Hellas Transalp Forum

Κοντέρ για XLV650

Diamantis · 1993

Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
on: Δευτέρα 06 Σεπτέμβριος 2021, 12:04:45 μμ
Ψάχνουμε για κοντέρ για την τράνσαλπ μου XLV650, την οποία έχω δώσει στον γιο μου. Πήγε προχθές το παιδί να την περάσει ΚΤΕΟ και τον κόψανε γιατί το κοντέρ είχε τα ίδια χιλιόμετρα που είχε και στον προηγούμενο κτεο ,μιας και είναι χαλασμένο.
Εάν έχει κανείς στην αντίληψή του κάτι , σε λογική τιμή πάντα, ας μου πει ή καλύτερα να επικοινωνήσει με το παιδί στο 6985643197.... ευχαριστώ.
« Last Edit: Δευτέρα 06 Σεπτέμβριος 2021, 12:06:43 μμ by Diamantis »


Diamonds are forever


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9900
Reply #1 on: Δευτέρα 06 Σεπτέμβριος 2021, 13:29:26 μμ
Διαμαντή δεν χρειάζεσαι ολόκληρο κοντέρ. Λογικά έχει χαλάσει ο ατερμνονας της ντιζας.


Παύλος Καρούμπης


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #2 on: Τρίτη 07 Σεπτέμβριος 2021, 11:03:21 πμ
Διαμαντή δεν χρειάζεσαι ολόκληρο κοντέρ. Λογικά έχει χαλάσει ο ατερμνονας της ντιζας.
Όχι Παύλο, δεν είναι ο ατέρμονας. Έχει αλλαχτεί τρεις φορές και πάλι τα ίδια.....Το κοντερ το χιλιομετρικό είναι. Το έχω επισκευάσει,δούλευε για λίγο και παρέδωσε πια.
Ευτυχώς μέσω της σελίδας του συλλόγου στο φεις μπουκ, βρήκα από έναν φίλο και θα το πάρω σήμερα.


Diamonds are forever


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #3 on: Πέμπτη 01 Ιούνιος 2023, 13:27:44 μμ
Καλησπερα, γραφω σ'αυτο το θεμα επειδη υπαρχει ηδη. Την τελευταια φορα που ειμουνα Ελλαδα και επιστρεφοντας απο μια χωματαδα προσεξα οτι το κοντερ αρχισε ξαφνικα να δειχνει πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που πηγαινα. Μαλιστα πηγαινοντας με 5η και 6000σαλ, οπου συνηθως δειχει 130χμω, εφτασε να δειχνει 200χμω!! Τουλαχιστο μπορω να λεω οτι 200αρισα το Αλπ  :2hysterical:

Φανταζομαι οτι το κοντερ ταχει παιξει, γραφει πανω 187070χμ (πραγματικα) μετα απο 23 χρονια χρησης. Ποιος επισκευαζει κοντερ στην περιοχη Αθηνων? Και αξιζει η επισκευη ή χρειαζεται αγορα μεταχειρισμενου? Να προσθεσω οτι ολα τα αλλα στο καντραν δουλευουν μια χαρα.

Διαμαντη, για γραψε εσυ τι εκανες τελικα.


" the PouroDuro spirit "


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #4 on: Παρασκευή 02 Ιούνιος 2023, 18:22:11 μμ
Γεώργιε καλησπέρα,

Πρέπει να συγκρίνεις τιμές , δλδ πόσο κοστίζει να αλλάξεις το ταχύμετρο , πόσο αν δεν βρείς μόνο το ταχύμετρο κοστίζει ολόκληρο και πόσο η επισκευή .

Αν κ το πιό βασικό είναι οτι πρέπει να διαθέσεις χρόνο.

Yπάρχουν όμως κ σκέτα κοντερ

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.car.gr/parts/?ca=720&ca=843&ca=711&makes=Honda&models=XL%20650V%20Transalp&sp=4584.9189453125&pg=1



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #5 on: Σάββατο 03 Ιούνιος 2023, 12:49:35 μμ
Επισκευή σε κοντέρ, τουλάχιστον παλιοτερα, σε συνέργεια ταξίμέτρων -  ταχογραφων.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #6 on: Κυριακή 04 Ιούνιος 2023, 20:15:51 μμ
Ευχαριστω Νικολαε της πολιτιστικης πρωτευουσας της Ευρωπης και Σωτηριε, δεν ειναι κατι που επειγει - ισως κοιταξω πρωτα σε συνεργεια ταξιμετρων να δω αν επισκευαζεται πριν αρχισω να κοιταω για μεταχειρισμενο. Προς το παρον θα αποσυνδεσω τη ντιζα για να μη λεει το κοντερ οτι ναναι, εξ'αλλου εχω GPS που μπορω να το βαλω μονιμα πανω να μου λεει την ταχυτητα.


" the PouroDuro spirit "


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #7 on: Δευτέρα 05 Ιούνιος 2023, 07:02:27 πμ
Εύχομαι πολλά κοντέρ να λυώσεις!
Για μεταχειρισμένο να είσαι βέβαιος ότι δεν προήλθε από μηχανάκι με 180.000 χλμ.
Να κρατήσεις τιμολόγιο και ίσως και το παληό για το ΚΤΕΟ.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #8 on: Δευτέρα 05 Ιούνιος 2023, 19:48:17 μμ

Να κρατήσεις τιμολόγιο και ίσως και το παληό για το ΚΤΕΟ.


Εχουμε κ αυτά, έχουν αγριέψει οι ΚΤΕΟτζήδες  :2hysterical:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σ;αν βλάβη είναι να κόπηκε το ελατήριο της βελόνας και τώρα δείχνει διαστημικά χιλιόμετρα.
Ομως γιατί δεν κάνεις μια διαδρομή να δείς αν γραφει και λάθος χιλιόμετρα σε σχέση με το τζίπιές?

Ετσι απο περιέργεια  :eusa_think:
« Last Edit: Δευτέρα 05 Ιούνιος 2023, 19:51:28 μμ by Stoneman »



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #9 on: Δευτέρα 05 Ιούνιος 2023, 22:46:26 μμ
Καλησπερα Ιωαννη και Νικολαε,

Ιωαννη δυσκολο να λιωσω και άλλα κοντερ αλλα συτο εδω του εδωσα και καταλαβε, ελπιζω τουλαχιστο να το φτασω στα 200Κ καθως ειμαι κοντα, δηλ να το μηδενισω για δευτερη φορά.

Νικολα. σκεφτηκα ακριβως αυτο που λες δηλ να συγκρινω τι γραφει με το GPS αλλα δεν ειχα χρονο, καθως αυτο συνεβη το μεσημερι και το απογευμα επρεπε να φυγω για Αθηνα για να πεταξω την επομενη για το Νησι. Ισα που προλαβα να πλυνω το Αλπ που ειχε "χτιστει" με κολλωδη λασπη. Αλλα ειναι το πρωτο που θα κανω την επομενη φορα που θαμαι εκει, γιατι αν γραφει σωστα σημαινει οτι απλα κατι παιζει με τη βελονα.

Ιωαννη τα λεμε στη Χιο το καλοκαιρι και Νικολαε ελπιζω ναρθω για καφεδακι συντομα στην πολιτιστικη πρωτευουσα της Ευρωπης  8)


" the PouroDuro spirit "


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #10 on: Τρίτη 06 Ιούνιος 2023, 18:50:11 μμ
Ιωαννη τα λεμε στη Χιο το καλοκαιρι και Νικολαε ελπιζω ναρθω για καφεδακι συντομα στην πολιτιστικη πρωτευουσα της Ευρωπης  8)

Βεβαίως κ να ερθεις , κ σπίτι να σε φιλέψουμε το κάτι τις  :thumbright:

Εγώ το ερχόμενο ΣΚ έχω δουλίτσα , κοπηκαν τα καλώδια του HISS η του γενικού διακόπτη κάτω απο την τιμονόπλακα, κ θα έχω λύσε δέσε
το μισό μηχανάκι .
Επιτέλους κ κάτι να ασχοληθώ σαν αντρας  :2hysterical:
« Last Edit: Τρίτη 06 Ιούνιος 2023, 18:52:52 μμ by Stoneman »



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #11 on: Τετάρτη 07 Ιούνιος 2023, 09:45:07 πμ
Καλησπερα, γραφω σ'αυτο το θεμα επειδη υπαρχει ηδη. Την τελευταια φορα που ειμουνα Ελλαδα και επιστρεφοντας απο μια χωματαδα προσεξα οτι το κοντερ αρχισε ξαφνικα να δειχνει πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που πηγαινα. Μαλιστα πηγαινοντας με 5η και 6000σαλ, οπου συνηθως δειχει 130χμω, εφτασε να δειχνει 200χμω!! Τουλαχιστο μπορω να λεω οτι 200αρισα το Αλπ  :2hysterical:

Φανταζομαι οτι το κοντερ ταχει παιξει, γραφει πανω 187070χμ (πραγματικα) μετα απο 23 χρονια χρησης. Ποιος επισκευαζει κοντερ στην περιοχη Αθηνων? Και αξιζει η επισκευη ή χρειαζεται αγορα μεταχειρισμενου? Να προσθεσω οτι ολα τα αλλα στο καντραν δουλευουν μια χαρα.

Διαμαντη, για γραψε εσυ τι εκανες τελικα.
Εγώ θα σου πρότεινα, όχι επισκευή. Να βρεις μεταχειρισμένο, που να δουλευει άψογα, όπως έκανα και εγώ.


Diamonds are forever


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #12 on: Παρασκευή 30 Ιούνιος 2023, 23:11:54 μμ
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σ;αν βλάβη είναι να κόπηκε το ελατήριο της βελόνας και τώρα δείχνει διαστημικά χιλιόμετρα.
Ομως γιατί δεν κάνεις μια διαδρομή να δείς αν γραφει και λάθος χιλιόμετρα σε σχέση με το τζίπιές?

Καθως βρεθηκα παλι στην Ελλαδα αυτη την εβδομαδα για να παω ενα ταξιδι-αστραπη στα Βαλκανια, εκανα το επανω τεστ που δεν ειχα προλαβει να κανω την περασμενη φορα επειδη δεν ειχα χρονο. Τελικα ειναι πως τα λες Νικολα, το κοντερ γραφει ακριβως τα ιδια χμ με το GPS αρα πρεπει να παιζει κατι με τη βελονα. Καθως γραφει σωστα τα χιλιομετρα δεν επειγομαι να το φτιαξω, αλλα θα το παω εν καιρω σε ενα συνεργειο ταξιμετρων/ταχογραφων να δω μηπως μπορει να φτιαχτει.


Και βαζω και μια bonus photo απο μια ωραια χωματαδα που εκανα σημερα αργα το απογευμα.

« Last Edit: Παρασκευή 30 Ιούνιος 2023, 23:13:47 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #13 on: Σάββατο 01 Ιούλιος 2023, 09:28:20 πμ
Και βαζω και μια bonus photo απο μια ωραια χωματαδα που εκανα σημερα αργα το απογευμα.



Ωραία φωτό.
Στα Βαλκάνια με το Africa?

Γράψε ανα θες εντυπώσεις απο το ταξίδι



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #14 on: Πέμπτη 06 Ιούλιος 2023, 08:39:35 πμ
Καθως βρεθηκα παλι στην Ελλαδα αυτη την εβδομαδα για να παω ενα ταξιδι-αστραπη στα Βαλκανια, εκανα το επανω τεστ που δεν ειχα προλαβει να κανω την περασμενη φορα επειδη δεν ειχα χρονο. Τελικα ειναι πως τα λες Νικολα, το κοντερ γραφει ακριβως τα ιδια χμ με το GPS αρα πρεπει να παιζει κατι με τη βελονα. Καθως γραφει σωστα τα χιλιομετρα δεν επειγομαι να το φτιαξω, αλλα θα το παω εν καιρω σε ενα συνεργειο ταξιμετρων/ταχογραφων να δω μηπως μπορει να φτιαχτει.


Καλημέρα Γεώργιε , καλά να περάσεις κ να περνάς

Κ εγώ διακοπίζομαι αυτή την περίοδο για όσο κρατάει το πορτοφόλι  :2hysterical:

Είχα κ εγώ ενα θεματάκι με την βελόνα στο κοντέρ, επειδη η ντίζα είναι σαν ατέρμονας ,στριφτή δλδ , ανέβασε με την περιστροφή της γράσο μέσα στο κοντερ κ φράκαρε το μηχανισμό της βελόνας που αρχισε να χορεύει τσάμικο κ πότε έδειχνε λιγότερα η μηδέν , μετα ξεκόλαγε κ έδειχνε ταχύτητες ΝΑΣΑ.

Το ανοιξα , το καθάρισα με προσοχή κ εστρωσε .

Ημουν ολίγον υπερβολικός σε θέματα λίπανσης ομολογώ  :goofy: :goofy: :2hysterical:



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1086
  • Diamonds are forever
Reply #15 on: Πέμπτη 06 Ιούλιος 2023, 08:53:36 πμ
Τώρα τελευταία και εμένα άρχισε να κάνει τα κουλά του το κοντέρ του ταχυμέτρου(παρόλο που το έχω αλλάξει).
Τρεμόπαιζε η βελόνα στα 20χλμ και μετά έστρωνε. Τώρα το κάνει και στις παραπάνω ταχύτητες....
Επειδή δεν πιάνουν δυστυχώς τα χέρια μου και δεν έχω υπομονή για τέτοιες δουλειές, γιατί μπορεί να πέσουν και κλωτσιές.... ;) ;D ;D , σε λίγο καιρό πλησιάζει το σέρβις και θα απευθυνθώ στον μηχανικό. 


Diamonds are forever


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #16 on: Πέμπτη 06 Ιούλιος 2023, 12:52:01 μμ
Είχα κ εγώ ενα θεματάκι με την βελόνα στο κοντέρ, επειδη η ντίζα είναι σαν ατέρμονας ,στριφτή δλδ , ανέβασε με την περιστροφή της γράσο μέσα στο κοντερ κ φράκαρε το μηχανισμό της βελόνας που αρχισε να χορεύει τσάμικο κ πότε έδειχνε λιγότερα η μηδέν , μετα ξεκόλαγε κ έδειχνε ταχύτητες ΝΑΣΑ.

Το ανοιξα , το καθάρισα με προσοχή κ εστρωσε.

Ωραιος Νικολα, θα κανω κι'εγω το ιδιο σε καποια φαση να δω μηπως φτιαξει.


Στα Βαλκάνια με το Africa?

Γράψε ανα θες εντυπώσεις απο το ταξίδι

Ναι, ταξιδι-αστραπη 2500χμ σε 5 μερες σε Αλβανια (Theth national park, Vermosh), Μαυροβουνι (Durmitor national park, Zabljak) και κατοπιν ορεινη νοτιο-δυτικη Σερβια (τελευταια διανυκτερευση στη Nis). Θα βαλω καμια φωτο / διαδρομες αλλα τωρα αρχιζει η θερινη περιοδος, οποτε εν καιρω.


" the PouroDuro spirit "


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #17 on: Τρίτη 29 Αύγουστος 2023, 18:21:15 μμ
Να αναφερω οτι το δικο μου το κοντερ εστρωσε και δειχνει παλι σωστα, το ανοιξα τις προαλλες για να δω 200 κοντερ και κει που ανεβαινε η βελονα πανω απο τα 180 ξαφνικα επεσε στα 125χμω που ητανε η κανονικη ταχυτητα GPS, και ολα καλα απο τοτε.


" the PouroDuro spirit "


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #18 on: Τρίτη 29 Αύγουστος 2023, 19:44:13 μμ
Το πνεύμα του Σοιχίρο , βοήθειά μας

 :pope:   :eusa_clap: