Σάββατο 21 Οκτώβριος 2017, 15:18:16 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: ..

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] |   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βλάβη αισθητήρα θέσης στροφάλου σε ΤΑ700 ABS  (Αναγνώστηκε 25493 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nuc
Απλώς ένας...
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #100 στις: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 11:55:11 πμ »

Τελικώς λύνεται το πρόβλημα με αντικατάσταση του αισθητήρα στροφάλου;

Όχι. Σ' εμένα δε λύθηκε και δε σκοπεύω να πληρώνω και να παραγγέλνω ανταλλακτικό, να περιμένω, ν' αφήνω τη μηχανή στο συνεργείο για να εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα σ' ένα χρόνο. Ένα χρόνο έκανε να μου εμφανιστεί και χωρίς ν' αλλάξω τον αισθητήρα  Grin
Καταγράφηκε
Nuc
Απλώς ένας...
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #101 στις: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 12:00:43 μμ »

Θα μπορέσω το αλλάξω μόνος μου σε συνεργείο φίλου;

Δεν ξέρω τί εργαλεία και τί μηχανολογικές ικανότητες έχετε, αλλά γνώριζε ότι πρέπει να γίνει reset και στον εγκέφαλο της μηχανής με σύνδεση ειδικού διαγνωστικού μηχανήματος. Επίσης πρέπει να φύγουν πολλά πλαστικά από το εμπρός μέρος της μηχανής (βλ. ποδιά, κτλ.)
Καταγράφηκε
McGyver
Επισκέπτης
« Απάντηση #102 στις: Τετάρτη 04 Ιούλιος 2012, 14:25:04 μμ »

Δεν ξέρω τί εργαλεία και τί μηχανολογικές ικανότητες έχετε, αλλά γνώριζε ότι πρέπει να γίνει reset και στον εγκέφαλο της μηχανής με σύνδεση ειδικού διαγνωστικού μηχανήματος.

Δεν είναι απαραίτητο το διαγνωστικό για να γίνει reset η μνήμη βλαβών του εγκεφάλου (service manual, σελ. 5-15).
Καταγράφηκε
makis206
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

Transalp 700

« Απάντηση #103 στις: Τετάρτη 03 Ιούνιος 2015, 10:11:42 πμ »

Το ίδιο πρόβλημα και σε μένα λοιπόν, δεν είναι φρέσκο μη νομίζετε, από τα 30000χλμ ξεκίνησε και μου έχει αλλάξει τα φώτα μέχρι σήμερα που πατήσαμε τα 40000.. τι δεν άλλαξα, μπουζί, τις πίπες τους αργότερα όταν ανακάλυψα την τεχνική οδηγία που θα έπρεπε να είχε κάνει σωστά ο ακατανόμαστος κι αφορούσε τις προβληματικές πίπες των πρώτων μοντέλων.. ας είναι καλά ο Πίσσαρης για τον καιρό που βρισκόμουν Αθήνα (αν θυμάσαι από πέρυσι Χρηστάρα Wink), μέχρι και στο φίλτρο αέρα έφτασα πρόσφατα βγάζοντας το DNA που μας συντρόφευε από τα 15000 για επιστροφή σε εργοστασιακό. Το πρόβλημα με το να μην παίρνει σωστά όταν ο κινητήρας είναι ζεστός και βρίσκεται σε φάση κρυώματος παραμένει. Αν και σπάνιο να εμφανιστεί δηλαδή, είναι πάντα εκεί..
Θα πάω για αλλαγή αισθητήρα στροφάλου λοιπόν, αν και φλερτάρω πολύ στην ιδέα να την αντικαταστήσω.. καμία άλλη δεν με ταλαιπώρησε τόσο. Αξιοπιστία Honda, παλιά..
Anyway μιας και πιάσαμε 2015 έχουμε κανένα update σε τιμή και διαθεσιμότητα ανταλλακτικού; Άλλη μια 150άρα -το λιγότερο- πεταμένη γμτ..
Καταγράφηκε
makis206
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

Transalp 700

« Απάντηση #104 στις: Τετάρτη 01 Ιούλιος 2015, 11:15:11 πμ »

Για την ιστορία, άλλαξα κι εγώ τον αισθητήρα στροφάλου και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Μόλις δυο μέρες την έχω βγάλει απ'το σέρβις δηλαδή αλλά έγιναν αρκετές δοκιμές που υπό τις προηγούμενες συνθήκες μάλλον θα είχε εμφανιστεί, τέλος πάντων θα δείξει. Στα 120 ευρώ τον πλήρωσα χωρίς να μπορώ να υπολογίσω τα εργατικά του αφού έκανα κι ένα μικρό σέρβις συντήρησής της μαζί. Smiley
Καταγράφηκε
polbosn
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #105 στις: Τετάρτη 01 Ιούλιος 2015, 16:26:06 μμ »

Εγω τον αλλαξα περσι και απο τοτε ουδεν προβλημα. Μην χανεις τσαμπα χρονο με άλλα 'γιατροσοφια'.
Καταγράφηκε
makis206
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

Transalp 700

« Απάντηση #106 στις: Πέμπτη 02 Ιούλιος 2015, 09:01:38 πμ »

Μακάρι να μην χρειαστεί να ασχοληθώ ξανά με το θέμα φίλε μου, η αλήθεια είναι ότι την γουστάρω την ρημάδα μου αλλά τα τελευταία 2 χρόνια από τα 5 που την έχω συνολικά μου έχει αλλάξει την πίστη με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Έγινε λόγος να τη σιχαθώ πολλές φορές ενώ παράλληλα δεν ήθελα να τη δώσω σ'άλλα χέρια, ελπίζω τώρα να μη με βάλει ξανά στη διαδικασία σκέψεων που ομολογώ ότι αυτή τη φορά δεν θα διαρκέσουν και πολύ. Δεν θα έπρεπε να τα πληρώνουμε αυτά τα "σφάλματα" μιας τέτοιας εταιρίας κατ'εμέ αλλά αφού έκατσαν και μάλιστα σε τέτοια δύσκολη εποχή, ας μας αποζημιώσουν τουλάχιστον με το παραπάνω μελλοντικά και χωρίς επαναφορές στα ίδια και τα ίδια..

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως, ήδη αισθάνομαι κάπως καλύτερα! Smiley
Καταγράφηκε
polbosn
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #107 στις: Πέμπτη 02 Ιούλιος 2015, 11:48:27 πμ »

Και 'γω τα ιδια πέρασα. Μετά την επισκευή όμως τα ξέχασα όλα. Άλλαξέ το και θα με θυμηθείς.
Καταγράφηκε
makis206
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

Transalp 700

« Απάντηση #108 στις: Παρασκευή 03 Ιούλιος 2015, 07:49:53 πμ »

Σου διέφυγε ότι τον άλλαξα ήδη! Wink
Καταγράφηκε
kakou
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #109 στις: Παρασκευή 04 Μάρτιος 2016, 10:36:44 πμ »

Τελικα το 700 ειναι σα τα μικρα παιδια...δε γινεται να μην περασουν ανεμοβλογια,μαγουλαδες κτλ...χθες που ηταν μια ηλιολουστη μερα πηρα το μηχανακι για μια βολτα σε μια εξαιρετικη διαδρομη (αν ποτε καποιος επισκεφθει τη βορεια ευβοια να κανει οπωσδηποτε τη διαδρομη Αγ Γεωργιο Ιστιαιας-ταξιαρχη-καστανιωτισσα εξαιρετικη φυση σε ενα τοπιο γεματο συκιες) καποια στιγμη λοιπον σταματησα σε ενα εκκλησακι ετσι να χαζεψω λιγο το μερος και ενα δεκαλεπτο μετα γυρναω διακοπτη ολα κανονικα παταω κουμπι,μιζαρει αλλα δεν παιρνει...χμμμ....το ξαναδοκιμαζω (εχοντας υποψιν ολα οσα εχουν γραφτει εδω μεσα) προσεχοντας το MIL και βλεπω οτι κανει ενα μεγαλο αναμμα και 9 μικρα=19 blinks=αισθητητας στροφαλου.....Περιμενω λιγο ξαναδοκιμαζω μετα απο 5 λεπτα τιποτα....περιμενω 3 λεπτα δοκιμαζω παιρνει με τη μια φευγω ολα καλα.Με το που φτανω σπιτι το σβηνω και δοκιμαζω να το βαλω παλι μπρος παιρνει με τη μια μια χαρα.Ξανα σβησιμο αναμμα παλι παιρνει...οποτε απο δω και περα παρακολουθηση.Απλα ο κωδικος που εχει προαναφερθει για το ανταλλακτικο 30300 MFF D01 δεν ισχυει,δεν μπορω να το βρω πουθενα,μηπως καποιος γνωριζει αν εχει αλλαξει ο κωδικος και γενικα καποια σχετικη πληροφορια?
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

« Απάντηση #110 στις: Παρασκευή 04 Μάρτιος 2016, 17:54:24 μμ »

Εχεις πμ.
Καταγράφηκε
rockerman
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

rock is my life

« Απάντηση #111 στις: Πέμπτη 17 Νοέμβριος 2016, 15:17:17 μμ »

γεια και χαρα

καθοτι υποψηφιος για αλλη μια φορα αλλαγης αισθητηρα θεσης στροφαλου,η πρωτη εγινε τπ 2011 και τα συμπτωματα ειναι τα ιδια με τοτε , τι θα λεγατε να μαζευαμε οσοι ειχουμε πεσει θυματα αυτου του προβληματος, υπογραφες για παραπονα στην εταιρια με καποιο επισημο τροπο ?? γιατι το χοντα αξιοπιστια στο συγκεκριμενο μοντελο εχει παει περιπατο !!
Καταγράφηκε

just keep on rockin and don't forget to boogie !

ετσι και αλλιως ολοι περαστικοι ειμαστε....
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] |   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: