγικό δυστύχημα που συνέβη στη διάρκεια προγραμματισμένης επίδειξης δοκιμασίας αυτοκινήτων στην πίστα Αφιδνών, με αποτέλεσμα την απώλεια ενός 8χρονου παιδιού, τον τραυματισμό του 9χρονου αδελφού του και του πατέρα τους, η ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ –ΕΘ.Ε.Α, ως αρχή των μηχανοκίνητων σπορ στη χώρα μας:

-Εκφράζει τη βαθειά της λύπη για το τραγικό συμβάν και εκφράζει τα συλλυπητήρια και την συμπαράσταση της στην σκληρή δοκιμασία στην οικογένεια των παθόντων.
-Όσο αφορά στην προγραμματισμένη επίδειξη αυτοκινήτων, η ΕΘΕΑ αναφέρει ότι η επίδειξη έγινε με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς και μέτρα ασφαλείας.
-Η εκδήλωση ήταν πλήρως ασφαλισμένη για κάθε κίνδυνο προς τρίτους.
-Όσον αφορά στον καταλογισμό των όποιων ευθυνών για τα αίτια του τραγικού δυστυχήματος, η ΕΘΕΑ θα ερευνήσει ενδελεχώς τις αιτίες και θα προβεί στον καταλογισμό τους».

Δείτε τη στιγμή που ο οδηγός ενός Mitsubishi EVO χάνει τον έλεγχο του οχήματος του σε πίστα στις Αφίδνες και πέφτει επάνω στους θεατές με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του ένα 8χρονο παιδί, να τραυματιστεί ο πατέρας του και ο αδελφός του.
http://www.youtube.com/watch?v=7rBzYT9PMrA&feature=player_embedded


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #1 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 11:04:10 πμ
Υπεύθυνοι και οι οργανωτές και οι θεατές. Οι μεν που δε φρόντισαν ο κόσμος να μπει σε ασφαλής θέσεις και οι
δε που πήγαν και κάθησαν σε σημείο επικίνδυνο για τις ζωές τους !!!
Γίνεται σχεδόν σε όλους τους αγώνες αυτοκινήτου . Απαράδεκτο κυρίως για τους θεατές

Κρίμα για την οικογένεια που πήγε να χαρεί την Κυριακή τους. Αθώα θύματα για την ανεγκεφαλοσύνη μερικών


tzeronymo

  • Guest
Reply #2 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 13:25:13 μμ
Επειδη  ειχα ασχοληθει  10 και πλεον χρονια με αγωνες , σας λεω οτι οι θεατες  κανουν του κεφαλιου τους  αρκει να ειναι διπλα-κοντα στον ποντο με το αμαξι για να εχουν να λενε , ΚΡΙΜΑ  αφου ο  ιδιος  πατερας δεν εξασφαλισε  την απαιτουμενη ασφαλεια στα ανηλικα παιδια του να περασουν μια ωραια  κυριακη τα λογια περισευουν.



Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #3 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 14:44:54 μμ
Η βλακεία χτυπάει κόκκινο. Του πατέρα των παιδιών εννοώ.



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #4 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 15:27:17 μμ
Η βλακεία χτυπάει κόκκινο. Του πατέρα των παιδιών εννοώ.
Σίγουρα! Και η ζωή των βλακών ή των εννιάχρονων, πρέπει να προστατεύεται όμως από τους διοργανωτές. Σ' αυτούς τους "αγώνες" που δεν είναι αγώνες αλλά δοκιμασίες, track days κλπ όλα είναι πιό χαλαρά, τα αυτοκίνητα όμως πάνε στο όριο και η ζωή είναι το ίδιο πολύτιμη.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 16:39:25 μμ
Εκεί που η αντίληψη πάσχει... πρέπει να εξασφαλίσει ο διοργανωτής ότι όλοι θα βρίσκονται σε ασφαλές σημείο.
αν δεν στο εξασφαλίζει ο διοργανωτής πρέπει να το κάνεις μόνος σου...

αλλά τι να λέμε τώρα... μπορεί η οικογένεια να πήγαινε προς τις κερκίδες ή να έφευγε... η άτυχη στιγμή δυστυχώς.
Κρίμα κρίμα...


Offline dionysis

  • δεν ειμαι οδηγαρα λεμε!!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 607
Reply #6 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 16:42:05 μμ
οτι και να πουμε κατοπιν εορτης
κριμα για το παιδακι
και εγω εχω παιδια και πραγματικα λυπαμαι.


παντα ορθιοι παντα ορθοι


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #7 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 17:31:08 μμ
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα. Κρίμα το πιτσιρίκι που πλήρωσε τη ΧΟΝΤΡΟΜ@Λ@ΚΙΑ του πατέρα του εκεί που καθόντουσαν. Ελάχιστο μυαλό να είχε ο μπαμπάκας ΔΕΝ θα καθόταν στο εξωτερικό της στροφής ΜΑΖΙ με τα παιδιά του.
Βέβαια οι οργανωτές φαίνεται ότι είχαν "γράψει" το θέμα ασφάλειας ...ξέρετε που. Είναι δυνατόν τα πλαστικά μπλόκια με το νερό και μια σειρά λάστιχα ΧΩΡΙΣ ΤΟΙΧΟ πίσω απ' όλα αυτά να κρατήσουν το MITSUBISHI;;;;;;; Α! Ξέχασα, ασφαλίζουμε την εκδήλωση προς τρίτους για να πάρουμε άδεια και να μη μας χώσουν μέσα για αυτοσχέδιους αγώνες & επικίνδυνη προς επίδειξη οδήγηση και πέρα βρέχει...........


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Pezos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 579
Reply #8 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 17:45:42 μμ
Ελάχιστο μυαλό να είχε ο μπαμπάκας ΔΕΝ θα καθόταν στο εξωτερικό της στροφής ΜΑΖΙ με τα παιδιά του.

Να σημειωθεί ότι ο μπαμπάκας που αναφέρεις ήταν και ο ίδιος οδηγός αγώνων αυτοκινήτου.

Η καφρίλα σε όλο της το μεγαλείο



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #9 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 18:45:48 μμ
Να σημειωθεί ότι ο μπαμπάκας που αναφέρεις ήταν και ο ίδιος οδηγός αγώνων αυτοκινήτου.

Η καφρίλα σε όλο της το μεγαλείο

Εντάξει, τώρα τι να πω. Αν γράψω αυτά που ήρθαν στο μυαλό με το που διάβασα την απάντησή σου, θα με διαγράφατε...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #10 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 18:53:49 μμ
Το ειδα στις ειδησεις κριμα... στα στιγμιοτητα φαινεται καθαρα ποσο επικυνδυνη ειναι η θεση των θεατων!




Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #11 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 20:37:11 μμ
....
Βέβαια οι οργανωτές φαίνεται ότι είχαν "γράψει" το θέμα ασφάλειας ...ξέρετε που. Είναι δυνατόν τα πλαστικά μπλόκια με το νερό και μια σειρά λάστιχα ΧΩΡΙΣ ΤΟΙΧΟ πίσω απ' όλα αυτά να κρατήσουν το MITSUBISHI;;;;;;;.....

Αυτο σκεφτηκα μολις ειδα το video.... Αυτα ηταν τα "μέτρα ασφαλείας." με τα οιποια "η επίδειξη έγινε"  "με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς" ??

Κριμα...

Προσωπικα θεωρω οτι την αποκλειστικη ευθυνη την εχουν οι διοργανωτες, που αφησαν τον κοσμο να κατσει στην προεκταση της ευθειας και στην εξοδο της στροφης....




Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #12 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 20:41:58 μμ
Σε όλους τους αγώνες εκεί υπάρχει ο χώρος διαφυγής ή η λεγόμενη "κοπάνα". Στα GP 2τροχα ή 4τροχα εκεί υπάρχει αμμοπαγίδα και πολύ μακρυά πριν από τον τοίχο τουλάχιστον 2-3 σειρές λάστιχα. Στους "αγώνες" υπάρχουν τεμάχια που "κόβουν" εισιτήρια.......
« Last Edit: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 21:34:29 μμ by panisk »


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #13 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 21:21:39 μμ
...όταν ένα αυτοκίνητο, που δεν ήταν αγωνιστικό, ξέφυγε από την πορεία του και αφού προσέκρουσε πάνω στα προστατευτικά λάστιχα και έσπασε τα προστατευτικά κιγκλιδώματα έπεσε πάνω στους θεατές.

Ρε παιδιά έλεος με τους καλλιτέχνες δημοσιογράφους...

Πρώτα απ'όλα κάνει διαπίστωση ότι το αυτοκίνητο δεν ήταν αγωνιστικό, θέλοντας να κερδίσει τί;;;
(που αν δεν ήταν αυτό το mitsubishi αγωνιστικό ποιό είναι; το hyundai atos της αδερφής μου;;;)

Και μετά κάνει ολόκληρη αφήγηση επιστημονικής φαντασίας για το έπος του αυτοκινήτου που κατάφερε το ακατόρθωτο, δλδ να πέρασε τα προστατευτικά λάστικα και ΕΣΠΑΣΕ τα κιγκλιδώματα...
ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ????????????????

Εγώ "είδα" μερικούς ανεγκέφαλους σε μία πίστα να φωνάζουν "έλα, έλα, έλα να μας πατήσεις"!!!!

Φτάνει πια με αυτές τις ανοησίες, παρόμοια ατυχήματα σημειώνονται εδώ και δεκαετίες κι όμως επιμένουν να βρίσκουν τέτοια σημεία για να παρακολουθούν τους αγώνες!

Νομική ευθύνη φέρουν οι διοργανωτές, κατά την άποψή μου...
Αλλά ηθική ευθύνη φέρουν οι θεατές και ειδικά γονιός που τυγχάνει να φέρει και τον τίτλο του κηδεμόνα.
Δηλαδή ρε παιδιά, αν δε βάλει η πολιτεία ένα στηθαίο πριν τον γκρεμό, εγώ θα πάρω τα παιδιά μου και θα κάτσω στην άκρη του???



Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #14 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 01:42:59 πμ
αφου τα πλαστικα αυτα που κανονικα ειναι γεματα νερο (οχι βεβαια οτι θα κρατουσαν) ηταν άδεια, ουτε αυτο δεν κανανε να γεμισουν νερο τα πλαστικα




Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #15 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 08:16:36 πμ
-Όσο αφορά στην προγραμματισμένη επίδειξη αυτοκινήτων, η ΕΘΕΑ αναφέρει ότι η επίδειξη έγινε με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς και μέτρα ασφαλείας.
-Η εκδήλωση ήταν πλήρως ασφαλισμένη για κάθε κίνδυνο προς τρίτους.
-Όσον αφορά στον καταλογισμό των όποιων ευθυνών για τα αίτια του τραγικού δυστυχήματος, η ΕΘΕΑ θα ερευνήσει ενδελεχώς τις αιτίες και θα προβεί στον καταλογισμό τους».


Εδώ τα λέει όλα.
Τα μέτρα ηταν επαρκή και τα προβλεπόμενα.
Πάει το παιδάκι ?   και σ ανώτερα.
Οπως φυσικά είναι τα μέτρα σ όλους τους υπαίθριους αγώνες στον κόσμο.
Ανύπαρκτα και ο θεός βοηθός.


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #16 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 08:39:34 πμ
Τα πλαστικά δοχεία που είχανε εκεί χρησιμοποιούντε για διαγράμιση και ΟΧΙ για προστασία!!!
Ο λόγος που γεμίζουν με νερό είναι για να μην τα παίρνει ο αέρας και όχι το κάθε EVO που θα πέσει πάνω με 100 χιλιόμετρα!!!! Θέλουμε και πίστα F1 τρομάρα μας, όταν δεν μπορούμε να διοργανώσουμε ένα απλό,Drift!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #17 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 11:59:42 πμ
 Έχουν όλοι εύθύνη!!!

1) Το κράτος που δίνει άδεια σε διάφορους να διοργανώνουν αγώνες του κ@λ@υ!!
2) Οι επικίνδυνα ανεύθυνοι και αρπακόληδες διοργανωτές
3) Οι συμμετέχοντες οδηγοί!!!!  με τα κλάιν μάιν racing αυτοκίνητά τους και με την έλλειψη επαγγελματισμού 
4) Οι Θεατές που παρακολουθούν τον αγώνα απο σημείο που σε καμία περίπτωση δεν διασφαλίζεται η σωματική τους ακεραιότητα.
5) Και για να τελειώνω γιατί πραγματικά είμαι έξαλλος, σε ένα ατύχημα πάντα συμμετέχουν δύο ανόητοι να μη πώ πιο βαριά κουβέντα, στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πιο ανόητος είναι  δυστυχώς ό πατέρας ο οποίος ζεί τώρα τον γολγοθά της απώλειας και φυσικά τώρα πια έχει καταλάβει με τον χειρότερο τρόπο το λάθος του. Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο..



Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #18 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 21:31:57 μμ
Άκουσα οτι ο πατέρας ήταν του χώρου των αγώνων αυτοκινήτου (μηχανικός αν δεν κανω λάθος). Θα έπρεπε να γνωρίζει τους κινδύνους.

Χωρίς να είμαι γνώστης, πιστεύω οτι η ευθύνη είναι εξολοκλήρου στους διοργανωτές.

Ή κάθονται οι θεατές στις προβλεπόμενες θέσεις ή δεν ξεκινά ο αγώνας (έτσι γίνεται στο Ακρόπολις, όπου μετά από μερικές προειδοποιήσεις από το ελικόπτερο απλά ακυρώνουν την ειδική όταν οι θεατές κάνουν του κεφαλιού τους)
Ειδικά στον περιορισμένο σχετικά χώρο μίας πίστας αυτό είναι πιο εύκολο να ελεγχθεί.

Τώρα βέβαια δενξέρω τί ακριβώς ορίζει ο Νόμος για τέτοιους αγώνες στην ... Ψαροκωστούλα μας



Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #19 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 23:26:56 μμ

Ειδικά στον περιορισμένο σχετικά χώρο μίας πίστας αυτό είναι πιο εύκολο να ελεγχθεί.


Πίστα; Ποια πίστα; Εκεί πουλούσαν αυτοκίνητα σε στυλ παζαριού 2-3 χρόνια πριν. Το μόνο κοινό που έχει ο χόρος με πίστα είναι ότι είναι στρωμένος με άσφαλτο


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #20 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 23:35:59 μμ
Σιγα το κοστος το κοστος να'φτιαχναν μια εξεδρα(σιδηροκατασκευη) και να την εχουν σε αποσταση αφαλειας και με πανοραμικη θεα του χωρου...
Κακομοιριδες μια ζωη.

Κριμα την Ψυχουλα.


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #21 on: Τρίτη 13 Απρίλιος 2010, 23:37:28 μμ
...και τη μανούλα που την κλαίει φίλε...


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live