Hellas Transalp Forum

Υπερβολική κατανάλωση!!!

Alompar · 31779

Offline Alompar

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 31
on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 10:53:27 πμ
Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό.

Εκανα ενα σερβις πριν τρεις εβδομαδες περιπου. Μετα το σερβις παρατηρησα οτι η καταναλωση σε βενζινη εχει αυξηθει σε σχεση με πριν. Δηλαδη ενω εβγαζα γυρω στα 200-215 χλμ μεσα στην πολη, τωρα με το ζορι φτανει στα 180-200. Επίσης παρατηρησα οτι στο ρελαντι δουλευει λιγο πιο ψηλα γυρω στις 1500 με 2000 στροφες. Δεν ξερω αν αυτα τα δυο σχετιζονται.  Επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τα μηχανολογικα μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να φταιει;

Ευχαριστω εκ των προτερων
« Last Edit: Σάββατο 17 Απρίλιος 2010, 14:32:08 μμ by Chris_de_Ze »



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #1 on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 11:28:09 πμ
Μήπως έχεις ανοιχτό το τσοκ;



Offline Alompar

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 31
Reply #2 on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 11:46:47 πμ
Οχι φιλε μου. Το τσοκ ειναι κλειστο.



Offline dionysis

  • δεν ειμαι οδηγαρα λεμε!!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 607
Reply #3 on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 12:52:48 μμ
δεν νομιζω οτι πρεπει να δουλευει τοσο ψηλα το ρελαντι...
1500-2000 θαρρω ειναι πολυ ψηλα
ας βοηθησει ενας εμπειρος :-


παντα ορθιοι παντα ορθοι


costas

  • Guest
Reply #4 on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 13:35:54 μμ
γυρω στα..... 200-215 ...... 180-200.

Γύρω στα 200 έβγαζες (200-215)
Γύρω στα 200  βγάζεις (180-200)

Το ρελαντί είναι ψηλα!!!!!!!!!!



Offline omega

  • Σιγα μην ειμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1024
Reply #5 on: Παρασκευή 26 Μάρτιος 2010, 14:20:19 μμ
Οχι φιλε μου. Το τσοκ ειναι κλειστο.
1)Δοκιμασε το κι ολας γιατι μπορει να εχει κολησει η ντιζα η η πεταλουδα.Αλλαζει συμπεριφορα με το που ανοιγεις?

2)Υπαρχει περιπτωση ο μηχανικος σου να ανεβασε το ρελαντι για να το κρατησει να δουλεψει λιγο(χωρις τσοκ) μετα το σερβις και να ξεχασε να το κατεβασει οποτε οταν το ζεστανεις κατεβασε το(πιστευω θα εχει το ιδιο συστημα αναμεσα στο καρμπυρατερ με το 600).Δοκιμασε κι αυτο και μετα βλεπουμε.Πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι αλλο.
Μετα αναλαμβανουν τα παλιοσειρια μας!!


Πέτα... ψηλά... μακριά... κι... ελεύθερα...


Offline Alompar

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 31
Reply #6 on: Σάββατο 27 Μάρτιος 2010, 12:05:21 μμ
Παιδες ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση. Πηγα σημερα μια βολτουλα απ το μαστορα. Μια απλη ρυθμιση ηθελε στο ρελαντι ( κατι που εμαθα να κανω και εγω πλεον  :2hysterical: :eusa_clap:) και ολα οκ.

Σας ευχαριστω ολους.



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #7 on: Σάββατο 27 Μάρτιος 2010, 23:54:06 μμ
Αν και 'κατόπιν εορτής'...
Ρελαντί πάνω από της 1500 ποτέ.
Κατ αρχάς πρέπει να σου χτύπαγε πολύ την 1η ταχύτητα..
Και σίγουρα έχει να κάνει (έστω και λίγο) με την κατανάλωση.

Το ρελαντί πρέπει να είναι 1200-1300 στροφές


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline andrewssj4

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #8 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 13:39:31 μμ
 kalispera se olous.eimai kainourios sto forum kai thelw na me voithisete se kati..(zitw sugnwmi gia ta greeklish,alla den tin paleuw me tpt me ta ellinika!).
   kai arxizw..
simera kuriaki,kathws kai wraios kairos outside,piga volta me 2 filarakia pros dimitsana meria.egw me to transalp 650 tou 2001 pou katexw,ki ekeinoi me ena ninja 900 kai ena v-strom antistoixa.to thema mou einai to eksis...logw vlakeias,viasunis,i opws thelete peite to,pigainame s olo to dromo me 150-160 akatevata..re paidia einai dunaton na mou evgale ena ntepozito 145 xlm?????????alitheia!!
to foulara ligo prin tin ethniki,kai sta 147 xlm gia tin akriveia me afise apo venzini,me apotelesma na paei o enas na mou ferei ena mpoukali ap to kontinotero venzinadiko!
to mixanaki exei kanei ola ta service,einai prosegmeno,kai den exei kapoio mixaniko provlimma..panta iksera oti to TA kaiei..alla prwti fora toso!to thema einai oti mou xei vgalei kai 280 xlm me poluuu suntiritiki odigisi!
   dwste mou parakalw ta fwta sas..einai dunaton i anwteri me tin katwtati katanalwsi na diaferoun toso polu...?eleos!!
« Last Edit: Κυριακή 12 Σεπτέμβριος 2010, 08:22:19 πμ by Chris_de_Ze »



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Reply #9 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 13:50:28 μμ
Χοντρικά...
Να έχεις 20 λίτρα στο ρεζερβουάρ, 150 χλμ... ---> 13l/100km μάλλον είναι υπερβολική κατανάλωση!!!!



Offline andrewssj4

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #10 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 14:13:15 μμ
akrivws!oute vrusi na anoiga kai na adeiaze! :o..to gsxr mou pantws kaiei makran ligotero skismeno..me 17 litra den mou xei anapsei lampaki nwritera apo ta 180 xlm..kai tou pina to aima...oxi twra me transalp!kai malista ethiki!entaksei ok..isws ta 155-160 pou pigaina na einai sxedon i telliki tou :P,alla oxi ki etsi..



tranten

  • Guest
Reply #11 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 20:06:49 μμ
με βαση τα γραφομενα σου εδω
''kalispera se olous.eimai kainourios sto forum kai thelw na me voithisete se kati..(zitw sugnwmi gia ta greeklish,alla den tin paleuw me tpt me ta ellinika!).''
δυσκολα θα παρεις απαντηση διοτι ουτε κ εμεις την παλευουμε με την ''γραμμικη β''.




Offline andrewssj4

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #12 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 20:24:48 μμ
katalavainw ti dusanasxetisi twn greeklish..kai sumfwnw.apla to plitrologio mou den exei ellinika kai me duskoleuei.παντως θα βαλω τα δυνατα μου.αλλα δωστε μοθ και τα φωτα σασ ρε παιδια περι του θεματος..ειναι λογικο η χρειαζομαι κανα ρυθμισμα πουθενα........?



savvas

  • Guest
Reply #13 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 20:53:23 μμ
Για αρχή το πρώτο που θα κοιτούσα είναι η κατάσταση του φίλτρου αέρα και το σύστημα αναπνοής του κινητήρα καθώς και τα μπουζί. Μετά απο αυτό θα έψαχνα για κάτι πιο σοβαρό....



tranten

  • Guest
Reply #14 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 21:00:06 μμ
katalavainw ti dusanasxetisi twn greeklish..kai sumfwnw.apla to plitrologio mou den exei ellinika kai me duskoleuei.παντως θα βαλω τα δυνατα μου.αλλα δωστε μοθ και τα φωτα σασ ρε παιδια περι του θεματος..ειναι λογικο η χρειαζομαι κανα ρυθμισμα πουθενα........?

σιγουρα χρειαζεσαι ρυθμισεις σε καρμπυρατερ,τσεκ φιλτρο αερα οπως ειπε κ ο Σαββας.ξεκινα απο αυτα κ τεσταρε το.
ειναι τεραστια η καταναλωση που αναφερεις  :o

λεω εγω τωρα...''μηπως δεν το γεμισε ο βενζινας κ σε γελασε?''
ειχες παρατησει ξανα μεγαλη καταναλωση?



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #15 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 21:49:38 μμ
καλησπέρα  σε όλους. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θέλω να με βοιθισετε σε κάτι..(  ζήτω συγνώμη για τα greeklish, άλλα  δεν την παλεύω με ΤΝΤ με τα ελληνικά!).   και  αρχίζω..   σήμερα  Κυριακή, καθώς  και ωραίος καιρός outside, πήγα βόλτα με 2  φιλαράκια pros Δημητσάνα μεριά. Εγώ  με το τρανσαλπ 650 του  2001 που κατέχω, κι  εκείνοι με ένα νινζα 900 και  ένα Ν- στρώμα αντιστοιχα. Το  θέμα μου είναι το έξις...  λόγω βλακείας,  βιασύνης, η όπως θέλετε πείτε το, πηγαίναμε σ όλο το δρόμο με 150-160  ακατέβατα.. ρε  παιδιά είναι δυνατόν να μου έβγαλε ένα ντεπόζιτο 145 χλμ; Ξύπνιοι;;  αλήθειά!!  το  μουλάρα λίγο πριν την εθνική,  και στα 147 χλμ για  την ακρίβειά με άφησέ από βενζίνη,  με αποτέλεσμά να πάει ο ένας να μου φέρει ένα μπουκάλι απ το κοντινότερο βενζινάδικο!  το  μηχανάκι έχει κάνει όλα τα service, είναι προσεγμένο, και  δεν έχει κάποιο μηχανικό προβλιμμα.. πάλα  ήξερα ότι το ΤΑ καίει..  άλλα πρώτη φορά τόσο! Το θέμα είναι ότι μου χει βγάλει και 280 χλμ με πολυφυή συβαριτική οδήγησή!   δώστε  μου παρακαλώ τα φώτα σάς..  είναι δυνατόν η ανώτερη με την κατωτάτη κατανάλωσή να διαφέρουν τόσο πολύ...;  έλεος!


http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/indexen.php
Επρεπε να το μετατρεψω για να το διαβασω... (εχει πλακα αλλα διαβαζεται)



Λοιπον.... η αυτονομια που σου εβγαλε με τετοιες ταχυτητες 150-160 χλμ ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ....
Ε, παιδια? Δεν το προσεξατε το θεμα της τελικης ταχυτητας....
Ειπαμε το ΤΑ μετα τις 5500 σ.α.λ. δεν καιει απλα βενζινη, αλλα της αλλαζει τα φωτα.

Παραδειγμα....?
Σε χαλαρη οδηγηση σε δρομο με στροφες (στα Ζαγοροχωρια που ειχαμε παει) και με τον κινητηρα στις 3500-4000σαλ το πολυ... ειχα κανει 250χλμ και  η βενζινη ηταν σττη τελευταια γραμμη, ενω στην Αθηνα (σταματα-ξεκινα στα φαναρια) στα 250χλμ ειμαι στη ρεξερβα. Εφτασα και τα 280χλμ καποια αλλη φορα και ειχα ακομα...

Στο γυρισμο βαλαμε βενζινη και μετα απο καποια διοδια, αφου χαιρετηθηκαμε, ειπα να το... ξεκαπνισω και ημουν στα 170χαω σταθερα (δεν παει και παραπανω...) για αρκετα χλμ.... Κοιταω το μετρητη καποια στιγμη και ειχε περασει την τελευταια γραμμη ενω ειχα κανει 167χλμ απο το τελευταιο γεμισμα... Εντελως αντιοικονομικη οδηγηση και εκοψα για να μην ξαναβαλω βενζινη πριν την Αθηνα....




tranten

  • Guest
Reply #16 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 22:56:57 μμ

http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/indexen.php
Επρεπε να το μετατρεψω για να το διαβασω... (εχει πλακα αλλα διαβαζεται)



Λοιπον.... η αυτονομια που σου εβγαλε με τετοιες ταχυτητες 150-160 χλμ ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ....
Ε, παιδια? Δεν το προσεξατε το θεμα της τελικης ταχυτητας....
Ειπαμε το ΤΑ μετα τις 5500 σ.α.λ. δεν καιει απλα βενζινη, αλλα της αλλαζει τα φωτα.

Παραδειγμα....?
Σε χαλαρη οδηγηση σε δρομο με στροφες (στα Ζαγοροχωρια που ειχαμε παει) και με τον κινητηρα στις 3500-4000σαλ το πολυ... ειχα κανει 250χλμ και  η βενζινη ηταν σττη τελευταια γραμμη, ενω στην Αθηνα (σταματα-ξεκινα στα φαναρια) στα 250χλμ ειμαι στη ρεξερβα. Εφτασα και τα 280χλμ καποια αλλη φορα και ειχα ακομα...

Στο γυρισμο βαλαμε βενζινη και μετα απο καποια διοδια, αφου χαιρετηθηκαμε, ειπα να το... ξεκαπνισω και ημουν στα 170χαω σταθερα (δεν παει και παραπανω...) για αρκετα χλμ.... Κοιταω το μετρητη καποια στιγμη και ειχε περασει την τελευταια γραμμη ενω ειχα κανει 167χλμ απο το τελευταιο γεμισμα... Εντελως αντιοικονομικη οδηγηση και εκοψα για να μην ξαναβαλω βενζινη πριν την Αθηνα....


Γιωργο προσεξε κατι...λεει οτι πηγαινε ταπα συνεχεια,ειναι δυνατον να στριβει το ΤΑ με 150-160?λεει οτι πηγε Δημητσανα,εκει δεν παιζουν τετοιες ταχυτητες.αντε να πηγε με οσα λεει μεχρι την Κορινθο,απο εκει κ περα ο δρομος εχει μεν 2 λωριδες αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι για ΤΑ με 150-160 χ/ωρα,ειδικα μετα την διασταυρωση για Αργος εχει αρκετες στροφες,ανοιχτες μεν αλλα οχι για τοσα με ΤΑ...



Offline TASOS

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 5912
  • Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....
Reply #17 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 23:02:11 μμ


Πάντως αν το ΤΑ πάει με 160 σταθερά......τόση κατανάλωση έχει.

Οσα λέει ο υπερηχητικός και ο φίλος πιο πάνω.

Μετά βίας κάνει 165 χλμ......



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #18 on: Κυριακή 11 Απρίλιος 2010, 23:11:12 μμ
Τοσα καιει αν εισαι συνεχως με το γκαζι τερμα.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #19 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 07:17:45 πμ

Στο γυρισμο βαλαμε βενζινη και μετα απο καποια διοδια, αφου χαιρετηθηκαμε, ειπα να το... ξεκαπνισω και ημουν στα 170χαω σταθερα (δεν παει και παραπανω...) για αρκετα χλμ.... Κοιταω το μετρητη καποια στιγμη και ειχε περασει την τελευταια γραμμη ενω ειχα κανει 167χλμ απο το τελευταιο γεμισμα...

Ναι αλλά υπάρχει ακόμα διαφορά
Εσυ πήγαινες με 170 και έκανες 167+ χλμ
Ενώ ο φίλος λέει ότι πήγαινε με 150-160 και στα 147 χλμ τέλος η βενζίνη..

andrewssj. Είσαι σίγουρος ότι είχες 5 ταχύτητα σε όλη την διαδρομή?
Κι όπως ρώτησε και ο 3-21.. Είσαι σίγουρος ότι είχες φουλάρει σωστά?

Αν και το 280 που αναφέρεις σαν την καλύτερη αυτονομία  που έχεις κάνει (με συντηρητική οδήγηση)
Ούτε αυτό μου φαίνεται φυσιολογικό.
Με συντηρητική οδήγηση,  εχω περάσει τα 300χλμ.


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #20 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 08:22:23 πμ
Δε χρειάζεται να δυιλίζουμε το κουνούπι. Ο φίλος πήγαινε με πολλά  και είναι λογικό για το ΤΑ (600 ή 650) να είναι η κατανάλωση στα ύψη. Την πάτησα μια φορά στην αρχή που την είχα πρωτοπάρει και από τότε έμαθα.


Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #21 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 09:27:38 πμ
Εσυ πήγαινες με 170 και έκανες 167+ χλμ
Ενώ ο φίλος λέει ότι πήγαινε με 150-160 και στα 147 χλμ τέλος η βενζίνη..

Αν και το 280 που αναφέρεις σαν την καλύτερη αυτονομία  που έχεις κάνει (με συντηρητική οδήγηση)
Ούτε αυτό μου φαίνεται φυσιολογικό.
Με συντηρητική οδήγηση,  εχω περάσει τα 300χλμ.

Δεν ηταν ολα τα 167χλμ με τερμα γκαζι. Ειχαμε ξεκινησει χαλαρα για καποια χλμ...

280 και ειχε ακομα βενζινη μεσα, δεν εμεινα, αλλα λογω του ψυχολογικου οριου των 250 γεμισα...




Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #22 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 09:35:20 πμ

Πάντως αν το ΤΑ πάει με 160 σταθερά......τόση κατανάλωση έχει.

Οσα λέει ο υπερηχητικός και ο φίλος πιο πάνω.

Μετά βίας κάνει 165 χλμ......
Ακριβώς έτσι!!!!! :eusa_clap:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #23 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 09:36:59 πμ
ΜΟΤΟ τ.408 (Φεβρουάριος ή Μάρτιος 08). Τεστ ΤΑ700 & Σύγκριση σε κοινή βόλτα (Ν. Εύβοια) Με το ΤΑ 650. Στην επιστροφή στην εθνική τα σκίζανε με αποτέλεσμα να μετρήσουν καταναλώσεις της τάξης του 8,5 λ/100 χλμ για το 700 και 12,5 λ/100 χλμ για το 650.


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #24 on: Δευτέρα 12 Απρίλιος 2010, 11:12:23 πμ
Αν πήγαινες με 160 μια χαρά σου έκαψε. Μη στεναχωριέσαι καθόλου


Παύλος Καρούμπης